Bir bisikletçinin alet çantası

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
Forum halkina selam olsun,

Lise hayatimin son iki yilinin agir gecmesi nedeniyle ara verdigim bisiklete yavas yavas donus yapiyorum, bugun bisikletin uzun aradan sonra bakimini yaptim cok paslanmisim :) Su akort'u da bi turlu beceremiyorum:))

Bir genc olarak peder'den alet cantasi istedigimde gozundeki pariltiyi gordum, kendisi bu islerde bagimlidir, her anahtardan 3 set falan var, artiklari bile bana yeter derken, ertesi gun bana bir alet cantasi hazirlamisti, icinde kendi ilk aldigi bisiklet anahtari ile beraber. Simdi artik cantayi genisletme zamani. Bugun sans eseri bir bisiklet aldim eski bir yaris bisikleti ismi cismi yok dstici bisan oldugunu soyledi uzerinde weinmann frenler falan var. Bunu restore ediyorum, 2 yildir hayalimdi forumda konusu da mevcut.

Peki siz alet cantanizda bisiklet ile ilgili nelerin olmasi gerektigini dusunuyorsunuz. Su an bende olanlar liste olarak elimde mevcut ve 4 tanesi de yarin satin aliniyor aliexpress'ten. Bunlar haricinde ne lazim sizce?

• Ingiliz Anahtari
  • Hemen hemen her numara anahtar.
  • Kablo Keskisi
  • Pense
  • Plastik Levye
  • Cekic
  • Tornavida (her turlusu)
  • Alyan
  • Bisiklet Cakisi (Alyanlar vs)
  • Akord aleti
  • Zincir Temizleyici Aparatlar
  • WD40
  • Sivi Gres
Bu da alacagim aletler (tek tek cok daha pahaliya geliyor)Screenshot_023.png

Bunlar haricinde sizce baska bir alet'e ihtiyacim var mi? Aklima gelmiyor su an sonra tam kurulmusum bir alet eksik diye tum gunum bosa gecsin istemiyorum.

NOT: forumda buna benzer bir konu bulamadim eger genis kapsamli bir konu varsa lutfen maazur gorun ve beni oraya yonlendirin!

Tesekkur ederim!

Scudo

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Aloha

hocam yamalara guvenmiyorum, yazmayi unutmusum elimde plastik levye var. Yama falan da cantada tasiyorum ama kullanmadim hic 3 yildir duruyorlar oyle:)

Bir de bunu almayi dusundum ancak gerekli mi bilemedim
Screenshot_024.png

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@biozalp kaset zinciri gerekli oluyor. En son gönderdiğin resimki. Ay anahtarına benzeyen kısımda hollowtech göbek anahtarı dır. Jant göbeğine bakım için ince göbek anahtarı. Lokma takımı da işe yarıyor bayağı. Kaliteli tel makası almak iyi bir yatırım. Çünkü yan keskiyle tel ve kablolar düzgün kesilmiyor.Bendeki alet takımı bu, biraz pahalı ama çok işimi gördü. XLC TO S61

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Tuzlu_Fıstık

legedima

Üye
Tepki
8
Bu linkteki çoklu kiti tavsiye ederim , aldım gayet memnunum, fiyatı da gayet makul, 15$'a amazondan sipariş veriliyor

(link)

Swiss-Tech Çok Amaçlı Bisiklet Tamir Kiti-teknolsun.jpg

• Beğen
Tepkiler: bitinya_s

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Yetkin

tel makasi plato keski kullaniyorum ayrica iki uc tane daha var elimde. Sanirim tamam gibi su an setim aliexpress'ten siparis set de gelirse tesekkur ederim

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@mhtozel

Adettendir :srnsml:

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@ÇaNakkaLeRuHu

valla hocam her bisikletci beni kaziklamaya calisti bir tek sundu'nun eski alsancak yeni bornova subesine guvenirim. onceki sezon bisikleti yeni bisikletmis gibi ustelik yeni sezon katalog fiyati ile kakalamaya calismak; Bisikletin yeni oldugunu gorup bakim yapmayi reddetmek, bir hava basmak icin 10 tl istemek, akord yapmak icin goturdugumde jant olmus jant degiscek elimde de bak yeni geldi (akordu kendim yaptim, jantlar sifir sikinti 1000km falan yapti) diyenler... ben boyle ortam varken bisikletciye neden guveniyim hepsi olmus kazikci.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.647
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Kaan T. Çok amaçlıları daha çok öneririm. Özellikle Leatherman Wave ve ya Leatherman Charge TTI. Hele pensesi gayet tatminkardır :D

Leatherman-Realiste.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@CmlCLK

25 yıl garanti olduğunu biliyorsunuz dimi?
Süper tool 100 vardı bende pense kırıldı 10 yıl kullandım gönderdim st200 gönderdiler.. 7 yıl filan kullandım pense hareket etmeye başladı tekrar gönderdim st300 geldi :)
Çok ilgili bir firma...

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
Paylaşımlara bakıyorum da alet kutusundan ziyade atölye resimleri paylaşımları var. Böyle ilgili arkadaşları görmek sevindirici. Edinmek istediğim son iki şey akort sehpası ile çalışma standı . Bunları da ekonomik olması için kendim yapmayı düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ÇAMKOMLU

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi alet çantası demişken-ki bu isimden güzel bir hikaye ismi çıkar yazarıda mesela sunay akın olsun- aklıma eski bisan hizmet bisikletlerinin arkasında sallanan ve çocukluk dönemi bisikletlerimiz için hayallerimizi süsleyen yassı aksesuar geliyor. Yoksa evdeki bir alet çantasına tamir alet edevatlarının envai çeşidini doldurun. Alet çantasını eğer birinci şekilde olduğu üzere anlayacak olursak öyle her şeyi içine atamazsınız. Yolda kaldığınızda çok hayati bir takım malzemeler olacaktır. Bunlarda bence iç lastik, işe yarayacak alyanlar, levye, bence kadro kulağı, bence HD fren için takozdur. Bunlar olmazsa olmazlardır. Ama evdeki bir çanta için sınır yoktur istersen bir bisiklet dükkanı işletecek kadar aleti almada hürsün. Akort sehpası dahil.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@mehmetsunu

alet cantamin uzerine megadeth peace sells yapistircam hocam, siz o orta yasli metalci abisiniz hatirladim sizi :)

@a.f.k. @CmlCLK tesekkur ederim paylasimlar icin, minimalist bir insanim ben oyle devasa cantalar, belki hayatimda bir kere bile kullanmayacagim aletler almam, sadece ihtiyacim olabilecek seylere bakarim, paylasimlardan gordugum kadariyla su an tek eksigim quicklink koparmak icin pense gibi bir sey ancak onu baska penselerle halledebilecegimi dusunuyorum. 30 gun sonra universite sinavim var, o da gecsin ardindan tahta iskencesi ile kendime bir tane tamir standi yapacagim (umarim becerebilirsem).