Bilgisayar oyunuyla 100 bin TL'lik dolandırıcılık

Mert Kabtan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Mert KABTAN
İZMİR'de internet üzerinden oynanan ‘knightonline’ oyununun karakterlerini, sanal savaş aletlerini ve eşyalarını yine internetten satma vaadinde bulunarak yaklaşık 100 bin TL'lik dolandırıcılık yapan D.A.S. tutuklandı.

Cumhuriyet savcılığına başvuran şikayetçiler, internet üzerinden oynadıkları oyunda dolandırıldıklarını bildirdi. Savcılığın talimatı üzerine Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, çalışma başlattı. Araştırmalar sırasında, oyununun karakterlerini, sanal savaş aletlerini ve eşyalarını 100 ile 750 TL arasındaki fiyatlarda satma vaadinde bulunup, paranın hesabına aktarılmasını sağlayarak dolandırıcılık yapan D.A.S.'nin kimliği belirlendi.

Yazışmalarında İlkay Erdoğan, rumuzunu kullanan zanlı, alıcı gibi davranan polis ekiplerinin araştırmalarının ardından Hatay semtindeki evinde yakalandı. Bugüne kadar aynı yolla 100 bin TL'lik dolandırıcılık yaptığı belirlenen D.A.S.'nin, sevkedildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı

Scudo

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
böyle bişeyin olduğunu uzunca bir zamandır biliyordum ancak bu derece ilerlediğini hiç tahmin etmemiştim.

• Beğen
Tepkiler: Mert Kabtan

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Başlığı görünce ilk aklıma Knight Online geldi.Zaten öyle de çıktı.İzmir'de Hatay ve Yeşilyurt bu oyunun en çok oynandığı yerler.Nerden mi biliyorum? Ben de bu oyunu 4 buçuk sene oynadım.Sanal eşyaları ve karakterleri bende sattım ama hep yüzyüze yada bi aracı ile.2007 yazında oyunu bıraktım çünkü Öss(2008 Öss) vardı.Daha sonrada hiç sarmadı zaten.Öss'den sonrada bisiklete binmeye başlayınca geriye kalan herşeyimi satılığa çıkardım.İmzamdaki bisikleti de bu eşya ve karakterleri satarak yaptım.O yüzden "öğrenci imkanı" yazdım ya. :D Daha hala etrafta oynayanlar var fakat artık eskisi kadar oynayanı yok zaten gereksiz bir oyun.Biraz geç de olsa bende farkettim.Oyun artık resmen mafyalaşmış durumda.Yeşilyurt vb. yerlere bizde arkadaşlarla gitmiştik bi kaç sefer.Bu oyundaki sanal karakterlerin fiyatları 8-10 milyarlara kadar çıkabiliyor. :eek: İzmir'den sanal karakterini 6 milyara satıp düğününü yapan biliyorum satanı da tanıyorum az çok.Ya da oyundaki sanal karakterle LPG'li Şahin'in takas edildiğini biliyorum.Bu şekilde dolandırılan arkadaşlarım da oldu.Hem de ufak paralara değil.1 milyar üstünde olanlar var. :mad:

• Beğen

bikermiker

Aktif Üye
Tepki
238
nasıl olabilir böyle birşey aklım almıyor. bir insan nasıl olur da bir oyun karakterine para öder. zaten oyunda önemli olan -oyun kuralları içinde- kendi karakterini geliştirerek eğlenmek değil midir? para ödediğinde oyuna dışarıdan müdahele etmiş oluyorsun ve bence bu oyunun zevkini düşürmüyor mu?

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@cakkoyun

Zaten oyunu işleten firmanın kurallarına göre de bunların alışı ve satışı yasak.Fakat bu oyunla ilgili hangi foruma girerseniz girin mutlaka bir pazar alanı bölümü vardır ve genelde takas değil ytl ile satışlar görürsünüz.İnsan belli bi yerden sonra öle bir noktaya geliyor ki aynı bisikletlerimizi daha iyi yapmaya çalıştığımız gibi karakterini daha iyi yapmak için para verip sanal eşyalar satın alıyor.Gerçekten oyun baya bağımlılık yaratıyor.Uzun süre oynamış ve bırakmış birisi olarak bunu çok net söyleyebilirim.İşin en kötü yanı ise belli başlı insanların bu oyunda düpe(eşyayı kopyalama) yöntemini kullanarak elinde bulunan bir eşyadan veya oyun parasından yüzlerde hatta binlerce ytl kazanması. :mad: Çünkü elinize biraz oyun parası geçtiyse ve düpe yapmayı biliyorsanız bu oyun parasını hemen çoğaltırsınız ve internet kafelerde ytl ile satarsınız. Oyunu işleten firmanın da iyi olduğunu söyleyemem.Çünkü oyuna bakmakla yükümlü GM'ler (Game Master) çok ilgisiz ve sürekli yeni bir paket gelmesine rağmen sürekli oyunda bir açık bırakılıyor ve tekrar yeni düpe yöntemini bulanlar yüzlerce ytl'yi cebe indiriyor.Bu arada oyun Amerikan serverı olmasına rağmen oyundaki oyuncuların %95'ini Türkler oluşturuyor. :eek: Bu oyunun Malezya,Japonya,Kore vb. birkaç ülke için olan serverları var.Fakat en çok Türk Amerikan serverında.Hatta başta bu oyun sanırım 2 sene önceydi Kanal D Ana Haber'de 1 hafta boyunca hergün çocukların online oyun bağımlılığı adlı konuda yayınlandı.

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
bence çok saçma birşey yıllar önce bende denemiştim arkadaslarımın zoruyla 2. günden sonra sıktı tamamen...
bu onlıne oyunlar yüzüne dolandırılan birçok insanımız var sırf bu oyun değil bunlar gibi birçok oyun var

• Beğen

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
Bende hiç anlamıyorum bu oyunu oynayanları. Gördüğüm kadarıyla uzun süre başında duruyorlar. Paranın gitmesinden ziyade zamanın boşa gitmesi hoş değil. O parayla giden boş zamanlar geri gelmiyor.:)O oyun kitap okuyun dese oyunu herkes bırakır kaanatimce.:D:D

• Beğen

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
@cakkoyun

Oyunu bi tadarsan öğrenirsin :D
Tabi bunun da bir usulü var.Bende uzunca bi süre bu oyunu oynadım insan başladım mı kendini kaptırıyor.
Diğer soruya gelince tabi normal şekilde oynamak inanılmaz zor ama bir o kadar zefkli.İşin içine bilen bilmeyen herkes girince bu oyun çorbaya döndü.Ben de sonunda bıraktım bu pyunu ama çok zor oldu.Gerçekten başta insanı büyülüyor.Ben bu oyunu uykusuz 28 saat oynadığımı bilirim :D Laptoun fanından çıkan sıcak hava insanın elini 3 4 saniyede çekmeye zorlayacak kadar ısınmıştı :D

skyline_gt

Üye
Tepki
33
en son benden 15 yaş büyük babamdan bile çok sevdiğim komşumla birlikte oynuyordum bu lanet oyunu adamin şifresi calınmis ve bircok oyun esyasi kaybolunca bana hırsız damgasi vurdu o zamandan beri o insandan ve oyundan uzak duruyorum. Arada bir hesabımın şifresini isteyenler oluyor ama gecirdiğim zamana bakiyorum degeri bumuydu diyerek kimseye vermek istemiyorum kimse kullanmasin!

B.Emre Kodal

Daimi Üye
Tepki
90
knightonline bela bi bağımlılık oyunu zaten oynayanlara allah sabır versin:D