Beyşehir göl turu 160 km. 30 ekim 2015

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

 1. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  2.497
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  30 Ekim 2015 günü Sezgin Hocam, Alper Hocam ile birlikte planladığımız yolculuğumuza Sakarya'dan araçla hareketle 550 km. yol kat ederek Beyşehir'e varıyoruz. Burada daha önceden öğretmen evinden 3 kişilik ayrı olarak ayırttığımız odalarımıza yerleşiyoruz. Öğretmen evi günlük kahvaltı dahil 35 TL. Diğer kamu personeli 42.5 TL. Sivili sormadık tahminimce 50 TL civarındadır.

  Kahvaltı 7:30 da başlıyormuş, rica ettik bizim için 7.00 olurmu diye, sağolsunlar bizi kırmadılar, 6,30'da kalktık 7'de kahvaltımızı yaptık, akşamdan bisikletlerimizi
  içeriye lobiye kitledik, güvenlik ve kameralar olduğundan gece rahat uyuduk. Sabahtan hazır olan bisikletlerimize bindik ve 160 km. sürecek olan yolculuğumuza saat 7:30'da gölün sağından başlayarak düştük yollara, malum günler kısa, günlerden Cuma ve hafta içi olduğundan yollar oldukça sakindi, yanlız yol durumu şehir içi hariç neredeyse tamamı kuru birazda tırtıklı asfalttı,

  yol üzerinde ilerlerken bir direk, bu direğe bağlı bir kova, bu kovanın altında da dibi görünmeyen bir kuyu var, hemen kovayı aldık kuyuya bıraktık içerisinden su
  çektik, çalıştığı ve su olduğu için çok sevindik. Tarlaların bir çoğunda Konya Torku tabelası ve şeker pancarı vardı, şeker üretimi sanırım bu tarlalardan sağlanıyordu.

  33 km. mesafede bulunan Kıreli köyüne varıyoruz, il mola noktamız, burada sabah 5.30'dan beri açık olan lokantada çay molası veriyoruz. Çay molasından sonra yolda ilerlerken araçlar köpeğe ve bir sincap'a çarpmış, köpek yolun kenarında sincap yolun ortasında yatıyordu, üzüldük tabi, onları alıp yol kenarına bıraktık. Yol boyunca sakin trafik olabildiğince uçsuz bucaksız tarla manzaraları eşliğinde 43 km. mesafede bulunan Fele Restaurant'ın yanında bulunan Çeltek, Armutlu Köyleri yol ayrımına kadar pedallıyoruz,
  rüzgar hiç yok denecek kadar azdı.

  43 km. boyunca gölü bir kaç defa uzaktan gördük, gölün sağ tarafında hiç manzara yok desem yeridir. Dedik yol durumu hep böyleyse bu yolculuk bizi yıpratır diye söylenmeye başlamadık ama yapacak birşey, yok artık dönüşü olmayan bir yola girdik, köy yolları nasıl iyimi kötümü derken kendimizi gölün en son noktasında göle sıfır noktada buluyoruz. adalar ve gölün masmavi suları bizi karşılıyor, birbirimize bakarak yüzsek mi? diyede söylenmeden edemiyoruz. Ama yolumuz uzun olduğundan vakit kaybetmeden devam ediyoruz, inişli çıkışlı köy yollarından sonra Çeltek köyüne geliyoruz.

  Burada kahvede çay molası veriyoruz, bizi çok iyi karşılıyorlar, hoş sohbet ettikten sonra çaylarda bizden diyerek ikramda bulunuyorlar, kendilerine buradan teşekkür ediyoruz. Köy bakkalının yanında duran teyze bize sesleniyor gelin sıcacık ekmek var yiyin diyor, teyzemizi kırmak istemezdik ama yemiyelim bize yolculukta dokunur diyerek teşekkür ediyoruz, sohbetler esnasında bu alanların köylerin tamamının sit alanı olduğunu söylüyorlar, bütün köylerden çok büyük göçlerin olduğunu da söylüyorlar, daha sonra bize ileride Gedikli köyü var oraya gidin sizi iyi karşılarlar diyorlar, samimi söylüyorum hangi köyden geçtiysek hepsi bize ilgi alaka ve hoş görü gösterdi, yemek ikram etmek isteyenlerden misafirliğe kadar, hepsine teşekkür ediyoruz.

  Armutlu köyünü geçtikten sonra Aladağ Milli parkı tabelasını görüyoruz bu tabelalar sizi yanıltmasın milli park tam 100 km. alanı kapsıyor, oldukça büyük. Yol üzerinde meyve bahçelerinden geçiyoruz, ayvası elması alabildiğince al beni ye
  beni diyor, geçerken çalışanlara selam veriyoruz, bizi davet ediyorlar ama teşekkür ederek yola devam ediyoruz. Artık gölün karşısına varıyoruz. Gölü takip ederek muhteşem manzaralar ve adalar eşliğinde ilerliyoruz. Yol üzerinde o kadar çok meyve ağacı varki özellikle elma ağacı, dedik yemeden olmaz, bir bahçeye geliyoruz, çalışanlar var, selam veriyoruz elma istiyoruz, bize buyurun istediğiniz kadar alın diyorlar, bizde tabiki çuvalı doldurmuyoruz))) 3-5 tane alıyoruz orada 1-2 tanesini yiyoruz, samimi söylüyorum böyle bir elma yok, sert ve sulu muhteşemdi.

  Aracımız olsa kasa ile alırdık gerçekten. Yol boyunca irili ufaklı adalar eşliğinde ilerliyoruz, dönüşte maalesef in çık rampalar biraz çoktu, bütün yol boyunca hiç bitmeyecek zannettik. Bize söylenen Gedik köyüne varıyoruz. Cuma vakti olduğundan saat 12.00 sela okunuyor, Cumaya 1 saat var, bize kalın çayımızı için yemeğimizi yiyin diyorlar, en yakın yerleşim yeride 30 km. uzakta diyorlar, biraz düşünüyoruz ve karar veriyoruz, 1 saate varırız diyerek basa gaz düşüyoruz yollara, sonradan keşke bekleseydik diyoruz ama iş işten geçiyor, yoldan daha önceden geçmediğimiz için bilmiyoruz.

  İn çık rampalar hiç bitmiyor en güzel manzaraları hızlıca geçerek geçiyoruz, bırakın 30 km. ortalamayı 20 km. hızı zor görüyoruz, habire tırmanıyoruz, midede boşandı iyice, o yediğimiz elmalar olmasa işimiz işti, en azından farza yetişelim diyerekten tempoyu bozdan yola devam ediyoruz,

  Gölyaka köyü yol ayırımında içeri giriyoruz, camiye bir hızla giriyoruz ve hoca 1 dakika sonra hutbeyi bitiriyor farza yetişiyoruz çok şükür. Birazda olsa dinleniyoruz Cumadan sonra köyde yemek yeri soruyoruz maalesef olumsuz yanıt alıyoruz, nerde var derken 8 km. mesafeden bahsediyorlar, daha sonra 4 km. ileride bulunan Kurucaova köyüne varıyoruz, buradaki bakkalda tost ve benzeri yiyeceklerin olduğunu görüyoruz ve hemen hücum ediyoruz. Karnımız zil çalıyor, yarım ekmek karışık tost yaptırıyoruz, Alper hocamızın hanım eli keklerinden burada yanan sobanın başında afiyetle tostlar gelene kadar yiyoruz, daha sonrasında tostlarımız da geliyor, 10 numara 5 yıldız, fiyatı 5 TL. içecekler de tamam, bir güzel afiyetle yiyoruz, kan şekerimiz yerine geliyor.

  Bakkal sahibi bize hormonsuz ilaçsız siyah ve beyaz üzümlerinden bir kasa önümüze koyarak ikramda bulunuyor, yemin ediyorum üzümler bildiğiniz o pazarda satılan üzümlere hiç benzemiyordu, tatları bal mı sütmü karşımlı enfesti. İsterseniz hepsini alın dedi, Alper hocam yanında getirmiş olduğu çantasına üzümleri koydu, oradan helalleşerek ayrılıyoruz, yol durumu hakkında da bilgiler de alıyoruz, köyün çıkışından sonra uzunca rampaların doluğunu söylüyor, moraller bozulsa da enerjimiz tam dolu olduğundan hiç sıkıntı yapmıyoruz.

  İleride ayrıca yol çalışması olduğunu da söylüyor. Bizde yola devam ediyoruz. birden bizi kepçeler grayderler karşılıyor, asfalt yol bitti keskin kaya parçacıklı toprak yolda kamyonların tozların arasında ilerliyoruz, bırakın bisikleti insan bile yürüyemecek derecede keskin taşlar arasında hareket ediyoruz, yolun ne kadar kısmı böyle biliyoruz bir şekilde işkence de olsa dua ederek aman lastik patlamasın yarılmasın diyerek ilerlemeye çalışıyoruz, bir kaç defa elimize alıp yürümek zorunda da kaldık, ama öğrendik ki yürümeyle bu yol bitmez, yol çalışması tam 15 km. uzunluğundaymış,((((((((( artık iş işten geçmişti iyi kötü çirkin misali bir aksilik yaşamadan normal bir yola kavuşuyoruz, kavuşuyoruz ama haşatımızda çıkıyor yani, bir çeşmeye giderek mola veriyoruz, yanımızdaki çikolata ve elmalardan mideye götürüyoruz, hem dinlenme hemde enerji depoluyoruz.

  Artık çok tırmandık bol bol iniş yaparız diyerek kendimizi gaza getiriyoruz, birde ne görelim bir 10 km. daha yine tırmanıyoruz, ya biz çok yorulduk yada bu yokuşlar bizi görünce yükseliyor,))) zorda olsa kazasız belasız öğretmen evinin yolunu buluyoruz, kendimizi yatağa bir atıyoruz bir bakmışız sabah olmuş. Sabah kahvaltımızı yapıyoruz, kahvaltıdan sonra şehir içini keşfe ve tura çıkıyoruz, Beyşehir'in görülmesi gereken tarihi ve güzel mekanlarını turlamaya başlıyoruz, tarihi camiler, medreseler, kale kapıları, hamamlar, taş köprüler, sahil boyu, mini adası, oyun alanları, parkları, bulvar, cadde ve sokakların geziyoruz .

  bütün güzelliklerin tamamını bir arada görme şansına sahip oluyoruz, adeta maziye dalıyoruz, eski evler, restorasyonlu evler, camiler bizi resmen büyülüyor, buraları da yad ettikten sonra, bisikletlerimizi araca bağlayarak ilk gün gidemediğimiz Beyşehir'e 50 Km. mesafede Şakikaraağaç Köyünün 5 km. yukarında bulunan Dünyanın 3.üncü temiz hava ve doğal parkı olan Kızıldağ Milli Parkına doğru düşüyoruz yollara, Şakikarağaç Köyünde milli parka nasıl gideriz diyerek yol tarifi soruyoruz, ana yol üzerinde en ufak bir tabela dahi yok, bu köye girmek zorunda ve milli parkı sormak zorundasınız. Belki 10 kişiye soruyoruz herkes ayrı telden çalıyor, yok ordan yok burdan yok şurdan diyerek ilçede mekik dokuyoruz.

  30 dakika sonunda zorda olsa yolu buluyoruz, en ufak bir tabela işaret yok, yön levhaları yetersiz, kısacası aman kimse buraya gelmesin havası var. Milli parkın girişine gidiyoruz ve gişe giriş kapısı bizi karşılıyor, giriş 5 TL. yukarlara doğru %10 luk yolda zirveye doğru çıkıyoruz, hava serin hafiften esiyor bir yandan da güneş var, havası dünyanın en güzel 3.ncü havası olma özelliğini gerçekten hak ediyor. İnsan buralarda hakikaten ölmez.

  Hemen milli park içinde bulunan lokantaya gidiyoruz, yemekler resmen bedava diyebilirim. İlçede yemeye kalksak 2 katını öderdik resmen. Yolunuz düşerse çorba, karışık pide büyük, ayran, çay 14 TL. burada karnımızı doyuruyoruz, birde burada bungalov dağ evleri var, her yer güllerle çamlarla kaplı, evleri görmek konaklama hakkında bilgi almak istiyoruz, evlerin içini geziyoruz. gerçekten mükemmel 5 yıldızlı otel gibi ve ahşap, alttan ısıtmalı sistem artı şömine var, bu evlerde mangal yakmak yasaklanmış nedeni de kalanlar yangın çıkarmış, buna da bir çözüm getirmişler lokantadan yemek yemeleri halinde %15 indirim sağlayacaklar. mangal içinde milli parkın her yeri mangal yeri burada yapabilirler şeklinde söylüyorlar.

  Kalmak için aile olma şartı arıyorlar, bunun dışında alım yapmadıklarını özel durumlarda kaymakamlıktan izin alınması gerektiğini söylüyorlar. Burayı çok beğendiğimizden 2 saat burada oyalanarak temiz hava alıyoruz, daha sonrasında kazasız belasız evimize Sakarya'mıza dönüyoruz. Turumuz güzel, biraz yorucu, keyifli, bol manzara ve yeşillikle, güzel insanlar ve meyveler eşliğinde tamamlıyoruz. Emeği geçenlere çok çok teşekkür ediyoruz. Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle...

  Facebook'a Giriş Yap | Facebook


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Ahmet Özcan, Helen, Rehavet ve 23 kişi daha bunu beğendi.
 2. z. usta

  z. usta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  633
  Beğeniler:
  758
  Seviye:
  çok güzel bir tur ve fotolar teşekkürler, kazasız sürüşler :)
   
  recep24ank bunu beğendi.
 3. Tüfekci

  Tüfekci Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  15 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  99
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  konya
  Adı:
  Mustafa
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Çok güzel olmuş mevsimde tam zamanı diyebilirim. Bir Konyalı olarak ben böyle bir gezi daha yapamadım.
   
 4. #4
  recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  2.497
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  @Tüfekci Bizde mevsim ve hava durumunu takip ederek böyle bir organizasyon yapalım dedik, eğer ki niyetiniz var ise, yapmanızı tavsiye edebilirim. yol biraz yıpratıyor sadece, onuda manzaralara sayarsınız artık, biz sağ taraftan yapmıştık, siz sol taraftan yaparsanız daha iyi olur.
   
 5. Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @recep24ank zorlu ama güzel bir tur. Ayaklarınıza ve fotoğraflar için gözlerinize sağlık.
  Ama ben olsam o sıcak ekmeklerden yerdim :)
   
 6. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.174
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  çok keyifli bir tur gerçekleştirmişsiniz.
  ayaklarınıza sağlık..
   
 7. #7
  recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  2.497
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  @Oktay Erkan Ekmek için sorma gitsin, bir yandan canımız istedi ama, yol uzun olduğundan tıkanmayalım diye yemedik. @Göksun Özkirişçi Teşekkür Ederim.
   
 8. İlker_Yılmaz

  İlker_Yılmaz High Cadance...

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  1.213
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Tebrikler, bu güzel turu anlatımınız ve resimlerinizle bize sunduğunuz için ayrıca tesekkürler :)...Keyifli pedallamalar dilerim
   
 9. Cüneyt HOCAOĞLU

  Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Mart 2011
  Mesajlar:
  1.366
  Beğeniler:
  1.512
  Şehir:
  Ankara/Eryaman
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Harika resimler ve paylaşımınız için yürek dolusu teşekkürler.Planlarım arasında olan bir tur ayrıca teşekkür ederim, ayaklarınıza sağlık
   
 10. m/yalcin

  m/yalcin Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2015
  Mesajlar:
  154
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  MUĞLA
  Adı:
  YALÇIN
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Çok güzel tur ve paylaşım.Fotoğrafların hepsi aynı güne mi ait?Bir de o kubbelerin olduğu çatı kısmına nasıl çıktınız?Tanıdık imam falan mı var?:)
   
 11. Cevat_MD

  Cevat_MD Bisikletkolik

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  20 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.097
  Beğeniler:
  5.192
  Şehir:
  LÜLEBURGAZ - ÇORLU
  Adı:
  Cevat Bayhan
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  1983 Beyşehir Lisesi mezunuyum. Ailem ile birlikte 1980'de Beyşehir'e geldik ve ben 1983'de Tıp fakültesini kazanıp ayrıldım. Ailem de benden bir yıl sonra 1984'de ayrıldı. İlk gençliğimin en güzel yıllarını geçirdim Beyşehir'de... Geçen Yaz, Haziran ayında okuldan mezun olduktan 32 yıl sonra sınıf arkadaşlarımla buluşmak üzere iki günlüğüne eşimle beraber gittik. Yeni evler, yeni yollar yapılmış ama otantik dokusu aynen kalmış.
  Benzeri bir turu yapmayı ya da ilerde tekrarı yapılacak festivale gelmeyi gerçekten çok arzu ediyorum.
  Turu yapan, fotoğraflayan ve paylaşan arkadaşların ellerine sağlık...
   
 12. #12
  recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  2.497
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  @m/yalcin Kubbeler için izin alamadık kaçak))))) erken saatlerdi kimsede yoktu, bizde içeri girdik, karanlık odalarda merdivenler vardı, fırsatı bulmuşken çıkalım dedik)))) Kızıldağ ormanı hariç tamamını 1 günde yaptık. Yol 160 Km. sürdü, eğer Kızıldağ'ı ekleseydik 180 km. civarı olacaktı, malum mevsimden dolayı hava erken kararıyordu, uzun saat dilimlerinde 1 günde yapılabilir. tşk yorum için.

  @M.Cevat Bayhan Fırsat bulursanız mutlaka festivalde olsa manzaralar hatırına yapmanızı öneririm. huzur var resmen. tşk yorum için.
   
  Helen ve Cevat_MD bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Aero-vs-Lightweight-2.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
IMG_20160426_171943.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
2-1484682847519-10n1z5cna8fg7-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...