Bir arı beyni saniyede 10 trilyon işlem yapabiliyor...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

 1. stratus

  stratus Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  523
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  ist.
  Seviye:
  Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Başaran, en gelişmiş bilgisayarın, saniyede 16 milyar işlem yaparken, bir arı beyninin saniyede 10 trilyon işlem yapabildiğini söyledi.

  Prof. Dr. Başaran, arılarla ilgili teorik araştırmalar yaptığını belirtti. Başaran, arıların, çok mükemmel işleyen bir yaşamları olduğunu anlattı.

  Erkek, işçi ve kraliçe arı olmak üzere 3 tip arı bulunduğunu, kraliçe arının 5 ile 7 yıl, erkek arının en fazla 1 hafta ve işçi arının, larvadan çıktığı andan itibaren 1 ile 6 ay arasında yaşadığını dile getiren Başaran, kraliçe ve işçi arının 2 kromozom, erkek arının yarım kromozomdan oluştuğunu, kraliçe ve işçi arıların 2 kromozomdan oluşmasına rağmen beslenmeden dolayı kraliçe arının ömrünün daha uzun olduğunu vurguladı.

  İşçi arının dişi, ancak kısır olduğunu; kraliçe arının ise dişi, ancak kısır olmadığını ve yaşamı boyunca bir defa döllenen kraliçe arının 5 ile 7 yıl boyunca yaklaşık 400-500 bin spermi muhafaza ettiğini ifade eden Prof. Dr. Başaran, şöyle dedi:

  "İşte mucize burada. Normal şartlara eksi 196 derecede spermler muhafaza ediliyor. Ama kraliçe arı, yaklaşık 7 yıl boyunca bu kadar spermi muhafaza edebiliyor. Yumurtadan, işçi arı 21 gün, kraliçe 16 ve erkek arı 24 günde ergin olarak çıkıyor."

  Kovana geri dönen kraliçe arının, işçi arıların temizlediği yuvalara her gün yaklaşık 2 bin yumurta bıraktığını ve dünyanın hiç bir yerinde bu kadar yumurta meydana getiren bir sistem bulunmadığını bildiren Başaran, yumurtadan çıkan arının, jet hızıyla bal toplamaya çıktığını anlattı.

  Başaran, arılar arasında mükemmel bir işbölümü bulunduğunu ve bir arının ömrü boyunca topladığı bal miktarının, bir çay kaşığının 12'de 1'i kadar olduğunu ifade etti.
  (netGazete)
   
 2. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Eşine az rastlanır ender bilgiler için teşekküler stratus!! :)
   
  halp bunu beğendi.
 3. halp

  halp Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Nisan 2008
  Mesajlar:
  413
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Ünlü Alman bilim adamı Albert Einstein, "Arılar yeryüzünden kaybolursa insan oğlunun 4 yıl ömrü kalır" demişti. Çeşitli sebeplerle arı nüfusunun azalması Einstein'ın dikkat çektiği bu tehlikenin ciddiyetini artırıyor.

  İnsanlar için hayati öneme sahip 115 tarım ürünün 87'si arılar tarafından döllenerek üreyebiliyor. Bir insanın kalori ihtiyacının yüzde otuzbeşi bu ürünlerle sağlanıyor.

  Amerikan Newsweek dergisine göre, bitkilerin döllenmesine yol açan arıların yok olması büyük bir gıda krizinin habercisi.

  Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkelerde panik devam ediyor. İngiltere arıcılar birliği ise 2018 yılında ülke sınırlarında hiç arı kalmayabilir uyarısında bulundu.

  Amerikan Bal Üreticileri Birliği "Trilyon dolarlık tarım endüstrisi tek bir sendelemede parça parça olmaya hazır kristal gibi" diyerek tehlikeye dikkat çekti.

  Elma, salatalık, lahana ve kiraz, arı döllenmesi sayesinde yetiştirilen başlıca ürünler. Arıların yok olması bu ürünlerin üretimini imkansızlaştıracak.

  Ülkemizde Durum
  Ülkemizde de durum pek iç açıcı değil. Çünkü, arıcılığın en çok yapıldığı yer olan Rize'den, geçtiğimiz yıl bir çok arı ölümleri haberi gelmişti.

  Hastalık, iklim şartlarındaki değişiklikler, yanlış arı seçimi ve kovan çevresindeki tarım alanlarında yanlış ilaç kullanımı arıların toplu ölümlerine ya da kovanlarını terketmelerinin sebepleri olarak sıralanıyor.

  KAYNAK : EKONOMİ ANA SAYFA
   
 4. Süleyman Onur Dülger

  Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.009
  Beğeniler:
  508
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Eğer dünyada arılar olmasaydı,en fazla 4 yıl yaşam olurdu.
  gibi bir söz vardı herhalde:)teşekkürler
   

İlginizi Çekebilir

training-plan_0.jpg
Bicycling'e göre mümkün :D Forumda son zamanlarda bisiklet antrenmanlarının nasıl olması gerektiğini sıkça konuşur olduk. Fakat bunun için nabız bölgelerini bilmek, yani nabzı ölçmek gerekiyor....
2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
nibali1_3387201b.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...