Bir kişi daha eksildik... Mehmet Vural

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
Bu haberi gördüm gece vakti içim paramparça oldu, videoyu izlemeye cesaret edemedim.

Bisiklet yolu isteyen arkadaşlar var. Yurdun dört bir yanı bariyerli bisiklet yoluyla da örülse bu adamlar yine o yola girecek ( habere göre adam bisikletliye sonra ağaca çarpmış, park halindeki otomobili gecip kaldirama cikip kuaförün merdivenlerine çarpıp durabilmiş) yine suçsuz insanların canını alacak. Çünkü bu ve bunun gibiler hakettiği cezayı almayacak, kolluk kuvvetleri, yerel yönetim devlet vs bisikletlileri yine umursamayacak. Bisikletçiler yine kendi arasında saçma sapan konular hakkında tartışacak.

Hak verilmez, alınır hem de bedel ödeyerek alınır. Bedel ödenmeden zamanının yüzyıl ötesindeki adam tarafından hak tanınmış halklar ise bekler ki forumda iki satır yazdıktan, yazilanlara emoloji ile cevap verdikten sonra her şey yoluna girsin.

Şimdi bir kaç arkadaş çıkıp ad hominem yaparak uzaktan konuşmak kolay, çekip gitmişsin demesin kalp kırarım.

Kendine bisikletci diyen, kendisini biraz bu camiaya dahil gören herkes gerçek anlamda tepki koymazsa, iki gün sonra bunu unutursa ( memleketin derdi tasası da bitmiyor gerçi hangisine koşacaklar, allah yardımcıları olsun ) bu cinayetlerin ardı arkası kesilmeyecek.

(link)

Adamların zamanında verdikleri mücadele bu. Bir kuzey avrupa ülkesi ile Türkye'yi bir tutmak mantıksız fakat çok afedersiniz elin ılık g.tlu ducthi dahi bunlari yapmisken hem ayranim dokulmesin hem de tatsiz olaylar yasanmasin diyerek her seyin internet üzerinden tepki göstererek olacağını beklemek malesef hayal

Siz hangi bilinçten bahsediyorsunuz Umut bey. Biz maalesef ahlak, etik, vicdan konularından yoksun bir toplumuz artık. Biz rüşvet vermeyi, trafikte makas atmayı, yetkili birisi görünce posta koymayı, büyüklere laf sokmayı, adam kayırtıp bununla benim şurada tanıdıklarım var diye hava atma konusu yapan insanlarız. Fizik birincisinin atanamadığı bir ülkeyiz biz. Haklı diye birşeyin olmadığı; tanıdığı, parası, yakını olanların o anlık keyiflerine göre yaşadığı bir ülkeyiz. Babasının, oğlu unutulmasın diye askeriyenin önüne astığı bisikleti çalan bir ülkeyiz biz. Ben değilim dememek lazım. Ben de öyleyim ki o bisiklet oradan çalınabiliyor. Hepimiz öyleyiz ki kimse bunları durdurmuyor.

eray bisiklet.jpg
BİSİKLET.jpg

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.278
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ülkemizde 120bin cami var ama maalesef ahlak yerlerde.. Demek ki çok cami olunca ahlak da paralel olarak artmıyor.
Ahlak bir eğitim meselesidir. Ve din kavramı da bu eğitimi vermek için yeterli bir donanıma sahip değildir. Eğitimsiz toplumun ahlaksız olması son derece normaldir

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Ülkemizde 120bin cami var ama maalesef ahlak yerlerde.. Demek ki çok cami olunca ahlak da paralel olarak artmıyor.
Ahlak bir eğitim meselesidir. Ve din kavramı da bu eğitimi vermek için yeterli bir donanıma sahip değildir. Eğitimsiz toplumun ahlaksız olması son derece normaldir
Yani bana mensubu olmadığım dinin mabedini bile savunduruyorsunuz ya, size helal olsun. Hocam, camilerle ahlakın ne alakası var? Cami dediğiniz müslümanların kendi tanrılarına ibadet etmesi için oluşturulan bir toplanma yeridir. Cami kelimesinin bire bir karşılığı da budur zaten, toplanma yeri. Laik bir ülkede bu tip dini kurumlardan medet ummaya devam ettiğimiz sürece asla medeni bir seviyeye gelemeyeceğiz. Din ve allah adı kullanılarak ülkede yapılmayan şey kalmadı, kalmıyor. Siz de bu mesajınızla buna destek oluyorsunuz farkında değilsiniz. Muhalif olduğunuz halde (eminim muhalifsiniz) tıpkı o muhalifi olduğunuz kesim gibi düşünüyorsunuz ve konuşuyorsunuz. Sizin gibi o kadar çok var ki.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletli ölümlerinin sebeplerini konuşurken, ülkede bisikletli ulaşım kültürünün neden yerleşmediği sorusunu öncelikle ulaşım politikaları ve ekonomi yönetiminden bağımsız tartışamayız. Bakın, "bisiklet kültürü" değil, "bisikletli ulaşım kültürü" dedim, zira asıl meselemiz ne kadar çok insanın bisiklet kullandığı değil, şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımının yaygınlığı ve demografisi. Bu meselenin de ülkede hâkim inanç kültürü ve mevcut eğitim sisteminden ziyade neoliberal küresel sermayenin kentleri nasıl talan ettiği ve kentsel mekânı sermaye birikim ve dolaşımının ana mecrası hâline nasıl getirdiği ile çok daha yakından ilgisi var. Kent hakkında bilgimizi ve bilincimizi güçlendirmeden, sırf bisiklet kullanıcısı olmamız hasebiyle, yaşadığımız acı ve tatlı tecrübelerden hareketle, ülkeye ve insanına dair kabuller ve önyargıları çokça dillendirerek, bu mesele hakkında ahkâm kesmenin kimseye faydası olmadığını ve hiçbirimizin zihninde yeni bir pencere açmadığını bu forum yıllardır temcit pilavı misali yaşadı, gördü. Bireylerin davranışlarını zorla ya da eğiterek değiştirince toplumun ve sistemin de değişeceğini varsaymak liberal bir masaldan ibarettir. Toplum bireylerin toplamından daha fazla ve daha farklı bir yapıdır ve yapısal nitelikleri ve işleyişi bireyin düşünce ve duygularının macerasından farklı bir mecrada şekillenir. Dolayısıyla felsefeyi, tarihi, siyaseti, iktisadı, sosyolojiyi konuşmadan, toplumsal üretim ilişkilerinden, sınıfsal sömürüden, sermayenin kıtaları aşan dolaşımını günbegün izlemeden, evet bu kadar ciddi bir düşünüş süreci içinde olmadan, bisikletli ulaşımın altyapısına merkezi ve yerel yönetimlerin neden kaynak ayırmadığını, bisiklet yollarında yayaların neden yürüdüğünü ve hattâ şehirlerarası yollarda kimi otomobil sürücülerinin neden bisikletlilerin canına kastettiğini anlayamayız, konuşamayız, çözümünü de bulamayız.

Bu kadar alengirli cümleler kurarak başlığa biraz ağırlık katmayı bilhassa tercih ettim, çünkü ne zaman bisikletli ulaşımdan söz etsek birileri mutlaka ya kavga çıkarıyor, ya ortamı sulandırıyor, ya da önyargı ve olumsuz duygularını devreye sokarak konuyu suistimal ediyor. Eh, moderasyon da zaten "şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim" dercesine her çatışmada yaşını başını bilmediği insanları çocuk gibi azarlayıp başlık kapattığı için yakında ulaşımı konuşacak başlık da bulamayacağız. Bakınız, forum yönetememek gibi bir meselemiz de olduğunu kabul etsek ve çoğulcu bir katılımla şeffaf biçimde müzakereye açsak, belki ulaşımı tartışmanın da adap ve metodunu keşfetmiş olacağız. Belki de aramızda bulunan ama forumdaki tartışma seviyesinden tatmin olmadığı için suskun kalmayı tercih eden uzmanlar, siyasetçiler, belediyeciler, şehir plancıları, felsefeciler, akademisyenler de o zaman dile gelip nihayet konuşmaya başlayacaklar.

Hiç olmazsa şu "ulaşım" başlıklarını bu moderasyon zihniyetine feda etmeyin, tartışmayı mecrasından çıkaranları muhatap almayın, konuyu daha teorik bir zemine çekmek için elinizden gelen gayreti gösterin, bu oyunbozanlara prim verdiğiniz sürece moderasyon da "maarifi" yönetmenin en kolay yolundan ayrılmayı hiç istemeyecektir.

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
.

Son düzenleme:

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bakın bugün bir anadolu memleketine gidin, bu bir vilayet yada kaza da olabilir , şahin doğan serçe murat 124 tipi araçları kullananlara bir göz gezdirin çoğunluğu kendini ispat etmeye çalışan , karşı cinse kur yapmaya çalıştığını zanneden , ergenlik çağı problemleri yaşayan kardeşlerimizdir. Burada özellikle kardeşlerimizdir diyorum çünkü onları kazanmamış onları anlayamamışız. Ailelerinin kültür seviyesi de onları maalesef kötü etkilemiş. Elimizdeki kazanmamız gereken bu gençleri, trafikte yüksek müzik sesli, yere yakın hale getirilmiş, " modifiye " araçların itici olduğunu ve kendilerine bir şey kazandırmadığını eğitimle anlatmalıyız. Bu gün iyi bir bisiklet şahin doğan parası be abi diye senin bisikletini gördüklerinde böyle yorumlayan bu çocuklara eline geçen parayla o arabaları aldırmamalıyız ve bu araçlarda artık trafikten çekilmeli , bisiklet sevdirilmeli asıl kültürün , asıl kendini ispatın, bisikletle yapabilecekleri olduğunu bu insanlara anlatmalıyız....

• Beğen
Tepkiler: Yorgun