Bir Cyclocross da Benden

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Kayıt
12 Mayıs 2007
Başlık
46
Mesaj
598
Tepki
386
Şehir
İstanbul-Eyüp
Merhaba
Uzun turlarda ve günübirlik turlarda kullanmak amacıyla bir cyclocross topluyorum.Neden cyclocross'u seçtim?
Geometri olarak yol bisikletinde daha rahat ediyorum ve dropbardan keyif alıyorum.Aynı zamanda günübirlik turlarda bozuk yol, toprak zemin ve arnavut kaldırımıyla karşılaşabiliyoruz.Doğal olarak yol bisikleti bu yollarda iptal oluyor.Ayrıca gördüğüm kadarıyla avrupalı uzun turcular genelde cyclocross kadro ve dropbar kullanıyor.Bütün bu sebeplerden dolayı ve elimde bir bisiklet toplayacak kadar yedek parça bulunmasından dolayı bir cyclocross toplamaya karar verdim.İnternette gezerken evanscyclesta uygun fiyatlı bir cyclocross kadro buldum ve hemen aldım.Yalnız aldığım kadronun maşası yoktu.Uzun turda kullanacağım için bana bagaj delikleri olan sağlam bir maşa gerekiyordu.İhtiyaçlarım doğrultusunda ve esneme payı biraz daha fazla olduğu için çelik maşayı seçtim ve amerikadan buldum.Bulduğum maşa aynı zamanda boyasız ve kadroya uygun bir renge boyayabileceğim.
Kadro Pinnacle Arkose One 2012 modeli.55 kadroda sitenin verilerine göre 1.67kg geliyor.Zaten yükleyip uzun yola çıkacağım için ağırlık gibi bir kaygım yok.Girdik bir yola sabırla bitirebilirim inşallah :)
Bu süreçte değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şu anda elimde bulunan deore vites takımı, sora sti vites kolları ve yol bisikletimden çıkan 622 13C jantları kullanacağım.Bu jantlara denedim 700x35 lastik takabiliyorum.Lastik olarak da Michelin Transworld Sprint 700x35 düşünüyorum.Jantlar cyclocross ve tur için elbette uygun değil.Bütçe biraz arttıkça yaza doğru rival göbekli mavic çemberli 36 telli bir jant toplamayı düşünüyorum.Şu anda tek eksiğim cantilever fren bacakları.Onları da Tektro CR720 cantilever bacakları almayı düşünüyorum.
Önerilerinizi bekliyorum.
Foruma direk fotoğraf yüklenmiyor galiba.Tek yol imageshack mi?Kadronun fotoğraflarını ekleyeceğim.
 

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Ekim 2013
Başlık
40
Mesaj
2.273
Tepki
6.101
Şehir
Antalya
Tebrik ederim
Bugün gece çalışıyorum. Bu yazıyı görmek şu an bütün yorgunluğumu aldı. Zira merakım ve hevesim olmasına rağmen henüz bir bisiklet toplayamadım.
Kadro bularak bisiklet toplama yoluna girmişsiniz. Üstelik tüm bisiklet türlerinin birleşimi olan cyclocross. Kadro benim hoşuma gitti. Alın borusu 1 1/8 ve 1 1/4 konik yapıda. Daha kolay yönlendirilebilirlik ve daha yüksek dayanım demektir bu. Yanlız maşayı yerleştirirken sorun oluyor mu onu bilmiyorum. İhtiyar Abi ve sizin gibi tecrübeliler daha iyi billecektir. Tam 622*13 çember olmaz diyecektim ki bunun geçici olduğunu, daha sonra değiştireceğinizi söylemişsiniz. Evet her ne kadar yarışlarda kullanılan cyclocross jantları 622*15 olsa da günlük hayatta, kötü zeminlerde ve hatta turda kullanabilmek için 622*17 etro ölçüsü şart. Bunun yanında yine dayanıklılık için 32 telli bir çember daha yüksek dayanım ve konforu beraberinde getirecektir. Siz turu da düşünerek 36 tel demişsiniz tabi takdir sizin. Konunuzun takipçisi olacağım.
Foruma fotoğraf yüklemek için imgur diye bir program var. Onu indirip kurun. Sonra çalıştırıp fotoları gösterin. O kendisi hızlıca yükleyip ilgili linki veriyor. Daha sonra linki şu yazdığımın tam ortasına kopyalayın
Sağolsun bana da Halil İbrahim Bey öğretmişti:)
 

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Kayıt
12 Mayıs 2007
Başlık
46
Mesaj
598
Tepki
386
Şehir
İstanbul-Eyüp
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #3
Kadrom için 1-1/8" 700c cyclocross cantilever fren pivotlu bir maşa arıyorum.fiyatı ne kadar uygun olursa o kadar iyi.Karbon ya da aluminyum farketmez.önerebileceğiniz bir maşa var mı?
 

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Ekim 2013
Başlık
40
Mesaj
2.273
Tepki
6.101
Şehir
Antalya
ikinci el bölümüne bakın. orada 28'' alüminyum bir maşa satılıyor
fiyatı uygun. ağırlığı biraz şüpheli
 

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Aralık 2013
Başlık
117
Mesaj
1.577
Tepki
1.800
Yaş
40
Şehir
İzmir
Bisiklet
Bisan
Aldığın kadronun linkini atabilirmisiniz?
 

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Kayıt
12 Mayıs 2007
Başlık
46
Mesaj
598
Tepki
386
Şehir
İstanbul-Eyüp
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #6
Aldigim kadro bu
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.Toplanmis hali de satılıyor ayni sitede
Bu da toplanmisinin linki

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


Buna uygun bir masa bulabilirsek cok iyi olacak.
 
  • Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Kayıt
18 Haziran 2015
Başlık
14
Mesaj
446
Tepki
214
Yaş
20
Şehir
Malatya
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Yalnız hocam acaba sti kollar deore ile çalılır mı biri yol biri mtb donanımı ya tam emin değilim
 

Cem Tunç

Rampalarda Örselendik
Kayıt
5 Nisan 2010
Başlık
43
Mesaj
384
Tepki
358
Şehir
Mersin
İsim
Cem Tunç
Bisiklet
Sedona
Foruma foto eklemek adeta çile.
 
Yukarı Alt