Biri "Kediler Nankördür" mü dedi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında derya.yildirim tarafından paylaşıldı.

 1. derya.yildirim

  derya.yildirim Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  785
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Kedilerden bahsedildiği zaman bazı insanlar kedilerin ne kadar çekilmez ve nankör hayvanlar olduğunu söylerder. Bu tarz insanlar genelde ya kedi beslememiş ya da bir şekilde birlikte yaşadıkları kediyle bütünleşememiş insanlardır. Bir kediseverseniz, bu kişilerin anlatımlarındaki soğukluğa ve nefrete bakarak bambaşka ve yabancı bir hayvandan bahsettiğini bile düşünebilirsiniz. Veya tam tersi. Siz kediler hakkında böyle düşünüyor olabilirsiniz ve bir kediseverin nasıl bu şekilde olumlu konuştuğunu anlamıyor olabilirsiniz.
  Şimdi konsantrasyonunuzu tamamen soracağım sorulara odaklayın ve başka bir şey düşünmeyin.

  Hayatta başarılı olabilmek için :

  1 - Duygusal olmak yerine mantıklı kararlar vermek gerekir (Evet/Hayır)
  2 - En büyük huzur sevmek sevilmek, karnımın doyması, sıcak bir ev, ve yataktır (Evet/Hayır)
  3 - Karnım çok açken önümden yemeğimi babam bile alsa kızarım (Evet/Hayır)
  4 - Rahat bir uykunun ortasında gelip beni rahatsız eden babam bile alsa kızarım (Evet/Hayır)
  5 - Birileri bana; bedavadan, içlerinden geldiği için, karşılığnda hiç bişey beklemeden, bişeyler verirse daha sonraları tekrar oraya gitmek isterim. Belki yine verir :) (Evet/Hayır)

  Bu beş soruya cevabınız çoğunluk olarak Hayır ise başarısız bir insan olarak devam edebilirsiniz.

  Eğer çoğunluk olarak cevaplarınız Evet ise kedileri biraz anlayabilirsiniz demektir bu.

  Kediler mantıklı hayvanlardır. Hayatta kalabilmek için ellerinden gelen herşeyi yapabilirler.
  Kedilerin istediği şeyler sevmek sevilmek, karnının doyması sıcak bir ev ve yataktır. Bir kediye bunları verirseniz size karşılığında hiç bir yerde bulamayacağınız muhteşem bir huzur verir.
  Karnı aç bir kedinin öndünden yemeğini alıp ya da almaya yeltenip sonra ondan güzel bir tırmık yemek gayet doğaldır. Bu durumda da kedilere nankör demek ne derece doğrudur.
  Şirin şirin uyuyan bir kediyi gidip rahatsız etmek kedinin değil insanın bencilliğidir. Eh bu durum karşısında kediden bir tepki gelmesi gayet doğaldır. Siz olsanız ne yaparsınız ki?
  Hele bu devirde karşılıksız bir şeyler veren kaç kişi tanıyorsunuz?
   
 2. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Bir yazı bu kadar hislerime tercüman olabilir.Hemen bunun çıktısını almam ve bitanemin kedim için ''bunu neden besliyorsunuz? hep sizinle mi kalıcak? bırakın doğasına evde tutmak adil mi? evlenince de sana bunu çeyiz olarak versin annen haha!!...'' diyen kendini bilmezlere en güzel cevap olarak okumak beni mutlu edicek.Eline sağlık Derya teşekkürü sonraya saklıyorum:)
   
 3. Sahinoz

  Sahinoz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ahmet Sahinoz
  Seviye:
  Aslında kediler insanı şu yönden sinir edebiliyor, çok kafasına göre davranıyorlar, yani bazen oyun oynarken bazen de hiç sizi takmayabiliyorlar. Şimdi burda sorun kedinin konuşamaması, "ya içimden gelmiyor" diyebilir, "yoruldum" diyebilir, bunları dese eminim anlayışla karşılarız, ama diyemediği için sinir oluyoruz bazen :)

  Ben kedileri neden severim, çok hızlı ve psikopat derecede atletik varlıklar, yani bi kedinin benim çektiğim ipe dehşet bir hızla saldırması beni hayran bırakıyor ve tekrar tekrar yapıp yapıp izlemek istiyorum çünkü ben yapamıyorum ve hayret ediyorum :)

  Yatıp uyuyan kedi istemiyorum :D "Biraz canlanın oturmaya mı geldik buraya" diyesim geliyor. Benim gözümdeki mükemmel kedi şöyle: siz bıkmadıkça oyuna devam edebilecek kondisyonda ve şevkte, çok uyumayan, duygularını biraz da olsa belli edebilen, abartmadan sevdiğinizde sizi yaralamayan (rahatsız olduklarında arkadaşlarına da yaptığı gibi zararsız bir pati çakmaları hoşuma gidiyor :) ) bir kedi. Aslında biraz da kendimi tarif etmiş oldum sanki :D

  Bir de resim koyayım arkadaşımın kedisi, kendisi biraz bu tarif ettiğim özelliklere uymakta, çevik ve karizma bir dişi, kalemle oynatırken ;)

  [​IMG]
   
 4. BF Okuru

  BF Okuru Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  263
  Seviye:
  Derya güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.
  Asıl bencil ve nankör olan aslında biz insanlarız. Kedileri kendi istediğimiz gibi eğitemediğimiz için onlardan nefret ediyoruz. Nankör diye yaftayı yapıştırıyoruz. Çünkü işimize gelmiyor bu, kedi de köpek gibi eğitilebilir, uysallaştırılabilir olsaydı böyle içten içe kin besler miydik? Bence insanlar nasıl düşünürse düşünsün eminim kediler onları hiç takmıyorlardır.:)

  Bu arada yukarıdaki kediye bayıldım!
   
 5. #5
  derya.yildirim

  derya.yildirim Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  785
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  İnsanın da doğasında var sahiplenme, üstün yaratık olma güdüsü. Himaye altına alınmak da kedilerin doğasına ters. Böyle olunca da sevemiyoruz.

  Kediler önlerine yuvarlanan yuvarlak bir cisim atılmadığı sürece gayet asil yaratıklar :D Aksi takdirde gayet şebek olabiliyorlar.
   
  lepidoptera bunu beğendi.
 6. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  İnsanoğlundaki bitmek tükenmek bilmeyen hakimiyet güdüsü,ele geçirdiklerini iyi olarak geçiremediklerini kötü olarak değerlendirmesine neden oluyor.İnsanların bir çoğuna ''Kedi mi köpek mi seç bakalım'' diye gereksiz bir soru yönelttiklerinde''ben köpek seviyorum'' cevabını sanırım büyük bir kısmı verecektir.Çünkü köpekleri eğitmek kolaydır(tabi özel cinsler var onların dışındakileri).Hakimiyet altına alınamayan hayvanlardan biridir kediler.Alışmaları,sevmeleri zaman alır en önemlisi sonsuz bir sabır gerektirir.Ama insanlar gibi onlarında çeşit çeşit kişilikleri vardır ve bu kişilikleri çevresi ile değişir.Onun kendini güvende hissetmesini sağladıktan sonra beraber eğlenemeyeceğiniz alan yok denilecek kadar azdır.Ama ister ev hayvanı istersede sokak hayvanı olsun ben kendi adıma onlarla ilişki kurmakta pek zorlanmıyorum.Hiçbirşey anlamaz dediğiniz bir canlı bile sizin ses tonunuzdan nasıl olduğunuzu anlayacak zekilerdir bunu unutmayın...
   
  derya.yildirim bunu beğendi.
 7. Sahinoz

  Sahinoz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ahmet Sahinoz
  Seviye:
  Kedilerle uğraşmak iyidir ya ilerde evlenince o sabır lazım olacak :D
   
 8. Atahan Akıllı

  Atahan Akıllı Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.082
  Beğeniler:
  684
  Şehir:
  Antalya merkez-Karabük safranbolu
  Seviye:
  şimdilik benim de bir siyam kedim var. en büyük korkum kedimin hayata gözlerini kapaması. bir insan bir kedi beslemeden asla onları tam olarak anlayamaz diye düşünüyorum.ek olarak evde kimse olmadığı zaman sizi o karşılıyor, yatağınız soğuk olduğunda o ısıtıyor, kısacası her eve bir kedi:D
  saygılarımla
   
  lepidoptera bunu beğendi.
 9. Sahinoz

  Sahinoz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ahmet Sahinoz
  Seviye:
  Tek kötü yanları tüy dökmeleri, eğer o yönleri olmasa eve kedileri doldurucam :)
   
 10. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  valla bu sorundan müzdarip olmayan yoktur sanırım ki benim oğlum yaz kış farkettirmeden bol bol tüy dökmekte annemi krizlere sokmakta.Ama tüy dökme miktarı beslenme şeklinden kaynaklanıyor.Malesef biz protein odaklı beslenmeye alıştırdığımız için çok tüy döküyor.Ama kedi mamaları ile beslenen ve vitamin desteği alanlarda tüy dökümü azalmakta(yaz aylarını saymazsak)