Bir hatırlatma!!!!

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
YASAYI BİLMEKTE YARAR VARDIR.

Kimsenin başına gelmesin amadiyelimki Trafik kazası geçirdiniz.

Yaralandınız, hastaneye gittiniz.

Sizlerin 2918 Nolu yasayı bilmediğiniz zannedilerek,
'YAPILACAK VE MÜDEHALE TEDAVİ ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEĞİNİZE' dair şu belgeyi imzalayın teklifi ile karşılaştınız:

Ancak Siz de

'BU BELGEYİ İMZALAMAZSAM, BANA MÜDEHALE VE TEDAVİ ETMEYECEĞİNİZE DAİR BİR BELGEYİ İMZALAYIP GETİRİN .'...

dediğiniz anda, hastanenin bütün imkanları sizin için seferber olacaktır.

2918 Sayılı Trafik KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ, KAZAZEDELERİN HAKLARIYLA İLGİLİ BİR Rapor HAZIRLADI.

Trafik kazası Sonucu yaralanan VE HASTANEYE KALDIRILARAK Tedavi ALTINA ALINAN KAZAZEDELERİN, KANUNA GORE Tedavi İÇİN Ücret ÖDEMEMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ.

Kaza Sonucu yaralanan VE Herhangi bir HASTANEDE Tedavi GÖREN KAZAZEDELERDEN, BÜ TEDAVİLERİNE karşılık Hastane Tarafindan Ücret Talep EDİLEMEYECEĞİNİN BELİRTİLDİĞİ RAPORDA, 2918 Sayılı Trafik KANUNU'NA GORE:

''Herhangi bir Trafik kazası Sonucu yaralanan KİŞİ, EN KISA sürede HASTANEYE YETİŞTİRİLMEK VE gereken TEDAVİNİN YAPILMASI''HÜKÜMLERİNİ İÇERİYOR.

YÖNETMELİĞE GORE,

''Hastane ACİL SERVİSİ, Kendisine Gelen KAZAZEDENİN '

MADDİ Durumu, Sosyal GÜVENCESİNİN olup OLMADIĞINA VE hastanın ÖZELLİĞİNE BAKMADAN, gereken TEDAVİYİ VE MÜDAHALEYİ Herhangi bir Ücret Talep etmeden Yapmak ZORUNDA.

BÜ Tedavi Sonucu OLUŞAN MASRAFIN İMKB Sağlık Bakanlığı, Karayolları Trafik DÖNER Sermaye İŞLETMESİ Tarafindan KARŞILANACAGININ BELİRTİLDİĞİ RAPORA GORE;

VATANDAŞLARIN HAKLARINI BİLMEDİĞİ İÇİN Sorunlar YAŞANDIĞINI VE HASTANELERİN BU KANUNDAN BİHABERMİŞ Gibi GÖZÜKÜP, VATANDAŞTAN PARA Talep ETMELERİNİN SUÇ olduğu BELİRTİLDİ.

Scudo

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
Teşekkür ederiz.Bunu öğrendiğimiz iyi oldu,hastanelerde her önümüze geleni imzalamaktan daha çok hasta oluyoruz nedense. :)

• Beğen
Tepkiler: paramedik34

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
@kustomizer

Özel hastaneler trafik kazasından gelen her hastaya bakmakla yükümlüdürler.. Bir çok özel hastane sosyal güvenlik kurumuyla anlaşması bile olsa yatan hastalara (veya bu hastanın birinci dereceden yakınlarına) tahadütname izzalatırlar. siz trafik kazasından gittiyseiniz bu kağıdı imsalamayınız ve bulunduğunuz ilin il sağlık müdürlüklerine veya sağlık bakanlığının alo sabim 184 hattını arayınız.

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@paramedik34

ben geçen bisikletle bir yaya ile kaza yaşadım yayada bir şey yok fakat ben bisikletle kişinin üzerinden uçtum ve kolum kırıldı gittiğim herhangi bir hastahanede benden ücret talep edildi muayene röntgen falan ben şu halde bu kanuna tabimiyim teşekkürler:)

• Beğen

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
Bu kanuna tabi olmak için trafik kaza raporu olmalı..
Bilindiği üzere yaralanma olmadan kaza yapan araçlar kendi raporlarını kendileri tutuyor. Oysa yaralanma varsa trafik polisi raporu kendi hazırlıyor.. sonuçta bu kanundan yararlanmak için trafik kazasını ispatlamanız lazım..

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkürler. Çok faydalı bir bilgi.

• Beğen

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
evet, paramedik34 gerçekten çok teşekkürler. hayat kurtaracak bir malumat.

• Beğen