Bisiklet Antrenmanlarıyla ilgili Makale

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
Antrenman Yapmak
-

Çoğu elit dağ bisikleti sporcusu bir antrenör gözetimi altında çalışmayı tercih eder; Bu sporcular antrenman konusunda ne kadar çok şey biliyor olsalar da farklı bir bakış açısıyla izlenilip yönlendirilmenin öneminin farkındadır. Ayrıca antrenörlerin tecrübelerinden ve tarafsız görüşlerinden yararlanmak ve kritik anlarda çalışma yönteminde değişiklik gerektiğinin bir profesyonel çalıştırıcı tarafından belirtilmesi hiç şüphesiz kendileri için büyük bir avantajdır.

Profesyonel bir sporcunun kariyeri, sağlıklı kalmaya, sakatlıklardan mümkün olduğunca uzak durmaya, aşırı antrenman yapmaktan kaçınmaya ve fazla çalışma dolayısıyla vücuda zarar vermekten kaçınmaya direkt bağlı olduğundan mümkün olan en iyi antrenör ile çalışabilmek başarının başta gelen anahtarı olarak görülür.

Elit olmayan sporcularda ise kendi kendinin antrenörü olma durumu çok daha sık görülür: Bir antrenörün yüksek maliyetine katlanmanın zorlukları, “antrenörlerin sadece elit sporcularla çalıştıklarına” dair yanlış inanç ve sporcunun çalışmalarını kendi başına yönlendirerek başarıya ulaşma isteği bu seçimi kolaylaştırır.

Bir sporcunun kendi antrenörlüğünü yapması, belli başlı temel hatalar içerisine düşülmediği sürece oldukça etkili ve başarılı sonuçlar verebilir.

MTBTR olarak dağ bisiklet antrenmanı konusunda pekçok soru alıyoruz. Bizler bu konuda profesyonel değiliz. Ancak bu konuda yazılmış kitap ve metinleri incelediğimizde düzenli, istikrarlı bir çalışma sistemi uygulandığında, hangi seviyede olunursa olunsun sporcunun kendisini rahatlıkla çalıştırabileceğini biliyoruz. Konu ile ilgili dünya üzerinde yazılmış temel kitapları incelediğimizde içlerinden biri var ki gerek yazarı gerekse başlıbaşına ismiyle diğerlerinden hemen ayrılıyor: Joe Friel’ın yazdığı -Dağ Bisikletçisinin Antrenman Temel Kitabı- (The Mountainbiker’s Training Bible)
Mountainbiker's Training Bible
Büyük boyut için tıkla!

Joe Friel şu anda profesyonel anlamda yol bisikletçileri, dağ bisikletçileri, triatletler ve dayanıklılık sporlarıyla ilgilenen sporculara antrenörlük yapmakta, ayrıca sporculara belirli tarihlerde antrenman klinikleri düzenleyerek antrenman biliminde gelinen son noktaları aktarmaya çalışmakta, seminerler vermektedir ve bir profesyonel koçluk firmasının sahibidir.
Antrenman konusu ile ilgili olarak yazmış olduğu ilk temel kitap olan yol bisikletçilerine yönelik “The Cyclist’s Training Bible”dan sonra yakaladığı büyük başarı, yazarın dağ bisikletine yönelik bir çalışmasının da yolunu açmıştır.

Kitap ile ilgili en iyi yorumu duymak için belki de efsanevi dağ bisikleti yarışçısı Amerika’lı Ned Overend’e kulak vermemizde yarar var:
Ned Overend
Büyük boyut için tıkla!

"Bisikletçilerin girişecekleri en büyük mücadele, limitlerin ve fiziksel yeteneklerin sınırlarını

arama ve geliştirmede girişecekleri sonu ödüllerle dolu uzun yoldur. 17 yıllık yarış kariyerimde, dağ bisikleti arenasında beni başarıya götürecek çalışma prensipleri kombinasyonunu bulup uygulayabildiğimi sanıyorum. Kullandığım doğru antrenman yöntemleri bana dünya şampiyonalarında altın ve bronz madalyalarının yanısıra, 4 adet Dünya Kupası Yarışı birinciliği ve 6 Ulusal Birincilik ve son zamanlarda ulaştığım 2 XTERRA Dağ Bisikleti Triatlon Yarışını kazanmamı sağladı.
Ciddi olarak kariyerime başladığım ilk günden itibaren, antrenörlük bilgisi konusunda inanılmaz bir öğrenme iştahım oldu. Konuyla ilgili olarak bulabildiğim her türlü kitap ve dergi metnini okuduğumu söyleyebilirim! Ayrıca bu konuda çalışan profesyonel antrenörlerden de oldukça fazla tavsiye dinlediğimi belirmeliyim. Tüm bu bilgileri harmanlayarak ve kendi çalışma tecrübelerimden yararlanarak kendi çalışma programımı yarattım ve yıllardır bu çalışma programını bilimsel gelişmeler ışığında geliştirip ince ayarlar yapmaktayım. Evet ben kendi koçluğumu kendim yapıyorum.

Joe Friel'ın "The Mountainbiker's Training Bible" kitabını okurken, kalp atışlarımın hızlandığını ve terlemeye başladığıma zaman zaman şahit oldum. Kitabın bölümleri arasında dolaşırken kendimi bir anda yarış ortamında hissettiğimi, kitapta anlatılan çalışmayı gerçekleştirdiğim taktirde elde edeceğim ilave performansı düşleyerek büyük mutluluk duyduğumu hatırlıyorum.

Ciddi bir dağ bisikletçisi için antrenman kitabı yazdığınızda, olayın sadece bilimsel yanını anlatarak konuyu geçiştirmeniz mümkün değildir. Joe bunu biliyordu ve antrenman teorisini kağıt üzerinden alıp, patikalara, gerçek hayata ve yaşamdan örnekler üzerine taşıyarak neden kendi çalışma metodunun başarılı olduğunu gösterdi. Bilimsel antrenman yöntemlerini adım adım birleştirerek kendi antrenman programınızı hazırlamada işinizi kolaylaştırdı.

Hala bisiklet sürmeyi çok seviyor, formumu geliştirmeye çalışıyor, kendimi diğer dağ bisikletçilerine karşı test etmeye devam ediyorum ve bunu gücüm elverdiği sürece hayatım boyunca yapacağım. Sahip olduğum tüm bu duygularım, Joe Friel'ın hemen herşeyi kapsayan "kişisel antrenman yaklaşımı"nın en değerli sonuçlarındandır.

Sağlıklı, zinde, zevkli sürüşlerle dolu uzun bir hayat dileklerimle.

Biz de Ned ile birlikte tüm okuyucularımız ve dağ bisikletiseverleri için aynı dilekleri paylaşıyoruz. Gelecek bültenimizden itibaren de bu kapsamlı ve yararlı kitabı düzenli olarak bölüm bölüm sizlere aktarmaya başlayacağız.
Umarız bu çeviri ve yazılarımız konu ile ilgili olarak okuyucularımız ve tüm sporseverler için önemli bir boşluğu doldurur ve dağ bisikleti sporunu ciddi olarak yapanlarımızın sayısı hızla artar.

:D görüşmek dileğiyle

Scudo

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
mertcan kardeşim paylaşımının alıntı olduğunu belirtmemişsin paylaşımın içinde teşekekkür ederim :)