bilyeleri değiştiriyorum yardım!

Tepki
7
dün açtığım başlıkta yaşadığım bir sorundan bahsetmiştim, şimdi anladığım kadarıyla bilyelerin değişmesi gerekliydi. bisikletçiye gidip bir adet bilye seti aldım. set derken sadece küçük bir çember var ve etrafında minik bilyeler.

şimdi sorun arka tekerde, tekeri söktüm ve içindeki uzun vidayı çıkardım bu arada yere birkaç tane bilye düştü. anlaşılan bayağı dağılmış. tekerin içindeki bilyelerin tutunduğu çemberi çıkaramıyorum. sanırım o zincirin döndüğü dişli çarkın çıkması lazım veya çıkarmadanda yapabilirmiyim bilmiyorum.

kısaca bilyeleri değiştirmek istiyorum tarif ederseniz yapabilirim. desteklerinize ihtiyacım var, ilgilenenlere teşekkürler.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Rubleyi (dişliler) sökmek için ruble sökme anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Rublenin iç tarafında çoklu tırnaklar olan bir yuva var. Ruble sökme anahtarı buraya yerleştirilip, ya boru anahtarı gibi birşeyle tutarak ya da mengeneye sabitleyerek çıkartılıyor. Eğer uzun süredir o dişliler sökülmediyse, biraz zorlayabilir bu işlem.

Bu arada yatakları ve mil üzerindeki bilyaların temas ettiği somunları da kontrol edin. Yataklar göbekle beraber değişmek zorunda olabilir (modele bağlı) ama diğer parçaları ayrı olarak da temin edebilirsiniz.

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
dostum daha önce yapmadıysan yapman zor biraz cetrefilli bir iş bence bulaşma :)

Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
İyi akşamlar,

Söktüğüm pedalın bilyeleri dağıldı tekrar nasıl takabilirim.
Bilyeler sığmıyor.

(link)

• Beğen
Tepkiler: muhyt

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@ErsanAkpınar Kadroda yuvaya gres yağı sürün biraz çok sürün ama. Sonra bilyeleri temizleyip gresin üzerine bastırın yağ onları tutacak ve düşmelerini engelleyecek. En son pedal kısmında bilyeye denk gelen yeri de temizleyerek bilyelerin üzerine oturacak şekilde yuvaya yerleştirin karşı tarafıda aynı şekilde yapın ve kapağını takın işlem tamam.

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
@ErsanAkpınar bilyeleri oturtacağınız yere gres sürüp ardın bilyeleri tek tek gresin olduğu yere gömerek yerleştirirseniz daha kolay olacaktır

• Beğen
Tepkiler: ErsanAkpınar

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Yalnız o vida sıyırmış somunu oraya sıkıştıramazsınız.

• Beğen
Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
Pedalın gireceği mile bol gres sürüp bilyeleri gres batırıp pedalı sokmam mı gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: muhyt
Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
@H.T
Somon giriyor tam o noktada biraz zorlanıyor ama o yivi atlayınca düzeliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bilyeleri koyacağınız yere gress sürün. Gress bilyeleri tutacaktır. Sonrasında ise vidayı geçirin gitsin..

Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
Ben pedalı sökerken bilyeler bi anda dağıldı ve nerden çıktıkları görememiştim.
Resimdeki örnek bilyelerin yerlerimidir acaba?

(link)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
@ErsanAkpınar Evet o bölgeye yani bilya yatağı dediğimiz yere gres sürerek bilyaları oraya gösterdiğiniz gibi dizeceksiniz, daha sonra mili geçirip karşı tarafa da aynı işlemi yapıp somunu sıkmanız lazım, bu arada iki tane somun olur alttakine göre boşluğunu aldıktan sonra alttaki somunu tutarak üsttekini onun üzerine sıkmanız lazım

• Beğen

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
yanliz bilyeler yeterli degil. benim bildigim yapisik olmalilar.

Rj abimizin yaptigi gibi yapabilrsin. bol gres sonra tek tek bilya.

• Beğen
Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
Teşekkürler,

Akşam bakıyor olacağım bugün işe geldim ama biraz gıcırdama var :) sanırım yeteri kadar sık dizemedim bilyeleri.

• Beğen
Tepkiler: Alizee

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hangi çeşit gress yağı kullanmamız gerekir ?

Würth HHS 2000 Sıvı Gres olur mu ?

Son düzenleme: