BF TEST: Geotech Life 28 Acera Tur ve Şehir Bisikleti

Konu, 'Bisiklet ve Ekipmanları Test Köşesi' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Merhaba Arkadaşlar. İlk test yazımız sizlerin huzurunda. Geotech Life 28 Acera Tur ve Şehir Bisikleti sizler için ayrıntılı bir testten geçti ve geçmeye devam ediyor. Bu bisikleti bizim için en iyi şekilde test edeceğini düşündüğümüz kişi şuanda da Türkiye Turunda olan Gazeteci Fotoğrafçı Hasan Söylemez olacağını düşündük. Bisiklet için bir test yazısı rica ettik ve H.Söylemez bizi kırmayarak güzel bir yazı hazırladı. Şu anda da halen turda olan Söylemez'in bu yazısı eminiz ki bir çok kişiye ışık tutacaktır.

  Öncelikle Geotech Life'ı Tanıyalım


  [​IMG]


  KULLANICI TIPI : HOBİ KULLANICISI

  KADRO : GEOTECH ALLOY ULTRA LITE

  ÖN AMORTİSÖR : ZOOM ALLOY

  ARKA AKTARICI : SHIMANO ACERA

  ÖN AKTARICI : SHIMANO FDFZ30

  VİTES KOLLARI : SHIMANO EF50

  RUBLE : SHIMANO MF TZ 21 SPEED

  ZİNCİR : KMC Z 30

  AYNAKOL : ALLOY

  ORTA GÖBEK : RULMANLI

  FREN ÖN / ARKA : V FREN

  FREN KOLLARI : SHIMANO ST EF 50R

  ARKA GÖBEK : QUANDO

  ÖN GÖBEK : QUANDO

  PEDALLAR : ALLOY MTB

  GİDON : ALLOY SPORT

  BOYUN : ALLOY

  FURÇ TAKIMI : CARTRIDGE SISTEM

  SELE : GEOTECH JEL

  SELE BORUSU : ALLOY

  SELE KELEPÇESİ : ALLOY 27.2 MM MANDALLI

  JANT : GEOTECH ALLOY ÇİFT KAT PRO RIMS

  JANT TELLERİ : STEEL

  LASTİK : 700X38C

  RENK : BEYAZ, MAVİ

  JANT EBATI : 28"

  VİTES SAYISI : 21

  MATERYAL : Alu

  AĞIRLIK : 13,5 KG

  DİGER : ÖN ARKA ÇAMULUK VE ALLOY BAGAJ ÖZEL JELLİ DESTEKLİ ELCİK

  Piyasa Fiyatı: 699 TL

  İthalatçısı-Üreticisi: Delta Bisiklet www.deltabisiklet.com

  Pedal basmak için bekliyorum...

  Bisikletimi çok seviyorum.

  [​IMG]

  Bisikletimin modeli: Geotech Life 28 Acera Tur ve Şehir Bisikleti. Bu bisiklete ilk 11 Temmuz 2010 tarihinde Türkiye turuna çıkmadan iki hafta önce antrenmanlar için bindim.

  Bu iki haftalık zaman diliminde bisikletimin şehir içindeki sürüş kolaylığı ve performansı çıkacağım uzun yolculuk için içimi rahatlatmaya yetmişti. Ancak asıl bisikletimle bütünleşmem ve onu daha iyi tanımam yola çıktıktan sonra başladı. Bisikletim; gidon'da 5 kg, arka teker üzerindeki bagajda 35 kg, kendim 75-80 arasında değişen kilolarımla toplam da 120 kg yük taşıyor.

  Büyük ve uzun km li turlar yapmak için çok da fazla para harcamanıza gerek yok. Bunların hepsine cevap verebilen Geotech Life modeli sizin turunuza cevap verilecek şekilde tasarlanmış.

  Kadro yapısı rahat sürüş sağlıyor. MTB tipi kadro olması patika ve köy yollarında tıpkı MTB kullanıyoruz keyfi veriyor. Asfalt yolda ise Turun keyfini çıkara bilirsiniz.

  Gidon yapısının şekli dik kullanım sağlıyor. Böylece fazla eğilmek zorunda kalmıyorsunuz. Eğer aylarca bir tura gidecekseniz fren papuçlarınızı değiştirmenizi öneririm. Üzerindeki fren papuçları 5-6 ay sonra etkisini azaltıyor. Bu bisikleti çok az harcama ile çok daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Fren papuçları bunlardan biri.

  İlk başlarda bisikletim bana çok ağır geliyordu ancak ilerleyen günlerde biraz daha alışınca yüklü hali yüksüz halinden daha rahat gelmeye başladı. Çünkü gidonu çok kolay kontrol edebiliyordum, girdiğim çukurlarda bisiklet ağır olduğu için bir anda dengemi kaybetip düşmüyordum. Arkamdaki yük düz yolda veya rampa aşağılarda bisikleti itiyor gibi süratımı arttırabiliyor. Rampa çıkarken en yumuşak viteste yine kolaylıkla pedal çevirebiliyorum. 21 olan vites sayısı daha da yükseltilebilir ama bu bile yeterli...

  Frenlerin tutuşunu istediğim gibi ayarlayabiliyorum, vitesler de ilk 3 bin kilometre de hiç sorun çıkarmadı saat gibi çalışıyordu. Ta ki saatte 50 km hızla rampa aşağı inerken bir çukura sertçe girene kadar. Bu çukur arka tekerin gövdesini kırdı, bilyalar dağıldı ve jantlar yamuldu. Yedek parça bulma konusunda zorlandığım tek şey de bu oldu. Gittiğim bisiklet tamircisinde mandallı göbek olmadığı için yerine somonlu göbek takıldı...

  [​IMG]

  paslanmak bu bisiklete uzak bir kelime

  İki hafta boyunca yağmurlu havada pedal çevirmeme rağmen hiç pas olayıyla karşılaşmadım. Bisikletimin ağır yüke alışacağı ilk haftalarda pedallar yerine yavaş yavaş oturduğu için gıcırtılar oluyordu ancak pedalı bir kere iyice sıktıktan sonra o gıcırtıları da hiç duymadım. Ön tekerim 5 bin kilometrede iki defa patlarken arka tekerimin kaç defa patladığının sayısını hatırlamıyorum. Bunun nedeni yükümün ağır olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii arka teker için daha sağlam bir dış lastik kullanılınca patlak sayısı minimize edilebilir. İnsanlar bisikletimi uzaktan gördüklerinde motosiklete benzetiyorlar çünkü yüküm fazla ve bu da bisikletimi olduğundan büyük gösteriyor. Yollarda karşılaştığım yabancı bisikletlilerin bisikletime hayranlıkla baktıklarını gördüğümde böbürleniyor ve bisikletimi daha da çok seviyorum.

  Bu bisikletle çok renklere şahit olduk

  Bisikletimin selesi bugüne kadar hiç rahatsız etmedi, rampa çıkarken bile ayakta değil oturarak pedal çeviriyorum. Bisikletim hem şehir içindeki günlük kullanımlarda hem de şehirlerarası yollarda sürüş zevkini doya doya yaşatıyor. Bugüne kadar lanet olsun dediğim bir an olmadı. Ben onu o beni seviyor . Uzun yollarda hangi bisikleti kullanmalıyım diye soranlara hep Geotech Life dedim. Bir defa yol arkadaşı oldunuz mu asla sizi yolda bırakmaz...

  Yaklaşık 700 TL verip bu bisikletle dünyayı dolaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yeterki isteyin. Bu bisikletle gittiğim yerlerin tamamı için: Hasan Söylemez/Bisikletle Türkiye Fotoğrafları Turu Yazı ve Resim Serisi - BisikletForum

  Profesyonel Bakışla Bizim Gözümüze Çarpanlar:
  Kuşkusuz fiyat performans aralığı bu model için iyi bir noktada diyebiliriz. Türk Patentli bir marka olan Geotech Bikes'in üretmiş olduğu Life modeli ülkemiz şartlarına son derece uyumlu bir şekilde tasarlanmıştır. Life modelinde öncelikle donanın iyi olmasına özen gösterilmiş. Bundan dolayı Shımano Acera serisi kullanılmış. Shımano Acera serisi yapmak istediğiniz bir çok kullanım şekline cevap verebilmektedir. Kadrosunun açıları ve kalitesi Life'ın upgrade edilebilir anlamına da geliyor. Dilerseniz bu bisikleti çok daha özel hale getirebilirsiniz.

  Bir turda önemli noktalardan biri lastiktir. 700x38c lastikler sürüş sırasında güven ve kullanım rahatlığı verir. Diğer bir nokta ise sele ve elciklerdir, Selesi rahat ve son derece konforludur. Elcikler ise destekli olduğundan bilek ağrısını önlemektedir. Yine önemli noktalardan biri de amortisör sistemidir. Esnemenin önüne geçmek için düşük mm amortisör sistemi kullanılmış. Lock Out sistemi yani kilitlenebilir amortisör kullanılsaydı verim daha da artacaktı. Aslında Alternatif olarak amortisörsüz modelinin olması da iyi olurdu. Bu açık Geotech Alize modeli ile giderilmiş.


  Testlerimizin sonunda not ve puan sistemi kullanacağız.
  En kötü not: 1
  En iyi not: 10

  üzerinden yapılacaktır. Toplamda 10 Noktada 10 puan üzerinden notlama yapacağız. Kusursuz bir test sonucunda alınan en yüksek puan 100 Puan en düşük alınan puan ise 10 Puan olacaktır.

  Model: Geotech Life

  10 Puan Üzerinden Değerlendirme

  Amaca Yönelik Uygunluk Notu: 9 Puan

  Konforlu Kullanım Notu: 9 Puan

  Kalite/Fiyat Oranı Notu: 9 Puan

  Kadro Performans Notu: 9 Puan

  Amortisör Performans Notu: 6 Puan

  Donanım Performans Notu: 7 Puan

  Garanti / Yedek Parça / Servis Notu: 9 Puan

  İşçilik Kalitesi Notu: 9 Puan

  2.El Değeri Notu: 8 Puan

  Ağırlık Notu: 8 Puan

  Geotech Life Acera, 100 puan üzerinden 83 Puan almıştır.

  Kusursuz olmasa da amaca yönelik bir sürüş keyfi veriyor. Bu yüzden 1 puan kırıyoruz. Aslında hem testlerde hem de kullananların yorumlarıyla konforunun çok iyi olduğu söyleniyor. Puanları bol keseden atmamak için 1 puan da oradan kırıyoruz. Fiyat performans oranı uygulanan gümrük vergilerinden dolayı etkileniyor bu vergilerin yüksek olması fiyatı olduğunun üzerinde gösteriyor 1 puan da bu noktada kırıyoruz. Kadro yapısı ve açılarından dolayı bizden iyi not alıyor kusursuz değil 1 puan da buradan kırıyoruz. Amortisör her nekadar da düşük mm olsa da esnemenin önüne geçilememiş lock out olmaması 4 puan kırmamıza sebep oluyor. Donanımda bazı eksiklerin olması ve yetersiz kalması 3 puan kırmamıza sebep oluyor. Örneğin aynakol, ön arka göbekler shımano kullanılabilirdi.

  Garanti ve yedek parça sorunuyla ilgili hiç bir sıkıntının yaşanmaması bizden tam not anlamına geliyor. Türkiye'nin her yerinde bisiklet servisi olmasına rağmen Geotech olarak bütün illerde olmaması 1 puan kırmamıza sebep oluyor. İşçilik kalitesi oldukça iyi. Montajlama yapılırken biraz daha özen gösterilebilirdi bundan dolayı 1 puan kılıyoruz. Satılmak istendiği zaman kolaylıkla ve çok değer kaybettirmeden satılabiliyor. 2.el satışları takip ettiğimiz kadar iyi olsa da 2 puan da buradan kırıyoruz. Ağırlık oldukça iyi. Amortisörün biraz ağır olması ağırlık unsurunu etkilediğinden 2 puan not kırmamıza sebep oluyor.

  Genel olarak baktığımız zaman 83 Puan iyi bir derece anlamına geliyor. Bu daha da iyi olabilirdi. Ufak ayrıntılar giderilerek bu puan daha da yükseltilebilir. Bu derecelemeyi yaparken çok hassas ve tamamen tarafsız bir şekilde davrandık. Artısı eksisi tamamen gözönüne alınarak değerlendirildi.
   
 2. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Tam anlamıyla muhteşem bir test olmuş.Teşekkürler gerçekten.
   
  observer bunu beğendi.
 3. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  Bu test umuyorumki bu bölümü akıcı bir hale getirecektir.
  Zaten Hasan'ın yaptığı yolları gözönüne aldığımızda her açıdan fikir verebilecek bir kullanıcı.

  Forum içerisinde Şehir - Tur bisikletleri anlamında soru soran , tercih yapmakta zorlanan bir çok üyeyede yol gösterecek bir test olduğunu düşünüyorum.

  Yeni Testleri bekliyoruz efenim...
   
  camoko06 ve mariokaldato bunu beğendi.
 4. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Çok güzel ve anlamlı bir paylaşım. Öncelikle şehirler arasında tur hazırlıklarında ve daha sonraki aylarda program düşüncesinde olanlar mutlaka faydalanmalıdırlar. Herkesin ortak sorunu zaten uzun yol ve şehir içinde hangi marka ve model kullanmalıyız sorusuna açık ve gerçekçi bir yanıt.

  Geriye kalan puanda eminim ki pedallardır. Bu kadar yük ve yolu o pedallar aşırı baskıdan dolayı sanırım kaldırmaz. :) Çünkü şehir içinde dahi 2 adet kullandım, bilyaları dağıldı. :)

  Genel olarak güzel. Herkesin faydalanması dileğiyle.
   
 5. Delta

  Delta Delta Yetkilisi Delta Bisiklet

  Kayıt:
  12 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  353
  Beğeniler:
  413
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Delta
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Çok güzel bir çalışma. Bisiklet Forum Test Bölümü bir çok arkadaşımızı bilgilendirecektir.
   
  mariokaldato bunu beğendi.
 6. Cahit Türk

  Cahit Türk Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2010
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İZMİR
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Emeğinize sağlık oldukça faydalı olacağına inanıyorum.
   
 7. sonEr´´

  sonEr´´ Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.349
  Beğeniler:
  1.575
  Şehir:
  İstanbul/Esenler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  700 liraya 21 vitesli çok performanslı bir bisiklet delta bisiklete teşekkürler
   
 8. behcetatinc

  behcetatinc Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.381
  Beğeniler:
  1.388
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Elektrikli olan bir modeli test etmek için gönüllüyüm :). Bir pazar bana yeter
   
  otec bunu beğendi.
 9. hakan sancaktar

  hakan sancaktar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  geometri olarak başarılı ama bence turdan önce pabuçlar yerine maşasının değişmesi lazım. bundaki kilitlemeli model mi bilemiyorum ama kilitlemeli olsa bile fazladan ağırlık. düz maşayla çok daha başarılı bir tur bisikleti olacağı kanısındayım.
   
 10. tuturuk

  tuturuk Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  tonlarca para harcayıp, yok üst grup olsun, kendimizi tatmin edelim maksadının dışında, üst grup bisikletlerden sadece küsartlada geride kalmış bir bisiklet ama bu demek değil ki bisiklet köttüüü; kesinlikle bisiklet fiyatına bakınca fiyat perfonmas bisikletiii ayrıca buna benzer bir no name bisiklet bende de var ve 2 senede 6000 km devirdim ve eger bir daha bisiklet alırsam yine bu tarz bir bisiklet almayı düşnüyorum bence bisiklet gayet iyi parasının değerini bilenbir bisikletten ne beklediğini bilen kullanıcılar için bence cuk oturmuş bir bisiklet hakkını veriyor başarılı bir bisiklet
   
  mariokaldato ve zafer ataalp bunu beğendi.
 11. tuturuk

  tuturuk Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  bir şey eklemek istiyorum bisikletin vites sayısı o bisikletin kaliteli kılmaz 21 18 yada 10 hiç fark etmez önemli olan rubledeki min ve max dişli sayısı.
   
 12. hüseyin özbay

  hüseyin özbay Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2010
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  İZMİR
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  öncelikle hepinize merhabalar bende şehiriçi carraro shako 28 bisikleti aldım 21 vites gayet güzel ve memnunum.fiyatı 540 tl ve ayrıca donanımı fiyata göre gayet uygun.selamlar.
   
  mariokaldato bunu beğendi.
 13. murat ırmak

  murat ırmak Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Şubat 2010
  Mesajlar:
  483
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  kütahya
  Seviye:
  Ne yalan söyliyeyim bu konuyu okumadan önce geotech bisikletlere bir türlü ısınamamıştım artık hiç bir olumsuz düşüncem kalmadı ...
   
  mariokaldato bunu beğendi.
 14. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Fiyat performans harika ! Kadrosu için bile alınabilecek bir bisiklet. Her türlü değişime uygun.
   
 15. günay

  günay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Şubat 2007
  Mesajlar:
  812
  Beğeniler:
  264
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Öncelikle faydalı bir konu olduğu için elinize sağlık diyorum.
  Fotoğraflarda dikkatimi çeken ve yanlış bir uygulama olduğunu düşündüğüm "bisikletin basınçlı suyla yıkanması" hususuna değinmek istiyorum. Bu uygulama sonucunda, ön,arka,orta göbek ve furş yatağına su sızıp zarar vermektedir.
   
 16. emre karakoç

  emre karakoç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  Bilgiler için teşekkürler. 2. bisikletimin kadrosu belli oldu böylece. Sadece kadroyu alma imkanı vardır umarım. MTB mi upgrade etmeyi bitirdiğimde ona başlamayı düşünüyorum
   
  mariokaldato bunu beğendi.
 17. Selim Esener

  Selim Esener Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  881
  Beğeniler:
  402
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Çok güzel ve özverili bir çalışma olmuş tşk ederiz...
   
 18. Barkın Kenan

  Barkın Kenan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Şubat 2011
  Mesajlar:
  413
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  teşekkürler...
   
 19. Berk_D

  Berk_D Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Emeğinize sağlık arkadaşlar. :)
   
 20. Serkan KURAL

  Serkan KURAL Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2011
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Samsun
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Çok güzel bir paylaşım,teşekkürler...
   

İlginizi Çekebilir

Ekran Görüntüsü (7).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
upload_2016-9-20_11-39-13.png
Forum selam, işler nasıl gidiyor? Umarım her şey yolundadır :) Form tutmak diye bir laf var. Ya da bir atlet iddialıysa onun için 'bugün formunda' deriz. Bu terimin bir geçmişi varmış. 1800'lü...
glycemicindex.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...