Bisiklet Düşmanı Komşum.

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Bu asamadan sonra kanaatimce komsunuza zit gitmek yerine apartman sakinlerini bir sekilde ikna edip binanin uygun bir yerine ufak da olsa bir bisiklet garaji yaptirmaya calismak cok daha iyi olacaktir. Böylece komsunuz da iyi niyetli - en azindan cözüm odakli- oldugunuzu görüp müsammaha gösterecektir. Bilemiyorum tabi, belki de coktan denemissinizdir böyle bir cözümü.
Bisiklete asina memleketlerde de bina icinde bisiklet birakilmasina iyi bakilmiyor malesef, ki düzensizlik yarattigi icin -ortak kullanim alani oldugu icin de tabi- haklilar.
Komsunuza gelince... Biraz ciddi uyari ile baslamis diyebilirim. Burada ilk uyari genelde seleye balgam atmak oluyor. :D

Scudo

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Trabzon'da ki kapı komşum geldi aklıma. Boş tüpü tam benim kapımın önüne koymuştu. Ben alıp onun kapısının önüne koyuyordum sonra o aynı yere koyuyordu. Ayakkabılarımı giyemiyordum tüp yüzünden. Sonra tüpün üstüne yazmış batıyor mu sana bu tüp diye. Kendime hakim olamayıp tüpü batırmıştım acık komşuma. 2 sene mahkemeyle uğraştım.

Siz siz olun öfkeyle kalkmayın, zararla oturursunuz benim gibi. Ben haklı olduğum durumda haksız konuma düştüm sinirlerime hakim olamadım diye. Şimdi oturduğum apartmanda komşularım çok anlayışlı. Apartman girişine içeriye yöneticimiz senin bisiklet pahalı çalarlar diye bisiklet parkı yaptı. Oraya kilitliyorum bisikletimi. Mehmet beyin dediği gibi türlü türlü insan var Allah iyileriyle karşılaştırsın...

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Apartman yönetim kurulu toplantısında, komşularınızın apartman boşluğuna bazı kişsel eşyalarını koyduklarını, buna şahsen hoşgörü gösterdiğinizi, ancak sizin de bisikletinizi buraya koymak istediğinizi ve diğer komşulardan aynı hoşgörüyü beklediğinizi dile getirin. Yaşadığınız lastik indirme olayından da mutlaka bahsedin. Birlikte yaşadığınız bir mekanda bu tür sorunlar konuşarak çözülür. Ben o toplantıda bunları dile getirdiğinizde, bir komşunuzun çıkıp da "hayır efendim bisiklet koyamazsın oraya" diyeceğini zannetmiyorum.

Toplantıda bu yönde karar alınır ve apartman panosunda ilan edilir. Ondan sonra da hiçbir komşunuz sizin bisikletinize laf edemez.

Saygılar

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
ben de girişe koyuyordum. sonra komşunun biri de bisiklet aldı o da koymaya başladı. hani şu ultra süper çift amortisörlü çeliklerden...
komşum özensiz, getiriyor patır kütür benimkinin üstüne bağlıyor. e tabi bir süre benim bisiklet çizilmeye başladı.
artık bisikleti yukarı çıkarıp eve koyuyorum. ilk zamanlar üşeniyor insan ama şimdi alıştım. aşağıda boş yere olsa bile yukarı çıkarıyorum :in:

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Apartman düzeninde merdiven boşlukları, koridorlar ve bağımsız kat mâliklerine ait kapı girişleri, çatı, bodrum, garaj gibi kısımlar ortak mülktür. Elbiseler askılığa, tabaklar dolaba, çoraplar çekmecelere, kitaplar kütüphaneye, ayakkabılar da ayakkabılığa konulur. Evin sınırı içinde dilerseniz bisikleti televizyon vitrinine de koyabilirsiniz; şahsi tercihtir ama kapı önüne bırakmak tercih konusu değildir.

Kaldı ki, olası deprem durumunda dahi kapı önünde duran ayakkabı bile milletin takılıp düşeceğine sebep olacağı gibi bisikleti düşünemiyorum bile?

Tepki
3
Bisiklet
Salcano
ben koyamıyorum malum istanbul 3 günde götürürler bisikletimi sırtımda 4. katakadar taşıyorum :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Onur Ali İmren

Giyinik gezmek de toplumsal bir anane kuralı, çiğnemek için çıplak geziyor musunuz?

Hiçbir kural çiğnensin diye koyumaz; genelin menfaati ve düzeni için koyulur. Yoksa kırmızı ışığa ve sair düzenlemelere ne gerek var?

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
buna benzer bir olay... birkaç sene evvel..o zamanlar başka bir apartmanda kiracı olarak oturuyorum ve yıllarca oturduğum bu apartmanda giriş katına yeni taşınan komşu yoo komşu bana dostluk ,yardımlaşma gibi güzel hasletleri çağrıştırıyor, kimseye zararı olmayan bisikletimden rahatsızlık duyan birileri benim komşum olamaz. Her neyse bir akşam apartman toplantısında giriş katta apartman korkuluklarına kilitlenmiş olarak duran bisikletimin birilerini rahatsız ettiği gerçeğini öğreniyorum, sonra bütün toplantı boyunca bende bir gerginlik..halbuki o bisiklet kimsenin trafiğini engellemiyor , koridor yeterince geniş ve bisikletten rahatsız olduğu söylenen şahısta hemen asansörün yanında oturuyor ve bisikletle herhangi bir görsel teması bile yok..

Birkaç ay sonra çalınınca bisikletim, bizim apartman sakinlerinden yoğun bir kına siparişi ki bayiler taleplere yetişemiyor..sonra bisikletsiz duracak değiliz ya yol bisikleti aldım ve 3 kat yukarı çıkarıp evimde muhafaza ettim .Fakat bisikletim çalınınca , yöneticiye apartmanda yaşayan herkesten şüphelendiğimi söyleyecek kadar da pervasız konuştum , sözümü sakınmadım ya işte bu da bilgeliğimin tekinsizliği olarak kayıtlara geçsin .

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

ali bal

Aktif Üye
Tepki
68
@emir yakup bulut

Komşuluk ilişkileri vs diye düşününce biz haklıyız ancak. Çok doğru yorumlar ile yaptığımız şeyin yanlış olduğunu söyleyen arkadaşlarda olmuş. Mesela deprem anında kapı önünde ki ayakkabı bile birilerinin düşmesine sebep olabilir gibi. Bu açıdan bakınca ve kanuni açıdan bakınca koyulmaması gerektiğini söyleyenler haklı aslında. Ama bu mesele de tam olarak şu çocukların topunu kesen amca tiplemesi var ya bu komşular öyle insanlar. Biz kanunlara saygılı insanlarız artık koymayacağız arkadaşlar mevcut durumu düzenleyen kanunları paylaştı sağolsunlar okuduk öğrendik. Doğruluğunu da kabul ettim. Çünkü deprem durumunda kapı önünde ki ayakkabı güzel bir örnek. Şimdi ben ilk toplantıda kat mülkiyeti kanundan bir gireceğim. Arkadaşımızın bu örneğinden devam edip. Bisiklet tekerleği indirmek yerine rahatsızlık konusunun söylenmesi durumunda anlayışla karşılayacağımdan çıkıp. Bir daha bisikletimi oraya koymayacağımı belirtip. Bisikletimin tekerleğini indiren komşudan da eğer ayakkabılarını kapıda görürsem ne yapmam gerektiğini tahmin etmesini isteyeceğim. Yorum yapan fikir veren herkese teşekkür ettim.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
slime gibi bir patlak önleme sıvısı olsaydı da havası indirilseydi ne olurdu acaba?
sibop tıkanır mıydı? iç lastik kullanılmaz hale gelir miydi?

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Muhtemelen ateşli geçecek toplantı. Haberlerinizi heyecanla bekliyorum. :)

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Tahir Keskin

Şükür apartman bizim, bisikletleri bodrumda tutuyorum.

Ne karışan var, ne bir şey diyen. Hoş zaten kimse demez, bodrum ortak alan, herkes özgürce koyuyor.

Bodrum girişini koruyanda 2 demir kapı var, birini açıyorsun, sonra diğerini açıyosun çift anahtar lazım yani :) gelsin bakalım hırsız :p

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
aynı cüheylalardan bizim iş yerindeki apartmanda da vardı. bisikleti ilk aldığım zamanlar kilit yoktu iş yerinin bulunduğu kata koyuyordum. kaymasın, gelen geçen olursa takılmasın diye kabloyla da korkuluklara iyice sabitlemiştim.merdiveni de kullanan yok apartman asansörlü. akşam iş çıkışı kablo gevşetilmiş ve bisiklet kaydırılmış biri dokunsa düşecek şekilde buldum. Ertesi gün yine aynı şekilde bağladım bu sefer lastiklerin havası indirilmiş şekilde buldum. tabi sinirle apartmanda bağıra bağıra duasını da ettim :) bir kaç gün sonra kilidi yanıma almayı unutmuşum aynı şekilde kata bağladım bu sefer malum şahıslar çıkıp geldi. Kapıyı açıp bisiklet sizin mi diye sormasıyla konuşmaya başladı seri şekilde. yok efendim görüntüyü bozuyormuş, müşterilere karşı mahcup oluyorlarmış, kurumsal firmaya yakışmıyormuş bıdı bıdı bıdı susmak bilmedi. söz sırası bana gelince. kurumsal firmaysan apartman dairesinde ne işin var ki 4. kata kadar müşterini neden merdiven çıkartıyorsun asansör var, kurumsallıktan bahsediyorsun ama şöle kılık kıyafetinize baktığımda ayağınızda bir sandalet eksik , apartmanda kiracısın nasıl senin kullanmaya hakkın varsa benim de var. arka arkaya saydırınca kadınla adam afalladı. kapıyı kapamadan dua edin tekerleri indirdiğiniz gün çıkmadınız karşıma. o bisiklet için 6 ay yemedim içmedim para biriktirdim ben ikinizin 2 aylık maaşını toplasanız yine de alamazsınız dedim suratlarına kapadım kapıyı. şimdi ne zaman görseler selam veriyorlar. ilk önce bir insan olmayı deneyin adam gibi rica edin herkes gerekeni yapar o zaman.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eğer kadro boyu komşunuza uygunsa bir bindirin kendisini bir tur atsın ikna edin bence keyif alacağına eminim;baktınız zar,zor bindi tur attı yine aynı ozaman doktorun dediği gibi kendi haline bırakın:)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@halil ibrahim duran

adam asansör giriş katındaki bodruma inen merdivene kitliyor 6 ay kullanmıyor birde kendisinin değil bodruma inip bisikletımı koyamıyorum

bir gun adama fena girişicem kıl bişey ters bi adam senmi oynattın bisikletifalan dedi sesini yukselterek şimdi eve çıkarıyorum 10 kat :mad: zaten yanındann bır insan zor geçer bısıkletı kaldırıp geçmek mumkun değil tamm merdıvenın donuş yerıne sigorta dolabının yanında kitli bisikleti :eek:ut: