Bir Kaç Sorum Var.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
1. Kısmetse bir kaç ay içinde yeni bir bisiklet alacağım. Önceden Corratec X-Vert S02' yi almaya karar vermiştim ama bilen bir bisikletli arkadaşıma danıştığımda hazır almamamın uygun olacağını, görünür olmayan kısımlardaki parçaların ne idüğü belirsiz kalitesiz parçalarla donatılmış olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti ve Kron almamı tavsiye etti. Bende dediği gibi Corratec' den vazgeçtim ve Kron XC 4000 lx almaya karar verdim. Corratec ve diğer hazır bisikletlerde gerçekten öyle kalitesiz parçalar kullanılıyor mu?

2. Delikli sele hangi bisikletçilerde bulunur ve fiyatı nerelerde gezer?

3. Kask ve gözlük aynaları hangi bisikletçilerde bulunur ve fiyatları nedir?

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk olarak ben tarafsız bir görüşle şunu söyleyebilirim ki sana kim Corratec lerde hazır olduğu için ne olduğu belirsiz parçalar olabilir demişse biraz fazla sıkı sallamış demek istiyorum... Çünkü o bisikletin üstündeki parçaların hepsi gerçekten iyi parçalar... Ayrıca bende bisikleti incelediğim için konuşuyorum öle üstünde ne olduğu belirsiz bir parça yok... ZZYX parçalar Corratec için üretiliyorlar diye kötü değiller çünkü Trek için Bontrager, Kron için Guizzo, Scott için üstünde Scott yazan gidon boğazlar neyse o eşdeğerde kaliteli parçalardır...

İkinci olarak İki bisikletin karşılaştırmasına gelirsek Corratec için maşası hakkında tam bilgim yok ama Kron XC4000 deki Manitou lardan daha hafif olduğunu ve onunda o seviyede yeni bir model maşa olduğunu söyleyebilirim...

Bisikletin üstündeki ekipmana gelince biri tamamen göbeklerine kadar LX ve gerçekten çok istikrarlı bir sistem... Corratec'te ise Aynakol LX seviyesinde dünyanın Shimano ile aynı düzeyde iyi bir üretici olan RAce Face in LX seviyesinde bir aynakolu var, arka aktarıcısıda XT Corratec'in frenleri ise Magura Julie. Maguranın tek işi hidrolik fren ve Amortisör üretmek ve dünyanın hafiflik konusunda en çok satan frenlerinin üretiyorlar...

İki bisikletin en büyük farkı kadro tasarımlarından geliyo burda Corratec in bu sene kadroları çok geliştirdiği ortada ama gebede Kron xc4000 kadar hafif değiller.. Ayrıca iki bisiklet arasındaki bir diğer fark ise LX sistemin Dual konrol Corratec'in ise rapidfire sistemle vites değiştiriyor olması...

Aslında bu iki bisiklet çok denk ama kara sizin dual kontrol ve rapidfire arasındaki bide kadro görüntüleri arasındaki seçiminize kalıyor...

Delikli sele dediğiniz şey açıkça sölemek gerekirse normal Ortası kapalı selelerden daha ağır ve görüntüden başka mutelif yerlere daha çok baskı oluşturması sebiyle biraz daha rahatsızlık verici ve sakınca içerebilen seleler... Onun dışında forumumuzda dükkanı olan bütün bisikletçilerde mevcutlar...Fiyatlarda 30€ civarlarından başlıyorlar...

Bu tarz aynaları sanırım Yesil bisiklette bulabilirsin...

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
KULLANICI TIPI : MTB
KADRO : X-Vert GEOMETRY SUPER LIGHT FRAME ALLOY 6061
ÖN AMORTİSÖR : MANITOU SILVER SUPER Lockout
ARKA AKTARICI : Shimano XT
ÖN AKTARICI : Shimano LX
VİTES KOLLARI : Shimano DEORE RAPIDFIRE
RUBLE : SHIMANO
ZİNCİR : SHIMANO
AYNAKOL : SHIMANO
ORTA GÖBEK : SHIMANO
FREN ÖN / ARKA : MAGURA JULIE 180/160mm
FREN KOLLARI : MAGURA JULIE
ARKA GÖBEK : SHIMANO 32 delik
ÖN GÖBEK : SHIMANO 32 delik
PEDALLAR : VP
GİDON : CORRATEC
BOYUN : zzyzx 7°
FURÇ TAKIMI : FSA
SELE : Selle Italia XR
SELE BORUSU : CORRATEC
SELE KELEPÇESİ : zzyzx
JANT : CORRATEC DISC
JANT TELLERİ : DT Champion 1.8
LASTİK : corratec Ground Grip 2.3/2.1
JANT EBATI : 26"
VİTES SAYISI : 27
MATARYEL : Alu
AĞIRLIK : 11,6 kg
SIZE : 2/3, 4, 5

Burada kimi yerlerde sadece Shimano diye belirtilmesi arkadaşın şüphelenmesine yol açmış.

Aynı bisiklette hem XT hemde LX parçalarının bulunması tercih edilen bir şey mi?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
E şimdi XT lx ten daha üst bir donanım sence olmasımı daha iyi olmaması mı ?

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
XC 4000 LX ile S02 arasında az bir fiyat farkı olduğuna göre S02 daha mantıklı görünüyor.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Genel olarak kalite, dayanıklılık ve hız konusunda Kron' u mu önerirsin, Corratec' i mi?