İnceleme Bianchi Cargo

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet geçmişi fazla olmayan, kendi halinde, amatör bir bisikletçi olarak ilk incelememi yazıyorum. Bisikletimiz Bianchi Cargo!

"Nereden çıktı?" diye merak edenlere cevap: Eşim çocukluğunda bir kez korkmuş bisikletten ve hiç binmemiş, biraz da denge sorunu var. Bu sorunları halledemediğimiz için çözümü 3 tekerde bulduk.

Bisikletin web sitesi (link)

Ağırlık bilgisi verilmemiş ancak 20-25kg arasında olduğunu tahmin ediyorum, tartmadım. Önde 33'lü tek çarklı aynakol, arkada 14-34 6'lı ruble var, Shimano Tourney. Önde V fren, arkada kampana (evet yanlış okumadınız) var.

Gidon boğazı ayarlı olmamakla birlikte açısı biraz fazla olduğu için oturma pozisyonu (Ben 170cm'yim, eşim 165) çok rahat.

Gerektiğinde sökülebilir, tabanla birlikte 5 parçadan oluşan ve söküldüğünde yer kaplamayan bir bagajı var. İzin verilen azami ağırlık, sürücü dahil 150Kg. Ancak bagajın 50Kg'ı geçmemesi öneriliyor. Bunları bilgi olsun diye aktarıyorum, bizim yükle, bagajla işimiz yok :)

Dün ilk sürüşümüzü Maltepe sahilde yaptık. Eşimin ilk sürüşü olacağı için bisikletlerle inemedik. Benim bisikleti arabaya yükledik. Eşim E-5'ten hareketle Maltepe'ye indi, ben de onun bisikleti ile Bostancı iskeleye inip devamla Maltepe'ye ulaştım. Dönüşte de aynı yolu izledik. Böylece ben de bisikleti 14km kullanmış oldum.

İlk izlenimim şu: Bisiklet tam bizim amacımıza hizmet ediyor. En önemlisi, 3 teker olduğu için denge sorunu yok. İkincisi 6.viteste 33-14 gibi bir dişli oranı var ki 20"'lik arka jantlarla, 100 civarında kadansla (nabız sayar gibi saatimle saydım) ancak 22-23Km/h hız okuyabildim. Normal sürüşte eşim ancak 11-12 ortalama tutturdu. Dönüş yolunun son 2,5Km'sinde (Bostancı iskeleden eve yaklaşık 55m istifa kazancı var) ben de 12 ortalama ile çıkabildim. Gramların konuşulduğu yol bisikletleri arasında 25kiloluk bir ağır vasıta ile bu kadar oluyor :)

Yukarıda da yazığım gibi arka fren kampana. Rublenin yanında çapı 10cm'den küçük bir disk var ve fren pabucu (arabalarda içten sarılan balatanın aksine) bu diske dıştan sarılarak çalışıyor. Bence bisikletin en önemli sorunu da burası. 28" jantın alnında elde ettiğiniz fren gücünün yanında bu sistem çok zayıf kalıyor ve alışık olduğumuzun tersine ön fren çok daha fazla kullanılıyor. Hız yapılamadığı ve bisikletin ağırlığı/ağırlık merkezi düşünülünce çok da dert değil aslında. Fren kollarının üzerindeki kilitleme mekanizmasına ise bayıldım. Park yerinde fren kolunu çekip üstteki pimleri aşağı basıyorsunuz ve frenler kilitli kalıyor. Fren kollarını çekip bıraktığınızdaysa çözülüyor.

Sonuç olarak, ilk gün ben 14Km, eşim 18.6Km kullandık. Arka fren hariç pek bir sorun göremedim. Aldığımız bayi ürünü kendi arabasıyla eve gönderdi. Onlar gittikten sonra vitesin 1. ve 6. çarklara geçmediğini, 1-2-4 ve 4-3-1 şeklinde atlayarak geçtiğini farkedip elimden geldiğince ayarladım. Şimdi geçişler bazen sesli olmakla birlikte sorunsuz. İnce ayarı da bir ara bisikletçiye uğrar yaptırırım.

Bir de fotoğraf. Öndeki benim Sedona 310, arkadaki Bianchi Cargo.

BianchiCargo2.jpg

Scudo

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
İncelemeniz için teşekkürler Kaan Bey. Sırf çarşı-pazar işleri için bu tür bir bisiklet düşünüyorum. Bu bisikletlerle ilgili inceleme bulamayanlar için yararlı bir konu olmuş.
Bisikletiniz hayırlı olsun.

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
Çok güzel, güle güle kullanın hayırlı olsun. Bisiklete binmek, aktif olmak, spor yapmak istendikten sonra, kısacası insan hevesli ve gönüllü olduktan sonra sorunlar kolaylıkla aşılıyor. Eşinizle bisikletten uzak kalmamak adına bulduğunuz çözüm bence çok pratik ve akıllıca.
Keyifli pedallamalar :)

• Beğen
Tepkiler: Kaan.Özçelik

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
150 kg ağırlıkta hafif rampa inişte bu fren sıkıntılı olur fikrindeyim, anlattıklarnızdan yola çıkarak. Diğer taraftan denge sorunu olduğunu da düşünüyorum özellikle inişlerde. Eymir de benzeri bisikletle fantastik denge arayışlarından sonrası yere düşen insanlar gördüm. Sizin tekeriniz düz bassın... biz de fabrika içinde kullanmayı düşünüyoruz aynı aleti... fiyat bilgii verebilir misiniz.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fiyatınıda öğrenebilirmiyiz. Genelde tatil bölgelerinde pazar yerinde teyzelerin sürmelerine aşina olduğumuz bir bisiklet türü bu. Aynı taşıma olayını 6.5 kg boş ağırlığı 40 kg yük kapasitesi ve 25-30 km ortalama hız ile bisiklet römorku ilede yapabiliyorsunuz. Hem portatif, hem pratik.

• Beğen
Tepkiler: emre0x5d

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Kolay rastlanılmayacak faydalı bir inceleme olmuş :) Aklımızda kalsın, illa ki lazım olur. Elinize sağlık, keyifli pedallamalar.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@aknorl
@mehmetsunu

Yazıda da söylediğim gibi bizim olayımız yük taşımak değil. 150Kg ile frenlemek gerçekten sorun yaratacaktır, buna katılıyorum. Dolayısıyla römork gibi bir çözüm bize uygun değildi. Eşim 3 teker ile kendisini daha güvende hissettiği için bu çözümü bulduk. Kaldı ki 25-30Km hıza da ihtiyacımız yok. Deneme sürüşünü saymazsak, dün itibariyle eşim ilk kez seleye oturdu :)

Yazmayı unutmuşum, özellikle kaldırım inişlerinde denge sorunu oluyor. İki tekerli valizinizi kaldırımdan tam dik indirmezseniz sağa sola yalpa yapar ya, aynı sorun burada da oluyor. Ama iki tekeri aynı anda indirirseniz sorun yok. Kaldırım çıkmayı ise denemedim bile :)

Linkte fiyat görünüyor, biz pazarlıkla biraz daha aşağıya indirdik.

Çoğu bayide bulunmuyor, ben Accell Bisiklet Kızıltoprak Bayisi İleri Bisiklet'ten aldım.

• Beğen
Tepkiler: aknorl

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Kaan.Özçelik

Bizde yazlığımıza aldık aynısından 1 hafta önce :) Şu anda pek sorunumuz yok da sizin bisiklette sepetin çamurlukla bağlandığı yerden ses geliyor mu ?

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Tolga Çelebi

Güle güle kullanın. Öyle özel bir ses yok. Belki vidalardır diyeceğim ama bakmışsınızdır. Çamurluk tekere sürtüyor olabilir mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
teyzem bu kargo tiplerini kullanırken düştü (şaka değil) kolu kırıldı ve platin takıldı vs vs.
olayda kaldırım mantarı yüzünden oldu.
bisikletin sol tekeri mantara takıldı.
çünkü teyzem arka kısmın ne kadar genişliğe sahip olduğunu unutmuştu.

tipik go-kart mantığı ;) burnunuzun geçtiği yerden arka tarafınız geçemeyebilir.
aman sizde dikkatli olun.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@kivilcimb

Geçmiş olsun :)

Ben sahilde bisiklet yolunun önüne park eden arabalardan kaynaklı zorluklar yaşadım. Hele birinde öyle parketmişlerdi ki 2-3 araba geride kaldırımdan indirip tekrar çıkarmam gerekti.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kaan.Özçelik

Fren yorumu sizin tercihinizle ilgili değildi sadece ürün eleştrisi yapmaya çalışıyordum
Üretici firma 150 kg taşıma kapasitesi tanımlıyorsa fren de aynı kapasitede olmalıdır fikri üzerinden . Özellikle bu ürün ticari kullanımı da mümkün olduğu için tutarlı olmak durumunda. Düşünsenize çalıştırdığınız eleman bu alette fren tutmadı diye kaza yaptı. Felaket...
Ofis koltuklarında bile güvenlik kriterleri aranıyor artık, oturanın beli ağrımasın ya da dayanınca ürün devrilmesin diye. Tabii ki bu milli gelir düzeyi ile ilgili bir konu temelde....
uzun konu bu sayfalarca yazılabilir... ama çokburanın konusu değil galiba.
bilgisi olan cevaplarsa sevinirim:
Bisiklet sektöründe geçerli bir sertifikasyon kuruluşu var mı?

• Beğen
Tepkiler: Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@aknorl

Milli gelir tespitinize katılıyorum.
Başka bir başlıkta söz etmiştim, bu bisiklete alternatif olarak Carraro Caravan gördüm. Aynı kadro, göbekten 3 vites. Hiçbir satıcı (buna ilgili markaları en çok sattığını söyleyen bayi de dahil) göbekten 3 vitesin klasik vitesteki karşılığını (33-14, 33-20, 33-34 gibi mesela) söyleyemedi. Forumda yazdığımda da gayet kanıksanmış şekilde "Satıcı bilmezki" yorumları aldım. Ben bilmem, belki siz de bilmezsiniz ama senede binlerce bisiklet sattığını söyleyen "bisikletçi" nasıl bilmez, anlayamıyorum. Bildikleri sadece ellerindeki katalogda yazılı olan, onu da zaten okuma yazması olan herkes biliyor...

• Beğen
Tepkiler: Sadettin Z.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
"Evliliğin yükünü hanımlar çeker" tezinin canlı ispatı olmuş. :)

Şaka bir tarafa, çarşıya pazara gitmek için gayet kullanışlı bir araç edinmişsiniz, kazasız ve keyifle kullanın.

Aslında bir elektrik dönüşüm kiti ile rampa canavarı haline gelebilecek, ciddi iş görebilecek hale de getirilebilir gibi.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Sadettin Z.

:)
Bu durumda bizim evde yükü ben çekiyorum demektir. Sahile götürüp getirme işi bende.

Sadece çarşı pazar değil, sahilde 12-15Km/s hızlarda çok keyifli turlar yapılabiliyor. 33-34 oranı ile rampada çok da kötü sayılmaz aslında.

Rosetta13

Üye
Tepki
0
Ben de iki tekerlekli kullanmayı bilmediğimden yazlıkta kullanmak üzere bu modelden almayı düşünüyorum. Fakat bisikletten anlayan kişiler alternatif olarak Salcano'nun Ürgüp modelini tavsiye ettiler, özellikle de sizin de söz ettiğiniz fren tipi nedeniyle. Bu konuda siz ne dersiniz? Salcano ve Bianchi'nin sizce üstün ve zayıf yönlerini öğrenmek isterim.

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
İki tekerden sonra zor olmadı mı? Arkadaştan denemek için aldım ama alışmışız gövdemiz ile virajlarda denge sağlamaya 3 tekerli bisiklet ile 100 metre yolu gidemedim :)

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Rosetta13

Konu hakkında uzman olmadığımı söyleyerek başlamak isterim. Salcano'ya baktım, fotoğraflarda aynı kadro gibi görünüyor. Bianchi'nin gidonu nispeten düz ve bence Salcano'daki gidona göre kullanması daha rahat (Bu bisikleti kullanmadım ama kullandığım bu tip başka gidonlar oldu).

Salcano'nun vites sistemi benim sözünü ettiğim "göbekten 3 vites" ve ben hala bunun klasik vites sistemindeki karşılığını öğrenemedim. Bilmediğim ürünü almak da istemem doğrusu.

Frenler önde aynı, arkada Bianchi'den farklı olarak "göbekten kontra" yazılmış. Kullanmak kolay mıdır bilmiyorum. Eşim kullanacağı için ben klasik freni tercih ettim.

Bize özel nedenlerle, daha doğrusu tercihlerimiz nedeniyle vardığımız sonuç Bianchi oldu. Salcanoyu görmemiştim ancak Carraro Caravan'ı (ki özellikleri itibariyle Salcano'ya benziyor) incelemişliğim var.

@sezgindurmus

Kesinlikle haklısınız. Benim gibi bisiklet binmeyi bilen herkes ilk binişte "tehlike" atlattık, hatta bir arkadaş otopark içinde araçlara çarpacaktı az kalsın :) Oysa daha önce hiç bisiklet kullanmamış kim bindiyse (kayınvalidem dahil), ilk andan itibaren sorunsuz kullandı. Ben site içinde birkaç deneme sonrası yola çıkmaya cesaret edebildim. Ancak hala zaman zaman zorlandığım oluyor.

• Beğen
Tepkiler: sezgindurmus

Rosetta13

Üye
Tepki
0
Öncelikle cevabınıza çok teşekkür ederim. Gidon konusunu ben de bu sabah fark ettim, aynı biçimde Bianchi'nin gidonunun benim için de daha iyi kontrol sağlayacağını düşünüyorum. Bir de, anladığım kadarıyla Bianchi çelik gövde ve bu yüzden 26 kg. Salcano ise aluminyum olduğundan 15 kg. Sürat yapmak amacında olmadığımdan yere sağlam basan bir bisikleti tercih ediyorum, bilmem acemilikten hatalı mı düşünüyorum? Saırım ben de tercihimi Bianchi için kullanacağım, ama o zamana kadar yorumlarınızı izleyeceğim :) Güle güle kullanın Bianchi'nizi...

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Bisikletiniz hayırlı olsun, benim de diğer bisikletim bir kargo bisiklet. (Yıldız Bisiklet Sanayi)
Bazı zamanlar iki damacana alıp civarda bulunan bir çeşmeden su getiriyorum. Gelirken yokuş aşağı yüklü olarak ön frenler çok zorlanıyor. Bir bisiklet tamircisi arkadaşımla karar aldık ön tarafa hidrolik disk fren alıp montaj yapacağız
nasip olursa.
i-ybs-y-ld-z-tekerlekli-kargo-disk-frenli-bisiklet.jpg

• Beğen
Tepkiler: erekarteks