Bir çift bisikletle, Samsun – Ordu- Giresun - Trabzon – Rize

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@bisikletcanavari

Sormayın sonrasında konuştuk kendileri ile , yabancı zannettikleri için, o şekilde koşturmuş amcamız. Başkalarına böyle yapmamalarını söyledik . her ne işe yarayacaksa. Evlerinin önünden kaç kişi geçerki başka bu şekilde.
Tünelin karanlığını gerçekten anlatmak mümkün değil.
Tek başıma girmeye bende korkardım.
Yol boyu arkası görülen başka tüneller vardı. sizin resimdeki onlardan birisi sanırım.

Selamlar. Belki bir dahakine beraber geçeriz. :)

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@edi55

Sevgili Ediz,
Aslında daha çok fotoğraf var. Aynı bisikletleri ve aynı renkte olanları kullanmak çok güzel. Ye4dek parça falan olarak sadece tek bir tip bulundurmak yetiyor. Bizim bir örnek bisikletler ile ben nasıl eziyet çekiyorum biliyorsun ama sen.
Çünkü kadro boyu bana göre çok düşük kalıyor.
Bana göre kadro boyu var mı ? :) :) :)
Kadro olsada kg durumu ne olacak ? :) :) :)

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Bu gün memlekete döndüm.Adanadan... O tünelden geçerken eski gezilerim canlandı birden ve bu başlık....Resim çekicektim tünelin ışıklandırılmış halini ama sonra boş ver dedim millet tip tip bakacak bana :) Önceden anlayamıyodum nasıl bir tünel oldugunu.Bolaman tarafından gelince byük bölümü dümdüz içeriye dogru giden bi tünel.Sonradan sola viraj alıyor.....

chacter_dead

Daimi Üye
Tepki
30
süper bi gezi olmuş sizi gerçek hem dayanıklılığınız hemde eşinizle böyle bir geziye çıkmanızı...şimdi belki bazılarınız nolucak ya gibidüşünüyor olabilir ama ben şehirde hemde bi metropolde kız arkadaşlarımızla çıktımız gezide 4 erkek olarak yolda o kadar zorlandık ki kız arkadaşlarımızı çok zor durumda kaldı ilk başlarda tamam biz terbiyeli adamlarız tamam bir harekette bulunmadılar dedik sakinleştik ama sonra sonra bu hareketlerin sayısı çoğalınca bizde eşine sevgilisine laf atıldığında bir erkeğin yaptığı en kaba hareketi yaptık biraz üsüldük moralimiz bozuldu ama olsun belki o adama ders olmuştur :eek:

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@3rkn*MF

Teşekkür ederim.
Yaşadığınıza benzer bir olay olduğunda oradan uzaklaşmayı seçiyoruz biz.
Aslında çok ta başımıza gelmedi. Gerçi karadeniz de akdenizdekinden ve mesela Bursa ve İstanbul dakinden daha fazla "farklı" bakış vardı ama, belki benim yolculuklarımızda sakallı olmam :) , ayrıca hiçte ufak tefek bir kişi olmamamın etkisi olmuş olabilir. :)

Selamlar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Ayrı bir bölüm olarak düşündüğüm bir konuda bu.
Gerçekten bu bölgede kendine has bazı bitki, hayvan, eşya vb. var ki , her biri bölgeye has ve başka bir bölgede görülmesi zor.

İşte bunlardan bir kaçı.

Karadeniz in kendine has bir aileyi doyuracak kadar büyük,

uzun süre bayatlamaması ile ünlü ekmeği.

Fırına böyle kasklarla falan girince ustaların halini görmeliydiniz.

Ayrıca sağolunlar illa bir tane hediye etmek istediler.

O ekmeği yol boyu yesek bitiremezdik herhalde.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/DSCI0058.jpg

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00132.jpg

karadeniz bölgesinde sanırım türü de koruma alanları dışında oldukça azalan alabalıklarından. Bizim yediğimiz bir üretme çifiğinden tabiki. :)

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/DSCI0077.jpg

• Beğen
Tepkiler: bedo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
İşte dünya üretiminin çok büyük bir bölümünü yaptığımız meşhur fındık.
Bu günlerde yine reklamları başladı. Üretim fazlası var sanırım yine.
Benim yaşımdakiler hatırlayacaktır, ben ilkokuldayken ücretsiz fındık dağıtılırdı bir zamanlar.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00025.jpg

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00036.jpg

Başka bir klasik tabiki çay.
Rize merkezde çaydanlık heykeli görmek hiçte şaşırılacak bir şey değil.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00098.jpg

Yakından da görelim. Çay aslında bu yaprakların kurumuş hali.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00082.jpg

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Çay bazı yerlerde denize kadar uzanıyor. Bu bölgenin doğal bitki örtüsü bu.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00070.jpg

Çay , çay , çay , her yer çay.

Bir yatakmış gibi yatası geliyor insanın

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00083.jpg

Yol boyu kurutulan fındıklar. Bu yıl bir sürü eylemede sahne oldu bildiğiniz gibi.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00029.jpg

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Trabzon Ayasophia klisesi.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00119.jpg

Samsun daki simgesel "19 mayıs vapuru" .

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00156.jpg

Karadenizde çok kullanılan bir ulaşım şekli . Yerel adı nedir bilmiyorum ?
Çek çek gibi bir şey olabilir mi ?

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/PIC00103.jpg

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar,
Konuya sonradan, yüklü miktarda fotoğraf ve yorum eklememe rağmen nedense pek cevap gelmedi.
:eek: Merak ettim açıkcası. :eek:
Yaptığımız kaza konusundaki mesajımın sonuna eklediğim yorumumun bunda etkili olduğunu sanıyorum. Özellikle altını çizdiğim yerlerin.
Neyse belki ben kuruntu yapıyorum. :) :)

"" Olayın şans , kader, kısmet ile bir ilişkisi yok. Daha dikkatli olsaydık. Yanyana gelmeseydik kaza olmayacaktı.
Verilmiş sadakamız falan yok yani. Kalan 500 km de daha çok dikkat ettik ve aynı olayı yaşamadık. Tehlikeyi bertaraf edecek tedbirleri almak bizim elimizde. ""

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
dostum son eklediğin resimler gözümüzden kaçmış hakkaten yoksa bahsettiğin konuyla ilgisi olacağını düşünmüyorum. o senin hüsnü kuruntun olmuş birazcık ;)
fındıkları yatak, çayları yorgan yapmışsınız. bayıldım. bir de şu okulda fındık dağıtma meselesine takıldım. bence o fındıklar radyasyona maruz kaldığı için dağıtılıyordu. yoksa bu da benim hüsnü kuruntum mu? :)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@ytse_jam

Sevgili Fatih ben yaklaşık 24 sene öncesinden bahsediyorum. ben ilkokul 1. sınıftayken yani. O zamanlar daha Çernobil faciası olmamıştı.
Ayrıca üzüm ve yumurta dağıtıldığınıda hatırlıyorum. Neden bilmiyorum. ? üretim fazlası vardı sanırım. Yumurta kaynamış olarak geliyordu ayrıca.

Yolda ( karadeniz kıyısında ) o kadar çok kişi fındık teklif etti ki ! Anlatamam. Bazısını zorla verdikleri için , maalesef biraz ileride kuşlara terk etmek zorunda kalıyorduk.
Önce çocuklara falan vermeye çalıştık , hiç biri almadı :)
Evde tonla var ne yapsın fındığı ?

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Ataruh bey bi kaç fotografınıza yorum yapmak istiyorum.Adana'da okuyorum ve insan memleketi dışında başka yerlere gidince memleketindeki bazı degerleri daha iyi anlıyor.Adana'daki pidelere bakıyorum.Ordu ya gelince yedigim o ekşimsi Trabzon ekmegine bakıyorum o kocaman hacimdeki Adana'daki pideler ile o hacmin neredeyse 4 te biri boyundaki Trabzon ekmegimin bir parçası hemen hemen aynı agırlıkta.Bu kadar yogun bir ekmegi bitirebilmek için gerçektense süper bir mideye veya mideler ailesine ihtiyaç var :D (Not:Yanlış anlama olmasın Adana'daki yedigim pidelerden bi şi,kayetim yok :) )

O fındık ağaçlarını pek görmek istemiyorum açıkçası.YAzları pek içli dışlı oluyorum o bahçelerle :D Eşinizin fındıklar üzerinde çekilmiş bir fotosu var.O nu görünce aklıma fındıgın çec (yani o yuvarlak kabukla kalmış hali) halindeki toplanmış fındıgım içerisinde oynamak tabiri caizse yüzmek bütük bir zevk.Ayakta dahi duramıyorsunuz.Yuvarlak olduklarından kayıp düşüyorsunuz hemen.

Fındık ikramlarını kuşlara terketmek yerine bir yerleşim birimindeki tüccarlardan birine satmak daha mantıklı bir çözüm olaiblirdi :D Eeee malum fındıgın kilosu düşmesine ragmen hiçte ucuz sayılmaz :)

Şu ''kader degil daha dikkatli olsaydık bunlar gelmezdi'' yazılı olan mesajınızla ilgili olarak dağcılıgın verdigi bir kural olasa gerek herşeyin kusursuz olmasını istiyorsunuz çünkü dağcılıkta küçük bir hatanın çok büyük zararları olabileceginden bunu kendinize benimsetmişsiniz yanlış anlamadıysam.Saygı duyarım görüşünüze ama yazınızı ilk okudugumda olacagı varmış dedim içimden.Bu da benim görüşüm.Neyse küçük bir ayrınte herkes kendine göre yorumlamakta özgürdür saygı duymak gerekir.

Resimlerinize baktıkça imrenmemek elde degil.TEkrar tekrar tebrik ediyorum

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@bisikletcanavari

Merhaba,
Yol boyu , uğradığımız dostlarımızla yaşadığımız bir durum aklıma geldi siz pidelerden bahsedince. Uğradığımız her dost buranın pidesi meşhurdur diye bizi pideciye götürdü. Nezaket icabı biz yedik demedik, heveslerini kırmadık, ama ben ki çok yemek yerim bir süre sonra , porsiyonları azaltmaya başladım.
Ayrıca ömrümün 15 yılı Ceyhan da geçti. Ben açıkcası çok özlemiyorum.

Fındık yoplama deneyimimizde oldu. Zor bir iş gerçekten. Yamaçta düz dursun diye altı yamuk yapılmış sepetler, ve derinin altına giren garip bir tür pire gibi bir şey kalmış aklımda.
Keşke fındığı işleyip satabilsek de , ülkemiz daha fazla para kazansa.
İş iç tüketime "aganigi naganigi" reklamlarına kalmasa.

Beni tam olarak anlamışsın kader konusunda. Ben de seni anladım. :) Ne güzel :) Hayatımın benim idaremde olmayabileceği fikri beni delirtiyor. Hayat bence tamamen tercihler sıralaması. Mesela ben size bu mesajı yazmayı tercih ediyorum şu an. Siz de bunu okurken "okumayı" tercih etmiş olacaksınız. Bunu seçmekle diğer her şeyi ( uyumak , yemek yemek, intihar etmek, duş almak, kitap okumak vs. ) de reddetmiş oluyoruz. Şu an bunu yapmak dışında yapabileceğimiz her şeyi kastediyorum.

Selamlar.

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Sahil kesimi dediğiniz doğal hayat dediğini yerlerin büyük bir bölümü sarp kayalıklar ve hızlıca yükselen yamaçlardan oluşuyor, karadeniz hiçbir zaman turistik tatil yöresi olmadı. Ayrıca karadeniz sahil otoyolu bundan 30 sene önce yapılmış olsaydı bugün belki birçok kişi o dağların arasında 2 şeritli gidip gelen tehlikeli yollarda ölmeyecekti, memleketim giresuna bu yaz 2 kez arabayla gittim, otoyolun açılması için çok geç kalındı, ama yakındır, birkaç seneye bitecek inşallah. Bolaban tarafını otobüsle geçmeniz doğru bir karar olmuş bence de. Neyse bunlar benim düşüncelerim.

Gezi için sizi tebrik ederim, gerçekten çok zevkli olduğunu düşündüğüm bir tur karadeniz turu, yapan insanları gördükçe benimde içimde bu turu yapma isteğim artıyor. ;)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Geçen ayki "Geo" dergisinde , Çin in yeni bitirdiği ve 2.5 milyar dolara malettiği tibet - çin demiryolunun fotoları ve hikayesi var.
1125 km demir yolu.
900 km si 4000 metrenin üstünde.
En yüksek noktası 5100 metre.
12 km uzunluğunda köprüler mevcut.
Bu yüksekliklerde oksijen 4 te bir oranında daha az.
Çalışmak çok çok zor.
Beton dökmek haziran ayında - 12 derece de ancak yapılabiliyor.
toprağın metrelerce altına kadar donduğu bir yer.

Bu şu demek Tendürek dağının zirvesinden bir tren yolu yapmaya başlıyorsunuz , arada Erciyes e , Aladağlar a uğruyor 4000 metrenin altına hiç inmiyorsunuz, arada Ağrının zirvesi yüksekliğinde noktalardan geçiyorsunuz sonunda Bursa ya ulaşıyorsunuz.

Ayrıca tüm bunları 4 yılda yapıyorsunuz.

Kaç para harcandığı bile belli olmayan, doğayı bir nebze olsun düşünmeyen karadeniz yolu bu ülkenin utanç kaynağıdır.

Akla , bilime, vicdana, her şeye terstir.

Geçen yıl Türkiye de üretilen otobüs sayısının ( man ve mercedes ) 5000 olduğunu düşününce daha yollarda çoooook öleceğimizi düşünüyorum.

Beter olsun ne diyim.
"Akıl" gelip gelene kadar, zihniyet değişene kadar, fikrim ve duam budur.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tek kelimeyle muhtesem bir gezi olmus. sizi kutluyorum.. fotograflar içinde cok cok teşekkürler göremedigimiz yerleri bu sayede görebilioruz .

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
@ataruh

Bu zihniyet Türkiyeyi 1 adım ileri götürmez. Japonya ülkesinde toprak bulamadığı için okyanusa dünyanın en büyük havaalanlarından birini inşa etti. Demek ki onlarda medeniyetsiz, doğa düşmanı, bilime, vb dediklerinize tersler.