Bilinmeyen Jantlar ve 3 ncu sayfadan sonra otel rezervasyonu

Tepki
19
Bisiklet
Bisan
Daha önceki konulara baktım ama bulamadım. Herhangi bir jantın kaliteli olduğunu nasıl anlayabiliriz? Parasını sormuyorum. Bilinmedik bir marka çok kaliteli jantlar yapıyor olabilir, yeni çıkartmış olabilir. Peki biz nasıl anlayacağız? Yok mudur püf noktası? Yada rubleler, vitesler, aktarıcılar.? Can alıcı noktası yok mudur, şöyle birkaç işlemle anlayabilelim?

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Jant öyle çok da karmaşık bir sistem değil.
Göbek ve çember var. Sonra bu ikisini birbirine birleştiren teller.

Göbek kalitesi, çemberin yapısı ve kalitesi büyük önem taşıyor.
Bunun üzerine de tellerin yapısı, kalitesi, örüm şekli de eklenip jant setinin tamamını oluşturuyor. En son da örüm kalitesi. Doğru tel gerginliğinde, düzgün şekilde örülüp örülmediği.

Bunları tek tek incelediğiniz zaman, hiç bilmediğiniz bir seti bile değerlendirebiliyorsunuz.

Tepki
19
Bisiklet
Bisan
Peki nasıl anlayabilirim ki bir göbeğin ne kadar sağlam olduğunu? Ya da jantın ne kadar sağlam olup olmadığını?

Tepki
19
Bisiklet
Bisan
Aynı şey Rubleler için de geçerli, nasıl anlayabilirim rublelerin ne kadar kaliteli olduğunu?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Bülbül-i Nâlân

Internette yorumları arayıp, okuyarak. Sorarak anlaman mümkün değil. :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bilinmedik marka jantı veya herneyse ise onu canlı canlı görüp eline aldığında kalitesini hissettirir bence.

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın
Tepki
19
Bisiklet
Bisan
İşte ya ben bu kaliteyi anlamayacak kadar acemiyim ya da bu jantları sert zemine sokmadan anlamak mümkün değil :)

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
bülbül kardeşim numaralı yada güneş gözlüğünün kalitesini anlayabiliyormusun? cix bir optikte bir gözlük 1000tl bile olurken normal bir dükkanda 50-100tlde olabiliyor. camlar vs aynı ancak farkı anlayamıyoruz.
ruble zaten demir nekadar dandik olabilirki. yarış vb durumun varsa tek kriterin hafiflik olabilir sadece

• Beğen
Tepkiler: Birtan Kolburan
Tepki
19
Bisiklet
Bisan
Ben de öyle düşünüyorum; ancak fiyatlar çok uçuk yani aradaki fark. Acaba markadan başka etkileri de mi var diye düşündüm

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.303
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Jant (Türkçe adıyla çember) tek parçadan oluşur ve göbek (eski adı hazne) ve teller ile birlikte (buna lastik de dahil edilebilir) tekerleği oluşturur. Jant gibi parçaların kalitesi ya uzun süreli kullanımlarla ve/ya da laboratuar testleri (örneğin, stres, darbe altında kırılma, bükülme dirençleri vb.) ile belirlenir. Öte yandan bisiklet jantlarında aynı dayanıklılığın daha düşük parça ağırlığı ile sağlanması istenir.
Eğer bir jantın kalitesini kendiniz belirleyecekseniz ne yazıkki onu alıp bir süre zor şartlarda kullanmak, ya da üzerinde ölçüme dayalı testler yapmanız gerekir. Bu testler sonucunda da jantınız (çemberiniz) mutlaka tahrip olmuş olacaktır.
O nedenle, kalite bilgisini edinmek için en mantıklı yol, güvenilir kuruluşların ciddi testleri ve yorumlarını arayıp okumak, kaliteyi öğrenmek açısından en doğru yöntemdir. piyasa söylentileri, fiyatlar, markaların tanınmışlık düzeyleri maalesef kalite ile her zaman bire bir ilişkili değildir.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Benimde merak ettiğim bir konu aslında mesela 1 metreden 100 kilo düşse bisiklet acaba o jantlar yamulurmu yoksa taşırmı ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MertAG

@Bülbül-i Nâlân

Bu durum jant setinin kalitesine bagli, insanlar 5-6 metreden atliyor ve hic bir sey olmuyor. Ama o jant setlerinin fiyati 50-100tl degil bunu da bilmis olun.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Murat Cömez

Benim kron tx 500 ün jantları 1 metreden düşsem mesela birşey olurmu acaba markası shimano merak ettiğim bir konu taşır mı ?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MertAG

Shimano olmasi illaki kaliteli olacak anlamina gelmez. Sizinle idda ederim ki, jant setiniz sadece shimano degildir, kesin bir de modeli vardir. Ayni shimano XTR ve Acera gibi, yani sadece shimano yoktur.
Ayrica shimano pek atlamada ve ziplamada kullanilan bir marka degildir. Bir de su var, atlama, ziplama sadece jant seti ile ilgili degildir, buna masa göbek kadro da dayanmasi gerekiyor.

NOT: Bir ricam olacak, cümlenizi yazarken lütfen duraklanacak yerlere bir virgül yada nokta koyun. 15-20 kelimeli bir cümleyi 5 dakika boyunca okumaya calisiyorum. Biliyorum beniki de iyi degil ama hic yoktan nokta ve virgül kullananrak yaziyorum yada okunur bir sekil de yazilmasina gayret ediyorum. :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Murat Cömez

Konuşur gibi yazdıkları için........

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Ali Uzel
Forum sitesinde miyiz? dil bilgisi sınavında mı? kaldı ki şu an işteyim çalışıyorum acelem var dikkat edemiyorum kasmayın biraz rahat olun..

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@MertAG

İşdeysen işini yap, sana foruma yazman için para ödenmiyor.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Ali Uzel

İyi bir hotelde resepsiyonistim iş yoğunluğu sürekli değişiyor bazen 2 3 saat kimse gelmiyor bazen bir anda etrafımı yabancı misafirlerimiz sarıyor kaldı ki siz kimsiniz ki bana hesap soruyorsunuz müdürüm benim ne yaptığımı zaten biliyor her tarafta kameralar var artık gizli saklı iş yaptığımız yok kaldı ki siz kimsiniz beyefendi bana hesap sorma cüretini kendinizde buluyorsunuz sizi bir süredir takip ediyorum başkalarına sataşmaktan başka yaptığınız bir iş yok acınız var galiba o yüzden battı heralde size...

• Beğen
Tepkiler: Alprdnc10