<-Bilgisayar Sorusu->

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Merhaba
Anakart ve işlemcim resimdeki gibidir. (link)
Bu notebook'a (hp g62 120-et) (link) ilandaki işlemciyi almak istiyorum. Fakat anakarta uyarmı bilmiyorum.Sizden yardım istiyorum. ''Teşekkürler''

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilgisayar teknolojilerini takip etmeyeli uzun zaman oldu, yine de bildiklerimi aktarayım.
Şöyle yapman en doğrusu olur, anakartının modeline bakıp üretici firmanın web sitesinden bakarsan hangi işlemcileri desteklediğini bulabilirsin. İlave olarak işelmciyi alacağın kişiye kullandığı anakartın modelini sorup senin anakartınla özelliklerini karşılaştırabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Paslı Bisiklet

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
1-bu işlem için notebookunuzun açılması gerekir biliyorsunuz ki bu işlemi herhangi bir yetkili servis dışı bilgisayarcıya yaptırdığınızda garantiyi unutursunuz
2-i5 işlemci fiyatlarını en basitinden vatan pc gibi bir yerden araştırın masaüstü olsa bile atıyorum 400tl üzeri ki her zaman notebook parçaları yaklaşık bir kat ve daha üzeri pahalıdır pc parçalarından ve nasıl oluyor da notebook işlemcisi i5 hem de 125 tl oluyor ( hemde sıfır yazmışlar ) ?
3-Upgrade(yükseltme) işlemi normalde notebooklarda pek de yapılan bir şey değildir şöyle söyleyeyim desktop pc mantığından çok daha farklı olup bütün parçalar çektikleri güç faktörü ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak uyumlulukları ve performansları ölçüsünde toplanır ( tabi notebookunuz marka vermeyeyim beyaz eşya markası değilse. . .) aynı şey normalde masaüstü pcde de geçerlidir fakat marka kasalar hariç sizin toplattığınız pclerde bir çok kimse bunu önemsemez o da ayrı mesele . . .

Sonuç bence i3 ünüzü paşa paşa kullanın :) bende hala kasamda p4 3.0 işlemci var halinize şükredin :)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İşlemciyi i5 yaptınız,ekran kartı ne olacak? Onu da 1gb paylaşımsız yapmanızgerekecek(performans artışı istiyorsanız) RAM olduğu gibi kalırsa,işlemcinin hızının artması tek başına yeterli olmayabilir.Öncelikle İ3'ü İ5 'e yükseltme sebebinizi iyi tahlil etmeniz gerekir.Çok kasan bazı pc oyunları oynuyor iseniz,turbo boost desteğiyle i5 fena değildir ancak belirttiğim gibi ekran kartınız yetersiz kalır(sanırım 512mb) Ayrıca o işlemci fiyatı biraz garip değil mi ?

• Beğen

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Anakartınızın i5 işlemci ile uyumlu olacağını sanmıyorum. Ayrıca dizüstü bilgisayarlarda genelde RAM, Harddisk gibi parçalarda yükseltme yapılır. CPU, anakart gibi parçalarda yükseltme nadirdir. Ayrıca Derya abininde belirttiği gibi işlemci yükseltmesi tek başına pek birşey ifade etmez. Diğer donanımlarada el atmanız gerekir.

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
ozan bey aradığım işlemci 0 değilmiş. lenavo bilgisayardan çıkmaymış. garantinin bitmesine zaten 1-2 ay falan kaldı.işlemci i3 ama aşırı ısınıyor bir işe yaramıyor. zaten ghz de düşük.

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@Derya Keçeci

Derya bey ekran kartı bana göre yeterli gibi. 1.5 gb paylaşımlı 512 paylaşımsız. ram zatem yeterli. 3 gb. olmadı onuda 2+4 den 6 yaparız.

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@M.Ozkul

Yukarıda dediğim gibi diğer donanımlar fena değil zaten. Şuan tek sorunum işlemci

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O zaman şöyle izah edeyim.İlk olarak şunu belirteyim.İ3'ü i5'e yükseltmenin önünde teorik hiç bir engel yok ancak bilgisayar teknolojisinde "Upgrade" yani yükseltme işleminin belirli bir mantığı vardır.Harddisc ve RAM en sık upgrade edilenelemanlar.Şimdi gidin bakın HP notebook'lara:i3 işlemcili 320 gb harddiskli modeline x der ve fiyat belirler.Aynı ürünün bir de i5 işlemcili olanı vardır ve muhtemelen minimum 500 gb harddisk,4-6 RAM ve paylaşımsız 1024 ekran kartı vardır.Tekrar ediyorum.Özel grafik programları,yüksek yoğunluklu pc oyunları oynamıyorsanız bilgisayarınıza masraf etmeyin.Bırakınız ısınsın.Ben daha yanan bilgisayar görmedim,yansa benimki yanar.İşlemcim i3 kadar güçlü de değil üstelik.

• Beğen

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
aynı üretim teknolojisine ve mimariye sahip ama daha güçlü işlemci daha çok ısı üreteceğinden sizin için problemi çözmek yerine derinleştirir. Isınma sorununun sebebi büyük ihtimal soğutma sisteminde; tıkanan fan kanalları veya eskiyen fanlar vb. Garantinin bitmesine az kaldı dediğinize göre en az 1,5 senedir kullanıyorsunuz, bu süre tozlanma için fazlasıyla yeter. İyi bir temizlikten sonra performans artırmak için ilk yapabileceğiniz diski bir ssd ile değiştirmek, sırada 64 bit işletim sistemi yükleyip anakartın izin verdiği ölçüde 8 gb'ye kadar ram eklemek.

• Beğen

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Vehbi Aslantürk

garantisi bitmeden yollayın hocam nacizane tavsiyem . . . ısınma sorunu sizin zannettiğiniz gibi donanımsal olmayabilir örneğin termal macun diye tabir edilen işlemci ve aluminyum soğutucu (heatsink) arasında kalan madde genelde notebooklarda kullanıma bağlı olarak 1 yıl gibi bir süre içerisinde kurumuş ve özelliğini kaybetmiş duruma gelir ki ayrıca fanlarda da toz birikmiş olma ihtimali yüksek(çipsetlerde de aynı durum var tabi) . . . garanti dahilinde temizliği yapılır termalleri değiştirilirse büyük ihtimalle ısınma sorununuz giderilmiş olur ayrıca birçok notebookun da hatalı bios yüzünden ısındığı da görülmüştür bu bakımlardan sonra durum değişmezse bios update de denemeye değer bir durumdur . . .
tabi tüm bunlar bir yana sizin ısınıyordan kastınız kaç derece onu da bilmiyorum notebooklar doğal olarak desktop pclerden fazla ısınırlar en kaba haliyle örnek verecek olursak boşta çalışan bir kasada işlemci 25-30 larda geziyorsa notebookta 40-50 normaldir ( soğutma sisteminin farklılığından dolayı ) sizin ghz si de düşük dediğiniz olay da sırf bu yüzden düşünülmüş bir olaydır daha yüksek çalışma frekansı daha yüksek ısı ve daha büyük soğutma sorunu+daha çok güç tüketimi demektir ki bu da notebooklarda istenmeyen birşeydir . . .

yine çok uzun yazdım galiba kusura bakmayın :)

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Yok ya.Durumu izahedeyim. Bilgisayar 2 ay önce garantiden geldi. Isınıyor diye. Top cover değişmiş ve hava yerleri temizlenmiş.Bendeki işlemci bilgisayarı aldığımdan beri sorunlu bir işlemci. Ayrıca ram i yükseltmeyide düşünüyorum. İşletim sistemim 64 bit. Ram i 2+4 yaparız. Hdd yi 640 ve 1 terabayt yapmayı düşünüyorum.İşlemcide intel i5 460m. 2.53 ghz turbo boost ile 2.8 olur. Bataryada baya eskidi. Birde ondan alırsay bana en fazla 400 tl ye çıkar. Fakat bilgisayarda aslan gibi olur. Ama 400 tl ye bisiklet parçaları yükseltilmezmi,yükseltilir. Bende ng 650 var şuan. Ön maşa harici bütün parçalarından memnunum. O da ileriki zamanlarda inşallah. Ama bu forumda git bisikletini yükselt derlerse gayet normal karşılarım :) . Çünkü burası (link) . Bağımlılık yapar. Yorum yapan herkese teşekkürler.Hepinize çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
İşlemci değişimi tamamlanmıştır. Başka bir işlemci aldım. İntel i5 460m 2.8ghz turbo boost. Gerçekten aşırı bir artış oldu.
İMKANSIZ DEĞİL.Her şey yapılabilir. Sırada hdd ram ce ses kartı var.

canpinar

Üye
Tepki
10
Merhaba,

Sizin kullandıgınız BOARD 989 rPGA soketli sizin üzerine ilave etmek istediginiz işlemci ise BGA1288, PGA988 Soketlerini desteklemekte dolayısı ile destekleyecektir. Bant genişligi (GHZ) 'i en yüksek olan ve 989' destekleyen bir CPU almanızı öneririm.

Teşekkürler.

• Beğen