Bilek ağrısını önlemek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Uzun süreli mouse kullanımında el bileğim ağrıyor; daha önce bir mouse bilekliği görmüştüm fakat nerde satılır nasıl birşey inceleme fırsatım olmadı. Bundan kullanan veya satınalan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim..

Scudo

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Epey muzdariptim bu konudan. Üniversitede 2 dersimde proje konusu yaptım, oldukça araştırma, öğrenme imkanım oldu.

Bileğin ağrıma sebebi önemli. Alt kısmını yere yaslamaktan dolayı bir ağrıma mı ? Yoksa çok kullanımdan kaynaklanan sinirsel bir ağrımı ? ilki için bileğinizi bükmeden , yere yaslanmadan kullanmak ya da bileklik, bilek koyabileceğiniz mouse padi, yada bileğinizi yaslayıp mouse ile birlikte gezdirebileceğiniz ufak yumuşak birşeyler çözüm olacaktır. Ancak ikincisi için faydası yok. Yine bileği hem aşağı-yukarı hem de sağa sola bükmeden doğal duruşu ile kullanmak çok önemli. Bunun dışında ağrılar ciddi ise ağrıyan bileği dinlendirmekten başka çözümü yok. En çok işe yarayanı fareyi farklı elinizle kullanmayı öğrenmek. Bu başta zor görünebilir ama ben sağlak iken sol elle fare kullanmaya 2 ay gibi bir süre tamamen alıştım. Artık grafik tasarım dahil herşeyi iki elimle de yapabiliyorum :) Tavsiye ederim.

Bilgisayar ve Ergonomi konusunda daha detaylı bilgi isterseniz mail atabilirim ödev çalışmalarımı ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ağrıma sebebi 1.si yani alt kısmı zemine yaslamam. Sol elle de denedim fakat başarılı olamadım. Ağrıdığı zaman b.sayarı kapatmaktan başka çare kalmıyor. Bunun için bu el bilekliklerini buulup kullanmak benim için çok önemli. Ama nasıl bulup da alacam işte orası sorun. Fikirleriniz için çok teşekkürler..

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@stratus

En pratik çözüm bileğinizin altına koyabileceğiniz ve mouse ile bileğinizi hareket ettirdiğinizde bileğiniz ile kolayca kaydırabileceğiniz küçüklükte yumuşak bir havlu, kumaş v.s. parça kullanabilirsin. Bileğin yaslanmasından oluşan bu sorunu tenisçilerin kullandığı bilekliklerin biraz kalitelilerinden alıp dediğim gibi bileğı yaslayacağım yere koymakla çok da güzel hallettim. Fiyatı 10-25 ytl civarında böyle birşeyin. Tabi Anneniz, eşiniz, v.s. çok kolaylıkla daha konforlu birşeyler yapabilir sizin için :D

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
fareyi kavrama şekline dikkat et abi, bileğini masaya dayayıp farenin tuşlarına parmak uclarınla basıyosan çok zararını görürsün..bileğini masanın kenarına destek olarak koyma masanın üzerine koy ve parmaklarını rahat bırak o iki parmağının bütün yüzeyi fareye temas etsin çok faydasını görürsün emin ol :) bileğinin ağrımasında etkili olan farenin masadan yüksekliğine bak, yeni bi fare al ve yüksekliğinin küçük olmasına dikkat et çünkü ne kadar yüksek olursa bileğin okadar kırılıyo ve ağrı yapıo ;)

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende 3M'in yapmış olduğu bilek desteklerinden var. hatta bilek destekli mouse Pad'ler de var. benimki yurtdışından gelmişti ama teknoSA gibi buyuk tekno marketlerde bulabilirsin. sanırım erzurumda çifte minareye giderken vardı bir teknosa yanlış hatırlamıyorsam.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar,hepinize önerileriniz için teşekkür ederim. Mouse u en rahat ancak bu şekilde kullanıyorum,zaten benim mouse ergonomisi de bu şekilde kullanmayı gerektiriyor. Tuonela nın dediği gibi ya bi teknosa yapacam ya da bi bileklik alacam veya kendim birşeyler uyduracam işte...

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
İşte çözüm :D Ben buldum

http://www.imagehack.eu/tr/uploads/edd47d7c0e.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
:)Bu da bir çözüm; teşekkürler,bu arada o dağınık masada nasıl çalışıyorsun,ben olsam fıttırırdım heralde :)

gunay.

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar bende de bu ağrı var ve ciddi şekilde karpal tünel sendromundan şüpheleniyorum.Şu linke bir bakın derim.

(link)

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
abi buna bence en iyi çözüm 2 saat bilgisayardan sonra bir yarım saat ara vermek.(ben yapmıyorum ama:D:D)