Bergama-Madra Dağı Madenciler delik deşik edip herşeyi kesmeden son sanş belki

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında kayhan1907 tarafından paylaşıldı.

 1. kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  KOZAK VE MADRA DAĞI ZİRVESİNE BİSİKLET TURU
  Tarih: 28-29-30 Mayıs
  Bergama’da başlayacak olan turumuz, 3 gün 2 gece sürecek, çadır konaklamalı olacaktır. Turun 1. gün asfalt, diğer günler toprak yollarda, doğanın koynunda temiz hava ve çoğu tırmanışla geçecektir. Yolculuğumuz kozak yöresini ve Madra dağını içine alacak ve Madra dağını zirvesine 1200 ve 1300 metrelere yüksekliklerde sürecektir.

  1. GÜN (28 Mayıs 2008 Çarşamba)
  Bergama - Güneşli Köyü: Bergama’dan asfalt köy yolundan 35 km sonra güneşli köyüne varış. Bergama’dan çıktıktan sonra orman içinde, bol manzaralı, bol virajlı bol ve oksijenli
  bir yolculuk yapacağız. Yüklerimizi Güneşli Köyü minibüsüne vererek yüksük olarak tırmanma imkanımız vardır.

  14. km de çay / kekik molası:
  Bergama’da saat 06.30 da buluşma, kahvaltıdan sonra yola çıkılacaktır (yükseklik 70 m). 7 km hafif tırmanıştan sonra 200 m yüksekliğe ulaşılıyor. Daha sonra keskin viraj ve tırmanış başlıyor, 14. km de piknik alanın ulaşıldığında yüksekliğimiz 500 metreye çıkılıyor.

  22.km Kozak Yukarı Bey Köyünde öğle yemeği:
  14. km den sonra keskin virajlar ve tırmanış sürüyor, 18 km de yükseklik 720 metreye ulaşıyor. Burada bisikletlerden inip Yukarı bey köyünü tepeden seyredip diğer Kozak köylerini uzaktan seyretmek mümkündür. Bir anda inişe geçip 22. km de Yukarı Bey köyüne ulaştığımızda yüksekliğimiz 500 metreye düşecektir. Burada Doğa Restoranda veya merkezdeki alabalık restoranda öğle yemeği molası verip, Yukarı Bey Köylüleri ve Köyün muhtarı ile sohbet edebiliriz.
  Burada bir parantez açmak istiyorum. Bir süre önce altın sondaj çalışmalarına başlanan Kozak Yaylası'nda,halk böyle cennet köşesi bir yerde, Altın Madeni Ocağı kurulmasının kesinlikle ve sonuna kadar karşısındadır! Bergama’da 5/7 haziran tarihlerinde Çanakkale’de yapılan miting türünden bir miting yapılması planlanmaktadır. Bergama’dan başlayıp Kozak’a kadar el ele tutuşarak bir zincir oluşturulması da söz konusu olabilir. Bu gezimizde köy muhtarları ve köylülerle konuşma, bu konuda bilgi edinme fırsatımız olacaktır.

  35.km Kozak Güneşli Köyü
  Yukarı Beyden hareket ettikten sonra eğimsiz bir yolda ilerleyerek 32. km de Çamavlu Köyüne ulaştığımızda yükseklik hala 500 m olacaktır. Çamavlu Köyünde elma yetiştiriciliği son yıllarda önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Bu köyde de köylülerle sohbet ettikten sonra 35. km de Güneşli köyüne ulaştığımızda yüksekliğimiz 670m ye ulaşacaktır. Bu köyde köyün muhtarı Mehmet Algın bizi karşılayacak, yöre hakkında bilgi verecektir. Akşam güneşli köyü yakınlarında çadırda konaklama olacak.

  2. GÜN (29 Mayıs 2008 Perşenbe)
  Güneşli Köyü – Madra Alabalık Çiftliği: Güneşli Köyünden toprak ve engebeli yolardan takip edilerek 25 km yol kat etmek suretiyle Madra Alabalık Çiftliğine ulaşılacaktır.

  3. km de dede türbesine ulaşılacak ve yüksekliğimiz 770 m olacaktır. Bu Türbenin hikayesi var. Bizans Ordusu ile Karasi Beyliğinin ordusu bu bölgede karşılaşmışlar, büyük bir çatışma olmuş çok büyük kayıplar verilmiş ve bu çatışmada Karasibey ordusunun komutanı da hayatını kaybetmiştir. Savaşta hayatını kaybeden komutanın ve diğer askerlerin mezarı burada bulunmaktadır.
  7. Km de Madra dağının 1250 m yüksekliğinde tepesine ulaşılacak.

  11. km de 950 m yüksekliğindeki Hacı Hüseyinler Yaylasına ulaşılacaktır. Bu bölge kestane, çam ve çınar ile kaplıdır ve gökyüzü bile görünmemektedir.

  35. Bölgede Madra Alabalık Çiftliğine ulaşılacaktır. Burada yükseklik 800 m dir. Buraya Karlı Madra adı verilmekte içinden buz gibi suların aktığı bir dere balık üretme havuzları vardır. Yeşilin ve suyun bol olduğu bir bölgedir. 2. gece burada konaklanacaktır. Hava serin olacağından kalın giysilerin bulundurulması gereklidir

  3. GÜN (28 Mayıs 2008 Cuma)
  Madra – Alabalık Çiftliği Bergama’ya dönüş:

  20. km Karaveliler Köyüne (6 km toprak 4 km asfalt) ulaşılacak. Köyde mola ve Muhtarla tanışma ve yöre hakkında bilgi alınacaktır.
  30. km de Orman yolundan Karaveliler köyü ağaçlandırma sahası ve Dikili yaylası geçilerek Bergama Kozak asfaltına çıkılacaktır.
  45. km asfalt yoldan Bergama’ya ulaşılacaktır.
   
  yasmed, A.Bülent Yamaner ve enis57 bunu beğendi.
 2. #2
  kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  Tüm katılımcılar kamp,tamir,yemek malzemelerini kendileri sağlayacaklardır. Genel tur kuralları geçerlidir.
  [​IMG][/URL][/IMG]
  Tur planlarını yapan aynı zamanda da fikir babası olan H.İbrahim Abi'ye itoprak@gmail.com dan ulaşabilirsiniz.
  Fotograf makinalarınızı sakın unutmayın
   
 3. #3
  kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  KOZAK YAYLASI VE KARŞI KARŞIYA KALDIĞI TEHLİKE

  Yeşilin bol olduğu Çam fıstığı ile ünlü olan Kozak bölgesi Bergama’nın kuzeyinde yer almaktadır ve 17 köyden oluşmaktadır. Kozak'ta her şey o kadar dengedeki! Sahip olduğu şeyler o kadar değerli ki,dışarıdan başka etkenlerin gelip Kozak'a bir şey katmasına hiç ama hiç ihtiyacı yok.Yıllık ihracat geliri 40 milyon dolar.Türkiye içi satışları 50 milyon YTL kadar... Üzerinde bulunduğu toprakların,havanın,suyun,rüzgarın özel birleşimiyle dünyanın en kaliteli fıstığını bizlere armağan eden olağanüstü bir yerleşim yeri burası! Toprakla insan kardeş gibi.Yaşantısını doğaya göre kurgulamış insanların dünyası burası... Köyden kente göçün olmadığı kendi ekmeğini kendisi çıkaran, doğanın ona verdiği harika bir ekonomik gelirle hayatlarına hayat katan insanların dünyası..birçok köye istihdam sağlayan,ve şimdilerde devlete bile örnek olduğu için aynı şekilde pilot bölgeler kurmaya karar verdirtmiş bir doğa harikası!.

  İşte bugün bu güzellikler bozulma ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Bir süre önce Kozak Yaylası'nda altın sondaj çalışmalarına başlanmıştır. Kepçeler aralıksız çalışıyor. Ağaçlar kesiliyor. Derinliği 800 metreye kadar varan sondaj kuyuları kazılarak bölge delik deşik ediliyor. Ekolojik denge bozuluyor ve yer altı suları kirlenme ve çekilme tehlikesine altındadır. Kozak Yaylası'nda,halk böyle cennet köşesi bir yerde, Altın Madeni Ocağı kurulmasının kesinlikle ve sonuna kadar karşısındadır! Bergama’da 8 haziran tarihinde Çanakkale’de yapılan miting türünden bir miting yapılması planlanmaktadır. Bergama’dan başlayıp Kozak’a kadar el ele tutuşarak bir zincir oluşturulması da söz konusu olabilir.
  (yazının sahibi H. İbrahim Topraktır. Ağzına sağlık)
   
 4. enis57

  enis57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  İSTANBUL/MALTEPE
  Seviye:
  arkadaşlar elinize sağilık aciipp gözüküyor,
  kazasız belasız pedallar
   
  kayhan1907 bunu beğendi.
 5. #5
  kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  şimdilik benim bildiğim 4 kişiyiz
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...