Bisiklet Ayağı (ayaklığı)

bomax_1

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhabalar.

Bisiklet ayaklığı ile ilgili problem yaşamaktayım.

Bir siteden ürünü sipariş ettim ancak ürün siparişinde gördüğüm ve resminide foruma yayınladığım (altta resmini tekrar koydum) ayaklık yerine alakasız ayaklık geldi ve geri gönderdim.

Ben 2 adet TREK 3700 marka bisikler aldım ve ayaklık içinde çıkmadı (bu benim şansızlığım mı?) Tamam bazı arkadaşlar çıkmıyor dediler ancak ben hala bu konuda rahat değilim!

Çünkü bisikletime uygun ayaklık bulamıyorum.

Ekte iki adet resim ekliyorum ve bu ayaklıklardan 1. sini alabilirim; çünkü ikincisini sipariş ettim ve dediğim gibi alakasız bir ayaklık geldi.

Lütfen yardım.

1. AYAKLIK RESMİ
http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/images/nuvo%20park.jpg

İSTEDİĞİM VE BİR TÜRLÜ ALAMADIĞIM 2. AYAKLIK RESMİ
http://www.bikeandoutdoor.com/uploaded/urun/big_64.jpg

Scudo

onurelmas

Üye
Tepki
23
bende amoeba hussar var. onun yanındada ayaklık gelmedi. bisikletçileri dolaştım uygun bir ayaklık bulamadım. şimdi amoeba konusu altında öneri var mı diye bir yazı yazdım. gelecek cevaplara göre bir ayaklık alacağım. internetten aldığın her ürün bisikletlerle uyumlu olmuyor. yakınlardaki bir tamirciden uyan bir ayaklık varsa onu taktır. birde ilave olarak bana 1.resimdeki ayaklık kadroya zarar verecekmiş gibi duruyor.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar aslında MTB bisikletlerinde ayaklık olmaz ve satarken takılmayacağı gibi aldığınız bisiklet ile beraberde gelmez. Yani bu bir şansızlık değildir. Ayrıca ayaklık takmayı kimse tavsiye etmez. Yolda açılma vs gibi sebeplerden dolayı kazalara sebep verebilir. Fakat bisikleti her zaman dayayacak bir kaldırım veya benzeri bir yer bulanamadığı için genelde ben dahil ayaklık kullanma isteğimiz doğar. Bu sebepten dolayı ben Aslı Bisiklet'ten (bazı sedonalara ve amoebalara istek üzerine takıyorlar siyah aluminyum) aldım. 8-10 YTL. civarı kadroyu uyumlu ve kadroya zarar vermeyen hafif bir ayaklık. Bulursam resimde ekleyeceğim. Bahsettiğim ayaklıktan temin edebilirsiniz.

pikare

Üye
Tepki
16
Eğer bu mevzu açılmış olmasaydı bugün ben açıcaktım.Benim emektar bisan bisikletimde 5 ytl lik bir ayaklık var ve 1 ay dolduktan sonra ayaklık gevşeme yaptı şimdi kadronun arkasına sıkıştırmak zorunda kalıyorum.Eğer ayaklık takmazsam şehir içinde nereye koycam bisikletimi o zaman kadro daha çok zarar görmez mi? Yok mu şöyle güzel kaliteli bir ayaklık???...

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
Ben de alışkanlık olarak ayaksız bisiklet kullanamayanlardanım, karbon bisikletim bile olsa ayaksız asla.......... Resimdeki ayağı Gürsel abi den almıştım ve aylardır sorunsuz olarak kullanıyorum. Buna benzer ürünleri tüm bisikletçilerde bulabilirsiniz, kadrolar yumuşak malzemeden olduğundan takarken kuvveti iyi ayarlamak lazım, yoksa kadoyu ezersiniz.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Erenovich

KemalBaloglu

Forum Demirbaşı
Tepki
779
bisikletlerde ayaklı niye cıkmaz anlamıyorum mantığı nedir bunun bilen varmı?

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@LorD Of DrinkS

Esasen MTB bisikletlerde ayaklık olmaz onun için. (süpermarkette satılanlar istisna).

resimdeki aslı bisikletten kendi bisikletim için aldığımın aynısı, bende memnunum ve o resimdeki ayaklık aluminyum ve hafif bir malzemedir. Bilgilerinize sunarım.

Hasan Derya

Daimi Üye
Tepki
354
@pikare

Öyle kaliteli bir ayaklık bulabileceğini pek sanmıyorum.Ama Yeşil Bisiklette Gürsel abi takarken çok güzel görünen bir tane görmüştüm sağlamada benziyordu.
Diğer yandan dağ bisikletinde ayaklığa karşıyım.Eğer park etmek istiyorsan bunun birkaç yolu var.Birincisi arka tekerleği direk yada duvara hafif bir açıyla koyarak bisikleti dengede bırakabilirsınız.Diğeride yine vites kolunun olmadığı taraftaki pedali kaldırıma tersten dönmeyecek şekilde yerleştiriseniz bisiklet ayakta duracaktır.Bu iki durumunda gerçekleşmediği çaresiz kaldığınız durumlarda ise (pek tavsiye etmiyorum)Yine vites kolunu olmadığı tarafta pedalın üzerine yatırmak seçenekleriz.
Birinci ve ikinci seçenekler çoğumuzun tercih ettiği yollar .Ama yine ayaklıkta ısrar ediyor böyle rahat ediyorum dersenizde bu sizin kararınız saygı duyarız.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence çok çok gereksiz.bisikletinizi neden hiç kaldırım ve duvar olmayana bir yerde bırakmak isteyesinizki.Çok zor durumda kaldınız diyelim illa bırakmak istiyorsanız sol tarafı üzerin yavaşça yatırabilirsiniz.Ne bir çizik nede ezilme olur.Ayaklık takmaktan çok dha iyi bir çözüm...

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@behcetatinc

Aynı ayaklığı kullanmaktayım. Gayet sağlam ve her bisiklete göre ayarlanabilen bir ayaktır. (Bazı eski tip ayaklar bisikletin boyuna göre kesilir) Ayrıca destek noktasının arka lastik olması, bagajla çıkacağınız uzun turlarda da size denge sorunu yaşatmaz.

swat

Aktif Üye
Tepki
31
Ayaklığı takacağınız borunun üzerine,ayaklığı takmadan önce kadroyu çizmeyecek(örneğin ufak bir bez parçası vs.gibi)cisim koyup o şekilde monte ederseniz sorun olacağını düşnmüyorum. Bisiklette gram değerdeki ağırlıkları önemsemiyorsanız bu kadar dert edilicek bir konu olduğunuda düşünmüyorum..İyi pedallar..

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Bende de aynısı var. Yeşil Bisikletten 2 tane almıştım ve çok memnunum. Uzun turlarda problemsiz olarak kullanıyorum. Bisiklet çantam çok ağır olmasına rağmen en ufak bir sorun yaşamadım. Ayrıca ses de yapmıyor.

Bisikleti yatırmak veya dayamak gibi çözümleri tercih etmiyorum. Özellikle turlarda fotoğraf çekerken ayakta duran bisiklet çok daha karizmatik görünüyor. :)

Selamlar

five

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
ayaklik, dallara takilir, açilir pedala takilir. bisiklet arazide yere şehirde bisikleti kilitleyeceğiniz direğe yaslanip birakilabilir. bence güzel bir ayaklik arayacağiniza bu alişkanliktan vaz geçmeye çalişin.

• Beğen
Tepkiler: ssr1150r

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Bence de ayaklık standart olmalı hatta yol bisikletinde bile olmalı, düşünce çizikler yüzünden bisikletten soğumamak gerekir.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Dünyada bu bisiklet ayaklığı kadar saçma, sakat vede gereksiz bişey daha yok. Hayatım boyunca bisiklet ayaklığı kullanmadım, hayatım boyunca bisikletlerim yasladığım biyerden hiç yere düşmedi...Bide şu yol bisikletine ayaklık olayına denecek söz yok hakaten:)

• Beğen
Tepkiler: ssr1150r

ssr1150r

Üye
Tepki
18
Ayaklik neden yok...?
Cunku bisiklet sergilemek icin degil. kullanmak icin...
Kullanin arkada$lar....Sergilemeyin..
Cizilecek kaygisi dag bisikleti kullanan birisi icin bence abes bir kaygidir.
Zaten dagda kullanacaksin...cizik diye bisikletten soguma hadisesinde ise bir anlam veremedim.. Hic bir buyuk uretici ayakli bisiklet yapmaz..Bunada surucunun guvenligi icin yapmazlar.....ayak bisiklet kullanan icin TEHLIKELIDIR....
Siz du$unebiliyormusunuz, dunya markalari bu kadar teknolojiyi icat edecek ve kullanacak bisikletlerinde ve sonra ayagi unutacak...

Dag-yol bisikleti farketmez.....Iyi bisiklet kullanmak icindir ve ayaksiz olur.