Bisiklet alırken hangi ağırlık?

emretur

Üye
Tepki
22
Bisiklet ağırlığı ile anlamadığım bir soru var.

Diyelim ki ben 80 kiloyum ve 10 kg ağırlığında hafif pahalı bir bisklet kullanıyorum. Toplam taşıyacağım yük 80+10=90 kg eder.

Biraz komik olucak ama, ben 10 kg ağırlığında hafif pahalı bir bisiklet alıcağıma 5 kilo zayıfllayıp, ve 75 kg olsam ve 15 kg ağırlığında ucuz bir bisiklet alsam aynı hafifliği hisseder miyim?Toplam taşıyacağım yük 75+15=90 kg eder.

Yani bisiklet kullanırken hafiflik hissetmek için bisiklet ağırlığının önem derecesi ile vucut ağırlığının önem derecesi aynı mıdır?

Scudo

Emre Binme

Üye
Tepki
44
1/3 diye bir oran var sanırım yani sen 5kg zayıflarsan sürüşe etkin 1.66kg. 5kg. daha hafif bir bisiklet etkisi için 15kg. zayıflamanız gerekiyor.
Kaynak: Yeşil bisiklet Gürsel bey:D

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
Kesin bir bilgim yok ama bence ikisi aynı hesaba gelmez.
Mesela bisikletin üzerine bindiğini değil de bisikleti elinde ya da sırtında taşıdığını düşün. Kendi kilon kaç olursa olsun hafif bisikleti taşımak daha kolay olur. :p
Üzerine binerken de benzer bir durum olduğu kanaatindeyim.

alper turan

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Giant
Kesinlikle aynı şey değiller söyledikleriniz.Ozmn müsabakalarda kullanılan bisikletleri 6 kg a kdr neden düşürmeye çalışsınlar.hem bisiklet bedeninizin bi parçası değilki kendi kilonuza ekleyip çıkarasanız.elinizde taşıdığınız poşet gibi düşünün aslında siz onun üzerine biniyorsunuz ve o sizi taşıyo gibi görünüyo ama olay tam tersine işliyo.siz onu taşıyorsunuz.hafif bir bisiklet her açıdan ağır bisiklete göre iyi olur.tabi sağlamlık ve ergonomide önemlidir.

cemal_007

Daimi Üye
Tepki
284
merhaba eğer yarışlara katılmayacaksanız çok hafif bisiklet almaya gerek yok bence donanım olarak iyi olsun yeter