Bisiklet artık bana ve kolesterol'üme etki etmiyor mu?

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Bisiklet işine başlayalı yaklaşık 2 yıl oldu boyum 1,65 o zamanlar 2013 başlarında 92 kilo ve trigliserid'im (kandaki yağ oranı) 280'di, karaciğer yağlanması başlaması sebebiyle kan değerlerimde karaciğer enzimlerimde yüksek çıkıyordu

yaz gelince 3 ayda yaklaşık bi 3500 km sonunda 82 kilo 110 trigliserid'e hızlı bir düşüşle karaciğer enzimleride normale dönerek doktorun yanına vardığımda, doktorun neler oluyor makinalar falanmı bozuldu, yoksa hastaları yanlışmı ölçüyoruz, değerlerin nasıl bu kadar kısa sürede bu kadar düşebilir dediği andaki paniği emeğimin karşılığını aldığımı bana belirtmişdi. 2013 sonları

tabi sonra nasıl olsa yazları bisikletle kilo veriyorum diye kış dolayayısıyla sporu bıraktığım andada spor yapıyormuşcasına 8-9 ay boyunca rahat bi şekilde yemeye devam edince yine 92 kiloya ulaşdım ve 3 ayda verdiğim 10 kiloyu 9 ayda geri aldım, artık yine 92 kiloydum ve spora başlamadan tekrar kan ölçümünde kolesterolüm hareketsiz geçen 9 aylık sürede 110 dan187'ye çıkmış nihayetinde kilo, kolesterol, güç, kondisyon nerdeyse herşey 2014 başlarında, başa dönmüşdü, ilk başda 1 saatde aldığım yolu son anda 30 dk'ya düşürmüşken aynı yolu tekrar 1 saatde almaya başlamışdım

ve bu sene 2014 sonlarında yani şuan, belki 5000km yani geçen yıldan daha fazla km yapmama rağmen, geçen yılki 3500km de 10 kilo verirken bu yılki 5000km'de 7 kilo civarı verdim ve dün doktora kan tahliline gitdiğimde kolesterolüm 187 den kaça düşdü aceba diye beklerken 190'a çıkdığını gördüm

sonuç; Bisiklet bana artık çok hızlı kilo verdirmiyor, kan değerlerimede artık çok fazla bir etki yapmıyor, belirtmek istiyorumki yeme düzenim hep aynıydı

Scudo

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Kış'dan çıkınca düşen kondisyonla bisiklet işi bana çok zor gelmeye başlıyor diye bu yıl ki amacım kilo ve kolesterolümü korumaya çalışmak için haftada bir saatde olsa bisiklete soğukda bile zaman ayırmak, ve yaza çok bi kayıpla girmemek, malum düşük kondisyonla bisiklet sürmek ne kadar eziyet gibi geliyorsa, yüksek kondisyonla performanslı ve atik bir şekilde bisiklet sürmek o kadar insanı cezbediyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Valla emrah bey yaşınız bana göre daha genç yakarsınız.metabolizma hızlandıran ilaçlar var ama bunu tabiki bir doktora sormadan kullanmak ne derece doğru bilmiyorum.Benim boy 1.90 kilom 140 bazen altımda'ki bisiklet trek bile olsa eyvah diyorum kadro kırıldı kırılacak bide klasik gençliğimden kalma yol bisikletim var oda daha beter resmen gacırrr ve gucur:):):)

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Emrah negüzel işler başarmışsın ama nasıl olsa veriyorum diyerek çok yanlış bir iş yapmışsın bence.
kış ayları en büyük düşmanımız mümkün olan her fırsatta bu mevsimde bisiklete binmeliyiz, yemeye içmeye daha çok dikkat ederek.
vücudumuz bir makine gibi ne verirsek nasıl çalıştırırsak opnu alırız, sen daha çok bilinçli spor ve kaliteli beslenmene dikkat et eski haline dönersin.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Birkaç kez bu tarz başlıklar açtığınızı gördüm. Kondüsyonunuz konusunda endişelisiniz bu anlaşılıyor. Keza kilo ve kolesterol konusu da öyle. Bence konuyu iki ayrı başlığa ayırıp değerlendirebilirsiniz.

1. Kondüsyon meselesi. Kondüsyonunuzu bisikletle daha az vakit geçirdiğiniz kış aylarında korumak için çarpraz antrenman yapabilirsiniz. Google'da cross training yazarsanız pek çok konu çıkar. Özetle şöyle. Bisikletle antrenman sürenizin bir kısmını kardiyo performansınızı korumak adına başka sporlara kaydırın. Yüzme bisikletin tam anlamıyla çarpraz sporu olan spor. Bisikletle çalışan kaslar dışındaki kaslarınızı da güçlendirip VO2max ve kardiyo performansınızı koruyabilirsiniz yüzmeyle. Eğer yüzme imkanınız yoksa, önerim koşu ile bisikleti çarprazlamanız.
Koşu sporu, bisikletten daha yüksek nabız rakamlarına ulaşmanıza imkan tanır, daha kısa sürede daha eforlu antrenman yapmanızı sağlar. Bisiklet - koşu çiftli programını uzun mesafe koşu antrenmanları yapanlar da sıklıkla kullanır.

2. Kolesterol ve kilo. Kolesterol konusunda size önerim beslenme düzeninizde ayarlama yapmanız. Daha az hayvansal yağ ve gıda tüketerek kilo veremeseniz bile kolesterolünüzü kontrol altına alabilirsiniz. kilo konusu ise, bisiklet çalışmalarıyla metabolizmanızı eskisi kadar zorlayamadığınız için yağ yakmanın başladığı VO2 seviyelerine ulaşma oranınız da düşüyor olabilir. Koşu ile ortaklaşa bir programla metabolizmanızı hızlandırarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Geçen yıl yarı maratona hazırlık programı uygulamıştım kış boyunca. Pazartesi, Çarşamba, Cuma bisiklete biniyor, Salı, Perşembe Cumartesi koşuyordum. Böyle bir program kondisyon kaybı endişenizi giderebilir.

Tepki
10
Karbonhidrat tüketiminiz nasıl? Unlu mamüller, şeker içeren gıdaları her gün tüketiyor musunuz? Ansızın öğün aralarında ve geceleri acıkma oluyor mu? Glisemik indeksi düşük, unlu ve nişastalı olmayan besinlerden -özellikle sebzeler- tüketmenizi; ara öğünlerde kuruyemiş, kuru üzüm, kuru kayısı, yoğurt gibi şeyler öneririm.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Ben de sürüş sırasındaki kadansınızı sorayım.
3500 - 5000 KM yaparsınız eyvallah. Ama 2 pedalda 100 metre yol almak var bir de 40-50 pedalda 100 metre yol almak var.
Nabız sınırlarınızı belirleyip bu sınırlar içerisinde kalmak kaydı ile yüksek kadans yapmanızı tavsiye ederim.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Okan A

Aynen belirttiğim gibi kilo ve kondisyonumun gitmesinden ve tekrar aynı duruma düşmekden çok kaygılanıyorum, bu nedenle burdaki devamlı binen arkadaşlardan bilgi bekliyorum, aceba uzun aralarla binselerde bacakdaki kasların gücü onlardada azalıyormu diye?

Kapadokyada kışın yüzme ile ilgili pek bi eylem yok, ama koşu aklıma geliyor çünkü bacaklarımda bu süreçde çalışmış olacak

@kadir aydin

Kilonuzla bisiklete binmek eminim bayağı zor oluyordur, bende bazen şuanki hız ortalamamın 70kg'ama düşersem kaç olacağını merak ediyorum, zor olucak ama sizde bi 50kg vererek 90 kiloya inerseniz heralde şuanki düz yol performanızdan o zaman rampada bile daha yüksek hız elde edebilirsiniz

@r.ezk

Bide kış memleketinde yaşamasak herşey çok daha kolay olucakda :)

@Burak Özkan

Yeme düzenim her zaman aynı oldu sadece kalorisi yüksek olduğu düşüncesiyle bal, pekmez, reçel, tatlı ya fazla yaklaşamıyorum en azından belirli bir kiloya ulaşana kadar böyle olucak, çok nadir ayda bir diyebilirim cips kola hamur işi bunun dışında tamamen normal herşeyden devamlı yerim her vitaminden almak için yemekde seçmem, tabii kışları sporu bırakınca daha bi dikkat etmeye çalışıyorum

ansızın acıkma heralde insülin direnci olarak anılıyordu, bu aralar çok fazla kalmadı bu konuda tahıllı ekmeklerin çok faydasını görüyorum diyebilirim, dün doktor tahlile bakdı, değerlerdeki hangi harfler onu belirtiyor bilmiyorum da trigliserid'in aynı kalsada insülin direncin varmış, onu yaptığın sporla yenmişsin dedi

@Uğur S.

Henüz bi kadans meter almadım ama yeterince yüksek kadans sürmeye dikkat ediyorum,

nabız ortalamam şuan 150 civarı oluyor bununda %75'e tekabül etdiğini düşünürsek, yanlışım varsa düzeltin; yağ yakım nabzının %50 %60 civarı olduğunu ve bunun üstünde spor yapdığımdan aerobik direncimin artacağını

eğer doğruysa, bisiklet üzerinde yağ yakım nabzı seviyelerinden daha yüksek seviyelerde seyredileceğinden, bisikletle yağ yakımın daha zor olacağı söyleniyor

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Trigliserid doğrudan şeker ile (karbonhidrat olan herşey) bağlantılıdır. Yediğin yağlarla alakası yoktur. Tüm karbonhidratlı yiyecekleri kesersen trigliseridin düşer. 190 kolestrol bildiğim kadarıyla normal seviyedir. 190 kolestrol için çaba harcamaya gerek yok.

10 ayda 9 kilo alıyorsan yanlış bir şeyler yapıyorsundur. Sadece spor yaparak sağlığını koruyamazsın beslenmeni de ayarlamalısın.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@muratcolakoglu

Kolesterolümün şuan normal olduğunu biliyorum ama merak etdiğim daha fazla spor yapsamda yememe dikkat etsemde geçen yıl gibi bu sene düşme yaşayamamış olmam

Kiloyu spor yaparkenki yeme düzenimi yapmazken değiştirmememden kaynaklı almışdım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Emrah bey bizden geçdi artık zaten hadi kiloları versekde işyerinde evde meşguliyet çok ara,ara biniyoruz belli yaşdan sonrada kilolar oturuyor artık.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@kadir aydin

evet zaman ayırmak gereken bir spor sadece boş anlarımda binmeye kalksam bende pek ayıramam ama, ben o durumu yazları işe gidiş geliş şeklinde günde 2 saatimi ayırarak aşıyorum

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@kadir aydin

Bizden geçti olur mu yahu? Madem ara ara biniyorsunuz her gün binin, işe gidip gelin bisikletinizle. Ben bu sayede 2 senede 130'dan 110 kiloya düştüm. Daha da düşeceğim inşallah.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Uğur S.

Uğur bey hanım bıraksa bide çocuklar bineceğizde.sabah 10'da işbaşı akşam 11-12 arası kapatıyorum dükkanı ee bu sefer haftasonu hanım diyor yahu ne bisikleti çocuklar hadi baba balığa,futbola oraya buraya derken.gelde bin:(

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@kadir aydin

aslında istanbul'un iklimi kışında binmeye müsait, ama tabii spor spordur

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@kadir aydin

İşte onu diyorum ben de, işe gidip gelme kısmı sizin sporunuz oluyor. Hafta sonu da aileye kalıyor. Ben de bu şekilde yaşıyorum :)
Akşamları 11-12 arası işten çıkmak gerekli ışıklandırma ile sorun olmuyor. Biber gazınızı da yanınızda bulundurduğunuz zaman rahat edersiniz.
Diyorum ya 2 senedir kar yağışı haricinde sürekli gidip geliyorum.

@kadir aydin

Ben de sizin gibi kilolu ve heybetliyim. Halen yollardayım ;) İş istemekte bitiyor.

Bol pedallar.

Not: Emrah Bey konuyu uçurduk biraz. Kusura bakmazsınız inşallah :)

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@emrah9700

Emrah bey yaklaşık bir 20 sene geriye dönsem evet istanbul bu konuda harika ama bisiklet yollarında iken.eğer trafikde iseniz kesin houdini veya capperfield gibi yetenekleşiyorsunuz:) şimdiki kilom ve heybetimle artık bizden geçdi tabii ama diğer pedaldaşlar için hala geçerli :D

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@kadir aydin

İmkanınız varsa işe gidip gelme şeklinde bencede yılmadan devam edin, spor asıl ileriki yaşdan sonra daha bi gerekli, sporla uğraşanlar şeker kalp tansiyon vb. gibi şeylerle yaşamak zorunda olmuyorlar

Ben kışla birlikde bisiklet yükselterek, bisikletime parça veya kışlık kıyafet vb harcama yaparak soğuklar nedeniyle bisikletden soğumamak için kendimi motive ediyorum,

kışa başladığım gibi; başa dönmeden, yani kaldığım yerden, kışdan da çıkmayı başarırsam bu sefer ilk bahardan son bahara herşey çok daha iyi olacak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Valla 14 yıl yüzdüm 6 yıl basketbol oynadım askere gittik direk komando olduk.askerden sonra yine devam ettim evlilik, çoluk çocuk derken işe zaten bisiklet ile gelip gidiyorum yaz kış ne olduysa bu sene sonu oldu hani o açlık hissi varya o yok artık.ilk günkü heyecan yok..

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@kadir aydin

Ben de kendimi motive etmek için ödüllendiriyorum derken o duruma düşmemek içindi işde, zaten bi nokdadan sonra insan sporsuz yapamaz hale gelecekdir diye düşünüyordumki, şaşırttınız. Çünkü ben spora alışanın bırakamıyacağını düşünüyordum