Bir single speed projesi de benden :)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Merhaba arkadaşlar bir süre önce çeşitli sebeplerden ötürü bisikletimi satmış, uzun zamandır şirket hayatının verdiği baskıyla bunalmıştım. Şimdi allah'a şükür bol vaktim olan rahat bir işe geçiş yaptığım için içimdeki bisiklet aşkı yine ayaklandı :) çok yakın bir arkadaşımın güzel bir kadroyu bana söylemesiyle benim kadroyu almam bir oldu :) daha sonra ufaktan araştırmaya başladım. Böyle bi kadroyu harcamak istemediğimden uzun süreceğini düşündüğüm bir grupset arayışına girdim. Fakat daha sonra önceden kullandığım fixie ve gördüğüm single speed fotoğrafları aklımı çeldi. İstanbul trafiğinde fixed gear kullanmak zor olacağından single'a yöneldim bende. Kadro, Maşa, gidon, gidon boğazı, sele borusu, sele, fren kollarını tamamladım. Geriye jant seti kalmıştı. Onu da elimde kalan eski malzemelerimin bir kaçını takas yöntemiyle elde ettim. Daha sonra yaptığım araştırmalar sonucu vertical droplarda zincir sorunu olduğunu gevşediğini okudum sheldon brown'da. Ebay ali express gibi sitelerden getirtmesi uzun süreceğinden türkiye fiyatları da gereksiz pahalı olduğundan iş başa düştü. Eski bir arka aktarıcıdan söktüğüm parçalardan kendim zincir gergisi yaptım.

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/06/24d79f70ec992602cbbf439d64bdfe2a.jpg

Kullandığım malzemelere gelecek olursak:
-kadro: geotech oxygen
-jant seti: shimano r500
-fren kolları: tektro

Geriye kaset rubleyi single'a çevirecek parça, fren bacakları, aynakol-göbek, ve zincir. Heyecanla bekliyorum bayramdan sonra inşallah güzel bir proje ortaya çıkacak. Umarım yardıma ihtiyacım olduğunda sizlerden derinlemesine yardım alabilirim. Şimdilik hepinize iyi bayramlar. Proje ilerledikçe burada olacağım :)

Scudo

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Bugün ofisteyken jant setim geldi elime. O kadar yoğun iş arasında birden masadan fırladım. Kargomu aldım. Jant seti alacaklara tavsiyem küçük bir koli kullansınlar. Belli bir büyüklükten sonra ağırlığa değil hacme bakıyorlar zira. Hatırı sayılır bir miktar para ödedikten sonra kargoya, teslim aldım. Hemen açtım. Jant setinin ikinci el ile alakası yoktu. Tertemizdi. Sadece üst etiketlerini söktüğünü söylemişti aldığım kişi. Tam beklediğim gibi tertemiz bir jant sahibi oldum. Dürüst satıcı önemli gerçekten. Gel gelelim jant setine. Shimano'nun giriş seviyesi bir jantı. Sehir içi ulaşımda hafif performans amacıyla kullanacağım için biçilmiş kaftandı. Fotoğrafları ise şöyle:
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/10/8159ee3f440bad92bc3f8d1474219ed3.jpg
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/10/5b5d2628e87f29a69f616208a22d5b2f.jpg
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/10/41c38e0aeab864bc95ceda8ef26b14b4.jpg
Bisiklet toplamanın da heycanı başka oluyor her yeni parçada bi bisiklet almış kadar seviniyorum :) bakalım proje bitince ne olacak :)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Tekrar merhabalar arkadaşlar bugün kadro temizlenip son halini aldı. Geotech oxygen kadro ve maşası. İleride rengi değişecek. Karar veremedim henüz. Ama bir an önce toplamak istiyorum çünkü sabahları oksijensiz iett otobüslerinden sıkıldım. Sahilyolundan sessiz sedasız deniz manzaralı işe gitmeyi iple çekiyorum. Bu süreçte bana çok yardım eden Kudret Özbay kardeşime çok teşekkür ediyorum. Çok nazımı çekti vallahi :) şimdi kalan eksiklerim ise; orta göbek, fren bacakları, single speed aparatı. (Muhtemelen spacer alıp kaset dişlisi kullanılacak), furş, zincir ve zincir gerdirici. Bunlar da yarın mesai bitişi halledilip muhtemelen bisiklet akşama toplanmış olacak. Şimdilik sizi kadronun son fotoğraflarıyla bırakıyorum.
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/16/be93bde00bf8c0d7c5c77f63ebb03b25.jpg
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/16/c4f812fb1d769b1f481361e7db779ec7.jpg

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Gökhan Toros

Geotech oxygen kadrosu alınıp satılamayan kadro dediler hep. Kullanıcıları çok memnunmuş. Şöyle genel bakıldığında bile açıları çok düzgün. Bakalım nasıl bişey çıkıcak ortaya. Zaman içinde sıkılırsam bi grupset düşünebilirim de. Şimdilik sadece pedal çevirip single zevkini denemek istiyorum bir de.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ahmet O

Ağırlık bilgisi var mı kadronun? Ya da tartar mısın bi zahmet. Merak ettim bu haliyle ne durumda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
koly gelsin. fikir olarak, kaynak yerlerini çelik macunu ile doldurup pürüzsüz geçiş elde edebilirsiniz

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Gökhan Toros

Fabrika verisi çoğu yerde 1395 gr yazıyor. Maşa dahil mi hariç mi onun hakkında bi bilgi yok. Yarın tartıp kesin bi bilgi veririm. Komple kadroset mi? Yoksa sadece kadro mu tartayım?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ahmet O

Kadro ve maşayı ayrı ayrı tartarsan çok sevinirim gerçekten.
56cm gibi duruyor ayrıca, yanlış görmüyorsam?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Gökhan Toros

Yok ya o kadar uzun değilim :) hatta baya kısayım ama iç bacak boyum uzun. Kadro 52 cm. Boyum 165 fakat 52cm kadro kullanabiliyorum.

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
bu kadro ankaradan mı?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@deniz AYLIKCI

Kadro İstanbul'dan abi. Hatır gönül işi. Biliyorsun bütçe kısıtlı :)

• Beğen
Tepkiler: inbox

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
@Ahmet O

bir kadro vardı bunun aynısı ozanda biliyor ben o zannettim hatta kadroyu ben toplamaya niyetlendim ama malesef çok açıldım yol mtb falan artık başka bahara single speed için...
hadi bitirde görelim :)

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Kadro sanki bana mosso kadrosu gibi geldi (kendi bisikletimden) özellikle maşanın ters ovalliği ve alt borunun kıvrımları. Merakla bekliyoruz bakalım ne çıkacak ortaya.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Jantları kaça aldınız hocam ?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@MertAG

jantları yukarıda mesajı olan deniz aylıkçı bey ile takas yaptık.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Bisikleti dün gece saatlerine kadar toplamaya çalıştık fakat aksilikler üst üste geldi. Önce aynakol vidasını unuttum, sonra spacerlar az geldi, sonra yanlış furş aldığımızı farkettik. Ben de sabah sırtladım kadroyu karaköye. Furş denen alında çok basit olan sistemin bu kadar çok farklı parçasının olması beni neredeyse bezdiriyordu. Öyle ya da böyle tamamladım bugün. Eve dönerken kız arkadaşımın yanına uğradım. Biraz oyalanınca fena halde yağmura yakalandım. Edirnekapı-topkapı arası nasıl geldim inanın ben de bilmiyorum :) otomobillerle yarıştım resmen. Neyse gel gelelim bisiklete. Bisiklet tahminimden büyük geldi. Daha doğrusu gidon boğazım çok uzun kaldı. Daha kısa bir boğaz bulunca seleyi muhtemelen 2-3 cm daha kaldırıp optimum pozisyona geleceğim. İlk fırsatta ise gidon boğazı ve aynakol değişecek. Bisiklet beklediğimden akıcı. Hatta baya akıcı. Şimdi de size bisikletin toplanmış halinin fotoğrafını koyayım.
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/18/f1321af1fb8304502a14d53e0b51d9ca.jpg
Daha detaylı fotoğraflar yarın havanın durumuna bağlı olarak sizlerle. Boya, gidon boğazı, ve aynakolun yüzünden proje hala devam ediyor. Hepinize iyi akşamlar :)