Bir bisiklete ne kadar zaman bir bakım yapılmalı?????

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Arkadaşlar ben bisikletimi çoğunlukla ilkbaharda ve yazın kullanırım.Sorum şu açıkçası bisiklet hakkında fazla bir şey bilmiyorum yani teknik bilgilerim yok bakımı yaptırabileceğim bilgili ve güvenilir bir bisikletçi yok.Tabi bütün bunlar olmayınca iş bana kalıyor.Bakımı uzun süre yapamıyorum diyebilirim ama bisikletimin parçalarının zarar görmesini de istemiyorum.Bütün bunlara rağmen bakım yapmayı öğrenip uygun zamanlarda bakım yapmak istiyorum.Gres yağ ile yağlanması gereken yerler nerelerdir? ve ne kadar zaman da bir sürülmesi gerekir.Bunlar dışında bakım yapılması gereken yerler var mı? Kışın yani kullanmadığım zamanlar bakım yapılması gereken yerler var mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim:)

Saygılarımla...

Scudo

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
(link) deltabisikletten aldim cok memnunum. hemen hemen a-dan z-ye butun hepsi mevcut.kurbacık anahtarı yok ama cok kolay temin edilen anahtar.her yerde bulunur. akort ayar yapma sehpası da ilgimi cekti pahali biraz ama nadir olarak kullnilan alet seti aslinda.ilerde dusunuyorum.lazim olan bir de stand.ya da (link) bayag ise yarıyor yolculukta.vites ayar yapmada arka patlak onarımı vs. gres yağ uzun sure ihtiyac olmayan yag.genelde vites arka aktarıcı yayını.vites ve fren tellerini takarken elle sürttürerek.orta göbek takarken-cıkarırken-ic haznenin greslenmesi.göbek mandalları.göbekler genelde alinirken kendiliginden gresli olur.uzun omurludur.üstten sürülmeyle etki edecegini sanmiyorum.gereksizde.belki yanlardan elle sürelebilirsin.fakat kir cok ceker.yaptiktan sonra bezle silersin.furş takimi.arka aktarıcı yaya sürülen gres yayı genelde yeşil renkli oluyor.zincir icin 3m av bayilerinde satilan ekonomik silah bkimindada kullnilan yag önerebilirim.pas sokucu-korozyon-gıcırtı onleyici-yaglama -özellikle silikonsuz olması daha iyi uzun süre dayanıklı.gayet memnunum.akıcı sürüs sagliyor.dis fircasinın uzerine spreyi sıkarak dis fırcalar gibi zincirde iyi bakimda yapabilirsin istersen bezle guzel temizlikte yapar.kirleri aliyor.ruble icin daha kalin yag lazim.ben rubleye 3mde kullniyorum ama bana bakma:D.gres baska amortisorlu yaylarda lazim olur ama ben daha oraya bulasmadim.biraz kompleks gibi geldi.mineral yag vs.ayrıntı ve cikartmasi sorun olabilir.kendi basina tamir yapmak icin atolye kurmak lazim.atolye icinde alet almak.ben ufaktan basladim.atolyeden sonra parca degistirmek gibi insanda yenilik hissi upgrade ihtiyacı oluyor:D.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
(link)
(link)
bu konu hakkında gerekli bilgiler linlerde verilmiş. İncelemenizi öneririm.:in: