Birbirimize ve yayalara karşı davranışlarımız

Scudo

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Dün kasksız, ayakkabısız altımda kotla turladım. Daha önce bir kaç kez uzaktan elle selamlaştığım abiye, bu sefer yakın (3m) denk geldiğim için "selamlar" dedim, muhabbetle bakarak...Adam dosdoğru devam etti, oysa ben "nasılsa garanti" diyerek bakmıştım olaya, abi bana ters köşe yaptı. Yediğim golün şaşkınlığıyla "sizede" diye seslendim ardından ama adam gayet mağrur, hiç oralı olmadı..
Bir dahaki sefere önünü keseceğim, görür o..😁🤣..
İşin şakası tabi, abi muhtemelen tanımadı ve kasksıza bisikletçi gözüyle bakmıyor, e haklı o zaman...🙂
Selamlar. Kask takmak , bisiklet yarışlarında zorunlu bir kuraldır. Günlük hayatta ; tur olur , ulaşım amaçlı olur , spor amaçlı sürüş olur tüm bunlar için kask bir zorunluluk değil bir tercih meselesidir .
İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir yazı bırakıyorum .
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisikletli ve bisikletçi farklı kavramlar bence. Bisikletçi geçinen biri kaskını, spor kıyafetlerini giymeli tabi. Zaten onu yarışlara, grup sürüşlerine de almazlar muhtemelen. Antrenmanını da düzgün yapamaz.
Ancak bisikletliler için bu aldıkları riske göre bir tercih meselesidir. Aynen yürümek için illa yürüyüş ayakkabısı giymek zorunda olmadığımız gibi.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ronin45 Hocam yazıyı okudum, söylenebilecek çok şey de var yazı ve kaskla ilgili ama başlık uygun değil...Ben aynı zamanda yıllardır motosiklette kullanıyorum, orada da vardır böyle "gereksiz, aslında şöyle" diye yazılar ama ben takarım, zira kaza yaptığım kaskın halini biliyorum...🙁...O olmasa yoktum..
Bisiklette açık kask olsada illaki kaldırım kenarı araba tamponu vs kafanın denk gelebileceği yerlere göre illaki faydası var, oran bilemeksizin..
Yazıda 2 nokta bana göre yanlış ilki araçların kasksıza merhametle! yaklaşması ve dünyadaki oranların anlamı..ilki bence kasklı kasksız hiç farketmiyor, sapık yine sapık...İkincisi, kimse takmasa kask tamamen güvenli herkes takarsa güvensiz mi diyeceğiz. Hindistan ve asyada kaç 150 cc altı sürücü kask takıyorki mesela, ama dünyadaki motosiklet sayısına onlar da dahil.
Kaskta (motosiklet) açık, kapalı, katlanır, scooter, chopper vs gibi ayrımlar söz konusu..Oysa en küçük motorda bile kask, fullface tabiredilen tam kapalı kasktır..Gerisi moda, pratiklik uğruna güveni feda edilmiş kasklardır. Bende kullanıyorum el mahkum şehir içinde, ama 50 km gideceksem asıl kaskı takıyorum..
Motosikletten fazla örnek verdim biliyorum ama sonuçta bisiklet kaskıda olsa mantığı aynı, kafaya havadolu bir köpük ve üzerine kabuk geçirmek..

Tepki
135
İsim
oğuz
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar. Kask takmak , bisiklet yarışlarında zorunlu bir kuraldır. Günlük hayatta ; tur olur , ulaşım amaçlı olur , spor amaçlı sürüş olur tüm bunlar için kask bir zorunluluk değil bir tercih meselesidir .
İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir yazı bırakıyorum .
(link)
yazı gayet açık ve net olmuş. okurken keyif aldım.

““Kask takmazsan ölürsün” mesajı vermek yerine bisikletli ulaşım için güvenli yolların inşa edilmesine ve yolları kullanan herkesin eğitim almasına yoğunlaşılması bana daha mantıklı geliyor.””

yazıda geçen bu kısım her şeyi özetliyor bence. herkes bu mantığı kabul eder zaten ama türkiyede bunlarla ilgili doğru düzgün en ufak bir adım atılmazken, o mesajı vermemek saçma geliyor bana da. şuan buna benzer adımları atsak bile, sonuçlarını kimbilir kaç yıl sonra göreceğiz...

ayrıca yazıdaki araştırmaların hiçbiri türkiyede yapılmamış. kimse hollandada bisiklet kullanmadığının farkında olmalı diye düşünüyorum. kaçıncı dünya ülkesi konumundayız o bile muallakta.

yarın öbür gün bir kazaya karışsak, karşı taraf bariz bir şekilde suçlu olsa bile ceza alacağının garantisi olmadığı bir ülkede yaşıyoruz maalesef. taktığımız kask %1 ihtimal bile hayatımızı olumlu etkileyecekse, takılması ve takılması konusunda baskı yapılması taraftarıyım.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ben karşıdan geçenlere selam veriyorum ama yanından geçince gaza gelip basanlara sinir olup role giriyorum ikimiz de birbirimize bakmadan yarışıyoruz çok komik oluyor LSFNSLDNSÖDSBDÖSJ
O yanından geçenin senin onunla yarıştığından belki haberi yoktur,belki adam interval peşindedir yada zone2 sini tamamlıyordur :cool: malum nabız 150 deyince biyerlerinden soluyor ya insan:huhuu:

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.802
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçen yıl bir arkadaş bisikletle kaza yaptı. Kafaya dikiş attılar. Alnına attılar. Bir ay kadar işe de gelemedi. Düşüş esnasında kafa bölgesini kaldırıma çarpmış. Kask olsa nasıl neticelenirdi bilemiyorum. Nadiren kasksız kullanıyorum. Bir kaç kez kazam oldu. Kafa bölgesini kurtardım ve kaska iş düşmedi. Bundan sonrada düşmez İnşallah.
Kişi kendini nasıl güvende hissediyorsa o şekilde sürmeli diyorum. Yarışlar kurallar dahilinde yapılıyor. Onun dışında bağlayıcı bir şey yoksa ,her türlü müdahale kişisel hakkın ihlaline girer. Bize düşen yargılamadan bisikletlilerin iradelerine saygı duymaktır.

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
yazı gayet açık ve net olmuş. okurken keyif aldım.

““Kask takmazsan ölürsün” mesajı vermek yerine bisikletli ulaşım için güvenli yolların inşa edilmesine ve yolları kullanan herkesin eğitim almasına yoğunlaşılması bana daha mantıklı geliyor.””

yazıda geçen bu kısım her şeyi özetliyor bence. herkes bu mantığı kabul eder zaten ama türkiyede bunlarla ilgili doğru düzgün en ufak bir adım atılmazken, o mesajı vermemek saçma geliyor bana da. şuan buna benzer adımları atsak bile, sonuçlarını kimbilir kaç yıl sonra göreceğiz...

ayrıca yazıdaki araştırmaların hiçbiri türkiyede yapılmamış. kimse hollandada bisiklet kullanmadığının farkında olmalı diye düşünüyorum. kaçıncı dünya ülkesi konumundayız o bile muallakta.

yarın öbür gün bir kazaya karışsak, karşı taraf bariz bir şekilde suçlu olsa bile ceza alacağının garantisi olmadığı bir ülkede yaşıyoruz maalesef. taktığımız kask %1 ihtimal bile hayatımızı olumlu etkileyecekse, takılması ve takılması konusunda baskı yapılması taraftarıyım.
@HakanAydn beyin dediği üzere ; KASK takmadığı için selamını almamış ya diğer bisikletli ya da kendisi diğer bisikletlinin selam almayışını kaskının olmaması ve günlük kıyafetli olmasına yormuş ya , bunun (kasklı) aslında bisiklete binmenin ön koşulu olmadığının altını çizmek istemiştim. İlk mesajımda da belirttiğim gibi kask bir zorunluluk değildir. Her bisikletli de genel geçer bisikletli imgeselinin ötesinde çok farklı tarzlarda bisikleti kullanıyordur . Benim de kaskım var ama çoğunlukla takmıyorum. Sonuçlarını öngörebiliyorum fakat her sürüşümde takmıyorum . Ama kimseye tak veya takma diye bir dayatmada da bulunamam , haddime değil çünkü.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ama kimseye tak veya takma diye bir dayatmada da bulunamam , haddime değil çünkü.
Aslında konunun özünü kaçırmışım biraz. Sebebi yazıda "kaskın çokta gerekli olmadığı" vurgusunun yapılması ki bence değil, yani benim için gerekli...Lakin "kask takmazsan ölürsün" önermesi saçma, kask takıp ölenlerde var, takmayıp hasar almayanlarda (ama yinede kaskın bir noktada, belli bir oranda koruduğunu biliyor ve kabul ediyoruz). Üstelik yasayı bir yana bırakırsak "herkesin hayatına hiç kimse karışamaz"..Sonuçta kafa senin kafa...
Amerikada helede bu "riders" tarzı gruplara dahil insanlarda kask hemen hiç yok gibi, zaten o kadar şatafatı yapıp, kendini göstermeye çalışıp birde kaskla kapanmak akıl dışı olurdu...😁..Ayrıca, sigarada sağlığa zararlı ama bisiklet camiasında bile içen çok..Herkesin keyfi bilir...
Eğer abi bana kask takmadığım için bakmadıysa hak veririm zira bende karşımdakini öyle değerlendiriyorum..Buda naçizane benim bakış açım...Profesyonel yaklaşan insana notum direk yüksek oluyor "şeklen" takmış bile olsa..

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.843
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3000 km sürdüm kasksız kafayı henüz parçalamadım ama dağa çıktığımda yusuf yusuf oluyorum o yüzden alıcam ben de. Cesaret getirir

Velosucht

Üye
Tepki
101
İsim
Celal B.
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Wheeler
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
türk milletinin diğer millletlerden benim gözlemlediğim en büyük farkı, iletişimin en yoğun halinin yaşanıyor olması ([idi]ne yazıkki)
köylerde düğünlerin bir festival havasında yaşanıyor olması
her yerde komşuluğun en üst düzeyde yaşanıyor olması
yolda kalmış veya bir şekilde sıkıntıya düşmüş insanlara hemen herkesin el uzatıyor olması
aleni açık bir ortamda bir iş yapıyor iseniz herkesin bi el atıp yardım etmek isteyişi
köylerde imece usülleri
dernekleşmeler ve bunların kuruluş nedenleri
hep iletişimin kuvvetli olması ve insanların iyi niyetli olmasından ileri gelirdi ve yaşanırdı

şimdi ise nerdeyse hiç birisi kalmadı
azcık kalan iletişim bağlarımızıda tüketiyoruz

çevreyolunda arabamız şarampole uçsa biz yol kenarına çıksak kimse durmaz
oturdugumuz kentlerde bırakın selamunaleyküm demeyi, kucuk bır merhaba yı zorla agzımızdan cıkarıyoruz
yardım ısteyenlere bır bahane uydurup yardım etmek ıstemıyoruz
bananecilik almış başını gidiyor

ağırmıdır hafifmidir bilmem ama hayvandan farkımız kalmadı bana göre
günlük vazifelerimizi yerine getirip yiyip içip yatıyoruz
bağlarımızı iyice koparıyoruz
bırakın komsulukları, halamız dayımız amcamızla anne babalarımızla kardeslerımızle bıle,
iletişim sıklıklarımızı azaltıyoruz

bu yazdıklarımı 30 yasın uzerındekı ınsanlar daha ıyı anlayabıleceklerdır dıye dusunuyorum
cunku 90lı yıllarla bırlıkte komsuluklar bıttı

hatırlarım 90 oncesınde haftada 2 bazen 3 gun ancak bos gecerdı
ya ayse teyzeler bıze gelırdı yada fatma teyzeler
ya dayımlara gıderdık ya amcamlar bıze gelırdı
ya ogretmenım bıze gelırdı
yada babamın asker arkadasına giderdik

velhasıl haftada 4 gun bos gecmezdı

mahallemde kosede durdugum zaman gecenlerın yuzde doksanını tanır selam verırdım

artık kımseyı tanımıyorum
ve kımsede benı tanımıyor, desem acaba abartıyormu olurum ?
yoksa bu laf sadece bugun ıcın mı abartı olur bır kac sene sonra abartısız halemı gelır....

uzun lafın kısası;
medeniyet denen yaşam değişikliğinin iyi taraflarını değilde yan etkilerini büyütmüşüz kendi ellerimizle ;

medineliler becerdimi medeni olmayı bilmiyorum ama...
biz köyden indik şehire, ve medeni bir insan değilde madeni bir insan olduk...

selam vermekten bile aciz hale düşmüşüz
ne diyelim para pul girdi insanların arasına ve hersey degıstı
umarım iletişim bağlarımızı birgün eskisi gibi sımısıkı tutarız

isterdimki hiç param olmasın, tarlada calısayım
hıcbır radyoaktif ışına maruz kalmayayım
tertemız hava alayım, klorsuz su içeyim
bacak kasları calısan tavuklar yıyeyım
hatta tavugu kasaptan almayayım
yemeden once bıraz kovalayayım yorulayım su ıceyım sonra bı daha kovalayıp yakalayayım
kopegımle oyun oynayayım ,hormonsuz meyve sebze yıyeyım
arada bır elmanın ıcındekı delıge bakayım kurt ıcınde mı yoksa cıkmıs gıtmısmı diye ,
kotu bir demir bisikletim olsun koy yollarında erzak tasıyayım,
sabah benı saatım degılde kuslar uyandırsın

cok mu hayal kurduk yoksa ruya mı goruyoruz bılmıyorum ama
(cep telefonu: zırrrrr zır zır zırrrrrrrrrrr yeter artık uyan diyor :) )
uyandırmayın benİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

vel hasıl medenıyız vesselam

selam da neymıs, medeni yiz biz, medeni......
bırakın bu işleri...

BİR SELAM NELERE KADİRMİŞ BE HEYYY HEY...
Selam vermek mutlu ve kendiyle barisik toplumlarda daha yaygin gibi. Türkiye de 40-50 yil belki 30 yil önce daha üst düzey degerlere sahipti. Belki daha fakirdi ama daha ahlakli ve medeni idi. Son 30-35 yilin uzun iktidarlari öncülügünde medeni degerlerin yerini "Hanzo" luk aldi. Cocuklarin gözü önünde olumsuz rol modeller varken, hengi insani degeri kazandiracaksin. Zenginlesenler hirsizlar olursa, is bulanlar torpilliler olursa, hayati bir eli yagda bir eli balda yasayanlar bunu alinteri ile mi hak ediyorlar? Daha da yazayim desen cok uzar bu örnekler. Toplumda yasama sevinci kaldi mi ki, selam-sabah olsun. Ahlaksizligin ve hak gözetmezligin hakim oldugu memelekette her sey yagmaliniyor. Degerler bile. Böyle bir yerde hangi duygu ayakta kalir ki? Bence yine iyi idare ediyoruz. Cildirmaya az kaldi!
Yazdigim mesaj sonradan gözüme fazla iddiali göründü. Aslinda o kadar da kendimizi kasmamaliyiz. Hayat kisa. Her seye ragmen hayati yasamaliyiz. Ve hayat iletisimle, göz temasi ile, selamlasma ile, yardimlasma ile, ve illaki bisikletini alip dogada gezmek ile daha güzel.
Benim sloganim : Tabiat ve sevdiklerim. Ben ve bisikletim.

Son düzenleme: