Bisiklet firmalarının fiyatları paylaşmaması

Uhops

Üye
Tepki
2
İsim
Burak
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Uzun zamandır aspid 29v ile xc100 29 hayali kuran beni derinden yaralayan durum. İlk başta takip ettiğim bütün firmalar fiyatları geri çekti dövizin yükseldiği dönemde. Sonra piyasa biraz duruldu Salcano ve Bianchi fiyat bilgisini sitelerine ekledi. Ng650 29v 1050tl, aspid 29v 998den 1198tl olmuştu. Geçtiğimiz haftalarda Salcano tekrar fiyatları yayınlamamaya başladı. Az önce bianchi'nin sitesine baktım oda silmiş fiyatları. Kron zaten en baştan beri yayınlamamaya yemin etmişti adeta.
Hal böyle olunca satıcılar kafalarına göre fiyat çekebiliyor. Üstelik firmalar atılan maillerede cevap vermiyorlar.

Yaklaşık 2 hafta önce Kron Salcano ve Bianchi'nin instagram hesaplarına mesaj atıp fiyatların neden olmadığını ve ne zaman açıklanacağı sordum ama hala cevap yazmadılar.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İnternetten doğrudan satış yapmıyorsa ve satış açısından da kendisine anlamlı bir avantaj yaratmıyorsa, maliyetlerin böyle volatil olduğu bir ortamda zorunlu değilse fiyat paylaşmaması çok anormal gelmiyor bana. Niye durup dururken itibar riski yaratsın ki fiyatları güncellerken.
Alıcılar da fiyatı daha belli, bayide kazık yemeyeceği ürünlere yönelecek ki firmaları tavsiye edilen fiyatı paylaşmadan satış yapamayacak hale getirecekler. Fiyatlar en iyi böyle dengesini bulur.
İyi ki fiyat bilgisini öğrenebileceğimiz internet satış siteleri ve decathlon gibi kendi üretimini satan mağazalar var. Ve tabi bu forum :)
Artık tüketicilerin elinde daha çok imkan varken bu tip fiyat saklama yöntemleri çok sürdürülebilir değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İsim vermeden, bir bayii fiyat yayınlarken bu döviz coşunca, fiyatları sildi. Ha geldi ha gelecek derken, dayanamadım telefon ettim. Elektronik ticaretten çekilmişler. Güzel. Olabilir. Fiyat soruyorsunuz onlar söylüyor sizde işinize gelirse sipariş veriyorsunuz. Havale elbette, kargoda size ait gönderiyorlar. Ancak şöyle bir durum ile karşı karşıya kaldım. Bir ürünün fiyatını aldım. 1500 lira dediler. Ohaaa dedim içimden. Tam 1 hafta sonra bir daha sordum fiyatı 750 lira oldu. Fiyat konulması, karşılaştırma imkanı veriyor. Fiyat olmayan siteye asla bakmadığımı farkettim.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu ortamda sadece Usd cinsinden fiyat koyan firmalar ayakta kalabilecektir. Çünkü aslında bizim para birimimiz Usd.. Çünkü aslında sömürgeyiz.
Senelerce emperyalizme karşı oldukça vatan haini damgası yedik. Artık her şeyi kendi haline bıraktık ve ilgilenmiyoruz. Şimdi bokunuzda boğulabilirsiniz.

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
@Mehmet Metin Levent
cumhuriyetin kuruluşundan çok partili sisteme geçişe kadar mı? (merak)

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Mehmet Metin Levent
1650 Yılında kullandıkları tüfek.
Ve tüfeğin etkileri.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Pawcraft 1923 ile 1946 arası, maalesef, birinci dünya savaşı sonrası amerikan mandasını savunan ismet inönü ikinci dünya savaşından sonra 26 yıllık hayaline koşması ile son bulmuştur.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Kuzey Ege

Ben tam aksini düşünüyorum. En büyük sıkıntı yaşayacak olanlar, bütün fiyatlarını $ veya € olarak belirleyenler. Ben de isim vermeden örnek vereyim: beğenip almak istediğim bir gravel bisiklet var. Sezonun başında yani bisiklet satışlarının en yüksek olduğu dönemde fiyatı 5500 Lira civarıydı. Şimdi "indirimde" ve 1000 Lira daha pahalı. Ekonomi iyi gözükmediği için insanlar harcamalarını kısarlarken, fiyatı artmış ve birkaç ay içinde eski model olacak bisiklete para verir mi sizce?

Bankaların mevduat faizi olarak %25 civarı oranlar verdiği bir ortamda, bisikletleri yıllarca stokta tutmanın çok kötü bir iş modeli olduğunu söylemem gerek yok sanırım.

@Mehmet Metin Levent

Bu iddianızın kaynağı var mı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat B. mehmet beşerinin kitaplarından, ramazan kurtoğluna, oltadaki balık türkiyeden büyük ve uzun okumalar kaynağım. hepsi o kitaplarda. sanılanın aksine, ülkenin kapılarını amerikaya açan inönüdür, yine sanılanın aksine Atatürk ü koruma kanunun çıkaran menderestir. sanılanın aksine, köy enstitülerinin sonunu hazırlayan inönüdür, kapısına kilidi vuran da menderestir.

ekonomi tüm dünyada kötüye gidiyor, gravel bisikletinize en kısa zamanda kavuşmanız dileğiyle. tüm dünyada, bu duruma uygun iyileştirmeler var. ben de 2016 model bir tonopah aldım. üzerinde dtswiss jant seti vardı. 2017 üzerinde ise daha kötü bir set vardı. yeni model her zaman daha iyi olur diye birşey maalesef yok. windows vista hezimetini hatırlatırım, windows xp ye devam etti çok kişi. firmalar, insanlar nasıl olsa aynı paraya yeni modeli alırlar diye, yeni modeller üzerinde, bir önceki modelden daha kalitesiz parçalar kullanıyorlar. bizler gibi, işin meraklılarını kandırmak zor ama, bak bu 2018, üzeri full xtr 12000 lira; bu da 2019, aynakol xt sadce diğeri full xtr fiyatı da 13000 lira dediğinizde; bilmeyen 2019 alacaktır.

bu durum genetiğimize kadar işledi. oğluna bisiklet almak isteyen arkadaş, bisikleti aldı. oğlunun aynı marka model hatta yıl üretimi bisikletine, oğlunun arkadaşı, nisan 2018 de almasına rağmen kendi bisikletine 2019 model, eylül sonu bisiklet alan arkadaşın oğlunun bisikletine de senin ki 2018 model diyerek aşağılamada bulunmuş.

ankarada ismi lazım değil bir mağaza, 2017 fiyatları ile 2017 ktm yol bisikleti satıyor. stok eritiyor. bir arkadaşı da ordan çok uyguna 2017 ktm yi almış. o fiyata, şu an dünya üzerinde ktm yok. diğer arkadaşı da, o fiyata bulsa 2017 ktm alacak, bir başka mağazada karşılaştım. yana yana 2017 ktm arıyor. yok. 2018 ktmnin aynı modelinde bazı komponentler daha kötü.

ben olsam, pastorize tereyağı olmadığı için uyarına bakar gerekirse 2-3 yıl eski modeli daha donanımlı ve daha ucuz ise, hatta belki bir miktar daha pahalı olsa bile, eski modeli tercih ederim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Türkiye'nin iktisadi tarihi hakkında muteber bir kaynak önerisi: Korkut Boratav, Türkiye İktisat Tarihi 1908-2002.

upload_2018-12-13_11-48-59.png
upload_2018-12-13_11-49-44.png

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Metin Levent

İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan iki kutuplu dünyada A.B.D. tarafında yer almak ile, "birinci dünya savaşı sonrası amerikan mandasını savunmak" ve bu hayal ile senelerce devlet adamlığı yapmak arasında dünyalar kadar fark var.

İsmet İnönü, hiç bir zaman Amerikan mandasını savunmamıştır, aksini iddia edip de kanıtlamayan müfteridir.

Atatürk'ü koruma kanunu ve köy enstitüleri ile bu konunun alakasını anlamadım. Fakat, İnönü ve Menderes dönemlerini karşılaştıracaksanız, İncirlik gibi NATO üslerinin ne zaman açıldığına ve Amerikan askerlerinin bu üslerde ne zaman konuşlandığına bakın. (Bu üslerin açılması da, Amerikan askerinin gelmesi de bence doğrudur. Daha büyük üsler, daha uzun süredir Almanya'da da var; kimse Almanya'nın A.B.D. sömürgesi olduğunu iddia edemez).

Uhops

Üye
Tepki
2
İsim
Burak
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bianchi fiyat listesini yeniden yayınlayıp aspid 29 un fiyatını 1429₺ olarak güncellenmiş. 4 ay içinde 998den 1429 tl. Eski fiyatı excelde seçip yan sutuna ×%20 şeklinde kopyalıyorlar sanırsam. Salcano tarafı ise ng650 için renk değişikliğine gitmiş güzel bi mavi renk kullanmış ama fiyat bilgisi yok.

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Umalım da en kötü günümüz böyle olsun. Eğer ki seçimden sonrası için söylenen döviz rakamları sözde kalmayıp gerçek dünyaya gelecek olursa bu fiyatları bile mumla arayacağız.

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
Bianchi Türkiye ve Salcano ne kadar da yerli şirketler olarak gözükse de bisiklet parçalarının bir çoğunu ithal edip birleştirme işlemini burada yapmaktadır. Ekonomi bilgim bir çok veriyi açıklayacak yeterlilikte olmasa da hem iç hem dış dinamiklerden kaynaklı dolardaki dalgalanmalardan zarar görmek istemeyen şirketler ön gördükleri kurlardan fiyatları güncellemektedir. Maliyet doğrultusunda fiyatlar değişiklik gösteriyor.

• Beğen
Tepkiler: CeRKeZ