Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar konumu açmışken tüm sorularımı sorayım ben öncelikle sedona 331'e karar verdim ama boyum 170 kadro boyunu ölçme fırsatım olmadı daha hangi inc hangi kadro boyu olur bana sonra dükkanda alırken nelere dikkat etmeliyim dükkanda 1170 lira internette 1130 a gördüm.

bir de aksesuar olarak ne önerirsiniz şuan için aklıma gelen temel ihtiyaç olarak kask, eldiven var bir de terletmeyen forma ve fileli şort geçiyor aklımdan tayt ilerleyen zamanlarda olur sanırsam yavaş yavaş

aksesuara 200 -250 arası ayırabirim .

her türlü önerinize , bilgilerinize açığım şimdiden teşekkürler

Scudo

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
aksesuar olarak; ön arka flaşör-kask-eldiven-suluk olmazsa olmaz. bunun yanında bisiklete veya sırta takılan küçük bir çanta onun içine lastik yama seti-bir tane iç lasitk-pompa-alyan seti işini fazlasıyla görür. spor yapmaya elverişli giysileride yavaş yavaş alır toplarsın aksesuar takımını dizmiş olursun. bisikleti görerek binerek almak en iyisi. boyun uygunluğunu kontrol açısından. kadro boyu ile ilgili detayları daha bilgili arkadaşlar yazıcaktır. benim için liste böyleydi.
yeni alıcağın bisikkletin şimdiden hayırlı olsun. kazasız belasız güüle güle kullan ;)

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
19 inc size olacaktır bahsettiğiniz fiyat üreticinin belirlediği temsili fiyat :D tabiki daha ucuza alabilirsiniz bu satıcıya ve sizin pazarlık kabiliyetinize göre değişir. Ahsen bey gereken ekipmanları yazmış zaten ek olarak gözlüğü ekleyebilirim listeye

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
@yusuf tunçer

Yusuf Bey az bilgimle baktım 165 - 170 cm 51 - 53 cm diyordu kaynakta ben de 52 santimetreyi inc'e çevirdim 20.4 çıktı sanırım performans için de 1 küçük oluyordu ondan mı 19 dediniz acaba akşama kadro boyumu ölçeyi kaç çıkması lazım 19 inc için

cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
şöyle izah edeyim bisiklete bindik seleye oturmadan ayakta dururken 2 ayağımızda yerde kadro ile aramızda 2-3 parmak mesafe olması gerekiyor buda performanstan ziyade olası bi durumda ayağımızı attığımızda :D o bölgeye zarar vermememiz. bende 1.72 boyundayım ve 21 kullanıyorum sıfıra sıfır denk geliyo bacak aramla 19 olsa daha iyi olurdu ama tek bu vardı bisikletcinin elinde fiyatı uygundu kaçırmayım dedim bunu dert etmedim aldım. Küçük kadro altınızda biraz daha kıvrak olacaktır. 19 alırsın seleyi biraz yukarıda kullanırsın 21 alırsın biraz daha aşşağıda seçim tamamiyle senin.
linkte detaylı ölçüler var ordan değerlendirebilirsin
(link)

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
@yusuf tunçer

hocam verdiğiniz linkte kadro boyunu kadronun üstünden aynakolun göbeğine hesaplamışlar benim bildiğim yerden üst boruya olurdu ama bir dü bisiklet altımızda kıvrak derken amaca öyle daha mı iyi olur ayağa kalkıp depara geçince daha mı performanslı olur dezavantajı olur mu

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
linkdeki konuyu açan abimiz forumun yöneticilerinden zaten, tablo doğru :D için rahat olsun. Kıvraklıkdan kastım dağa taşa girersen diye, mtb lerde bu yüzden daha küçük tercih ediliyor yoksa bunda ayağın pedala yetişmez bunda yetişir gibi durum yok :) depar olayı tamamiyle sana kalmış birşey performansınla alakalı illaki etki eder ama cok az hissedemezsin bile. 19 da biraz daha eğik oturursun pozisyon olarak rüzgarı daha iyi yararsın 21 de biraz daha dik oturursun belin biraz daha rahat eder. Bisikletciye gidebilme ihtimalin varsa orda dene bin üstüne fikir al ona göre karar ver. Yaşın doğru yazıyorsa 18 biraz daha boyunun uzama ihtimalide var biz türkler bunu çok yaparız seneyede giyersin misali :D bunuda ihtimal olarak düşün. Çokda kafaya takma açıkcası bi beden küçük bi beden büyük çok farketmez zaten verilen veriler yüzeysel ortalama değerler L kullanması gereken adam S alırsa o zaman sıkıntı başlıyor. Zaman akıp gidiyor pedallıyamadığın günlere yazık :) Biliyorum hata yapmamak adına ince eliyorsun içine sinsin istiyorsun çok kafana takma

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
@yusuf tunçer
aynen ya az önce aradım 17 19 21 var dedi ben de 13 ünde sınav için merkeze gideceğim olmazsa dönüşte arabaya atar getiririm bisikleti de o kadar yardımcı oldun teşekkürler de son olarak aksesuara gelelim

prowell beyaz olan bir kask denk getirdim onu almak istiyorum eldiven eldiven bu kadar yeter mi bisikletçiden aldığım aksesuar gerisi internetten tamamlanır

ha birde performans için değil gezmek için yola çıktığımda tayt giymek istemiyorum fileli şortlar iş görür mü acaba

ekleme : yaş aslında 19 da niye 18 oldu bilmem pek uzamam gibi ama hayırlısı :)

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
rica ederim şortlarında içi pedli olanları var tayt giyemem diyorsan ondan alabilirsin :D patlak seti ve pompa al birde öncelikli olarak yolda kalmak çok can sıkıntı oluyor. Birde gözlük olursa iyi olur toz toprak böcek girmesini engelliyor ama diğerleri daha öncelikli

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
@yusuf tunçer

son olarak önerdiğiniz şöyle bir şey mi acaba :)

(link)

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
şimdi cumartesi bisikletçiye gidiyorum orda neye bakmamı önerirsiniz tek bildiğim bisikletin üstünde durunca borunun üstü toplara dayanacak ne zarar verecek ne boşluk olacak o konuda doğru muyum başka ne önerirsiniz :)

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
bisikleti aldım bundan sonra bisiklet alındıktan sonra dikkat edileceklere yoğunlaşabiliriz
vaktim çok olmayınca çok aksesuar alamadım vdo kablosuz km saati aldım bir de kask aldım.internetten bir alışverişle eksikleri toplamayı düşünüyorum suluğu pompayı kendim takabilir miyim özel alet gerekir mi vidalar için bir de eksiğim olarak ne almamı önerirsiniz farkında olduğum şeyler levye 2 iç lastik ufak bir sele çantası devamını siz getirin
filesi pedli şortu da aldım kargo gelmek üzeri en önemlisi üste ne giyeceğim ona da güzel bir şeyler önerirseniz 50 60 liralık ama biraz sadesinden gören artiz forma giymiş demezse yeter deseler de ben beğenirsem sıkıntı yok iyi forumlar :)

bunlar da ilk görüntüler :)

http://imgim.com/9692incia9365669.jpg

bu biraz kaymış ama ustalar modelini vs. bilir ben gördüm aldım modele falan bakmadım
(link)

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
ilk sürüşüm 20 dk sürdü 6.28 km yaptım max hız yokuş aşağı 50 ortalama 18 yolun en sonunda 500 mt kadar yokuş çıktım en son dayanamayıp bisikletten inip yürüyecek oldum ama azmettim ve yokuşu bitirdim ilk sürüş için nasıl gitmişim yorumları alalım