Bisan üretim rekoru kırdı

Konu, Güncel Haberler kategorisinde roadworms tarafından 6 Ağustos 2007 tarihinde paylaşıldı.

 1. roadworms Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2004
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İstanbul
  Bisan üretim rekoru kırdı


  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

  UZAKDOĞU malları, Türk sanayicisinin kabusu olurken, 45 yıllık Bisan şirketi, İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'ndeki fabrikasında rekor kırdı. Fabrika yoğun talep üzerine bu yıl 200 bin bisiklet üretti.


  Üretiminin yüzde 10'unu Avrupa ülkelerine ihraç eden firma, iç piyasada en çok Akdeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgesi'ne bisiklet veriyor. Bisan Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Dursun Kaleli, ucuz Uzakdoğu bisikletleriyle savaşta zaferin sırrının ‘kalite’ olduğunu vurgulayarak, “Bisan bisikleti 20 yılda zor eskitirsiniz, Çin bisikletini ise iki yılda” dedi.

  Bisan, İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde 50 bin metrekare alanda kurulu bisiklet, motosiklet ve jant fabrikalarında yaklaşık 500 kişi çalıştırarak, geçen yıl 125 bin bisiklet, 35 bin motosiklet üretti. Bu yıl ise aşırı talep üzerine 200 bin bisiklet imal edilirken, motosiklette talep ve ihracat düşünce üretim 20 binde kaldı. Bisan'da yedi yıldır yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük yapan Abidin Dursun Kaleli, Uzakdoğu'nun ucuz bisikletlerine rağmen Bisan'a gösterilen ilginin kaliteden kaynaklandığını belirterek, “Üretimde talep artışını yaratan halkın kaliteye geri dönüşü. İnsanlar ucuza aldıkları Uzakdoğu bisikletlerinin iki yıl içinde parçalandığını görünce kaliteli ürünü tercih etmeye başladılar. Bisan bisikleti 20 yılda eskitemezsiniz” dedi.

  İKİ TEKERLEKLİ SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇIK

  Kaleli, küresel ısınmanın yaşandığı dünyada bisikletin ulaşımda yaygın kullanıldığına, ancak Türkiye'de belediyelerin altyapı hizmetlerindeki yetersizlikleri nedeniyle kullanımın yaygın olmadığına dikkat çekerek, “Çin'de bir kavşaktan bir saatte 50 bin bisiklet geçiyor. Biz de ise trafikte bisiklete taşıt gözüyle bakılmıyor. Bisikleti daha çok Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'unun engebesi az olan düz şehirlerine satıyoruz. Bisiklet geleceğin ulaşım, spor ve sağlık aracı. Çevre duyarlılığı yüksek yeni bir nesil geliyor. İki tekerlekli sektörün önü açık” dedi.

  TÜRKİYE MOTOSİKLET ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ

  Türkiye'de 2005 yılında 300 bin motosiklet satıldığına, bu yıl ise 15 bin motosikletin satılmadığına dikkat çeken Kaleli, bunun nedenlerini şöyle anlattı:
  “Son beş yıl Uzakdoğu mallarının Türkiye'ye girdiği en yoğun dönem. Vatandaş çılgınlar gibi motosiklet aldı. Motosiklet ihtiyacı olmadığı halde arkadaşından, komşusundan görerek hatta kredi kartıyla satın aldı. Piyasa doydu. Ancak iki yıl sonra gördüler ki ellerindeki ürün paramparça. Motorsikletin metal olması gereken parçaları bile plastikten yapılmış. Bu nedenle motorsiklet satışları düştü. Ancak motorsiklet satın alırken de halkın kaliteye döneceğine inanıyoruz” dedi.  Haber 06.08.07 tarihli hürriyet gazetesi internet sitesinde yayınlanmıştır.
   
 2. HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.382
  Haber için teşekkürler.
  Ancak keşke yaptıkları bir işe yarasa...
   
 3. yunuskivanc Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  İstanbul
  Bence de keşke güzel kadrolar üretseler de bizler de kullansak:rolleyes:
  Yerli üretim olması iyi olurdu.:)
   
  M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU bunu beğendi.
 4. ers_84_D Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  izmit
  arkadaşlar bu işler öyle pat diye olmaz, elbette gönül ister ki scott trek gibi kadrolar üreten yerli bir firma olsun. ama eminim ileride bu da olacaktır. sonuçta bu forumda ki çoğu kişinin bisikleti oldukça üst düzey bisiklet olsa da babaların çocuklarına karne hediyesi olarak alacağı bisikletler değil, en azından fiyat olarak. ve o tip bisikletler satılan her bir kron scott trek veya bunun gibi üst düzey bisikletlerden 1000 kat daha fazla satın alınıyor. o nedenle bu ip bisikletleri satan bir Türk markası olması güzel birşey. şimdi buna burun kıvırmamak gerekir. sonuçta ülkemiz de insanların alım gücü belli, kaç tane baba oğluna 300 ytl den daha pahalı bisiklet alabiliyor ki... yerli firmalar ne kadar güçlenirse hitap ettiği alanda genişler. belki bir gün kaliteli kadrolarıyla bisan ı da görebiliriz. o nedenle siz etrafınızdaki babalara oğluna scott, trek, corratec,sedona aldıramayacağınıza göre, bisan gibi yerli markalara yönlendirmeniz daha akılcı olur. umarım birgün aynı kalitede daha ucuza yerli kadrolar görürüz.
   
  Musa Sarıot ve yedek bunu beğendi.
 5. HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.382
  ers_84_D bir yere kadar sana katılıyorum. Ancak katılmadığım bazı noktalar da var.

  Biz demiyoruz ki Bisan sadece ultralight kadrolar üretsin, sadece aluminyum, karbon, scandium kullansın materyal olarak. En düşük ekipmanı Deore olsun...

  Tabi ki 100 YTL'ye de MTB üretsin, sonuçta bu da bu ülkede satılıyor, hatta daha çok satılıyor. Biz bunu da istiyoruz, herkes bisiklete bilebilsin, herkesin bindiği bisiklet kendi ihtiyaç ve bütçesi dahilinde kaliteli olsun.

  Ancak bir zahmet bu kadar çok para kazanırken, biraz da üst seviyedeki kullanıcıları, hadi onları geçtim yarışçıları düşünsünler.

  Belki karbondu, scandiumdu bunlar çok masraflı ve Ar-Ge gerektiren malzemeler ancak adam gibi bir aluminyum kadro üretsin elinde bu kadar tesis ve maddi imkan varken.

  Ya da ne bileyim bir takım kursun, içinde MTB'ciler olsun, yol bisiketçileri olsun. Elindeki bu maddi gücü, medyaya karşı cezbedici hale getirsin, bisikleti bu ülkede popüler yapsın.

  Çünkü bu firmalar büyük firmalar, ürettikleri rakamlar için görüyorsun 200bin adet diyorlar! Her bisikletten 10 dolar net kar etse cebine giren para 2milyon dolar yapar! Eh bu kadar büyümüşken biraz da sosyal sorumluluklarını hatırlayıp, "hep bana hep bana" zihniyetinden vazgeçseler hiç fena olmaz!

  Burada sadece Bisan'a da yüklenmemek gerek. Bianchi'si, Salcano'su (ki herhalde Salcano bu konuda en duyarlıdır ama o da kötünün iyisi) bir şeyler yapmalı artık...
  Ne dersin? Haksız mıyım?
   
  yunuskivanc ve BuRroM bunu beğendi.
 6. emreden Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  507
  Beğeniler:
  294
  Şehir:
  Sabancı Üni - İstanbul
  Bisiklet:
  Corratec
  bence iyi konuşmuşsun.. baya bi dert yanmışsın :) ki bence de öyle yani...

  açsalar bi ar-ge yapsalar güzel faliyetler orada, en azından alsalar üç beş güzel patent onları kullansalar.. ama tabi amaç öncelikli olarak çok para kazanmak olduğu için hatta ikinci ve üçüncü amaçlar da aynı şekilde çok para kazanmak olduğu müddetçe biz yerli bisiklet üretiminden pek bir şey beklememeliyiz, zira sonumuz hüsran olur:(
   
 7. soneryen

  soneryen Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.918
  Beğeniler:
  2.949
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Halil Seni yürekten kutluyorum. Haklısın tabi. Mesela Kron'un duyduğum kadarıyla bisiklet fabrikası bile yok. Kadroyu Taiwvan'da yaptırıp, bisikleti toplayıp satıyorlar. Bisan'ın elinde o teknoloji o fabrika varken hi-ten çelik kadrolu bisikletleri bırakmıyorlar ve standart boyutlarda bisiklet yapıyorlar. Kadro boyu seçeneği bile yok. Bence Bisan'ın bu hatasının sebebi yetersiz Ar-Ge 'ye sahip olmaları. Yada ellerindeki Ar-Ge 'nin sporcuları, yarışçıları hangi kopmenant ne kadar ağırlık tutar, hangi maşa ne kadar gram, bütün bisikletlere çift süspansiyon koyuyoruz downhill bisikleti gibi ama bu bisiklet ile gerçekten downhill yaparken ortadin ikiye kopar mı? araştırdığı yok. Demek ki Bisan'a shimano'da mal vermese bisikletleri hepten ortada kalacak.
   
 8. tekteker Forum Demirbaşı

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Volkan
  bisan fabrikasına gitmiştim mopet in ayak marşlı modeli vardı parcası sadece orda bulunuyodu....

  orda bir kaç tane almym kadro vardı üstelik çok güzel tasarımlı büyük ihtimal ar-ge çalışmaları var... güzel şeyler çıkarabilirler... bisiklet forum olarak meil falan atsak düşüncelerimizi sölesek neler yapıyolarmış öğrensek i olur
   
 9. soneryen

  soneryen Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.918
  Beğeniler:
  2.949
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  iyi olurda bence onlar çıkartana kadar bayağı bir zaman geçer.
   
 10. HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.382
  Bir kaç aluminyum kadronun orada olması, orada Ar-Ge olduğununu işareti değil ne yazık ki.
  Belki forumda görmüş veya okumuşsunuzdur. Bisan bir ara Tayvan'dan aluminyum ve karbon kadrolar getirdi, üzerine Bisan yazdı, el altından (yani ne reklam ne birşey, bayilerin ise haberi bile yok) piyasaya sürüp sattı. Az miktarda getirmişti zaten. Çok büyük ihtimal gördüğün kadrolar onlardır.
   
 11. tekteker Forum Demirbaşı

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Volkan
  doğudur ne bilim olumlu şeyler bekliyoruz bisandan ondan öle düşündüm.

  yukarıda bisanın açıklamasında ucuz çin motorlarından falan bahsediyolar kalitesisliğinden ayni şeyi kendileri yapmamış gibi konuşuyorlar.

  çin motorlarına stikır yapıştırıp sattılar.

  ya ama çok köklü bir marka kocaman fabrikası imkanları var hala belli bir seviyede kalmalarını aklım almıyo.

  mahalle bisikletçisi mantığıyla günü kurtarma mantığıylamı hareket ediyolar nedir.

  bu zihniyettelerse ki öle gözüküyo bisan yönetimini baştan aşağı değiştirmek gerekir. başınada halili getiricen bak sen neler yapıyo bisan

  bisikletçi ruhu kalmamış sanırım onlarda

  hedef kitlesini çıtasını yükseltmek gibi bi dertleri yok buda ucuz bisiklet pazarını kaybetmemek en çok karın bunda olmasıyla alakalı sanırım

  bu pazarı bırakmadan üst sınıf bisiklet üretimi de yapabilir aslında
   
 12. Elman TEMEL

  Elman TEMEL Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.292
  Beğeniler:
  889
  volkan ben arge bölümünün başına geebilirmiyim:)çünki 2000 yılında bende aspid var iken bianchi ye az tasarım yollamadım mail ile:)hatta son çıkardıkları kadroların çoğunda özellikle çift süspansiyonlu olanlarda benim çizimleri çok andırıyor:)
  hatta bi ara renault'a bi kaç tasarım yollamıştım araba dizaynı üzerine.:)
   
 13. tekteker Forum Demirbaşı

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Volkan

  bende diyorum bu biçimsiz bisikletleri kim tasarlamış :) :)

  neyse barı madem tecrübelisin aldım seni işe

  şaka bi yana cidden bisiklet forumdan bir kaç kişiyi yollucan bak nasıl oluyo bisan.
   
 14. Emir Alaca Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Ocak 2006
  Mesajlar:
  846
  Beğeniler:
  448
  Şehir:
  İstanbul/Cerrahpaşa
  Halil sonuna kadar sana katılıyorum.Artık Türk firmaları kaliteli bisikletler üretmeliler.Hep kolayına kaçmakla bir yere varılmazki.:(
   
 15. soneryen

  soneryen Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.918
  Beğeniler:
  2.949
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Bence Bisan AR-GE'yi geliştirse diğer markalarda kendini ondan daha iyi şekilde geliştirecek. Yine Bisan alt seviyede kalacak. Çünkü Türkiye'deki teknoloji ve imkanlar ile ne yaparsak yapalım. Yurtdışına yetişemiyoruz.
   
 16. HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.382
  Zaten diğer markalar almış başını gitmiş. Bizimkiler 50 yıl geriden üretim yapıyorlar.
  Bari günün standardını yakalasalar... Hiç kimse onlardan teknolojiye önderlik etmelerini beklemiyor ki...
   
 17. soneryen

  soneryen Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.918
  Beğeniler:
  2.949
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Haklısın. Forumda nasıl ki bisiklet satan firmaların dükkanları var ve sürekli siteye girip soruları cevaplıyorlarsa, Bu Bisan ve Bianchi gibi firmaların fabrikalarınada bisiklet forumdan haberdar etmek lazım. Hiç olmazsa siteyi ziyaret edip biraz bisiklet konusunda sizlerden tecrübe kazansınlar
   
 18. HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.382
  Estağfurullah... Onların bilgileri, tecrübeleri bizlerin çok üzerindedir eminim. Ancak işlerine gelmiyordur belki... Ona bir şey diyemem.

  Hem BF'den haberdar olmamaları pek söz konusu değil bence. Sizce bu adamlar hiç mi Google'a "Bisiklet" yazıp bir iki sayfa bakmazlar? :)
   
 19. OnErAl Daimi Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  200
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  bende 15 yıllık bisikleti var . elimde kaldı kullanmıyorumda öyle duruyor satamıyorumda alıcısı yok :D 20 yıl olsa :D
   
 20. ers_84_D Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  izmit
  umarım olur. hepimizin istediği birşey sonuçta...