Bıktım bu bisikletin vites setinden

Cengizhan BAKIR

Aktif Üye
Tepki
82
Arkadaşlar önceden belirttiğim gibi Kron RC 1000 kullanmaktayım.Ancak kendileri sağolsun iki haftada bir vites sistemini bozuyor.Her bozulduğunda tamirciye götürmekten sıkıldım.Kadro küçük geldiği için satacaktım ancak gidon yükseltici alarak sorunu çözeceğim.Vites sistemini komple değiştirmek istiyorum.

Arkadaşlar soruma gelecek olursak kaliteli bir vites-fren sistemi bana ne kadara mal olur ? Ruble,zincir,aynakol hepsi dahil.

Scudo

Ozan Yavuz

Üye
Tepki
26
İsim
Ozan Yavuz
Bisiklet
Merida
Bence sabretmeye çalış benim gibi. Bozuldulça elinle düzelt kablolarından düzelt. İnternetten videolarına bak bisikleçiye para verme boşuna..

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Ziya Aktaş

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
269
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Almak istediğin sete göre değişir fiyat.. shimano sora aldığını düşünürsek bugün baktım sadece fren ayakları 120-150 arası... ben de @Ozan Yavuz gibi düşünüyorum. bisikletini bisikletçinin "merhametli" ellerine teslim etmektense kendin tamirat yapmayı öğrenmelisin... Maalesef tek çözümü bu... komple set parasına da harika alet takımları alabilirsin:D

• Beğen
Tepkiler: Ozan Yavuz

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@Cengizhan BAKIR vallahi kaliteden ne istediğine bağlı fren ve grup set hepsi birlikte baya bir paraya mal olur yeni bisiklet al daha iyi

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
@Cengizhan BAKIR Geçmiş olsun bende kron kullanıcısı olarak aynı dertten muzdariptim özellikle de ön aktrıcı yüzünden birkaç kere zincir sıkışması hatta kopma bile yaşadım gidonda ki kolu alivio sl-m430 aktarıcıyıda tourneyin fd-tx50 3x6-7 vites uyumlu aktarıcıyı koymuşlar. Bisiklet 27 vites 3x9 uyumlu koymaları gerekiyor. Ayar tutmuyorlar birbiriyle uyumsuz oldukları için vites geçiş mesafeleri farklı servise bir kere götürdüm ayar yaptılar 10km gitmeden ayar gene bozulup ta her yokuş da durup elimle pedal çevirerek vites küçültmek durumunda kaldım en son ön aktarıcıyı değiştirdim şimdi slx fd-m661 aktarıcım var ve kollada gayet uyumlu oldu. Dünkü boğaz geçişli turda da hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Kron un bu konudaki en büyük eksilerinden ve 4 ay olmadı bisikleti alalı bu yüzden acayip soğudum bu markadan.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
grupseti komple değiştirmen gerekir ki, onu da yurtdışı sitelerden sipariş etmek durumundasın. Tiagrayı 1000 TL, 105 seti 1200 TL gibi fiyatlara getirebilirsin (gümrük dahil)

kadro zaten sana küçük geliyormuş, bu masrafları yapmaya hiç gerek yok ki o bisiklette claris set var diye biliyorum, yanlış biliyor olabilirim, düzgün kullanıldığında ve bakımı yapıldığında claris öyle kötü bir set değildir. bakma sen buradaki 105çilere, tiagracılara :)

internette vites bakım ve ayarlarıyla ilgili videolar bak, oradan öğrenebilir, baka baka yapabilirsin. oldukça basit aslında.

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
İnternet sitesindeki verilere göre hepsini tourney kullanmışlar uyumsuz parçada gözükmüyor sanki iyi bir ayar çekildiğinde belki düzelir.

Arka Vites:Shimano Tourney RDA070
Ön Vites:Shimano Tourney FDA070
Vites Fren kolu:Shimano Tourney STA070
Arka Ruble:Shimano Tourney MFTZ20
Aynakol:Shimano Tourney FCA070

Cengizhan BAKIR

Aktif Üye
Tepki
82
@Ozan Yavuz

Hocam her hafta bi vites sistemi bozulur mu sizce ? Kendim yapayım da ben böylesini görmedim.Bisikletin başka bi aksamında sıkıntı yok ter derdim bu vitesler.

@Yusuf Ziya Aktaş

Ikinci el tiagralara baktım 700 850 arası hocam.Ama sıfırları dediğiniz gibi.:D

@Güncemden

Tiagra düşünüyordum da dediğiniz gibi sıfır fiyatları çok uçuk.

@AliG.

Hocam tabloda da verdiğiniz gibi full tourney kullanmış.Uyumsuzluk desem hepsi tourney sistemde nasil bir uyumsuzluk oluyor da her hafta ben bisikletle uğraşıyorum?

@Kuzey Ege

Yok hocam Tourney mevcut üzerinde.Frenler Claris sadece.Arkadaşımda Claris yarış bisikleti mevcut onda bu kadar sıkıntı çıkmadı.:D

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Cengizhan BAKIR

Yıllar evvel herkesin bisiklet denince aklına mtb geldiği zamanlarda benim de başlangıcım bir Kron mtb ile olmuştu. Sizin dertlere ilave olarak jant seti ile o kadar uğraştım ki sonunda sadece Kron'dan değil mtb sınıfından da soğudum.

Sonra sırasıyla şehir, fitness, cyclocross kullandım ve nihayet yola geldim. Tilki - kürkçü dükkanı ilişkisi. Tavsiyem bütçeyi fazla kasmamak adına ikinci el bir XRS040 tercih edin.

Tamam Salcano da matah bir marka değil, ancak 1000 TL altına Sora grupsetli sıfır bisiklet satan başka bir firma da yok bildiğim kadarıyla. Forumun ikinci el sayfasında ve malum sitede zaman zaman ilanlar denk geliyor, bakın isterseniz.

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
@Cengizhan BAKIR Dediğim gibi bende kron kullanıcısı olarak sizi çok iyi anlıyorum vites sistemine ne halt ediyorlarsa bir türlü ayar tutmuyor ne öğrendim acemiliğimi attıktan sonra bir daha kron gibi yerli firmalardan uzak durmayı öğrendim.

Cengizhan BAKIR

Aktif Üye
Tepki
82
Arkadaşlar sorunu hallettim.Viteslere giren kablonun içi parçalanmış ve sıkışma yapmış o yüzden hep sorun çıkarıyormuş.Kabloları komple değiştirdik, ayarlı gidon yükseltici taktik.100 tl gibi bi masraf oldu ama tertemiz oldu.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Vites sistemini markaya gore dusunmeyin. Markadan bagimsiz bir sey. En fazla ali nin dedigi gibi uyumsuz parcalar kullanmislardir.

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
Size lazım olan işinin ehli bir usta.Ankara da iseniz Sincan Emre bisiklete gitmenizi tavsiye ederim.Harun usta para bile almadan saat gibi ayarlar.Bu arada vites sistemini düzgün kullandığınızı umuyorum.Yani zinciri çapraza getirmiyorsanız düzgün ayarlı her sistem güzelce çalışır.Ucuz ve pahalı ekipmanların en belirgin farkları hafiflik ve daha sessiz-yumuşak geçişlerdir.