Bisiklet alırken alınacak diğer araç ve gereçler

Erol Kethüda

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Erol Kethüda
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. Mayıs ortalarında bir bisiklet alacağım ve 10 küsür yıldan beri elimi bile sürmediğim bisikletler konusunda bilgimin epey azaldığını gördüm son 3 haftadır. Forumu okudukça çok şey öğrendiğimi fark ettim. Ve alacağım bisikleti üç aşağı beş yukarı belirledim. Kron xc 1000 ,sedona 711 v (burada v ne demek bilmiyorum... v fren mi acaba.) ve bir iki model daha. Hangisi olacağı bayiye gidince belli olur. Benim asıl merak ettiğim artık,bisikleti alırken yanında neleri almamız gerektiği. Yani kask,gözlük,eldiven ve vites bakım anahtarları tamam ama bunların yanında başka şeyler de zaruri mi? Bu konuda neler düşünüyorsunuz,siz neler aldınız özellikle başta bisikleti alırken ya da sonrasında aldıklarınız?

Scudo

Erol Kethüda

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Erol Kethüda
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ve şunu da belirtmeliyim ki bisikletin yanında alacağım diğer gereçlere ayırdığım bütçe 100 küsür lira en fazla.Çünkü zaten bisiklete büyük ihtimalle 750 lira harcayacağım.

• Beğen
Tepkiler: poınt34

Kamil Kamil

Daimi Üye
Tepki
106
Bisiklet
Kron
Evet "v" papuçlu olan frenler "d" ise disk lan frenler. Disklerde kendi aralarında ikiye ayrılır: hidrolik mekanık. hidrolik ve mekaniğiin tanımını yapmadan diğer konuya geçelim.
eğer bir bisiklet sahibiysen yanında şunların olams şart:kask, eldiven, pompa, yama seti, alyan takım anahtarı...

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ahmet Enes Beyin söyledikleri olmazsa olmaz ihtiyaçlar muhakkak bulunması gereken malzemeler, bunlara ilaveten, km saatine bütçen yeterse almanı tavsiye ederim, bakımlarını yaptırman için faydalı olur. Uzun turlara çıkacaksan suluk ve suluk kafesi de şart.

Erol Kethüda

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Erol Kethüda
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sağolun,bu tavsiyeler iyi oldu. ucuz mucuz alacaz artık. Uzun mesafeler olacak ve evet suluk kafesi de mutlaka almalıyım. Ama nereden baksanız 5 10 şey çıkıyor.

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
spd (kilitli) pedal ve ayakkabı, ama belki biraz daha zaman geçince..

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Yedek iç lastik 4-5 lira, plastik levye üçlü set 4 euro. Mutlaka al, yolda kalmak insanı sinir eder. Tabii lastik söküp takmayı öğreneceksin. İnik lastiği şişirmek içinde bir pompa.

Erol Kethüda

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Erol Kethüda
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Son olarak mesela yola çıktınız bisikletinizle. Yolda lastiğiniz patladı. Her yola çıktığınızda yedek lastiği yanımızda mı taşıyacağız? Ayrıca bu saydığımı o kadar araç gereç bisiklete nereye sığacak onu da çözemedim. Zaten iki üç parça kesin taşıyacağız,ama mesela çadır ve başka şeyler de çıkarsa fazladan epey bir ağırlık olmaz mı?

Erol Kethüda

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Erol Kethüda
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
:D belli oluyor. Bir de o şehir bisikleti yani gezi için .Arkasında malzeme konulan kısmı var. Bir d edağ bisikltine koyduğunuzu düşünün o kadar şeyi. Başımızın üstünde taşırız artık. Ama sanırım dağ bisikletine de takılır arkalıktan fakat o da görüntüyü bozar.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erol Kethüda

Tabi sele altı çanta söylemeyi unuttuk :) yedek lastik, lastik tamiri için levye, yapıştırıcı, alyan takımı vs.. için çanta şart.

ben bisikleti aldığımda sıkı bir pazarlıkla 230 liraya şunları aldım.

Pompa, suluk, suluk kafesi, lastik tamir seti, çakı alyan, ön aydınlatma farı, sele altı çanta, kask, eldiven, km saati, park ayağı, barend, yedek iç lastik.

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
@Erol Kethüda

İç lastik 250 gram tutar, ya da benim gibi XXlite alırsın (90 gram) Plastik levyeler üçlü enfazla 100 gramdır. Sele altı çanta, patlak tamir için yapıştırıcı falan da ekle maksimum 400 grama çıkar. Evden 15-20 km ötede lastiğinin patladığını varsayarsan fazla bir ağırlık sayılmaz bence:)
Bu arada benim son 2000 kmde hiç lasytiğim patlamadı, yine de yedek iç lastik almadan yola çıkarsam kendimi çıplak çıkmış gibi hissediyorum.

Elbrus

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Atakan
Bisiklet
Carraro
Öneriler için teşekkürler ileride işime yarayacak :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Temel olarak "sec begen al ihtiyacin olur hepsi bulunsa cok faydali olur" tarzi bilgiyi suradan bulabilirsiniz...

(link)

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
bu ne şekil bir hortlamadır böle :D

• Beğen
Tepkiler: x-rayted