Bisiklet arkasında taşınan çocuklar

bikeman

Üye
Tepki
6
Merhaba arkadaşlar,

Uzun yıllara dayanan bisiklet kullanıcılığım çocuğumun olmasından sonra sona ermişti.Şimdilerde oğlum 3 yaşında ve ben tekrar rüzgarı hissetmek istiyorum tabii arkada yeni yolcumuzla beraber.

Bebek koltuklarını araştırdım.Fena gözükmüyorlar,kask ve diğer koruyucu ekipmanla beraber neden olmasın dedirtiyor.Yine de bir takım teredütlerim var.

Mesela bisiklete binerken-inerken karşılaşılacak sorunlar vb.

Bu konu hakkında varsa bilgi ve tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bu tip bir taşıyıcı tercih edecekseniz bisikletinizin daha çok şehir bisikleti (city bike) tarzında olmasına özen gösterin. Çünkü bu tip bisikletlere binmek ve inmek, ayağınızı ön demirin üzerinden atlatarak yapıldığından dolayı, çocuğunuza tekme atma riskini ortadan kaldırmış olursunuz :).

Avrupa'da çok yaygın olarak kullanılan bir taşıma yöntemi. Bu nedenle içiniz rahat olsun.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sayın noktalı virgül ne olur çocuğunuza bri kask alın!
O oradan düşmez belki ama, ikiniz beraber düşebilirsiniz.
Allah korusun... :(

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
evet bencede bır kask sart bırde ben seyı eklemek ıstıyorum ben kuzenımle bınmıstım ıkı kısı ama yası 8 dı o zaman ayakları da sallandıgı ıcın bazen cok fazla denge kaybı oluyor sızdede o kadar olacagını sanmam ama yınede arkada bır agırlık alısılmısın dısında olduuu ıcın cok farklı olur basta kucuk turlar ıı gıder gıbı gelıyor...:D:D

noktalivirgul

Forum Demirbaşı
Tepki
246
teşekkür ederim ilgin için halil, kaskı var ama o gün adaya giderken unutmuşuz yeğenimin kaskını almayı. ama ufak ihmaller büyük sorunlar doğura bilir. selamlar saygılar.

bikeman

Üye
Tepki
6
Arkadaşlar ilgi ve değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Muhtemelen bu hafta sonu alıp montajını yapacağım, tecrübelerimi sizlerle de paylaşacağıma emin olabilirsiniz.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
beklıyoruz resımlerı baba ogul bır sadet gorelım
ahh keske babamız da bızı gezdırse :p hahahaa

bikeman

Üye
Tepki
6
En sonunda alıp taktırdım,yalnız bisikletçi hali hazırda koltuğu tutan demir aksamın açıklandığı gibi max. 25 kiloyu kaldırdığını ancak hızlı giderken girilecek sağlam boyutta bir çukurun çocuğun ağırlığını iki katına çıkaracağını hatırlatarak güzel bir noktaya parmak bastı.

Tahmin edersiniz ki bu mantıklı açıklamaya uyup bisikletin arkasına bagaj da takarak çocuk koltuğunu üzerine oturttuk.Şimdi hem kendi aksamı hemde bagajdan destek alacağını bildiğim için rahatım.

Çocuğum olmadan deneme sürüşü yaptığımda halillinde dediği gibi tekme atmadan ayağını öbür yana geçirmek Tan Sağtürk tadında bir bacak açma stili gerektiriyor.

Birde koltuğa oturttuğum zaman bisikletin önü şahlanacak gibime geliyor.Sanırım en mantıklı oturtma şekli nasrettin hoca gibi bisikleti ayaklarının arasına alıp çocuğu koltuğa oturtmak ve sonra dönmek.Bilemiyorum kısacası denemek lazım.

Bu konu hakkında pratik yapmış olan arkadaşların düşüncesi var mı ?

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
bence bu çok tehlikeli çocuğunuz sonuçta en sevdiğiniz varlığınız oluyor ve Türkiyede kaldırımlar büyük şehirlerde çok bozuk maalesefki... caddeler ise tehlike üstüne tehlike kaynıyor... bence dediğim gibi o iş bayağı bir tehlikeli. ben birkaç kez bisikletten düştüm, kendimi hesap edemiyorum, bir de çocuk olduğunu arkada düşünemiyorum bile... ama en azından sele borusunu biraz indirmeniz olası bir denge bozukluğu anında ayaklarınızla denge kurucağınız anlamına gelecektir. o bakımdan size tavsiyem sakın spd kullanmayın bu turlarda vede sele borusunu kesinlikle 8-9 cm kadar indirin...
iyi sürüşler bolca da eğlencelerr

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
bende buraya konu açmıştım
(link)
neyse yarın bir koltuk alacağım fakat önde kadroya oturtulan bir sistem olsa bence daha dengeli olur arkada biskletin denge merkezi değiştiğnden biraz problemli olacak gibi geliyor
bencede kiltli pedal kullanmamak ve sele borusunu indirmek lazım .

başaka birisi çocuğu oturtsa sanırım daha iyi olacak . da inerken sorun benim aklım bu işe pek yatmadı bakalım göreceğiz . tehlikeliyse kullanmam

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Ben çocuklarım küçükken arka koltukla birkaç güzel gezi yaptık. Ben şöyle yapmıştım: Koltuğu karımın üst borusu alttan giden "bayan" bisikletine monte etmiştim ve çocuklu olduğumuzda pembe bisikleti ben kullanıyordum. Fazla denge problemi yaşamadım ancak herzaman karım da yanımızdaydı ve çocuğun oturtulmasını ben bisikleteyken o yapıyordu. Full koruma ile (kask, dizlik ve dirseklikle) biniyordu ve hiçbirzaman trafiğe çıkarmadım orman içi yollarda kullandık. Ayrıca serin havalarda dikkat etmeniz gereken bir konu da siz bisiklet sürerken hissetmeseniz de turun sonunda arkada çocuğunuzu mosmor olmuş ve baba ben üşüdüm derken bulabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun; baba hadi annemi geçelim, daha hızlı daha hızlı dolduruşlarına gelmemeniz.

İyi eğlenceler

Bulent

• Beğen
Tepkiler: Nuri Kongur

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
bülentcim süper katkı olmuş dediklerinde çok haklısın ilk gezimizi bu hafta sonu yapacağı inşallah bir foto koyacağım foruma seninde dediklerin hep aklımda olacak .
anladığım kadarıyla sağ sola dönüşlerine çalışmam lazım e neede olsa yaş kemale erdi bel hareketlerine dikkat etmek lazım öce biz bineceğiz. inerkende önce sevgililerimiz indireceğiz anladığım kadarıyla . bakalım hafta sonunu sabırsızlıkla bekliyorum :)
alcak sele
çukurlara -dikkat
trafiğe çıkma
platform pedal
sert frenler dikkat
virajlara dikkat
emniyet kemerler bel ve bacakta olacak
full koruma
çocuk üşür
dolduruşa gelme
aklımda kalanlar bunlar

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Biraz daha dikkatli olmak lazım arkada çocuk taşırken..Ben kızım 7 yaşına gelene kadar taşımıştım.. Hatta bir keresinde off-road bile yapmıştık..Ama hiçbir zaman kasksız binmedi..Çocuğu arkaya oturturken bir yardımcı olması çok iyi oluyor...Bir de çocuğun sevdiği 1-2 oyuncağını (Küçük olanları)yanına verin ama bir iple bağlayın..
Çocuğu olan herkese tavsiye ederim..

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Hakan'cığım,

Biz genciz sadece çocuklar hızlı büyüyor :)

Sürüşte tahmin ettiğin kadar negatif etkisi olmuyor, hatta yokuşta bile.

Keyifli sürüşler
Bulent

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
çok zevkli çokda güvenli bülentin dediklerine ek olarak . binerken ve inerken mutlaka freni skınız fren sıkılı vaziyette ininiz çok dikkatli olmak lazım eğer yalnısanız ve inecekseniz iki şıkkınız var ya düz bir zeminde bisikletin üzerindeyken vücudunuzu arkaya döndürerek çocuğunuzun kemerlerini çözüp öce onu indiri yorsunuz yada . freni sıkıp çocuğunuza tekme atmadan:rolleyes: ini yorsunuz sonra çocuğunuzu tuttuktan sonra bisikleti kaymayacak bir şekilde kendinize yaslıyorsunuz vede kemerler çözülüyor iş bitiyor .

binerkende aynı taktik ..
(link)
(link)
[(link)
sürüşte hiç bir problem olmuyor risk almamak lazım arkada çok keyifli oluyorlar herkese tavsiye ederim . arkada sepet in üzerine bağlantı aparatını yerleştiri seniz daha güvenli oluyor takması çıkarması çok basit sele altındaki kadroyabağlı olan aparatına 1.sn de takılıp çıkarılıyor
(link)

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Çok şık görünüyor imrendim, ben de uzun seneler sonra tekrar koltuğu taktım ve ilk fırsatta ailece ufak bir orman gezisi planlıyorum.

Bulent

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

narada

Üye
Tepki
15
Selamlar,

Resimler çok güzel ve teşvik edici. :)

Koltuğu ve kaskını bir ay kadar önce aldım. ToysRus'dan patenciler için satılan dizlik, dirseklik ve el koruması da aldım. Havalar Ankara da soğuk gittiği için oğlanı bindirememiştim. Bu hafta sonu koltuğu takıp denemeyi düşünüyorum.

Bilgi veren arkadaşlara teşekkürler.

Fikret

• Beğen

narada

Üye
Tepki
15
Selamlar

Pazar günü evin karşısındaki okulun bahçesinde bir deneme sürüşü yaptık.

http://i62.photobucket.com/albums/h104/naradalast/bisiklet/3.jpg

Umarım resmi ekleyebilmişimdir.

Fikret

• Beğen