bir soru

xspox

Üye
Tepki
1
arkadaşlar yeni bir bisiklet alıcamda geçen gün ümit bisikletin amortisörlü bir bisikletine baktım güzeldi fazla bisiklet bilgim yok sizce ümit bisikletten almalımıyım yoksa başka markaları önerirmisiniz en iyi marka hangisidir ayrıca şu sorularıda sorucaktım

vites ne işe yarar
fazla vites olunca ne değişir
bisikletin iyi olup olmadığını nasıl anlarız
amortisörlü bisikletle amortisörsöz bisikletin arasındaki farklar nelerdir

ayrıca bu ümit bisiklette beğendiğim 450 tl ydi heralde cevaplarınızı beklerim

Scudo

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Ben Fazla Onermem Umıt I
Vites Ne Ise Yarar Guzel Bır Soru :)
Vites Daha Cabuk Hızlanmanı Rampada Daha Kolay Yorulmadan Cıkmanı Saglar
Fazla Vites Olursa Fazla Bır Fark Olmaz Kardesım (bana Gore)
En Onemlısı Kadrosu Ordan Anlaya Bılırsın
Amortisor Onde Mı arkada Mı Oda Onemlı Kardesım

Hüseyin Kaynak

Aktif Üye
Tepki
51
Aslında bende bisiklet alıcam ilk ben çift amortisörlü düşünüyordum forma baktıktan sonra vaz geçtim çünki hem ağırlık yapıyor hemde çabuk yoruyor.Tek amortisörlüler daha iyi önde bir tane olsun yeter bence.

Güney Mertkan

Aktif Üye
Tepki
88
Bence arka amortisör öndekinden daha önemli bisiklet zıpladığında kıçın acımaz . :D

cem eroğlu

Aktif Üye
Tepki
24
ümit evolution modeline bak yada salcano ng 650 ikiside gözümde bir ikiside aynı fiyatta 320 TL.Çift amortisörlülerden de uzak dur çok ağır ve yorucu olurlar...

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Guney Forumda Bıraz Gez Neden Almayın Dedıgımı Anlarsın Onemlı Olan Arkanın Acımaması Degıl Yola Gıttıgınde Yorulmaman

Komando_Turk

Daimi Üye
Tepki
94
O fiyata alabileceğin salcano veya bianchi nin modelleri varken ben olsam olsam ümit bisiklet almazdım..

Hüseyin Kaynak

Aktif Üye
Tepki
51
Salcano ümiten daha iyidir sonradan pişman olursun salcano ng 650 güzel bisiklet herkez öneriyo kötü diyen kimse yok şuana kadar

xspox

Üye
Tepki
1
salcano ng 650 ye baktım resimlerine amortisör yok heralde ben amortisörlü arıyorum ve arkadaşlar ben bianchi en iyidir diye duyarım (her ne kadar bisiklet bilgim olmasada :D) yani 450 tl ye amortisörlü bisiklet lazım bianchinin yok mu 450 tlye

bide aklımda iken şunuda sorim şuan türkiyede en iyi en pahalı bisiklet hangisi

cem eroğlu

Aktif Üye
Tepki
24
Türk malı dersen carbon xs3 galiba 3600 dolar demişler
http://www.sedona.com.tr/images/bisikletler/139_o.jpg

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Sen Pahalı Olanı Ne Yapacaksın Kı ? Sen Kendı Alabılecegıne Bak SOnra Gelıstırırsın Bısıkletını Bianchi Nın Eskı Modellerı Guzel Kardesım Yenilerde Iyı Olanlar Cok Pahalı Selametle

Hüseyin Kaynak

Aktif Üye
Tepki
51
Bianchi diyorsun biraz forma bak bence fikrin değişe bilir bianchi star var 480 lira fln 450 liraya indirirsin belki ama düz yolda felan sürceksen amortisörlü alma derim ng 650 son derece iyi bir bisiklet 450 lira verim atıyorum bianchi star alcağına 350 lira ver ng 650 al derim genede sen bilirsin illa amortisör dersen star güzel

ULAS UNAL

Üye
Tepki
3
@xspox

Merhabalar, ben de yeni bisiklet aldim. Bisiklet alirken forumdan takip edebildigim kadariyla, umit bisiklet tavisye eden kesinlikle yok. Bianchi icin ise, pahali deniyor. Yani bianchi'ye verecegin paraya baska marka daha iyi bir bisiklet alabilirsin. Ben NG650 aldim ve memnunum. Ama cok fazla kullanma firsatim olmuyor ama gene de o fiyat icin hem estetik hem de performans acisindan oldukca iyi

xspox

Üye
Tepki
1
arkadaşlar bu nasıl salcano ng 700

http://bisikletcim.com/ProductImages/23405/SAL-700_102.jpg

• Beğen
Tepkiler: johncena

cem eroğlu

Aktif Üye
Tepki
24
@xspox

sen çift amortisörlüye kafayı taktın ama gösterişten öte gitmez o bisikletler alcaksan önden amotisörlülere bak ng 650 :)

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
vites ne işe yarar vites hızlı gitmenizi sağlamaz sadece rampalarda ve kalkışlarda dişli oranlarını değiştirerek daha az güç harcayarak yol almanızı sağlar. öndeki dişli küçüldükçe arkadaki dişli büyüdükçe aynakolu bir kere çevirdiğinizde arka teker daha az dönecektir bu sayede daha az güç harcayarak ama aynakolu daha hızlı çevirerek daha kolay çıkarsınız.

"fazla vites olunca" vitesin akıcılığı artar. arka ruble'de vites araları sık ise daha kolay değişir. yedili vites ile onlu vites arasındaki fark budur. Diğer yandan yedili sistemde 34'e atlamak için megarange var ve ani bir değişim oluyor. Birden yavaşlıyorsunuz arada bir 28 30 32 seçeneği olması sizin dik rampalardaki seçeneklerinizi arttırır. Bazı yedili viteslerde mega range de yok o zaman 28'de kalırsınız çok dik rampalarda kazancı yokuşu gibi işiniz zorlaşır. yedili sistemlerde en ufak dişli 11 olamıyor min 12 var o da bazı özel arka ruble dişlileri ve göbeklerde olanaklı... bu da düz yolda hızlanmanızın daha uzun süre alacağına işarettir. Akıcılık bisikletin yavaşlamamasını sağlar bu da daha zinde bir sürüş ve sürekli bir ivme getirir. Yoksa maksimum hızınızı etkilemez ancak ortalalama hızınızı arttırır. Diğer bir konuda yedili sistemde vites değiştirirken fazla güç verememeniz, vites değiştirene kadar geçen saniye zarfından pedalı daha dikkatli dinleyerek çevirmeniz... bu da sizi vavaşlatır dokuzlu onlu sistemlerde vites şıkır şıkır değiştiğinden ekstra dikkat harcamadan yüklenmeye devam edebilirsiniz.

Amortisör kilitli değilse yokuş yukarı gücünüzü emer. Pedala bastığınızda bisiklet yaylanarak gücünüzün bir kısmını alır. Yola yansıtamazsınız. Çift amortisörlü bisikletlerde bu oran daha da artar. Bu amaçla kilitli amortisörler vardır. Yavaş yavaş güç verdiğinizde sabit kalan ani şoklarda çalışan amortisörlerde mevcut. her iksinin de fiyatları bahsettiğiniz bisiklet fiyatlarının üzerinde. Amortisör rampa aşağı bozuk yollarda bisikletin yol tutuşunu arttırır. Diğer yandan bisikelte eklenen orta seviye bir amortisör bisikleti 1kg ağırlaştıracaktır. Bu nedenle amortisör kaliteli değilse pek tavsie edilmez. Ancak gündelik kullanımda dik rampalardan uzak duran bununla birlikte engebeli yol profillerinde gezinti amaçlı binen arkadaşlara da komfor sağlayacağı açık.

Bir bisikeltin iyi olduğunu nasıl anlarsınız sorusu ise çok geniş bir konu... öncelikle kadro hakkındaki yorumları okumalısınız. Komponentleri hakkında da yazılanları da tek tek okuyarak sonuçta elde edeceğiniz performans hakkında bir sonuca varabilirsiniz.

johncena

Üye
Tepki
18
@xspox

abi bendede bisan fooker çift amatisörlü sakın alma her yokuş eziyet walla ya
ben şimdi sorup soruşturuomda tek amatisörlü bir kadro alıcam o arka amatisörüde atıcam o arka amatisör bela walla birde bu tip bisikletler ağır olduklarından tercih edilmio sakın alma abi:in:
bid
bide ben şimdi kimin altın 2 amatisörlü bisiklet görsem bu adam bisikletten anlamıo die düşünüom bende zaten kurtulmaya çalışıom arka amatisörden