Bir aşk anatomisi: bisiklet ve evlilik...

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Herkese merhaba. Başlığı okuyan ''evli'' üyelerimizin yüzünde pis bir gülümseme belirmiş olmalı. Evet, orta yaş bisikletçisinin en büyük sorunu. Ne kondisyon, ne de yaş... Evlilik. Neler gördüm neler. İleride ülkemizin belki de en iyi bisikletçilerinden olacak gençlerin evlendiğinde yavaş yavaş spordan kopmalarını, bisiklet nedeni ile boşanmanın eşiğine gelenlerini, dengeyi sağlayamayıp iyice dağıtanları, kavga gürültü yaşayanları. Bekar arkadaşlar ''hadi canım abarttın'' demeyin, bu gerçekten çok ciddi bir konu, sorun yaşamayan insan sayısı gerçekten çok az.

Kendimden örnek vereyim. Cumartesi ve Pazar çalışmadığım için bir gün bisiklet bir gün ailem şeklinde yıllarca idare edebildim. Belki de ben en şanslı kitledenim ki eşim de çalışmıyor, yani geç kalkıyor, o kalkana kadar ailemle geçirmem gereken günün sabahında bile 100+ km. çevirip geliyorum ki hala uyanmamış. Ne yazık ki herkes benim kadar şanslı değil. Biraz empati yapmamız gerekiyor ama. Eşiniz ve evladınız da sizinle vakit geçirmek istiyor ki haklılar. Özellikle tek pazar gününüz varsa işiniz cidden zor. Dengeyi sağlamak için ekstra çaba sarf etmelisiniz.

Burada en önemli husus eşinizin anlayış seviyesi. Çok anlayışlı bir eşiniz varsa işiniz daha kolay olacak, yoksa dediğim gibi olayı çok büyütenler var arkadaşlar. Ya bisiklet ya ben diyen aile bile biliyorum. Biz de abartıyoruz ama. Haklılar yani bazen. Pc başında saatlerce bisiklet ile ilgili makaleler, yazılar içinde boğulduğum zamanlarda eşimle ben de papaz oluyorum. Bisiklet virüs gibi, sarıyor ve bir bakmışsınız ki sizde alışkanlık boyutuna ulaşmış Neler mi yapabiliriz? Aslında herkes fikirlerini belirtse güzel bir kaynak olabilir bu konu altında...

Ben 1-2 şey yazayım izninizle

- Öncelikle bekar kardeşlerimizin ciddi düşündüğü partnerlerine yavaş yavaş bisikleti aşılamaları faydalı olacaktır. İleride bisikletin de hayatlarında bir yeri olacağını bilsinler.

- Evli dostlarım için ipin ucunu kaçırmamak önemli, bu ileride eşinizin eline koz verecektir :)

- Eşiniz çalışmıyor ve uykuyu seviyor ise sizin için müthiş bir zaman var. Eşinizin uyuduğu zaman :) Bunu kullanın derim.

- Eşinizi yavaş yavaş işleyin. Bir anda yüklenmeyin, bunun spor olduğunu ve sizin için faydalı olduğunu anlasın. Sizde benim gibi bağımlılık seviyesine gelmiş olsa bile eşinizin bu seviyeyi bilmemesi daha iyi gibi :)

- Cumartesi - Pazar çalışmıyorsanız bir gün bisiklet, bir gün aile formülünü öneririm. Deneyin.

- Tartışma anında bisiklet kozlarını kullanacaklardır :) Bu konu üzerinden tartışmayın, bisikletten daha çok soğumasınlar

- Eşinizi de spora dahil etmeye çalışın. Bunu yapabiliyorsanız zaten sorun kalmıyor. Ama çabuk sıkılıyorlar veya siz sürekli sahilde gezmekten sıkılıyorsunuz :)

Biraz esprili dille anlatmaya çalıştım. Sözüm meclisten dışarı, dileğim herkes mutlu bir yuva sahibi olsun tabi ki.

İyi forumlar dilerim

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu anatomiden çıkarılacak olan ders; "Evlenmeyin", ki benim de öyle bir düşüncem yoktu zaten. :D

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@Baki KAYAN ah ah diyorum :) cumartesi pazar evde olanlar biraz daha şanslılar... sadece pazar olanlar ise alt tarafı 2saat spor yapacaz ama o çıkış sanki kahveye tavla okey atmaya gidiyormuşa dönüyor nedense hiçte haz etmem :)

en iyi zaman temizlik yada sabah erken çıkmak hergün olmasada akşam iş çıkışları makul olabiliyor sözünü geçirene :)

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Ben de hafta sonları çalışmadığım için 1 gün aile 1 gün bisiklet formülünü kullanıyorum. Gerçekten etkili :)

Hatunu bisiklete alıştırma işi de tamam. :harika: Hatta bisikleti de yol bisikleti... Beraber sürmek problem olmuyor. Benden keyiflisi yok vallahi :D

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Ben bu konuda şanslılardanım. Benimki bisikleti hiç dert etmiyor. Ne diyim, Allah razı olsun:-D Tabi bunda ona da bisiklet almamın payı var.;-)Arada bi burdaki Çakırlar köyüne bisikletle gidip gözleme yeriz. Su sesi, yeşillik, gözleme, yanına semaverde çay; benim için en büyük mutluluk. İnsan daha ne ister.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.287
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel bir yazı evlilere tecrübe kazandırabilir bekar arkadaşlar ise evlenmeden önce bunu şart koysun baştan ağırlığını koysun bence baakkk benim bisikletimle turlarım oluyor arkadaşlarımla takılırım arada bunu kabullen gibisine ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Baki KAYAN Dediğiniz gibi başlığı gördüğüm gibi bi gülme aldı beni :D Benim eşim ne yapsın? Evin bi kısmında seyyar bisiklet atelyesi, o yetmiyormuş gibi videolar için stüdyo paneli ve ışıklar :D Allahtan iş saatlerim bana bağlı da kısa turlarla hafta içi idare ediyoruz :) Ha bi de ara sıra salonun ortasına koyduğum ve otururken göz ucuyla süzdüğüm bisiklet oluyor ara sıra :)

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bende bisiklete ek bir de bas gitarla ilgileniyorum. Sabah kalktığımda daha yüzümü yıkamadan gözüm kapalıyken bas çalmaya başlarım. Bir kere elime aldı mı 1 saat bırakmam, playlistte ne kadar şarkı varsa çalarım. Henüz evli değilim, ama bu müzik mevzunun, 150w'lık bir amfiden çıkan sesin evliliğimde problem yaratacağını düşünüyorum :D

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Bu konuda tabiki tavsiye edilesi bir yöntem değil ama bir abimizin taktiği vardı.(Suç bastırmak)
Akşamları eve geç geldiğimi saat gece 3-4 gibi :) kapıdan girer girmez ne bu toz, ne bu evdeki dağınıklık gibi üste çıkarmış ilişkisi çok daha iyi yürürmüş:)
Ben tabiki böyle biri değilim kimseye de tavsiye edemem ama şakadan takılması bile çok güldürüyor.
Pazar günü sabah çıkıyorum. 90-100km sürdükten sonra saat 4-5 gibi evdeyim. Eşimde çalışıyor ikimizin de tek pazarı var. Eve girer girmez yemek hazır değil mi yoksa gibi takılıyorum. Sonra bir ışık yıldızları görüyorum :))
(sanırım tencere kafamda.)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Beni anlatmışsınız birçok yerde, kavga konusu hariç :D Ama durumum zor. Eşime bisikleti aşılamaya çalıştım ama tam başarılı olamadım. Eşim akşamları geç ve yorgun geliyor. Yavaş yavaş alışması için ikna etmesi çok zor oluyor. Ben de kıyamıyorum ve pes ediyorum. Birden bire gezelim dediğimizde de bisiklete çok alışkın olmadığı için çabuk yoruluyor. Arada kaldık :(

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
@eren konu güzel yöntem ama evde dağınık olan benim. Bende tutmaz sanırsam :) yeni fikirlere açığım. Bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Yasar38

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benden daha iyisi yok galiba ayda 20 gün boşum 3günün 1yada 2günü rahat rahat saatlerce bisiklete biniyorum sabiha gökçen bostancı arası gitgidebildiğin kadar sonra eşimin iş çıkışına gidiyorum bisiklet arabaya beraber eve çocuğada anane dede bakıyor daha ne olsun
hırs yok ama sadece geziniyorum...

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Eşim Türk vatandaşı değil. Bunun olumlu ve olumsuz etkileri var, ancak totalde birçok konuda muadili Türk hanımlara göre daha anlayışlı.

Bisiklete binmeyi evlendikten sonra ben öğrettim ona. Aldığım katlanır bisikleti ile güzel havalarda sahilde 10 km/s ortalamalı korkunç! performans turları yaptığımız oluyor. Her 200 metrede bir durup arkadan yetişmesini beklemek çok keyifli. :)

Ancak bu keyfi artıracak bir çözüm buldum sonunda. Evin bir odasını işgal altına alan Trainer'ın zayıflama aracı olarak kullanılabileceği fikrini aklına soktum. Eskiden benim yol bisikletime dokunmaktan çekinen eşim şimdi CTX indoor training videoları eşliğinde çatır çatır vites artırıyor.

Sırada yeni bir bisiklet edinip mevcut yol bisikletimi eşime vermek var. Rota yine sahil olur belki ama en azından 25'lere çıkarız. Zayıflama kozunu kullanın. Kalem gibi incecik de olsalar aynada sürekli şişmanlar zira.

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
ben bisiklete baslayalı 9 ay oldu.O zaman bekardım şimdi sözlüyüm.Kız arkadaşımla,bisikleti ilk aldıgımda tartıstık,evlenince istemiyorum dedi.Ya bisiklet ya ben dedi.Sebebi ise bisiklete fazla vakit ayırmamdan korkması.Zaten bilgisayarıda istemiyor,fazla basında oturuyorum oyun oynuyorum diye.Gecen şehir bisikletini satıp katlanır alacağımı söyledim,yine tartıştık.Nasıl kabul ettiricem bilemiyorum.Daha evlenmeden işim çok zor :)