bir magandanın merak duygusuyla başa çıkmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında emir yakup bulut tarafından paylaşıldı.

 1. emir yakup bulut

  emir yakup bulut Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  503
  Beğeniler:
  560
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  bir yokuşu tırmanıyorum yol bisikletimle ve mobiletli maganda yaklaşıyor yanıma,arkasında bir artçı var ,soruyor:-nereye hemşerim?
  -geziyorum
  -nasıl gezme bu?(vaziyeti anlamaya çalışan birinin alıklığıyla)
  -beni tanıyor musun?(bu soruyu sormamdaki amaç magandanın ihlal etmeye teşebbüs ettiği sınırı korumak ve tabiri caizse ki caiz olduğuna hiç kuşku yok "orada dur " demek.Fakat bizimki hiç oralı olmuyor ve bu kontra soruyu duymazlıktan gelerek:
  -nerelisin?
  -Burada oturuyorum,yabancı biri olduğumu düşünüp tedirgin mi oldun?(tam olarak böyle mi söyledim emin değilim, magonun bu sözüme karşılık ne söylediğini net olarak hatırlamıyorum fakat beni turist sandığını falan gibi laflar etti aşağı yukarı çünkü dikkatimi bisiklet sürmek ,kulaklığımdaki müziği dinlemek ve bu merak kumkuması magoşun sorularına cevap vermek arasında eşit olmayan 3 parçaya bölmek zorunda kalmıştım ki bu herkesle senli benli konuşabilmeyi maharet sanan sosyal ucubenin sinirimi en çok bozan "seni buralarda soyarlar " gibi bir laf etti tam yanımdan defolup giderken ben de" sen benim için endişelenmeyi bırak kendi işine bak" dedim ve sonra iyi akşamlar demeyi de ihmal etmeycek kadar nazik olabilen magandamız kendi hiçliğine doğru yola koyuldu.Bunları neden mi yazdım:Şimdi belki bazı arkadaşlarımız maganda diye etiketleyerek bazı insanları ötekileştirdiğimizi söyleyecek ve ben evet her insan ötekidir diyorum ve çocuklarımıza öğretmemiz gereken ilk ve temel kurallardan biri yabancılarla konuşmamak, insanlara güven duyma hususunda cimri olmak .Gerçi şimdi daha derin düşününce o kişinin bana bu soruları beni yabancı ve dolayısıyla tehlikeli biri olarak algılamasından dolayı sorduğu ..
  Aslında ..ki burda başka bir dala atlamanın tam vakti gibi görünüyor, yabancılara bayılırız tabi avrupalı ya da daha geniş bir tanımlama ile gayrimüslim iseler.Onları memnun etmek ,beğenilerini kazanmak için yapmayacağımız şey yok gibidir, hakkımızda güzel laflar etsinler isteriz , kadınlarına mikrofon uzatıp Türk erkekleri hakkında ne düşündüklerini sorarız ki bir hanımefendi için böyle bir soruya muhatap edilmek en adi hakaret değil midir?Cebinde 5 kuruşu olmadan bütün Türkiyeyi dolaşan Hasan Söylemez yabancı turist sanıldığında alaka ve hürmet gördü fakat Türk olduğu anlaşılınca kendisinden bir bardak çay bile esirgendi.
  Herneyse...Şimdi düşününce burda hemen karşımda bütün heybetiyle bir paradoks duruyor çünkü yabancı ile konuşmadıkça diyalog kurmadıkça o kişi ilelebet yabancı olarak kalacak , yabancılarla konuşmamayı öğütleyen bu söz ..
   
  İslam Gölge bunu beğendi.
 2. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  biz bisikletçilerin karşılaştığı en temel sorunların başında geliyor bu olay insanların bisiklete ve bisikletçiye olan bakış açısı gözlerinde bisikletin yazdan yaza kullanılan kış aylarında da balkonlara zincirlenen bir karne hediyesi olması sebebiyle ancak bir oyuncak muammelesi görmesi çok normaldir konuyu bu bağlamda ele aldığımızda bizim yaptığımız şeyin bu tiplerin gözündeki etkisi sadece manyaklık ... yapılacak en kestirme yol hiç muhatap olmamaktır yada benim tabirimle yürü lan işine diyerek kekoyu ait olduğu doğasına geri göndermek en sağlıklı yöntemdir şimdi insanlar eleştirebilirler bu düşünceleri ancak bir değil beş değil on değil yüz değil bin değil bu tipler heryerde ve o salak soruları sormaları yetmiyormuş gibi birde acayip acayip sesler çıkartarak yanımızdan ani geçişlerle bizleri korkutacaklarını sanıyorlar ya ancak bu kadar zavallı olunabilir zaten
  ya arkadaş seninle muhatap olan sana zarar veren yok baksana işine sen ne yapıyorsak yapıyoruz sizene ben sana neden apaçi gibi hareketler yapıyorsun diyormuyum ? demem neden ? çünkü bilirim senden ancak bu olurmuş ve bu olmuşsun zaten neyse konu uzar gider bu tiplerle hiç uğraşmayın bırakın kendi çaplarında eğlensinler
   
 3. sedat_slave

  sedat_slave Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  net olarak paradoks olmayabilir.eğer o kişi bilinçli ve iyi niyetliyse sohbet etmek için adabıyla yaklaşabilir.bana yaklaşıp kolay gelsin diyerek yaptığım işi takdir edip edepli bir şekilde uyarıp gitmesi hoşuma gidebilir.
  bazen de empati kurmak lazım.o maganda olmayabilir belki.çünkü içinde bulunduğu kültür bunları yapmasını gerektiriyordur.
  hani "ne olacağın, nerede doğduğunla tümden alakalıdır"
  belkide kendince çok iyi birşey yapmış olabilir.
  çok iyimser yaklaşıyor olabilirim.soru soranlar da gerçekte iyi niyette olmayabilirler ama.girdiğim bi semt tekin biryer değilse.karşılaştığım tepkiye pek aldırış etmem.bu iş onların kültüründe yok.ne kadar efendi de olsa.onun gözünde uzaylıyız.
   
  Levent_K bunu beğendi.
 4. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.220
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  herkezede ters cevap vermeyin yaw :) adam normal konuşmuş.Bazısının dil uslubu farklıdır.Brelki senin turist sanmışlardır gelip merak ettiler.Bu kadar yabani olmuyalım beyler.
   
 5. Levent_K

  Levent_K Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.021
  Beğeniler:
  2.558
  Şehir:
  İSTANBUL / Malumyer
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  -nereye hemşerim?
  -geziyorum
  -nasıl gezme bu
  -beni tanıyor musun-nerelisin?
  -Burada oturuyorum,yabancı biri olduğumu düşünüp tedirgin mi oldun?
  -seni buralarda soyarlar "
  -sen benim için endişelenmeyi bırak kendi işine bak"
   
 6. halil fatih akbaş

  halil fatih akbaş Bisikletkolik

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  8 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.007
  Beğeniler:
  294
  Şehir:
  Darıca/KOCAELİ
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  susmak en iyi erdem derler ya kesinlikle doğru bir deyim...Benim başıma her zaman gelen olaylardan arkadaşımızın bahsettiği...susuyorum en güzel cevap bu küfredenler oluyor yine susuyorum içimden kıss kıss gülüyorum..bazıları çok içten ve yakın oluyor o zaman susamıyorum...mesela geçenlerde belkide 70-75 yaşlarındaki ak sakallı dedeme cevap veremeden edemedim...dedeciğim endişelenmiş dikkat et bu trafikte dedi bana mesela...herşeyi kenara bırakalım yapıcı olalım ve susalım pedal sesimiz konuşsun....
   
  Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
 7. Elif Gökalp

  Elif Gökalp Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2012
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  laf atanın surat ifadesi, kullandığı mimikler ve jestlerden ne niyetle konuştuğunu belli ediyor zaten
  yani gerektiğinde ters cevap vermek de gerekir tehditkar olmakta da fayda var ama yeri geldiğinde de durup sohbet etmekte gerekir ki insanlıktan çıkmayalım.
   
  Cem Coşkun ve CandanC bunu beğendi.
 8. Cem Coşkun

  Cem Coşkun Kıdemli Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  23 Şubat 2007
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  Muğla
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Bu gibi durumlarda kötü niyetli insanlardan derhal uzaklaşmak ya da farklı tedbirler almak gerekir mutlaka. Olayı en iyi yaşayan bilir tabii ki ama Emir Bey'e bir noktada katılmıyorum. Hayata bazen biraz mizah katmak gerekir bence.

  Geçtiğimiz günlerde Aydın yönünden Muğla'ya bisikletimle tek başıma gelirken Muğla'ya yaklaşık 20 km kala dört kişilik bir grupla benzer bir diyalog yaşadım. 18-19 yaşlarında arkadaşların yakıtları bitmiş olacak ki Murat 131'leri yolda kalmış; hep beraber itiyorlardı. Selam vermeden ya da herhangi bir iletişim kurmadan yanlarından geçiyordum ki içlerinden bir tanesi,

  "usta boş boş gideceğine bizim arabayı çek de sana spor olsun" diye seslendi.

  Çocuğun sözlerinde kötü niyet aramadım. "Dört tane adam düz yolda itemediniz mi arabayı oğlum" dedim ben de gülerek. Eminim ki ters bir anıma denk gelmiş olsa, ters bir cevap verirdim. Belki de benim için tatsız sonuçlara yol açardı. Ben gülerek cevap verince onlar da bisikletin güzelmiş gibisinden şeyler söylediler.
   
  emir yakup bulut ve CandanC bunu beğendi.
 9. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Hemen hemen hepimizin yaşadığı türden bir olay...

  Yalnız; o an her ne kadar içimizde fırtınalar kopuyor olsa da sakinliği koruyup, fazla da ters düşmeden başımızdan savuşturmak lazım bu tipleri... Çünkü ne tür bir tepki verecekleri belli olmayabilir... Birden bisikletimize bir tekme, arkadan hafif dokunma, aniden önümüzde durma gibi gibi tepkiler verebilirler... Daha da ileri gitme ihtimalleri de var tabii ki...

  Açıkçası ben bu durumlarda "konuşamayacak kadar yorgun olduğumu" beyan ediyorum. Daha da durmazsa aniden durup "biraz dinlenmem lazım" diyorum... Genelde işe yarıyor...

  Bir de şu var: "sakın yabancılarla kouşma..." evet kesinlikle katılıyorum... Ben de "SİZ" sınırını her zaman muhafaza edilmesi taraftarıyım... SEN diye hitap ettiğim kişi sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor... Böylece saygı sınırlarını zorlamaya çalışanlara bir set çekmiş oluyorum... Gerçi Türkiye gibi bir ülkede bu durum sosyal çevrenizi daraltıyor ama ne yapayım en azından kafam rahat ediyor...
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.
 10. z. usta

  z. usta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  633
  Beğeniler:
  759
  Seviye:
  Maganda diye tabir edilen insanlar açısından siz diye tanımlanabilecek bir sınırın olduğunu zannetmiyorum. (Maganda tabirininde kırıcı olduğunu düşünüyorum). Karşılaşıldığında zoraki iletişimi uygun bir selamla veya iyi günler dileyerek sonlandırmak doğru olur kanatindeyim. Sinirlenmek günümüzü mutsuz geçirmemize yol açabilir.
   
 11. Elif Gökalp

  Elif Gökalp Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2012
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  maganda tabiri kırıcı değil, taciz eden belkide zarar verecek insana sevimli bir sıfat vermek biraz rahatsız edici bir durum. iyi günler dilediğinde onu sallamadığını düşündüğü için daha çok üstüne gelmeye çalışacak insanlar yok mu iyi günler son olmayabilir...
  sonuçta 'karanlıktı köpek gördüm sandım gaza bastım insanmış öldü diye kaçtım' diyebilen insanlarla birlikte yaşıyoruz.
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-7-29_9-31-32.png
Neden hızım düşük? Neden ulaştığım hızı istediğim süre koruyamıyorum? Neden kısa sürede hızım artmıyor? Böyle sorularınız varsa eğer, işin olmazsa olmazına geldiniz demektir. İstediğiniz kadar...
2-1468594337435-nttngl699cik-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
upload_2017-7-17_11-23-49.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...