Bilgisize yardım.

Tepki
52
Herkese merhaba.Henüz bir bisikletim yok ama inşallah 2 3 aya kadar olacak.Şimdi ben burada dolanırken freeride bisikletler çok hoşuma gitti.normalde mtb alıcaktım.genelde toprak arazilerde kullanıcam ve nadir asvaltta da kullanabiliyim istiyorum.Bu freeride bisikletlerin asvaltta sürülmesinin ne sakıncası olur yani asvaltta kullanılabilirmi ?600 ytl lik bir mtb ile 1 metre gibi yüksekliklerden atlamak sorun olurmu yani kırılma bozulma dağalma gibi?Eğer olmazsa sorun mtb almam daha mantıklı. bu freeride bisikletlerle 20 25 km yol yapılabilirmi yol toprak olursa?freeride la yokuş çıkmak mtb lerden ne kadar farklı yani çok farkı olurmu?Ve bu işi yapmanın nelerdir, boy kilo gibi bi kısıtlaması varmı bu freeride ın?
Biliyorum biraz fazla oldum ama cahilim bu konuda mazur görün :( şimdiden teşekkürler.

Scudo

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Öncelikle freeride(serbest sürüş) disiplininde yokuş çıkmak diye birşey olmadıgını belirtmek isterim.Normal bir freeride bisikleti yaklaşık 17-18 kilolardan başlar ve full suspension olur.Arka amortisör yakalşık 180mm çalışır aynı şekilde ön amortisörde 160-180mm çalışır.
Bahsettiğiniz fiyata bahsettiğim gibi bir freeride bisikletinin kadrosunu bile almanız imkansız.Bu tarz bir bisiklet için bugunkü kurla yaklaşık 4000 ytl yi gözden çıkarmanız gerekir.
Ancak bizim grubumuzdaki gibi birçok arkadaş Hardtail(sabit) kadrolu bisikletlerle serbest sürüş yapmaya çalışmaktadırlar.Ancak bu arkadaşların çoğu %75 street tarzı %25 araziye girmektedirler.Onlarınki gibi bir bisiklet ise yaklasık 1200 liralardan başlamaktadır.(Doğru ve kaliteli ekipmanlı)Bu arkadaşlar bisikletleriyle yokuş çıkabilmektedirler ancak ilk bahsettiğimle yokuş çıkmaya kalkarsanız inerken gücünüzün kalmayacağı aşikardır.:)
Açıları uygun olan sağlam kadrolu bir mtb ile 1 metrelik dropu rahat yapabilirsiniz.

Tepki
52
Bende zaten o %75street % 25arazi bisikletlerinden düşünmüştüm. Ama mtb almak en mantıklısı olucak anlaşılan.İlginize teşekkürler.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@Alperen Levendoğlu

fr bir bisikleti derken süspansiyonlu bir bisikletden bahsediyosan asfaltta sürmenin sakıncası ağırlıktan kaynaklanır. Çünkü fr bisikletler normal sabit mtb karolara göre ağır kalacaktır , bu aslında biraz alışmana bağlı kullanadabilrisin ama fr bir bisikletin tadını tarzına uygun kullandığında alabilrsin yani zevki tarza uygun kullanımda çıkar.

Gerçi benim kullandığım bisiklet de sabit kadrolu ama üzerindeki ekipman dh fr ağırlıklı olduğu için baya bir ağır fakat ben memnunum ağırlıkla ilgili bir sorunu yok zira fazla hız yapmaya çalışmadığım ve ağırlık la ilgili bir takıntım olmadığı için öncelikle sağlamlık ön planda benim için .

Kısaca felsefem altımdaki bisiklet heryola girebilsin arazi dede sürebilmekgerektiğinde asfalta da kullanabilmek.

600 tl ye aldığın sabit bir bisikleti eer xc tarzı bir kadro ise o kadar yüksekten atlayarak kırma riski çok fazla ama tabi atlayış için birazda tecrübe şart eğer bu tecrüben olsa bile iki kere atlar sın 3. de patlarsın mazallah .

Ama dj tarzı bir sabit kadro sana bu imkanı daha çoksunar ve daha az riskle

saygılar

Tepki
52
Verdim kararımı ben önümüzdeki ilk bahara kadar para biriktirip freeride bisikleti alıcam bana en uygunu o olcak. :)

Tepki
52
Benim amerikadan bisiklet getirtme gibi bir imkanım var.Daha önce yurtdışından bisiklet getirten arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.herhangi bir sorun veya ne bileyim herhangi bir para falan istiyorlarmı Türkiye'ye bisikleti sokmak için?bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim :)

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@Alperen Levendoğlu

Ne şekilde getirteceğinize bağlı, eğer bir tanıdığınız sizin için yanında getirecekse herhangi bir sorun olmadan veya ücret ödemeden getirebilir. Eğer kargo ile getirtecekseniz, bisikletin faturası veya ne kadar ücret ödediğinizi belirten bir belge gerekir öncelikle. Daha sonra bisiklet gümrüğe geldiğinde elinizdeki belgelerle gidip, vergileri ödeyip alabilirsiniz.

Tepki
52
bir tanıdığım yanında getirecek benim için kargo falan değil.bu şekilde sorun olmaz diyorsunuz yani. şimdi daha iyi oldu.peki hangi freeride ı getirtiyim yani model olarak hangisini önerirsiniz?

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Amerika'da çook çeşitli marka ve model freeride bisikleti var. Mantıklı bir tavsiyede bulunabilmek için, öncelikle düşündüğünüz fiyat aralığı, bisikleti daha çok nerelerde kullanacağınız, süspansiyon mesafesi gibi bilgiler lazım.

Ayrıca size kişisel tavsiyem, bisikleti nasıl olsa bir sene sonra getirtmeyi düşündüğünüze göre, buradan direk model tavsiyesi istemek yerine, freeride konusunda biraz daha bilgi edinip, kendi istediğiniz marka/modeli seçmenizdir.
Böylece gerçekten de fr mi veya başka bir tür bisiklet mi istediğinize de kendiniz karar verebilirsiniz.

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Hardtail veya fs, bunlardan birine peşinen daha iyi demek bence yanlış. İki tarzında kullanılış amacına göre daha verimli olduğu yerler var. Ayrıca bu iki grup kendi içlerinde de pek çok alt gruba ayrılıyor.

Genel olarak yazılarınızdan anladığım kadarıyla bisiklete yeni başlıyorsunuz, bu yüzden size başlangıç olabilecek bir tavsiye, specialized enduro sl comp.
Bu bisiklet all mountain tarzında olduğu için hem uzun yolda, hem teknik çıkış ve inişlerde kullanabileceğiniz tarzda bir bisiklet. Fakat pek ucuz bir model değil, baştan söylediğim gibi bütçeniz bu konuda en büyük belirleyici olacaktır.
(link)

Tepki
52
yok bisiklete yeni başlamıyorum ama freeridea yeni başlıyacağım inşallah.Hele bugün bisikletle başıma gelen olaydan sonra freeride bisiklete iyice karar kıldım.20 cm lik bir çukurdan geçerken ön teker geçti ama arka teker çat diye çarptı bir baktım jantın yanağı eğilmiş.Allahtan lastik patlamadı da gideceğim yere zorda olsa gittim.yoksa çok zor olucaktı.sadece frene sürtüyordu bende arka freni boşalttım ön frenle gittim.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
arkadaşım öncelikle bir kaç şeyi açıklığa kavuşturlaım tam olarak istediğin tarz nedir önce onu bilmeliyiz ama kısaca bir kaç tavsiye bisiklet yazabilirim madem dışardan getirtme imkanın var

eğer tam bir dh makinesi istiyorsan 180mm ile 205 mm arasında arka çalışma mesafesi olmalı
transition blinside , dirtbag modelleri
davinci wilson serisi
specialized demo, big hit gibi

Eğer fr tarzı istiyorsan 140mm ila 160 mm arka çalışma mesafesi olmalı
transition botelrocket ,syren modeli
davinci frantik , 8flat8 modelleri
specialized fsrve big hit serisi benim en çok beğendiğim ve bu tarz bisiklet kullanmak isteyenler için bisiklet seçimi olarak tavsiye edeceklerimden

tabi başka alternatiflerde var fiyatları daha uygun olan modeller gibi bunuda burda yazmak baya bi yer kaplar ve zaman alır .

msn yolu ile bu şekilde yardımcı olabilirim isteyen olursa

saygılar

Tepki
52
Freeride tarzı düşünüyorum.Bende zaten sizin önerdiğiniz modelleri belirlemiştim kafamda.Teşekkürler yardımınız için.:)