Bir kaç soru..

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar;

Hoşbuldum :) Bu foruma ilk mesajım.

Çok uzun zamandır kımıldamadan duran 2 adet bisikletim var;

1-) Bianchi Meta Pro (XC olup olmadığından emin değilim) - Yaklaşık 1 yıl kullanıldıktan sonra rutubetsiz bir yere kaldırıldı ve bi daha hiç kullanılmadı yaklaşık 12 yıl oldu sanırım ama hala çiziksiz pırıl pırıl..

2-) Legnano Carbon Steel - Bu bisiklet çok hor kullanıldı sonrada kömürlükte çürümeye terkedildi, şimdi biraz paslı ama sanırım iyi bir bakımla oda eski günlerine dönecektir.

Bir kaç şey sormak istiyorum;

Yukarıdaki 2 bisikletten hangisini günlük kullanım için tercih etmeliyim? yaklaşık 5KM + 5KM yol yapacağım ve bunun 3KM kadarı çıkış olacak, yaşım 36 ve şu an için kondisyon sıkıntım var. Boyum 180 kilom 80-82KG arası.

Uzun zamandır duran bu 2 bisikletimden önce birisini hayata döndürmek istiyorum ( ilk soruma verilen cevaba göre) neler yapmalıyım? Sanırım ilk etapta lastikleri değiştirmeliyim asfalt ağırlıklı bir zeminde kullanacağım nasıl lastik seçmeliyim? Hangisi daha hafiftir ve çıkışta daha başarılıdır?

Periyodik bir bakımda neler yapılır? yapılmalıdır?

Bianchi'nin vites değiştirme kolları elcik ile birleşik zamanında çok verim alamamıştım acaba nasıl kollarla değiştirmeliyim, yolda vites düşünüp stress olmak istemiyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ
Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi bütçeni ve bisikletin ağırlıklarını paylaşırsan daha sağlıklı yardımcı olabilirz sana :)

• Beğen
Tepkiler: DreamMaker

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
:) Walla ikisinide tartmadım bilemiyorum. Bütçe olarak sanırım 150TL çıkartabilirim ilk etapta

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Mustafa Tuğrul TIRPAN

Abi resim ekleme imkanın varmı?

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Bianchi'nin aynısının resimlerini buldum. Legnano'nun resimleri yok malesef ancak kadrosu normal bir tasarıma sahip.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi legano kadrosuna karbon demişsin.Eğer kadro karbon malzeme ise kullanımı daha rahat olur çünkü hafiftir.Malzemeleri değiştirme konusundaysa rahatsız oluyorsan kolları değiştir.Geriye kalan bakımda da jantın akdrlarını,fren papuçlarını,zincir yağlarını,vites sistemini bir elden geçir.Uzun süre yatan bisiklet sonuçta ;)

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Legnano'yu eşim zamanında gazete kuponu ile almış, Nette biraz araştırdım evet bir zamanlar Legnano diye bir firma varmış, italyanmış. Bisikletin üstündeki amblemle araştırmalarındaki amblemler tutuyor.
Ancak ben güvenemiyorum üstünde yazanlara, ya gazetenin müşteri çekmek için uydurması yada Legnano adlı firmanın son çırpınışlarıydı.
Sanırım ilk etapta Bianchi'yi ayağa kaldıracağım, sonra Legnano ile ilgileneceğim.

Lastikleri 0 asfalt lastiği ile değiştireceğim, Fren kolları ile birlikte olan vites kolu alacağım, temizlik, yağlama vb.

sizce başka ne yapmalıyım? pedalları değiştirmelimiyim?

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Mustafa Tuğrul TIRPAN

Abi eğer pedal da erime falan yoksa veya spd ye (kilitli pedal) geçmeyi düşünmüyorsan çok gerek yok değiştirmene.

Ama aklımda daha parlak bir fikir oluştu.Ankara da nerde oturuyorsun abi? Belki bir tura çıktığımızda geliriz bir kaç arkadaşla neler değişecek onlara karar veririz?

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Etlik'te oturuyorum ancak taşınmak üzereyim 1 ay içinde yine etlik içinde bir başka eve geçeceğim. O zaman iki bisiklette yan yana olacak o zaman gelirsiniz hem çay içeriz hemde bakarız..

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Mustafa Tuğrul TIRPAN

Tamam abi :)
Dediğim gibi pedallar eğer üstündeki dişleri kaybetmediyse değişim istemez.Dişlileri ve vites sistemini bir bisikletçiye baktır deerim ben.Belki dişler erimiştir zincir işlevini falan kaybetmiştir :)
Boş yere yormassın kendini :) yaptırdığın zaman :D

• Beğen

yilmazmidi

Üye
Tepki
0
İsim
Yılmaz
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, bu legnano'dan bende de var, 2005 yılından beri atıl duruyor, restore etmek istiyorum. Siz bir şeyler yaptınız mı buna?