Bianchi Firması Hollandalı Accell'e satıldı.

ulas

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Mayıs 2006
Mesaj
3.980
Tepki
9.985
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Geotech
Bianchi Hollandalı Accell'e satıldı.
Türkiye'nin en büyük bisiklet üreticisi Hollandalı Accell'e satıldı. Accell bu satın almayla, Manisa merkezli Bianchi'nin İtalya'da ortağı olduğu 114 yıllık Atala markasının da ana hissedarı haline geldi.

Avrupa'nın en büyük fitness ve spor malzemeleri üreticilerinden Hollandalı Accell Group, Bianchi Bisikleti satın aldı. Manisa'da üretim yapan Bianchi Bisiklet ile yeni bir sektöre ve pazara adım attıklarını açıklayan Accell Group CEO'su Rene Takens, "Bu alımla 2 ülkeye birden adım atmış olduk. Bianchi Bisiklet'i alarak aynı zamanda İtalyan Atala'nın da yüzde 50 ortağı olduk" dedi. Takens, Türk sermayeli Bianchi Bisiklet'in 300 çalışanı ile yılda 250 bin bisiklet ürettiğini ifade ederek, "Bianchi Bisiklet yılda 30 milyon euroluk satış yapıyor. Bianchi Bisiklet'in ortağı olduğu İtalyan Atala ise yılda 125 bin adetlik üretim ile 31 milyon euro ciro yapan bir şirket. Spor malzemeleri konusunda konumumuzu güçlendirecek" diye konuştu.

% 100 TÜRK SERMAYELİ
1992'de İtalyan F.I.V.E. Bianchi S.p.a. şirketiyle Türk Key Grubu tarafından kurulan Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret, 1997'de yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket oldu. Bianchi'nin Türkiye'deki üretim lisansını aldı. Böylece, en modern ve entegre bisiklet üretim tesislerinden biri haline geldi. Manisa'da toplam 37 bin metrekarelik alanda üretim yapan Bianchi Bisiklet, üretiminin yüzde 40'ını iç pazara kalanını ise Avrupa ülkelerine yapıyor.

İtalyan devi Atala'yı almıştı
Bianchi Bisiklet geçtiğimiz yıllarda ise Bianchi'nin anavatanı İtalya'da rakibi olmuştu. Dünyanın en eski bisiklet markalarından İtalyan Atala'nın yüzde 50'sini satın almıştı. 1896 yılında Monza merkezli kurulan Atala, orta ve üst gelir grubuna yaptığı bisikletler ile pazarın yüzde 15'ini elinde tutuyor. Böylece Manisalı Bianchi, kişi başı bisiklet kullanımında dünyanın önde gelen ülkelerinden İtalya'da markanın en büyük rakibi durumuna geldi.

İsmi Accell Bisiklet olacak
Global spor malzemesi markaları Batavus, Bremshey, Ghost, Hai Bike, Hercules, Koga, Lapierre, Loekie, Redline, Sparta, Staiger, Tunturi'nin sahibi olduklarını hatırlatan Accell Group CEO'su Rene Takens, "Bu satın alma bisiklet sektörü için önemli 2 ülkede bize avantaj sağlayacak. Türkiye çok hızlı büyüyen ve bisiklet kullanımı artan bir ülke. İtalya'da ise bisiklet kullanımı bir kültür haline geldi. Şehirlerde elektrikli bisiklete olan talep de her geçen gün artıyor. Yıl sonuna kadar Bianchi Bisiklet'in ismini değiştireceğiz ve Accell Bisiklet olacak" dedi.Sabah
 
  • Beğen
Tepkiler: felis911
Scudo
Kayıt
17 Ekim 2010
Mesaj
17
Tepki
13
Şehir
adana
velhasil i kelam bianchi öldü :) hakkın rahmetine kavuşmuş yerine oğlu accell geçmiştir :)
 
Yukarı Alt