Bisiketle Avrupa Ülkelerinden Ülkemize Rota Önerisi

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Merhaba arkadaşlar, yazın Avrupa turu yapıp ülkeye dönmek istiyorum.
Yanıma katlanır bisikletimi alıp bir ülkeye uçakla gidip geze geze Edirne'ye kadar geleyim istiyorum ama başlangıç noktam neresi olsun bilmiyorum.

Bu tur en fazla 30-35 gün sürebilir, gezip dolaşmaya vakit ayırmak da istediğim için günlük 100-150km üzeri yol yapmamalıyım.

Yol ve cyclocross kullanıyor olsam da turumu katlanır bisikletle yapmak istediğim için zaman zaman toplu taşıma araçlarını da kullanabilirim.

Danimarka-Hollanda ya da Portekiz-İspanya tarafından tura başlayabilirim.

Her türlü görüş, öneri vs benim için önemli.
Aramızda Avrupa ülkelerinde turlamış olan ya da oralarda araç kullanmış-trafiği yaşamış arkadaşlarım vardır. Ya da tur konusunda deneyimli olup bilgi paylaşımı yapmak isteyenler...

Şimdiden teşekkür ederim...

Scudo
Tepki
252
İsim
K.Bahadır Usta
Bisiklet
Cervélo
@Ahmetgitar Bey, Rota konusunda değil de girilmemesi gerekn ülke konusunda; Bulgaristan'a girmeyin derim. Ben defalarca araba ile geçtim, ülkeyi bilmiyor iseniz tehlikeli bir ülke. Uzun süre/mesafe kimsenin olmadığı yollar olsun, dil sıkıntısı olsun oldukça sıkıntılı bir ülke. İmkanınız var ise Yunanistandan dönün.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Aslında hem sıcaklık hem de arazi şartları sebebiyle Portekiz tarafından geliş sıkıntılı olabilir. Bundan dolayı Kopenhag - Amsyerdam- Paris güzergahı daha doğru olabilir mi diye düşünüyorum.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Süper coğrafyalara gidiyorsunuz bende haritaya baktım da şöyle bir tur olabilir ;

Bulgaristan'a yukarıda ki arkadaş girmeyin demiş ona yorum yapamam ama.

Bulgaristan-Sırbistan-Bosna-Macaristan-Avusturya-Çek Cum.-Almanya-Hollanda-Belçika-Fransa-İtalya dönüşte Hırvatistan-Bosna-Sırbistan-Bulgaristan-Türkiye olacak şekilde geri gelebilirsiniz.Benim dediğim daha çok Orta Avrupa ve Fransa-İtalya'nın Güney kıyıları üzerine bir tur ancak Danimarka'ya da isterseniz uğrayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Uçakla Hollanda, oradan Belçika geç sınırı Lille ve parke taşlar salın aşağı Paris , gel bu tarafa Alsaca-Loren ve French Comte bölgeleri Strasbourg, biraz yokuş yukarı Basel isviçre, karlı dağlar ve Avrupanın en güzel dağları doğası eşliğinde kuzeyden güneye isviçre yol üstünde Luzern ve Bellinzona , sonrası 17 Km lik Gothard Tüneli Dünyaın 4 uzun tüneli,bisikletle geçiş var mı emin değilim ve ismini hatırlamadığım onca İsviçre köyü. Geçtin sınırı doğa harikası ve tatil merkezi Como gölü. Konaklamak güzel olur, zengin yeridir fakat sakindir çok sakin.Ardından 1 hafta gezilse yetmeyecek Milano. Buradan sonra ise sürenize göre seçenek size kalmış direk Venedik ten gemiye binip hızlıca Yunanistan yada İtalya da daha fazla vakit için Roma, Toskana ve sonra Bari den gemiyle yine Yunanistan yapabilirsiniz. Yunanistan ise yolu belli zaten tek yol var fakat bisikletlere açık değildir otoyol. Ardından Edirne... Seçenekler silmeler,eklemeler size kalmış ama ben olsaydım kendi planım bu olurdu.

Trafikten bahsedecek olursak büyük şehirler hariç sakin ve bisikletlilere saygıda kusur yok kralsınız, Fakat Milano,Paris gibi şehirler hep tehlikelidir hırsız çoktur özellikle İtalya 'da. Belçika,Hollanda ve Fransa bisiklet konusunda çok rahat her yerde hatta bazı şehirler köyler arası yollarda dahi bisiklet yolları var. Yaz dahi olsa yağmur yağabilir, soğuk sadece İsviçre de olabilir. Diğer yerler serin olsa da dondurmaz.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@Hasan Saylık çok uzun ve detaylı bir Rota olmuş. Çok teşekkür ederim.
Bu güzergahı araştırıp zaman zaman size soru sorabilirim.
Belli ki yollara hakimsiniz...

@Tolga Çelebi Tolga Bey, şöyle bir rota da sizin önerinize benziyor gibi,
Budapeşte'den yola çıkıp Belgrad'tan geri uçağa biniş... Vakit kalırsa da Edirne'ye kadar sürüş. Ancak bu haliyle 3800km ve normal süreme tam uyuyor gibi...

Ekran Resmi 2015-11-23 22.30.38.png

Bahri Kaplan

Daimi Üye
Tepki
996
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Ben, eşim ve çocuklarım geçtiğimiz temmuz ayında ramazan bayramının ikinci günü kendi aracımızla sabah saat 07.00 da Kapıkule den Bulgaristan a girdik. Sırbistan-Hırvatistan-Slovenya-İtalya-İsviçre-Almanya-Avusturya-Slovakya-Macaristan-Romanya-Bulgaristan bu ülkelerden geçip 20 gün sonra tekrar yurda döndük. Trafik ve güvenlik hususunda hiç bir problemle karşılaşmadık. Ben de Almanya dan bisikletle gelmeyi düşünüyorum.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Daha ayrıntılı gezi için vakit yetmeyebilir, gündüz 11-3 arası bisiklet sürmek eziyet olabilir bazı ülkelerde, bölgelerde. Şehirlerden geçip gitmek ayrı ,gezip görüp hissetmek ayrı.zamanlamayı iyi ayarlamak lazım, önceden antrenman şart, hhergün yol gidilecek sonuçta bazen yokuş yukarı, bazen yağmur.

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
Rota çıkarmak ve plan yapmak, hazırlanmakta bana çok zevkli geliyor . Oysa bazı arkadaşlarım çık git düşüncesinde. Bazen ikisi de sonuçta aynı kapıya gidiyor hissi veriyor ama gitmediğine inanıyorum.
İlk turumda balkanlarda enerji kaybetmek tecrübemi burada edinmek istemediğim için önce batı avrupayı bi göreyeim mantığı ile
Budapeşte -bratislava -viyana -passau-sazburg-münih -stuttgart-strasbourg-luxembourg-bruxel -amsterdam gibi harita da dolaşıyorum . tersten gelinebilir ama bisiklet başkentinde bitirmek güzel olabilir . Alplerden uzak durarak yatay bir gidiş . Ayarlayabilirsem benim de önümüzdeki yaz hedefim .

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@Hasan Saylık aslında forma girdim diyebilirim.
İşe falan bisikletle gidip geliyorum haftada birkaç gün ki bu arada küçük yol gidişleri ile günde 60-70km arası değişen mesafeler oluyor.
Mesela dün katlanır bisikletle 86km yol yaptım. Beslenmeme de dikkat ediyorum. Aslında ciddi olarak bisiklete 3-4 aydır yeniden giriş yaptım ama çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda yaptığım spor etkisini olumlu olarak gösterdi.
Yaza kadar da zaman çok, daha da kendimi geliştiririm diye düşünüyorum.
Siz ve diğer birçok arkadaştan da öğreneceğim bilgiler ve alacağım tavsiyelerle böyle bir turu yapabilirim gibi görünüyor.
60 günlük bir tatilim olacak yazın. 30-35 gününü tura ayıracağım ama dediğim gibi ekstra kullanabileceğim bir zaman da mevcut.
Şu an için günlük 100km civarı yol rahat yapabiliyorum. Kimi zaman bu 150km de olur, kimi zaman da 1-2 gün güzel bir şehirde dinlenir gezer dolaşırım diye düşünüyorum.
Müzelerin çok olduğu şehirlerde 2-3 gün dolaşıp dinlenip diğer yerlerde ise kimi zaman 200kmlik yolları yapabilirim de.
Olmadı atlar trene, otobüse ya da uçağa döner gelirim.
Yani kendimi çok zorlayacağım ve bu işin tadını kaçıracağım yerde bırakırım...

Ben kondüsyonumu yavaş yavaş artırayım, gereken ekipmanlara ve yardımcı araç gereçlere ulaşayım...
Olmadı yaptığım plan ve hayallerle kalırım ki bu bile @waafy arkadaşımızın dediği gibi keyifli bir süreç.

yigitizmir

Üye
Tepki
8
İsim
yiğit
Bisiklet
Merida
ben yaklaşık 1 yıldır bisiklete biniyorum verdiği huzuru tarif edemem (ancak bu forum anlayabilir). Böyle bir tur bende yapmak istiyorum spor kondisyon olsun diye değil bisikletin ve özgürlüğün keyfini yaşamak için umarım önümüzdeki yıl bende çıkabilirim.

• Beğen

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@yigitizmir gerçekten müthiş bir şey, sizi çok iyi anlıyorum.
Umarım istediğiniz her yeri bisikletinizle dolaşırsınız :)

fadıl pala

Daimi Üye
Tepki
399
İsim
karahindiba2
Bisiklet
Diğer
vize alabilirsem şöyle bir yol izlerim :)
slovenya vize alınacak ülke
+sırbıstan
+hırvatistan
+bosnahersek
+karadağ
+kosova
+makedonya
bulgaristan için vize almak lazim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ahmetgitar sizin artık eksiğiniz yok belli ki malzemeleri toplayıp pedala basmak kalmış. Rota ayrıntıları size kalmış kimisi sadece doğa ister kimisi de hem doğa hem tarih hem mutfak vs. seçenek size kalmış. Milano sonrası Venedik yada Roma, Napdli ve Bari seçenek olarak size kalmış. Venedikten gemiye binmek ile deniz seyahati çok uzun sürüyor. 20-24 saat rahat sürer. Bari den daha yakın.
rota.jpg rota 2.jpg rota 3.jpg

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Ahmetgitar amman abi ispanyaya yazın uğrama geçen sene gittim 49 derece nedir bide istanbulda tarihte görülmemiş oranda nem anam ağladı bisikletle duramazsın ispanyayı ele kesinlikle kendin için! ....

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Bisiklet
Kron
Abi bence burdan izmire ordan yunan adalari atina ordan italya roma venedik falan alplerin zirvesinde bitir

• Beğen

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
@Hasan Saylık
Bari -Amsterdam 2866km insanın ağzı sulanıyor ama sanırım bu yola çıksam 166km de kendime söylenip durcam tabi vazgeçmeyeceğim bir dert olmadığı sürece .
Gidecek ne çok yer ,ne çok rota var !