Beslenme periyodizasyonu: Performans antrenmanları ve etkili yağ yakımı

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Bahadır Gürel tarafından 22 Nisan 2016 tarihinde paylaşıldı.

 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.253
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Sponsorlu Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi çekti (1).

  NOT: Fixie toplamak kadar eğlenceli bir konu olmayacak, performans konusuna uzak olanlar için üzgünüm.

  Fransız Ulusal Spor Enstitüsü bilimcileri karbonhidrat tüketimini periyodizasyona bağlayarak bunun verimli bir antrenmana destek olup olmayacağını test etmişler (2).

  Amaç basit: Karbonhidrat gerekmediğinde düşük yoğunluklu antrenman yap, gerektiğinde yüksek performanslı antrenman yap.

  Bunu biraz açmam gerekirse: HIIT antrenmanı öncesi ve sırasında karbonhidrat al ancak antrenmandan sonra karbonhidrat alımını sıfırla. Örneğin, gevşeyip vücudu dinlendireceksen veya recovery amaçlı sürüşler yapacaksan karbonhidrattan uzak dur.

  6 haftalık deney safhaları:

  upload_2016-4-22_9-53-23.png

  21 elit erkek triatlet üzerinde yapılan 6 haftalık deney hayli ilginç sonuçlar vermiş (önemli not: hem kontrol grubu hem de bu diyeti uygulayanlar toplamda aynı miktarda karbonhidrat alıyorlar sadece zamanlamaları farklı):

  Diyet ve kontrol grubunun deney boyunca aldığı yağ, karbonhidrat ve protein dağılımı.

  upload_2016-4-22_9-47-13.png

  - aerobik eşik seviyesinde yapılan bisiklet antrenmanına önemli katkısı olmuş (kalori başına güç üretimi): kontrol grubuna oranla diyet grubunda yaklaşık 8 kat fazla performans delta artışı (bu dayanıklılık atletleri için önemli gösterge).

  - triatletler yorulana kadar peak aerobik güç harcadıklarında (%150 güç tüketimi) diyet grubunun performans artışı deltası kontrol grubunun neredeyse 8 katı fazla.

  - Bu diyeti uygulayanlar 10K koşularda kontrol grubuna göre önemli performans artışı gösteriyorlar.

  Ancak bana göre en önemlisi yağ yakımında yatıyor: Bu diyeti uygulayanlar deney boyunca %8,7 civarı vücut yağını kontrol grubu %2,6 civarı yağ yakıyor.

  upload_2016-4-22_9-48-45.png


  (1) Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  (2) Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
 2. cazci

  cazci Dört Mevsim Pedal...

  Kayıt:
  25 Kasım 2015
  Mesajlar:
  1.244
  Beğeniler:
  4.237
  Şehir:
  BURSA
  Adı:
  MEHMET CEM SAYGI
  Bisiklet:
  Cube
  Bilimsel ve herkese faydalı olabilecek bir (deney)yazı,teşekkürler...
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 3. Asfalt Adamı [yt] Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Haziran 2015
  Mesajlar:
  404
  Beğeniler:
  620
  Süper bi konu, benim gibi bu konuları mercekle arayanlar için çok faydalı olacak. Emeğiniz için teşekkürler
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 4. #4
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.253
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Konuyla ilgili makaleleri inceledikçe işin özünde günlük diyetimizden karbonhidratların çıkarılmasının önerilmediğini görüyorum. Bu nokta önemli. Yani karbonhidratı kısıtlamayıp sadece zamanlamasını ayarlayarak daha fazla yağ yakabileceğimiz kısmı önemli bir konu.

  Anladığım kadarıyla yoğun bir antrenmandan sonra vücudu dinlenmeye bıraktığımızda (özellikle geceleri) travmaya uğrayan kasların onarım süreci başlıyor. Bu süreçte oksijenle karbonhidrat yakıt olarak devreye giriyor. Ancak yoğun antrenman sonrası vücutta çok az miktarda karbonhidrat kalacağından, antrenman sonrası karbonhidrat kısıtlaması bir bakıma mevcut yağ depolarımızın karbonhidrata dönüştürülmesini zorluyor. Bu sayede vücut gece onarımında daha fazla yağ kullanımına alıştırılarak bir disiplin altına alınıyor.

  Ancak Cycling Performance Tips yazarı bu çalışmanın verimliliğini sorguluyor. Nedeni açık: Ağır bir antrenmandan sonra ertesi güne hızlı bir recovery yapabilmek ve ertesi günün antrenmanı için yeterli enerjiye sahip olmak için karbonhidrat alım penceresi denilen ve HIIT antrenmanı sonrası 4 saat içinde karbonhidrat almak gerekiyor (bu pencerede alınan karbonhidrat daha geç saatlerde alınandan %50-60 daha iyi şekilde kaslarda depolanıyor, sonraki saatlerde alınanların çoğunluğu yağa dönüşüyor).

  Örnek çalışma prensibi şöyle olabilir: Pazartesi sabahı HIIT antrenmanı öncesi ve sırasında yoğun karbonhidrat alımı; antrenman sonrası karbonhidrat kısıtlaması, Salı sabahı düşük ve yavaş antrenman (ancak karbonhidrat kısıtlamasına devam), Çarşamba sabahı HIIT antrenmanı öncesi ve sırasında yoğun karbonhidrat alımı,... vb. Ancak bu mod ilk defa bu periyodizasyonla yapılırsa 'bonk' lama kesin oluşacaktır. Çünü Salı günü kaslardaki glikojen depoları dolmamıştır (bildiğiniz üzere glikojen depolarının doldurulması elitler için minimum 12 saatte mümkün ve ertesi sabah çıkacağınız bir HIIT için hazır olmalısınız). Düzen devam ettirilirse ilerleyen haftalarda bu sorun yaşanmaz çünkü vücut etkin şekilde yağ-karbonhidrat dönüşümüne adapte olacaktır.
   
 5. bornit

  bornit Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Sinop
  Bisiklet:
  Kron
  Teşekkürler faydalı bir paylaşım.
   
 6. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe 2016 ikincilik ,2017 gran fondo birincilik

  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  35.713
  Beğeniler:
  48.591
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  195 km 'lik etap öncesi karbonhidrat yağ yüklenme birlikte oldu,özellikle omleti kuyruk yağı ile yaparım,
  80 km boyunca sadece su aldım,hiç bi şey yemedim yolda aşırı şeker yüklenmedim,39 km pedal kesmedim,
  45 dakika feribotta bi yürüyüş antremanı yaptım,vücut soğumadı,41 km topukladım ,sadece su için durdum ,kısa duruş bisiklet formamın arkasında pet şişeden su içtim,80 km 'de mola oldu 10 dakika burada marketten bi ayran aldım ve maden suyu karıştırıp içtim,orta boy bel çantada fındık kuru üzümden yedim.suadiye köyde durdum gene su içtim,fındık kuru üzüm yedim ,30 dakika mola yaptım ,dönüşe geçtim karnım guruldamaya başladı,bir adet kıymalı lahmacun yedim çay içtim 1 saat durdum,sonra ilk 30 dakika yavaş sürdüm sonra hıza geçtim ,12 km kalmış idi yalovaya durdum bi adet işkembe çorbası içtim 1 saat daha durdum,15 dakika yavaş sürdüm ,sonra allah ne verdiyse,17.45 yalovada oldum,
  eve pendikten 22 km vardı ,bisiklet yoldan aheste aheste geldim kendimi asla yormadım sabah 06.30 çıkış yapmıştım,195 km evimin kapısı önünde bitti.çakırkeyf tatlı bir yorgunluk vardı ,kuzu etli karnabaharı yedim,gerçi karnabaharda karbon hidrat var ,bi daha kine yemeyiz,karbonhidrat yerine yağ ve protein yüklenirim .fakat ertesi günü ne bel ağrısı ne kas ağrısı oldu çok dinç kalktım,ve kadıköye bisiklet ile gidecek kadar kuvvet vardı,birde her ay devit-3 alıyorum d vitamini valla acaip yapıyor adamı ,300.000 ünite var bir kapsülde,(yalnız alerjisi olanlara tavsiye edilmiyor )birde hindistan cevizi yağı acaip,yemeklere koyuyorum ,kahve içerkende .
   
  MeTaLioNs, mahrettin ve karaomermustafa bunu beğendi.
 7. clk

  clk Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2017
  Mesajlar:
  114
  Beğeniler:
  425
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  Herkese Merhabalar ;

  Kendimden yola çıkarak bisiklete yeni başlamış birinin, bisiklet seçimi sonrası özellikle sağlık ve sürüş'te dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir ? internet ortamında bu bilgiler çok dağınık ve bilen bilmeyen herkesin yorum yapmış olması beni çok düşündürdü. Buradan yola çıkarak aşağıda ki sorulara profesyonel ve deneyimli arkadaşlar ; cevaplarınız ve önerileriniz nelerdir?. Kısacası kendimizi sakatlamadan belirli bir seviye ilerlemek nasıl olmalı ? Şimdiden Teşekkürler.

  1. Uygun kadro ve boy bisiklet alımından sonra ilk olarak ne kadar mesafe sürmeliyiz ?
  2. Bu mesafe de tempomuz ne olmalı ? yada olmama lı mı ?
  3. Bisiklet kullanırken nefes alıp verme nasıl olmalı ?
  4. Özellikle nabız kontrolü doğru biçimde nasıl olmalı ? (nasıl kontrol edilmeli) bir nabız ölçerimiz oldugunu var sayarsak.
  5. İlk zamanlardaki beslenme ile ilerleyen dönemlerde beslenme nasıl olmalı ?
  6. Yeni başlayan birisi için ilave besin, ilaç vs önerirmisiniz ?

  Kendinizden eklemek istediğiniz bir şeyler olursa paylaşırsanız çok sevinirim.

  0207.png
   
  Okan Örs ve cngz bunu beğendi.
 8. #8
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.253
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Sorular bu konu başlığıyla alakalı değil ama cevaplarımı yazayım (arayanlar için daha sonra bulunması güç olacak):

  1. Uygun kadro ve boy bisiklet alımından sonra ilk olarak ne kadar mesafe sürmeliyiz ?

  Yeni başlayan birisi için hedef km söylemek doğru değil. Aslında km tek başına bir şey ifade etmiyor. Sürüş demek hem "şiddet" hem de "süre" demektir; km her ikisinden etkilenir. Hangi şiddete ve ne kadar sürdüğünüz önemli. Şiddeti ve süreyi belirleyen şey "şu an ki" kapasiteniz. Bunu bilmeden süre ve şiddet söylemek falcılık olur. Ayrıca kapasite arttıkça her iki bileşen de orantılı artar.

  Ama başlangıç için genelde önerilen şudur:

  Şiddet: aerobik eşik seviyesini aşmadan, yani rahatça konuşabildiğiniz veya şarkı söyleyebildiğiniz tempoda sürün. Buna teknik dilde Zone 2 denir (6'lı Zone sisteminde).

  Süre: Tamamen mevcut dayanıklılık kapasitesiyle ilgili. Başlangıcı minimum alıp haftalık süreyi kademeli arttırmak en iyi yoldur. Joe Friel der ki; en iyi antrenman kendini bitirmeden zamanında bırakmasını bildiğin antrenmandır. Yani bisikletten indiğinde bitkin düşmemelisin. Halen sürebilir olmalısın.


  2. Bu mesafe de tempomuz ne olmalı ? yada olmama lı mı ?

  İlk yanıtta açıkladım.

  3. Bisiklet kullanırken nefes alıp verme nasıl olmalı ?

  İlk yanıtta açıkladım.

  4. Özellikle nabız kontrolü doğru biçimde nasıl olmalı ? (nasıl kontrol edilmeli) bir nabız ölçerimiz oldugunu var sayarsak.

  En iyisi nabız ölçer kullanmak ve sürüş boyunca ekrandan görebilmek.

  5. İlk zamanlardaki beslenme ile ilerleyen dönemlerde beslenme nasıl olmalı ?

  Bu konu bilgi alanım dışında.

  6. Yeni başlayan birisi için ilave besin, ilaç vs önerirmisiniz ?

  İlaçla spor mu yapılır? Sporun amacı sağlıklı olmaktır, ilaç bağımlısı olmak değil.
   
  Emrah Demirci, BerkEvren ve clk bunu beğendi.
 9. clk

  clk Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2017
  Mesajlar:
  114
  Beğeniler:
  425
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  cevabiniz icin tesekkur ederim.
  son madde de ilactan kastim yeni spora baslamis kisilerin eklem vs gibi rahatlatici seyler kullanip kullanmamasi gerektigiyle alakaliydi. dedigim gibi bilen bilmeyen herkesin internet ortaminda yorum yapmasi sebebiyle en dogru bilgiye ulasmaya calisiyorum. tekrar tesekkurler
   
 10. Ahmet Bilge Kaan AKIN

  Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  3.104
  Beğeniler:
  5.937
  Şehir:
  Isparta/ Ankara
  Adı:
  Ahmet Bilge Kaan AKIN
  Bisiklet:
  b'Twin
  Bahadir hocam bir sey soracagim. Karbonhidrat alimi ne kadar olmalidir, onu nasil ölcebiliriz? Bir de karbonhidratı agır antreman günü mü yogun karbonhidrat alimi yapacagiz? Karbonhidrat depolama diye bi sey okumustum, yogun antremandan 2 gun once aliyorlarmis antremanda düşmemek icin bu ne kadar dogrudur sizce? Bir de sizce antremansiz günler karbonhidrat ne kadar alinmalidir? Beslenme programi cikarmaya calisiyorum bu aralar da merak ettiklerim bunlar. Cevaplarsaniz cok sevinirim
   
  Bahadır Gürel ve clk bunu beğendi.
 11. cngz

  cngz Daimi Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2016
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  cengiz
  Bisiklet:
  Specialized
  Bu soruları sorabiliyorsanız, problemi çözmüş olmalısınız.. Ama en doğrusu kan tahlillerinizi aile hekimine yaptırtıp,aile hekiminizin ve bir diyetisyenden yardım almak en doğrusu..Bu arada kalp ile ilgili bir kontrolden de geçiniz...Sonra iyi pedallamalar..
   
  clk bunu beğendi.
 12. #12
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.253
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  @Auron Sanchez, bu konularda bilgim yok. Ancak, Joe Friel'ın kitabında yazdıklarını paylaşabilirim. Uyguladığım bir yöntem değil.

  upload_2017-1-9_16-23-59.png

  upload_2017-1-9_16-24-45.png

  upload_2017-1-9_16-27-23.png
   
 13. Ahmet Bilge Kaan AKIN

  Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  3.104
  Beğeniler:
  5.937
  Şehir:
  Isparta/ Ankara
  Adı:
  Ahmet Bilge Kaan AKIN
  Bisiklet:
  b'Twin
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 14. Keyif adamı Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2016
  Mesajlar:
  182
  Beğeniler:
  297
  Şehir:
  .....
  Bisiklet:
  Diğer
  @clk Kendimden örnek vereyim yıllardır bodybuilding yapıyorum karbonhidrat+protein alımına çok dikkat ediyorum spor yaparken yıllarca sigarada içdim şükür bırakdım .kurtuldum amacım belli kilo altına inmemek olduğu için bisikletle uzun turlarda ona göre besleniyorum hem tur esnasında hemde turdan sonraki süreçde.eğer çok ama çok yorulursam sadece kendi karışımım enerji içeceğim var onu içiyorum vitamin dışından pek bir şey almıyorum oda gerektiği zaman nabız ölçerim yok kullanmadım ama ilk acemilik zamanı çok yoruluyordum zamanla turların mesafesi ve potansiyelim artınca artk sorun olmadı.
   
  clk bunu beğendi.
 15. 3rsin

  3rsin Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  Istanbul - Izmir
  Bisiklet:
  Atala
  pro sporcular 12-18saat oncesinden karbonhydrat yuklemesi yapiyor.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 16. hydrocon

  hydrocon Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  761
  Beğeniler:
  1.167
  Şehir:
  istanbul
  Beslenme konusu kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber yaptığımız sporun en önemli kısmını teşkil ediyor. Peki siz ne şekilde besleniyorsunuz?


   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat