Bianchi XC Meta Pro'ya ne yapılabilir?

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar Arkadaşlar

(link)

konusundaki bisikletime CST 26x1.50 yol lastiği aldım. 100km kadar kullandım. Lastik alırken eski bir yarışçı arkadaşımız "çok güzel bisiklet benim ilk göz ağrılarımdan birisidir, ancak arka seti ağırdır ilerde onu değiştirirsin senin her işini görür" dedi.

İlk 26 jant bisikletim Beldesan Cobra'ydı. Uzun yıllar kullandım onu sonra bu Bianchi alındı, oda neredeyse hiç kullanmadan kaldırıldı.

Açıkçası başka bir bisiklet kullanmadığım için akıcılığı ve son hızı konusunda fikir edinemiyorum.

Yaptığım maksimum hız 40KM. Yaklaşık ağırlık 14KG..

Ne yapabilirim?

Aklımdakiler;

1-) Sele çok rahatsız, ağrıya sebep oluyor.
2-) Frenler bana güven vermiyor.

Akış, çekiş sistemi hakkında çok bilgiye sahip değilim..

Teşekkürler..

Scudo
Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
ilk olarak eğer selede teknik bir sorun yoksa bisikletçilerde satılan 20 bilemediniz 25 tl ye satılan jelli sele kılıflarından almanızı öneririm

fren meselesini de eğer fren bacaklarında yada fren kollarında sorun yoksa size diyebileceğim eski fren papuçlarını baradine marka fren papuçlarına değiştirmenizdir bir gitmişken fren tellerine de baktırın belki bir sorun vardır yarı yolda kalmayın

• Beğen
Tepkiler: DreamMaker

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@Atakan Kovancı

Selede teknik bir sorun varmı bilmiyorum. Belkide yapısı dolayısıyla ağrıya sebep oluyordur. Birisi çok sert olduğunu söylemişti.

Fren pabuçları ve telleri inanmayacaksınız ama halen orjinalleri. Değiştirmek istedim ama değiştirmediler bunlar iyi, idare eder dediler. sonrasında fren sistemim için Sadun bey, kısa bir süre üretilen (tuhaf bir isim söyledi ama hatırlayamıyorum) başarısız bir model dedi...

Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Tuğrul TIRPAN

orijinalleri ise bayağı iyi dayanmışlar neredeyse benimle yaşıtlar :D ama dediğim gibi frenler size güven vermiyorsa ilk olarak dediğim model papuç türünü taktırmanızı öneririm ama yeni papuç taktıksan sonra hala sorun varsa o zaman fren bacaklarını yada fren kollarını daha olmadı komle fren sistemini değiştirmek gerekir

• Beğen

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Bisiklet sürmeye ara verdiyseniz eğer ilk birkaç hafta sele ağrısı normaldir. (Dayanılmayacak ağrılara sebep olmuyorsa tabii ki.)

Fren konusunda ise, 15 yaşına gelmiş fren sistemine müdahale etmek gerekir diye düşünüyorum. Acera ya da Alivio işinizi fazlasıyla görecektir.

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Cem Bey;

Evet çok uzun süre ara vermiştim. Tekrar başlayalı yaklaşık 100KM oluyor.
Fren sistemi konusunda bende değiştirmek gerek diye düşünüyorum, Atakan arkadaşımız ise pabuçları Baradine marka ile değiştir yeterli olur dedi.

Peki sele ve fren sistemi dışında neleri değiştirmem veya modernize etmem gerekir? Yaş 36 gücümü bisiklet sürmeye harcamak istiyorum, eski parçaların kayıplarına değil..

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Kadro: Bianchi XC Meta Pro Carbon Steel
Maşa: Bianchi Carbon Steel
Göbekler: Rotatex
Çemberler: Beretta Alloy
Aynakol: Shimano Altus
Ön Attırıcı: Shimano Altus
Arka Attırıcı: Shimano Altus
Ruble: 7'li - Marka ölçü bilmiyorum
Frenler: cantilever
Fren Kolları: Loogan
Sele: SMP
Sele Borusu: Ameoba Alüminyum

Vitesleri grip shift...

(link)

Evet önerileri bekliyorum sizce ne yapılmalı?

Shimano Acera fren sistemine geçeceğim.. Başka?

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Mustafa Bey selam,
Smp selelerin pek rahat olduğu söylenemez, alışma süreci diğer selelere göre çok daha uzun, sonuçta sert seleler olmakla sağlam ve şık görünüşleri vardır. Meta Pro da Thomisus modelinden sonra yegane sevdiğim mtb bisikletlerdir. Benim tavsiyemse, minimum değişiklik ile güzel bir çift lastiğe geçip keyfini sürmek olacaktır. Schwalbe Race King 2.0-2.2 ile daha heybetli hale getirilmekle beraber amortisörsüz oluşunun verdiği konforsuzluk bu lastikler ile de aynı zaman da giderilmiş olacaktır.

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Cevabınız için teşekkür ederim.

Lastik konusunda CST 26 x 1.50 Slick aldım. Asfalt kullanımında sürtünme az olacağı için daha az yoracağını ve daha uzun turlar yapabileceğimi düşünmüştüm. Simdi siz 26X2.0 veya 2.2 diyince tekrar lastik konusunu düşünmeye başladım...

Seleden cidden şikayetim var ağrıya sebep oluyor. Bir arkadaşımız uzun süre ara verdiğim için olduğunu söylemiş, diğer arkadaşımız ise jelli ped tavsiye etmişti...

İsa Öcel

Daimi Üye
Tepki
67
Bisiklet
Sedona
buna beyaz yanaklı bir şehir lastiği çok güzel olurdu benim olsa yapardım :)

• Beğen

hsnbky

Üye
Tepki
21
Benimde sizinkinden eski bir bisikletim var :) ben ilk olarak lastiklerini değiştirdim. Rubena cityhopper 26x2.00 lastikler takıldı. Sele konusunda da tchibo mağazasından nisan ayında sele aldım, konfor konusunda bir rahatsızlık vermiyor şimdilik. Frenlerim sizinki gibi cantliever sistemdi, v-frenlerle değiştirdim ancak benimkiler biraz ucuz yollu oldu iş görmesinde sıkıntı yok şimdilik. Dikkat etmeniz gereken husus v-frene geçerken tüm sisteminizle geçin yani fren kollarını, bacaklarını ve tellerini mutlaka değiştirin yoksa istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
Tek aklımda kalan sorun şu; Vites sistemi değiştirilmeli mi? Açıkçası ağır bir bisikletim var ve vites sistemleri jant sistemleriyle beraber pahalı malzemeler eski bisikletler için yapılmalı mı bunlar... işte bundan çok emin değilim.

Tüm bunların dışında haftanın 2 günü okula götürüyor bisikletim beni, pendiğe kadarda götürdü, bunaldığımda da ruhumu dinlendiriyor şimdilik daha ne olsun diyorum :)
Sağlıcakla kalın.

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Dün bisikletimi iyice temizledim. Önceden farketmediğim yazılarla karşılaştım buyrun liste ve resimler;

Kadro: Carbon Steel Bianchi XC Meta Pro
Maşa: Carbon Steel Bianchi Fork
Aynakol : Shimano Altus 170UG Hyperdrive-C
Arka Attırıcı: Shimano Altus Integrated 6-7 SIS Max 28T Total 35T
Ön Dişliler: Shimano SG 1-42 UH1, SG1-34, SG1-24
Ruble: Shimano MF-HG 37SIS , ax28T III via, ax24T III via, ax22T III via, ax20T III via, ax18T III via, ax16T III via, ax14T III via
Zincir: UG cn-ug50 Narrow
Vites Kolları: SRAM MRX 170-32, MRX 170-71 Grip Shift
Fren Kolları: Logan
Ön-Arka Fren: Cantilever
Elcik: Pro Grip Italy
Sele: SMP Italy
Sele Borusu: Ameoba Aluminium
Jant Çemberleri: Beretta Italy 26x1.75 Alloy, Mod P26, 559X22 ETRTO
Lastikler: CST 26X1.50 Slick
Suluk: Bianchi

http://img804.imageshack.us/img804/2531/sany0013d.jpg
http://img826.imageshack.us/img826/2096/sany0017b.jpg

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@hsnbky

Benim bisikletim neredeyse hiç kullanılmadı toplasanız 300-500KM anca yapmıştır. Dolayısıyla aşınma olduğunu sanmıyorum. ancak ikimizin bisikleti de eski teknoloji.. merak ettiğim sorular şunlar;

1-) cantilever fren sistemi beni güvenli bir şekilde durdurmaya yetermi? Şu an için yeterli olmayacağı kanısındayım.
2-) Yaş 36, gücümü uzun turlar yapabilmek için kullanmak istiyorum, ağırlığa, kayıplara, sürtünmelere harcamak değil..
3-) Konforlu kullanmak istiyorum, bu konuda Doğukan bey SMP nin rahatsız olduğunu söyledi, bende ağrı yaşıyorum...

hsnbky

Üye
Tepki
21
Cantliever sistem v- fren sistemine göre daha yumuşak fren yapıyor yani fren bacakları daha yumuşak bir bası yapıyor bu sebeple durma mesafeniz daha uzun oluyor. Ben özellikle yokuşlarda çok güven vermediğini düşünmeye başladığımdan v-frene geçtim.
Sele konusuna gelince konforlu bir sele ağrıyı azaltıyor ancak tamamen önüne geçmiyor. Bana sorarsanız değiştirin derim. Ağırlık aslında komplike bir konu. Yani bisikletin üzerindeki her malzeme bir bir ağırlık nedeni.

• Beğen

hsnbky

Üye
Tepki
21
Son olarak bana sorarsanız, fren sistemini ve seleyi değiştirmeniz kâfi olacaktır.

• Beğen

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Seleye alışma sürecinden sonra ağrılarınız kaybolur belki diye düşündüğümden, yeni bir sele edinmeyi şimdilik erteleyebilirsiniz demiştim. Hem de boş yere masraf yapmamış olursunuz.

Fren sistemi ise trafikte oldukça önemli, bence bu konuda masraftan kaçınmamak gerek. Ne gerekiyorsa değişsin derim. Lastikleriniz ise gayet konforlu görünüyor.

Bisikletin yoldaki akıcılığını azaltan etken jant göbeklerinden kaynaklı bir sıkıntı da olabilir. Güvendiğiniz bir ustaya orta göbekle beraber jant göbeklerini kontrol ettirebilirsiniz. İyi bir akord ayarıyla da sürüş keyfi mutlaka artacaktır.

Gecikme için özür dilerim. İyi günler.

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@hsnbky

@hsnbky

@Cem Coşkun

Gecikme ne demek; ilginiz, alakanız yeter...

Fren konusunda bende sizlerle hemfikirim, ilk fırsatta değiştireceğim.

Sele konusunda ise ped almayacağıma eminim otomobillerde de kılıf sevmem. Ped de o tarz bir şey diye düünüyorum. Mecburen ay başına belki öteki ay başına kadar bekleyeceğim, fren sistemi daha öncelikli. Bu arada ağrı geçerse - yada alışırsam - sorun kalmaz zaten. Ağrı devam ederse hafif, konforlu ve uygun fiyatlı bir sele için fikirlerinize başvuracağım.

Akıcılık konusunda ise başka bir bisiklet kullanmadığım için şüphelerim var. Cem beyin tavsiyelerine uyacağım. Usta konusunda yenimahallede Sadun Bey var, işinin ehli olduğunu biliyorum ancak o kadar yoğunki boş vaktini yakalamak zor.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Müsadenizle konuyu Hortlatıyorum....

Gerek bu konuda, gerekse diğer konularda dostlardan aldığım tavsiyelerde hep öne çıkan fren sisteminin yetersizliği ancak Meta Pronun özel bir bisiklet olduğuydu.

Bende bu tamamen orjinal Bianchi Meta Pro yu hiç bozmadan korumak, kısıtlı bütçem ile yavaş yavaş yeni bir bisiklet toplamaya karar verdim..

İlk olarak kadro ile başlayacağım, çok pahalı karbon bir kadro almam mümkün değil. Ilk etapta daha mütevazi bir kadro alıp donanımları daha yüksek seçme taraftarıyım. Kaç ayda toplayabilirim, ortaya nasıl bir şey çıkar bilemiyorum. :) Hep inceteker bir yarış bisikletim olsun isterdim. Sanırım 28 jant ölçüsünde, yarış/yol kadrosu arayışına gireceğim.

Herkese tekrar teşekkür ederim. Bu toplama uğraşımda yine rahatsız edeceğim sizleri.

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama :) Bugün selem geldi.

Başar AKTEN beye teşekkürler...

http://img208.imageshack.us/img208/9958/imag0324h.jpg

Listeyi de Güncelleyelim

Kadro: Carbon Steel Bianchi XC Meta Pro
Maşa: Carbon Steel Bianchi Fork
Aynakol : Shimano Altus 170UG Hyperdrive-C
Arka Attırıcı: Shimano Altus Integrated 6-7 SIS Max 28T Total 35T
Ön Dişliler: Shimano SG 1-42 UH1, SG1-34, SG1-24
Ruble: Shimano MF-HG 37SIS , ax28T III via, ax24T III via, ax22T III via, ax20T III via, ax18T III via, ax16T III via, ax14T III via
Zincir: UG cn-ug50 Narrow
Vites Kolları: SRAM MRX 170-32, MRX 170-71 Grip Shift
Fren Kolları: Logan
Ön-Arka Fren: Cantilever
Elcik: Pro Grip Italy
Sele: SMP Italy (Eski) Selle Royal SMP Italy (Yeni)
Sele Borusu: Ameoba Aluminium
Jant Çemberleri: Beretta Italy 26x1.75 Alloy, Mod P26, 559X22 ETRTO
Lastikler: CST 26X1.50 Slick
Suluk: Bianchi

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
merhaba bisikletinizi kaç liraya almıştınız acaba?