Bir bisiklet ,bir adam,birde yol...

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Selam dostlar ,
pedal dostlarım

Pazartesi akşamı kendimi bir anda bisikletimle birlikte Kamil Koç otobüslerinin Ataşehir terminalinde buldum:eek:
Ama ne bulma:bayrak: , ne gideceğim istikameti ,ne saatini bilmiyordum .

Uygun otobüs, saat ve yönlerini kısa bir gözden geçirdikden sonra ,Karadeniz tarafının yağmurlu olduğu geldi aklıma , hiç düşünmeden Ege'ye ilk otobus kaçta diye sordum ,
onbeş dakkika sonra Fetiye otobüsünde buldum kendimi.
Normal hayatta pilanlı ve dakkik olan birinin bu derece raslantısal bir yöne gitmesi ne tuhaf ve heyecan verici değilmi..:)

Otobus gecenin derinliklerine ilerlerken,benimde içimi bilinmezliğin verdiği bir heyecan iyiden iyiye sarmaya başlamıştı.

Bursa'da yanıma üniversite öğrencisi olduğunu her halinden belli eden bir genç oturdu.
Çocukla istemeyerekde olsa sohbete başladık , meyerse meslektaş olacakmışız .
O bana gelecekle ilgili mesleki pilanlarından bahsediyor , bense 'ulam bir bisiklet turu bu kadarmı hazırlıksız olur ,inşallah lastik patlak setimi almışımdır' diye hayıflanıyordum içimden.
Şimdi çocuğa nasıl diyeceksin 'Ben aslında iş görüşmesine gitmiyorum, ailem dahil kimseye haber vermeden çılgınca bir tura çıkıyorum'

Neyse sabahın ilk ışıklarıyla otobüs Aydın'a varıyor.
Bizim yüreği umut dolu,
idealist genç mühendis adayı ile vedalaşıyoruz .

Otobüsdeki görevliye beni şöyle Dalaman Göcek tarafında indir lütfen diyorum,
adam garipsiyor, tam neresi diye soruyor,
buraları bilmediğimi, zaten Fetiye tarafına doğru pedallayacağımı söylüyorum.
Göcek'den sonra bir tünel çıkışı hayret :eek: ve acıma:( bakışları ile atıyorlar beni otobüsden.

İşte tur başlıyor..
Oldukça iniş çıkışlı , çam ormanları içersinden ,nefis Fetiye körfezi manzaraları eşliğinde 15-20km pedalladıkdan sonra Fetiye kavşağına varıyorum.

Benzin istasyonundaki ilk molamı vererek, görevliyle sohbete başlıyoruz.
Adam bana Ay'dan gelmiş muamelesi yapıyor,
bense burdan bu yolun nereye gittiğini ve yol hakkında bilgi alıyordum.

Bizim benzincinin demesine, Fetiye Kalkan arası 60-70km ve dümdüz bir yolmuş.
Sonunda mutlu mutlu yola koyuldum.

İlk sürprizi rüzgar yapmaya başlıyor , tam anlımın ortasına olanca şiddeti ile çarpalıyor.
Kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım hızım 15 km'yi geçemiyor üstelik ha kesildi kesilecek derken daha da şiddetleniyor:boese157: .

Oğlum Hakan diyorum, ha gayret bu rüzgar seni yıldıramaz:mad: .
Bu arada yanından geçtiğim tabelada kalkan 98km yazmasınmı.
İyiden iyiye moralim bozuluyor, ama ben inadına bağıra bağıra şarkılar söylüyordum:p .

Çok geçmeden ilk telefom çalıyor, malum kapatamıyorum, hafta arası iş var güç var;) .
Bizim ofisden Avşar ; Hocam geç kaldın ,ne zaman geliyorsun diyecek oluyor ,
bendeki cevap hazır; Bu günü şantiyelere ayırdım ,akşama yetişirsem gelirim;) ,şeklinde bir savuşturuyorum.

Neyse biz dönelim yola, rüzgar bir yandan, yokuşlar bir yandan söylene söylene ilerliyorum.
Yokuşlar çok baba olmasada insanı bezdirecek cinsten uzuun uzun, inişleri hiç sormayın onlarıda rüzgarın azizliğinde pedal çevirerek iniyorum.
Anlayacağınız rezalet rezalet:( ..

Öğlen saat bir oluyor ,tabelada halen Kalkan 65 yazıyor.
İçimi yavaş yavaş bu ıssız yolda karamsarlıklar sarmaya başlıyor.
Arada bir geçen köy arabaları dışında kayda değer bir trafikde yok zaten.

Yavaş vavaş vücut tükenmeye ,moralsizlik güçsüzlüge doğru beni sürüklüyor.
Yolda en yakın iki benzinci arası 20 km falan ,her bulduğum fırsatı değerlendiriyor suyumu tazeliyorum.
Adamlara ilk sorduğum; bu rüzgar hep böyle karşıdan esermi oluyor.

Son 20 km falandır suyum tükenmiş durumda.
Kalkana 35 km kala tükenip ,otostop yapmaya başlıyorum,
artık rüzgara ve susuzluğa teslim olmuş durumdayım.
Yolda su serapları falan görmeye başlıyorum.
Moralim oldukça bozuk,
kendimi sıcak havada araba kullanırkende asvat üzerinde böyle su birikintisi serapları görürdüm diye avutup,
moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum.

Patara düzlüğüne varmam bir nebze iyi geliyor ,
zira her yer sera ve insan dolu ,ilk seraya dalıyor ve su istiyorum.
Adamlar bana nerden geldiğimi soruyor ,su diyorum:mad:
ne kadardır yoldasın diyorlar su su diyorum:mad: .
Açmısın diyorlar su su su su diye bağırıyorum:boese157: ve sonunda su geliyor ,
ama içmek ne mümkün, zira nerdeyse 0'c derecede içinde buzlar yüzüyor.
Ağzımı çalkalıyorum dişlerim sızlıyor.
Rica minnet kuyudan su çekiyorlar, bende bu arada hasadı yeni yapılmış domateslere dalıyorum.
Ben hayatımda bu kadar sıcak, içi kaynamış adeta ısırınca dilinizi damağınızı yakan dometesi ilk defa görüyorum, abarmıyorum üstüne yumurta kırın melemen yemeği olur.

Köylülerle vedalaşıp düşüyorum yola , aldığım bilgiler kötü, Kalkana varmadan arabaların bile zorlandığı bir rampalar sinsilesi varmış, tam kara kara düşünürken
Telefonum çalıyor,
Arayan annem; Oğlum nerdesin sen , aradım ofisdede yoksun, merek ettim demezmi.
Lafları geveliyorum ama inanmıyor (içine mi doğmuş ne).

Derken eşim arıyor (Eşim ve kızım iki günlüğüne Antalyadalar:D ), annem onlarıda aramış her hal.
Nasıl dersin ,bisiklet turundayım susuzluktan bayılmak üzereyken köylüler kurtardı falan diye , şantiyedeyim başıma güneş geçti falan diye lafı geveliyorum.

Patara tabelasını geçtikden sonra yol bir köyün içinden geçiyor , Karşı dağın yamaçlarında yeni yapılan Kalkan yolunun hafriyatları görünüyor ,aslında yeni yol açık olsa çıkılmayacak gibi değil, olağan bir eğimde .
Neyse Köyü bitirip duvar misali , iki arabanın zor geçeçeği orman içinden yılan gibi kıvrılan yoldan bisikleti iterek tırmanmaya başlıyorum.

İnanın gücüm tükenmiş (saat üçbucuğu gösteriyor, yedi saattir pedal basıyorum), önümde altı km'lik dik bir rampa.
Söylene söylene yürümesi bile dert olan bir eğimde bisikleti iterek tırmanıyorum.
Bu arada bisikletide alabilecek tarzda kamyonet falan geçerkende yalvarır gözlerle otostop yapıyorum ama nafile.

Birbuçuk saat sonra tepeden kalkanı görüyorum, nefis bir manzara.
Üç beş soluklandıkdan sonra taksicilerle konuşup kaş için yol bilgisi alıyorum, bana İstanbul'a otobüsü Kaş'dan daha kolay binebileceğimi, zaten yolun 18-20km falan düz ve manzaralı olduğunu söylüyorlar.
İçimden şu biraz evvelki yokuşlarda ölmedim ya daha da ölmem diyerek, Kalkana hiç girmeden Kaş'a doğru bırakıyorum kendimi, zira takatsizlikten kaslarımı falan hissetmiyorum.

Nefis manzaralar eşliğinde yarı baygın kaş'a giriyor ,hemen kamil koç firmasını soruyorum.
İstanbul'a 18:00 otobüsüne bir bilet alıp yarım saatliğine plajın yolunu tutuyorum.
İçimde büyük bir keşif gerçekleştirmiş kaşif edasıyla:ci: Kaş'ın buz gibi denizine bırakıyorum kendimi.

Denizden sonra iyice bir yorgunluk çöküyor, Bisikleti otobüse yüklemeye bile takatim yok ,
görevli sağ olsun bisikleti mızmızlık çıkartmadan yüklüyor ve otobüsteki yerimi alıyorum.
Yanıma oturan vatandaş merhaba diyor,sadece kafa sallıyorum zira mecalim kalmamış.
Vatandaş uzun otobüs yolculuğundan dert yanıyor, belimiz tutulacak ,sırtımız ağrıyacak falan sıralıyor,
İçimden ulam yumuşaçık koltuk, klima çalışıyor, herşeyden önemlisi her istediğinde su buluyorsun diyecek oluyorum ama susuyorum zira didişecek gücüm yok,
otobüs hareket etmeden uykuya dalıyorum.

Bu gün ilk iş kollardaki güneş yanıklarını gizlemek için uzun kollu gömlek giyiyorum, zira durum feci.
Ofisdekiler şantiyeleri soruyor, iyi diyorum.
Oradan biri iyi kaytarıyorsun abi diyor,
bende şöyle bir güneye indim günü birlik diyorum, gülüyorlar.
ama ben gülmüyorum .

Açıkçası bu tip günü birlik kaytarmaları herkese tavsiye ederim.

Bana ne verdi derseniz;
Dün yaşamak için su serapları görürken,
bu gün köprü trafiğinde bir saati aşkın beklemek hiç dokunmadı.
Dün yaklaşık on saat 140km'yi aşkın pedal çevirirken bu gün ofisimde keyiflen kahvemi yudumlamanın tadına varıyorum.
Bu gün sıkıcı toplantılarda elimde kalem çevirerek projeci arkadaşları dinlerken,
dün yolda yediğim domatesleri düşünüyorum.

Kısaca bir daha böyle bir çılgın haylazlık yaparmıyım,
YAPARIM herhalde.
Ben buna pil doldurmak diyorum, bu şarj beni bir iki ay daha götürür sanırım.

Sevgi ile kalın

Hakan KAYIŞLIGİL

Scudo

goLdenskuLL

Aktif Üye
Tepki
52
-şantiyedeyim, başıma güneş geçti.- süper ya. :D

yaşanan aksiliklere ragmen zevkli bir tur olmuş. plansız hareket etmenin heyecanı başka.. foto çekmeye mecaliniz yoktu heralde :p paylaşım için teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
:) Amok koşucusunun bisiklete binen versiyonu olmuş! Ölümüne tatil yapmak bu olsa gerek. İstanbul'daki monoton yaşamla, yaptığınız "kaçamak" arasında nefis bir kontrast var... Sizi tebrik ediyorum. Gelecek çılgınlıklarınızda başarılar dilerim. :)

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Mukemmel:) Anlatiminiz cok surukleyici ve keyifliydi,paylasiminiz icin cok tesekkurler:) Otobuste amca belimiz tutulacak dedikten sonra,klima var,su var ve yumusacik koltuk diye dusunmenize cok guldum:)

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Hakan'cım merhaba

İnan tek kelime ile muhteşemsin. İnan senin bu yaptığını yapanı hiç görmedim. Ama kutluyorum seni.:)
Çok güzel bir anlatımınla, bize keyifli dakikalar sundun. İnan okuduğum müddetçe, sonuna geldiğinde ''ya arkadaşlar, uykumda işte böyle bir macera yaşamışım '', diyeceksin diye sonunu bekledim. Hakikatende yapmışsın bunu. ;)

Bir dahaki sefere de Antalya tarafına yap bu gezinide, burdan bir yerlere basalım pedal.

Sevgi ve selamlarımla.
Hoşçakal.

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
abicim seni gerçekten tebrik ederim. yazdıklarını imrenek okudum. plansız hareket etmek kadar zevk verici bişey yok zaten bu gibi durumlarda. keşke etrafımda senin gibi birileri olsa dediğim çok zamanlar oluyor. burdaki arkadaşlarıma bu tip şeyler yapmayaı önerdiğimde bana deliymişim gibi bakıyorlar. bende çoğu zaman senin gibi yapıyorum ..... paylaşımın için teşekkürler. böyle günü birlik turlarda mutlaka görüşelim........

jamssea

Daimi Üye
Tepki
205
En iyisini yapmışsınız.Bence çok verimli :) bir gezi olmuş sizin için.Yine yaparsınız gibi geliyor bana.Ama ne zaman onu bilemiyorum.İyi çılgınlıklar diyorum size.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Arazi olmak dedikleri bu olsa gerek. Sizi tebrik ediyor ve ruhumuza bazı şeyleri hatırlattığınız için teşekkür ediyoruz. İçinizdeki haylazın hep var olması dileğiyle.

zazoo

Daimi Üye
Tepki
136
Arada böyle kaçışlar yapmak lazım, ve evet sizinki tam anlamıyla İstanbul'dan Firar" olmuş, tebrikler, umarım devamını getirirsiniz, ayrıca şunu belirteyim (siz de bunu biliyorsunuz eminim) yanınızda bir ya da bir kaç yol arkadaşı olduğunda bu tip yolculuklar çok daha keyifli oluyor ve tek başınıza gözünüzde büyüyen sorunlar ufalıp gidiyor, umarım size katılacak birilerini bulursunuz bir dahaki "firar"ınızda

Tepki
19
harika bir macera, harika bi kaçış, bir eşe söylenebilecek en iyi beyaz yalan, umarım hep böyle şanslı olursunuz. saygılar.

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
üfff süper bir kaçamak olmuş,heyecan ve adrenalin dolu.herhalde dayanmanın üst sınırı bu olsa gerek.paylaşımınız ve güzel anlatımınız için teşekkürler..

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Hakan bey merhaba,

Paylaşım için teşekkür ederim.Birdahaki sefere gezinize Muğla'dan başlayın birlikte pedallayalım...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Hakan Dostum süpersin. Tam senin tarzın.
Hayatı tümüyle kaçamak tadında(kötü manada değil) :) yaşaman dileğiyle.

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Soluksuz okudum :)

Okuduktan sonra ''super fikirmis ya ben de mi yapsam acaba:rolleyes: '' diye dusunuyor insan :D

Bu guzel anlatim icin tesekkurler.

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Bir günlük, özgürlük ve maceranın tadı... Güzel bir tecrübe, denemek lazım... Paylaşım için teşekkürler...

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
selam ,
harikasın hakan abi
işde
ne zamanı belli nede yeri
her şeye ragmen harika pedallamışsın
seni yürükden kutluyorum
e unutmadan devamını,da bekliyorum
resim nerde diye sormayacagım
sen zaten yazınla bizlere yaşamış oldugun
güzel bir okadarda zevkli gecen turunu
bizlere yaşattın
teşekkürler

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
Adaş tam bir çılgınlık olmuş helal sana , hayatı yaşamışsın hikayen torunlar anlatılır :)
süpersin:)

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Arkadaşlar tekrar selam,

İlgi gösterip okuyan herkeze teşekürler.
Kalkıştığım işin farkına yeni yeni varıyorum, sanki zamanda ve mekanda yolculuk yapmış gibiyim:cool: .

Benimki biraz felsefi bir tur oldu, amacım kendi içimde yolculuk yapmaktı,
bunuda başardım sanırım.

Dostlarım bu turun sorumlusu birazda sizlersiniz
şöyleki;

Yeşilbisiklet Gürsel hocamın muhteşem turları ve anıları ,
Konya'dan Mesut hocamın uzun ,zevkli etapları ve resimleri,
Ahmet Mumcu hocamın İstanbul'dan başlayıp Viyetnamda son bulan turu,
Serkan kardeşimin Dev Turkiye turu,
Antalya'dan Ender bey ve eşinin her hafta muhteşem gezileri ,
Muğla'dan Can Demirel'in Ege esintileri,
Trakya'dan Rahman Karataş ve ekibinin leziz turları,
Süleyman Şatır hocamızın ve ekibinin bitmez tukenmez faaliyetleri,

İşte beni bu dostlar yoldan çıkarttı,
şairin dediği gibi;
Beni bu güzel havalar mahvetti..

Hakan KAYIŞLIGİL

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Helal olsun diyorum. İşte yaşamak budur , onca işi bir kenara bırakıp kendine vakit ayırabilmek , sistemin kölesi olmayı reddetmek...