Bisiklet ve Fıtık

necod

Daimi Üye
Tepki
180
arkadaşlar bisiklete sürekli binmek birazda zorlamak kasık fıtığı yaparmı bilgisi olan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum verecekleri bilgilere şimdiden teşekürler :eek:

Scudo

rcw

Üye
Tepki
7
evet ya hazır böyle bi konu açılmışken prostat felan yapar bisiklet diyolar prostat yapmayan seleler varmış felan jelli duydum ama hiç bir bilgim yok bilen varsa lütfen bisiklete binerken karşılaşılan rahatsızlıkları açıklasın lütfen.teşekkürler

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
40 yaşından sonra prostat olma riski %70 tir arkadaşlar... Daha önce görülme olasılı ise çok az.... Şimdiden prostad için tedirgin olmanıza gerek yok...

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Arkadaşlar 1995 yılından bu yana bisiklet biniyorum.Son 2 yıldır bisiklete daha sık biniyorum.Pedli tayt ve çok pahalı olmayan bir sele ile bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.Bisiklet'in tadını çıkarın hurafelere inanmayın...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@necod

@rcw
Arkadaşlar, bisiklete binmek kasık fıtığı yada prostat hipertrofosi YAPMAZ.
Not: Bisiklete binmeyip sürekli siz onu taşıyorsanız, belki fıtık olabilirsiniz. ;)

@H.Çağrı

40 yaşından sonra prostat olma riski'nin de BİSİKLETLE BİR ALAKASI YOKTUR. Bu oranın literatür kaynağı nedir bilemiyorum ama normal popülasyonda görülse gerektir.

• Beğen
Tepkiler: H.Can DEMİREL

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@H.Can DEMİREL

Bu yoruma aynen katılıyorum, selam ve sevgiler.

Bisiklet için en önemli risk; trafiği yoğun yerlerde bisiklete binmektir.
Bunun dışındaki risklerin hemen hemen tamamı için fizyolojik, teknik ve ergonomik çözümler mevcut.

• Beğen
Tepkiler: gencizmirli

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Mesut Girgiç

Yok bende zaten bisikletle alaksı olduğu için değil genel olarak böyle bir risk olduğu için şimdiden bisikleti sebep gösterip dert etmeye gerek yok anlamında söyledim.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Bendeki kasık fıtığı olasılıkla apandist ameliyatımdan sonra karın bilmemnesinin iyi dikilmemesinden kaynaklanmış olabilir. Bisiklete binerken o yörede herhangi bir zorlanma hissetmiyorum.

Bisikletle ilgili bazı hurafelerin nedeni olsa olsa ülkemizin petrol politikasının eserlerindendir. Halkımız bisiklete genelde karşı olduğundan evlatlarını bindirmemek için yok bilmem ne olursun gibilerinden yalanlar atıyor olabilir.

Prostat riskinin sünnet sonrasında önemli oranda ortadan kalktığını biliyorum.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Sert seleler uzun yolda pedsiz biniyorsanız benim kısaca "don sürtünmesi" dediğim olayı yapıyor. O da makineyi direkt olarak değil, makinenin yan taraflarını etkiliyor.

Umarım bu mesajım forum yönetiminin tepkisini çekmez. Mümkün olduğunca üstü kapalı anlatmaya çalıştım.

necod

Daimi Üye
Tepki
180
arkadaşlar sayenizde epey aydınlandım verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekür ederim hepinize sağlıklı bol pedallı günler temenni ederim

• Beğen
Tepkiler: gencizmirli

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@H.Çağrı
Teşekkürler, o zaman ben yanlış anlamışım. Kusuruma bakma lütfen. :)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Arkadaşlar annem internette fıtığımı araştırıken bazı önemli bilgilere ulaştı. Bende onların bizimle ilgili olanlarını buraya kopyalıyorum.

Sporcu Fıtığı:
Sporcu Fıtıkları
Tüm spor yaralanmalarının % 5’i kasık bölgesinde olur. Sporcu fıtığı ise kompleks bir terim olup, kasık bölgesi ön veya arka duvarında gizli zayıflıklar veya yırtılmalar içeren bir tablodur. “Gizli Fıtık” olarak da adlandırılır.
Sporculardaki kasık ağrılarının ayırıcı tanısı da zor olup sıklıkla MR görüntülemesinden yararlanılır. İstirahat ve fizik tedavi bazı olgularda yararlı olmakla birlikte sıklıkla cerrahi tedaviye gerek duyulur.
Profesyonel sporcularda görülen ve ilaç veya fizik tedaviye cevap vermeyen kronik kasık ağrısı olgularının %30’unda, ameliyat sırasında kasık arka duvarında zayıflık şeklinde fıtık saptandığını ve onarım sonrasında bu bireylerin aktif spor yaşamlarına dönebildiklerini bildiren yayınlar mevcuttur. Bu olgularda tipik kasık fıtıkları gibi dışarıdan görülen bir şişlik olmamakla birlikte ameliyatta kasık duvarında zayıflık görülmektedir.

(link)

Ne zaman spor yapabilirim?
Normal koşullar altında, ameliyattan hemen sonra yürümeye başlayacaksınız. On gün sonra hafif koşular yapmak mümkün olabilir. Ancak alıştığınız koşu performansına, yüzme, tenis veya golf gibi sporlara dönmeniz için en az 2, tercihen 3 hafta beklemenizi öneririz. Ağırlık çalışmaları için önerilen süre ise 1 aydır. Futbol, basketbol, hentbol, voleybol ve bisiklet de 4 hafta sonra dönülebilecek sporlardır.
:(

Bu ikinci paragrafı da Ankara Fıtık Merkezi sitesinden aldım.. Edindiğim bilgiler beni oldukça rahatlattı. Lokal anestezi altında kulaklıktan müzik dinleyerek operasyon gerçekleştiriliyormuş. Operasyon sonunda masadan yürüyrek kalkıp hayata kalındığı yerden devam ediliyormuş. Lokal anestezinin ve uygulanan yama yönteminin ağrısı çok azmış.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Toraman

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
gerçekten bazan insan sinir oluyor:mad: Yok şu ameliyat şöyle basitleşmiş, bugün sünnet yarın bisiklet hikayeleriymiş. Yok arkadaşlar hiç bişi okadar kolay değildir.Tabi ki hasta konforu çok arttırıldı ama koay yarış varmı. En ciddi bisiklet kazaları aa şurdan şuraya gidiyodu derken olmuyomu. Son yıllarda işler ticarete artık iyice döküldü.Fıtık ameliyatı ciddi bir ameliyattır. Herzaman potansiyel sorunlar içerir.bu ameliyatı olmaya gidin bakalım omerkezdekiler size nasılbi risk listesi uzatıp bunları kabul ediyorum diye imzanızı isteyecekler.Fıtık olduysanız tabiki bu ameliyatıda olacaksınız ama dur kasığımı kuvvetlendireyim diye olunmaz. Sanırım kasıtlarıda dişardan fark edilmeyen küçük fıtıkların bazen mr la görüldüğü olsa gerek.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@edi55

Konsültasyon için teşekkürler üstad. Tedavi şemanı aynen ordere geçiyorum. Rütinlere ilaveten ekstra tetkik istersen bildir lütfen.
Hasta eksterne olmadan evvel sizden re-konsültasyon isteyelim mi? :) :) :)

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
@Mesut Girgiç

Estağfirullah hocam nedemek. Geçen iki hasta yakını konuşuyordu biri diğerine 'yok bizimki önemli bişi değil bypas olacak' diyordu. Ama işi buraya bu ticari anlayış getirdi. Hastaların ilk sorusu nezaman çıkarım oldu. Tabi fıtıkta aynı gün taburcu olabilirsiniz ama artık hastayı ameliyat masasından yürüyerek kaldırmak;tabi mümkün(basarsın lokal anesteziyi) ama doğrumu? Kime nefaydası var. Kurumlar laparoskopik fıtığı ödeseydi şimdi onun üstünlüklerini anlatıyor olacaklardı. Adam(İTEM) laparoskopik fıtıkta hastayı kaldırıp mekik çektirip Cdsini reklam diye yayınladı yaw.Şimdi ordan kar gelmeyince tu kaka. Neyse cidden sinir bozucu şeyler.Uzatmayayım

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Üstad; ben paranın ve siyasetin iki şeye hiç iyi gelmediğini düşünüyorum.
1. sağlık 2. futbol.
Bunların ikisi de finansüstü konular olmalı. Bence para için oynanan futbolun da sadece parayı yiyene faydası oluyor. Bu durumda ise sporu zaten hiç arama.
Öte yandan hatta "inanç" konusunu da bu sınıfa sokmalı. Bu konu da para ve siyaset dışında tutulmalı :)

Konu çoktan minder dışına çıkmış bile.. eheheh.. özür dilerim ve hemen sözlerime son vererek, herkese iyi akşamlar dilerim. :)

Ali Güven

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Amoeba
yine de konu arası bu hoş muhabbetler bilgilendirici oluyor sağolun,
madem öyle ben konuya geri dönüş yapayım

geçen sene yazın bel ve ilerleyen zamanlarda bacak ağrısı şikayetlerim olmuştu
21 eylül 2006 da emar sonucum açıklanınca resmen bel fıtığı sahibi oldum

sırt kaslarını güçlendirmeye yarayan egzersizleri pek yapmadım ancak şınav, yüzme, dengeli yük kaldırma ve bisiklet vesilesi ile ağrılarımı azalttım.

günde 1,5-2 saatlik şehiriçi sürüşlerin çok faydası oldu. iyileşme süreci bu ana mı rast geldi yoksa bisikletin gerçekten faydası var mı onu zamanla öğreneceğim. şu sıra yeni sağlık problemlerim olduğundan ve yeni bisiklet alma planları yaptığımdan bu siteye kayıt oldum, bu da ilk mesajım :)

özetle, bel fıtığı için, bele fazla yük bindirmeden ve beli hafif sıkan kalın bir kemer veya kuşak kullanılarak yaptığım sürüşlerin çok faydası oldu

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@y0lcu

Faydalı tavsiye için teşekkürler. Bu kemer veya kuşak ortopedik norm'lara uygun tercih edilmişse çok daha iyi sonuç alınır tabi olarak. Keyifli sürüşler, geçmiş olsun.
Bu arada foruma hoş geldiniz.. :)

adincer

Üye
Tepki
41
Bisiklet sürmek bende bel ağrısı yapmaya başladı.Duruş pozisyonum mu yanlış acaba?26" kullanıyorum ve Selem genelde gidon hizasına oluyor.