Bir amortisörün hava kaçırdığı nasıl anlaşılır?

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Merhaba şöyle bir sorum var; Bir amortisörün hava kaçırdığı nasıl anlaşılır?
Mesela bende Shox Ario 2.2 amortisör var, 210 hava bastım, sökerken pompadan çok az bir hava kaçıyor bu hava da 10 birim. Böylece amortisörde 200 birim hava kaldı. Bu hava sabit 200 birim kalır mı veya en fazla ne kadar inebilir?

Scudo

by_cix

Aktif Üye
Tepki
59
Normal şartlarda sabit kalması gerekir ancak gerçekten amörtisörünüzde hava kaçırma sıkıntısı varsa düşer.Bunu en basitinden maşanıza havayı bastıktan sonra aradan geçen süre zarfın içersinde bisikletin üzerinde oluğunuzda maşanın sizin ağırlığınızı ne kadar çektiğinden ( yani kilonuzu taşıyamamasından kaynaklı esneme mesafesinin azalmasından ) veya büyük boyutta bi hava kaçırma sorunu yoksa esneme hassasiyetinin değişmesinden anlayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: suzunkopru

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@by_cix

Büyük bir hava kaçırma sorunu yok gibi görünüyor, başka arkadaşlardan da cevap ve yorum bekliyorum. Teşekkürler.

fanatikcimbomlu

Forum Bağımlısı
Tepki
227
amartısore havayı bastıktan bır kac gun sonra tekrar kontrol edın havada azalma varsa kacırıyodur kacırma olduysa bır bakımdan sonra duzelır

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Hazır konu açılmışken bir soruda ben sorayım. Hava sıkıştıkça içinde bulunan su buharı sıvılaşıyor. Yani hava basınçta azalma oluyor. Aynı durum bizim maşalardada geçerli midir? Sıkışmalardan dolayı içindeki su buharı sıvılaşıp bize hava kaçırıyor gibi hissettiri mi acba?

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
maşanın hava kaçırdığını SAG yani gömülmesinin artmasıyla anlayabilirsiniz.normalde daha yumuşak tepki veriyor ve daha fazla dip noktaya iniyorsa zaten size kendini belli eder.

• Beğen
Tepkiler: mziyaeddin

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
O tepkisini biliyorum. Demek istediğim maşaya 80 psi bastık maşanın çalışması ile su buharının sıvılaşması olurmu olursa basınçtabiraz azalma yani 75 psi gibi bir hale gelipte bize hava kaçırıyor sanmamıza neden olur mu?

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
o kanımca amortisörden amortisöre fark eder.kimilerinin hava kartuşları 10-20 psi hava alırken kimileri 200 küsürlere kadar çıkabiliyor.ancak 75 ile 80 psi arası değişimi ben zannetmiyorumki hissedin.ben marzocchi roco r kullanırken havanın inik oldugunu uzun bi süre anlamamıştım mesela :)

• Beğen
Tepkiler: mziyaeddin