Bisiklet boştayken çok çabuk yavaşlıyor hangi parçadan olabilir?

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Arkadaslar uzun yıllardır bisiklet sürsemde hep amator ve bilincsizce olmustu. Son zamanlarda heves ettim tekrar sürmeye bi kac arkadasım yeni bisklet aldılar bende elimdeki ile idare ediodum bisikletmi bisklet diodum ama öyle olmadıgını gördüm.

Arkadasım salcanonun astro modelinden aldı yan yana sürerken misal hızlanıosunuz pedal cevirmeyi bıraktıgınızda bisiklet belli bi süre gidiyor. Arkadasın bisikleti düz yolda sanki durmucakmıs gibi giderken , ben pedalı bırakınca hemen yavaslamaya baslıyor.

Frenlerde herhangi bir sürtünme söz konusu degil. Zamanında hep atladım zıpladım bilincsizce hor kullandım. Şimdi bu bosta akısmayı daha uzun cekmek için hangi parcalar deişmeli? orta göbek arka göbek ?

Yardıma ihtiyacım var elimdeki biiskleti yavas yavas adam etmek istiyorum.

Bisikletten genel bi görünüş
(link)

2. olarak hızlanırken asırı yüklenildiginde pedala pat die bir ses ile birden zincir bosalıyor, zincir atması degilde sanki bosta cevirir gibi birden assa inior pedal saniyelik sonra normal devam ediyor.
Tabi bu hızlanmalar ayakta olunca düşmeye kadar bile götürebiliryor insanı birden bosalınca pedal bide bunun nedenini soracaktım.

Scudo

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Jantların Akorlarında veya göbeklerde sorun vardır. yavaşlamasına neden olan iki olay bu

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

Turgay Ak

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Hocam Bisikletin Güzelmiş Bence, Ben Pek Fazla Anlamıyorum Ama Fren Papuçlarının Sürtünmesi Söz Konusu Değil Demişsin Ama, Ya Oradandır Ya Da Giderken Ön Amortisöre Fazla Yükleniyorsundur. (Bence)

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Bisiklet göbekleri yada jantlarım hiç degişmedi düzenli akort bile yaptırmadım açıkcası. saglam herhangi bir göbekle bisikletciye götürünce en ucuzunu adisini takıcak belki şimdiki orjinalinden bile kötü olucak die düşünüorum napıcamı bilemedim.

Amortsorum cok yumusak bir amortisor degil zaten amortisorden oldugunu sanmıyorum.

AHMET67

Aktif Üye
Tepki
75
Bisiklet
Amoeba
lastiklerin kalın dişliyse sürtünmeyi zorlaştırır ve asfaltta yavaşlarsın birde bisikletin göbekleri eskimiş ve aşınmış olabilir boşluk varmı bir kontrol et ayrıca rublenin pedala basınca boşalmasıda aşınmayı gösteriyor tırnaklar aşınmış rubleyide degiştir

• Beğen

Hasan Derya

Daimi Üye
Tepki
354
@Uğur Recep AKGÜL

Selamlar

Bahsettiğiniz yavaşlamanın sebebi büyük oranda göbeklerden kaynaklanmaktadır.

Frenlerin değip demediğini anlamak için bisikleti mümkünse ters çevirin tekerleri döndürün bu arada fren pabuçlarına bakarsanız değip değmediğini rahatlıkla görürüsünüz. Bu sırada Akort ayarınızıda basitçe kontrol edersiniz. Ama anlattıklarınız kadarıyla yavaşlanıza sebep olan şey tekerlerin göbekleridir. Göbekleri değiştirmek istiyor ve ucuz bir şey takılmasını istemiyorsanız. İstediğiniz ve bütçenize uygun göbeklerden birine bakın. Mesela
SHIMANO DEORE göbekler size uygun olur hem orta seviyede bir üründür hemde fiyatları uygundur.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi sürüşler

• Beğen

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Göbekler çok sıkılmıştır. Bisikleti ters çevir ve frenleri kurtar. Sonra elinle tekerleri çevir, fren olmadığı halde yavaşlıyorsa kesin göbek mili çok sıkılmıştır.

Kolay gelsin.

• Beğen

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Tesekurler arkadaslar göbekleri bi arastırayım belli bir bütce ayırmadım yani bişe düşünmedim sadece ileri dönük bişiler yapmak istiyorum ve nerden baslıyım die sorular sormak istedim anlasılan göbekler ruble deişicek.

Lastiklerinde kalın oldugun söylemişsiniz lastikleri hiç deiştirmedim .Bisiklet MTB die geciyor sanırım , Aynı jant üzerine daha ince bir dıs lastik takabilrmiyim? lastikleri inceltmek için jantlarıdamı deişmem gerekicek. Yada daha dişsiz yol lastikleri.

Birde göbek ruble gibi ürünleri internetten yada bursadan alabiliecegim yer önerebilirmisiniz?

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@Uğur Recep AKGÜL

Yanlış anlama güzel kardeşim. Göbekler veya mil değişecek yazmadım. Eğer sıkı ise (İç bilya somunları) az bir şey geri açacaksın o kadar...(Eğer bilya veya mil bozuksa o zaman değiştir.)

• Beğen

Baran Saldanlı

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Sedona
yavaşlama lastikler veya göbeklerle ilgilidir.
lastiklerde yumuşaklık varsa hava basın.lastikler bu yavaşlama için önemli etkendir.
boşa dönme durumu da %90 arka göbektendir.arka göbeğin body kısmı boşka dönmektedir. Bakım yapılarak veya değiştirilerek sorum çözülür.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Yok talha abi yanlıs anlama degil. Tek senin yazına degilde genel yazılara bakarak kendim o kanıya vardım . Yani o parcalar degişse güzel olur manasında. Suanda cok fazla sorunu olmasa bile epey eskiler zaten uygun bişe bulursan bisikletciyede sorucam.

Zaten akort ayarlarım epey bozuk akort için biskletciye götürdügümde sorun varsa şayet bisikletci anlayıp bunun göbek gitmiş yada bilyeler dagalmıs gibisinden uyarıcaktır.

En iyisi bi biskletciye götürüp en basitinden bi akorta sokup sonra tekrar degerlendirmek.
Tekrar teskur ederim ilgi alakanız için konuyu acar acmaz herkes yardım etmek için bişeler yazdı . Yeni üyeyim bukadarını beklemiyordum acıkcası :)

Tepki
22
Benim de aklıma gelen farklı şey yuvarlanma direnci oldu ama ne kadar etkiler tam bir fikrim yok,

Bir video vardı aynı araca iki ayrı lastik seti ile aynı yükseklikten bırakıyorlar normal lastikle boşta araç 180 metre yol alırken, düşük yuvarlanma dirençli lastik ile 225 metre yol alıyordu.

(link)

Başka bir açıklayacak bir video...

• Beğen

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Lastik cok fark etmez die düşünüyordum ama videoyu izledim ve fark ediyormus . Lastiktende olabilir. Örnek veridigm arkadasın bisikletindeki lastikler continental raceking 2.2 kaliteli dururo cidden bide bisiklet sıfır yeni falan .
Bu da benim lastikten bi kesit cokta fena durmuo ama tabi seneler öncesinin teknolojisi.
(link)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
lastik basıncını kontrol ettir,iyi bir göbek al,jantların hafif olabilir lastik yapılrınız farklı olabilir sen iri olabilirsin rüzgar yiyorsundur bir sürü neden var :)

• Beğen

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
ugur cantının kırık oldugunun farkındasın sanırım senin yerinde olsam o cantı atardım tehlikeli

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Sölemesen hala fark etmem. Deiştirmesem cokmu büyük sorun tesgil eder? nezamandır böyle bilemiyorum tekrar bi bakarım reismde yansıma falanmı cidden acıkmı var die.

Yok kilolar o benden 10 kilo agardır ben 55 kiloyum . Arkadasın bisiklet yeni öle bi deneyelim demitikte benimki neden onunki gibi gitmio die takılmıstı kafama:D

Yarın muhtemelen yeni, ayrıntılı reismler cekip eklerim bisiklet resimleri kısmına.

başar akten

Daimi Üye
Tepki
117
1. fren pabuçları sürtebilir
2. lastik havaları azdır
3. göbeklerde sorun olabilir.
3.1 göbeklerin içten sorunu olabilir
3.2 göbeklerin kalitesi düşük ve max performansı bu olabilir
3.3 göbeklerin bir sorunu yoktur sadece çok kirlenmiştir temizlenmesi gerekebilir

aklıma gelenler bunlar :)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
direk kırık o ve ölüme kadar yolu var haberin olsun ona öyl binme kaldır at o artık çöp büyük ihtimal o yüzden yavaş gidiyorsun.Yeni jant al sakın binme

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Birde jant cıktı masraf basımıza hevesim var toplayıp süresim var ama param yok suan için.

Napıcamı sasırdım bitane daha eski bir bisikletim var onun arka göbegi yeni deiştirdim ama o bundan beter onuda anlamadım göbekmi adiydi yoksa cokmı sıkıldı onu napabilirim? Onunla takılım bu aralar.

Onunda genel resmi bu. Bu ondanda eski ve hantal büyük ve agar.
(link)