Bisiklet almak istiyorum ama?

Tepki
1
Merhaba arkadaşlar

Ben bir bisiklet almak istiyorum.Arka hidrolik disk frenli,ön normal fren,ön arka amortisörlü,26 jant,21 vites sağlam bir bisiklet almak istiyorum.Fakat bütçem kısıtlı ne önerirsiniz.

Sizce ön arka amortisörlü bisikletler iyimi.Bisikleti uzun geziler amaçlı kullanacağım ve tepelere çıkmak için

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Şimdi sen ilk önce almak istediğin tarzda bir bisiklet piyasada var mı onu bi araştırdın mı diye sorman istiyorum ...ayrıca bütçem kısıtlı diyosun ön arka amortisörlü ama hidrolik diskli diyosun bütçen ne kısıtlı kestiremiyoruz...ön araka amortisörlü ve hidrolik diskli bisikletler öle ucuz aletler olmuyo...Ayrıca önü normal arkası hidrolik disk frenli bisiklet olmuyo en başta...

Ayrıca yazmışsın ön arka amortisörlü bisikletler iymi diye biraz araştırırsan forumda bununla ilgili o kadar çok yazı varki eminim okuyunca cart diye bulursun aradığın cevabı....

Biliyorum belki biraz sert bi cevap oldu ama hergün forumda aynı sorulara aynı cevabı vermek hem forum kirliliğine hemde bir kısır döngüye sebep oluyor bu sebeple bütün forum üyelerini biraz araştırmacı olmaya forumu biraz taramaya çağırıyorum...Lütfen sorunuzu sormadan önce biraz araştırma yapalım ondan sonra sorumuzu soralım...Bizler burda size yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat sizde biraz yardımcı olmaya çalışırsanız forumun dahada zenginleşeceğine emin olabilirsiniz ...

Saygılarımla Moderatör Çağrı Terzioğlu...

powered

Üye
Tepki
17
öncelikle chari nin dediği gibi kesin olan konu önlerin normal disk arkaların hidrolik disk olan bi bisiklet yok.zaten olsaydı arka tarafın hidrolik disk olmasında pahalı olurdu.ayrıca bütçenin ne kadar olduğunu söylersen daha iyi cevaplar alabilirsin.ön arka amortisörlü bisikletler ağır olacağından ben tavsiye etmem.sadece ön amortisörlü bir bisikletin çok daha iyi olacağına eminim zaten tepelere de çıkacaksan bisikletin en azından hafif olmalı

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
@powered
çift amortisörlü bisikletler aslında söylenildiği gibi fazla ağır değildir,
tepelere çıkıp inme işleri zaten çift amortisörlü bisikletlerin işidir..

fren olayıda araçlardaki sistemlerle benzerlik gösteriyor,yani ön disk arka normal..
dolayısıyla bisikletlerdede arka disk ön normal olmaz..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@superonlayn

Tamam o tepelere çıkma değil am inme işi esas çift amortisörlü bisikletlerin işi olabilir ama tr piyasasında satılan ÇİFT YAYLI bisikletlerin işi değildir...

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Aşağıdaki "çift amortisörlü" ve "hidrolik disk frenli" bir dağ bisikleti. Fiyatı en az 6000 euro kadar . Bunu alıp ön frenini "normal fren(nedense?)" ile değiştirebilirsin.

http://img422.imageshack.us/img422/4816/topfuel110chireduj4.jpg

Bu da şu "çift yaylı" meşhur demir yığınlarından. Arkaya hidrolik disk alırsın(uyarsa), ön normal kalır. Olur biter. Çok pahalı da değildir

http://www.bianchi.com.tr/2006/bisiklet/imageBig/grafiti.jpg

Not: Bu ikisi arasında 9-10 kg ağırlık farkı vardır ve ikincisiyle ufak tepelere bile zor tırmanılır.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Şu fren olayın bir açıklık getirmek istiyorum...diğer konulara zaten tecrübeli abilerim cevap vermişler...

Dünyada ki çoğu taşıt fren yaptığında Doğal olarak kuvvet öne doğru ivmelenme gösterir...Dolayısıyla arka fren sadece öndekine yardım olarak kullanılır...
Örnek olarak vermek gerekirse...
Bütün arabalarda ön diskler büyük arka diskler küçüktür hatta bazılarında arkada sadece kampana fren kullanılır....
Bütün motosikletlerde ön fren büyüktür ve yine otomobillerle aynı şekilde arkada bazen kampana kullanılır...Örneğin CBR 1000 RR Fireblade de önde çift 320 mm disk arkada tek 220 mm disk kullanılır...Ki buda ön fren in ne kadar önemli olduğunu gösteriyor...

Ve sonuç olarak Dünya'daki bütün taşıtlarda ön fren bu kadar önemliyken arka frene hidrolik koyup öne vasat bir fren koymak açıkçası HİÇBİR işe yaramayacaktır...

Saygılarımla....

johny/TAXI

• Beğen
Tepkiler: nuriaktürk