Benzinli ocak uçağa alınır mı?

fadıl pala

Daimi Üye
Tepki
399
İsim
karahindiba2
Bisiklet
Diğer
ağustos başı bulgaristan-makedonya-arnavutluk turum olacak ocak bakıyorum benzinli ocak alacağım uçağa alınırmı ilerde sorunlar yaşamamak için sizlere soruyorum ;) saolun var olun

Scudo

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kesin bir bilgi olmamakla beraber alınmadığını duydum. Zamanında almanyadan zippo getirmiştim fakat ya dalgınlıklarına geldi yada öyle bir yasa yoktu. İstanbula geldiğimde yakınlarım bunu uçağa nasıl soktun diye sormuşlardı.

• Beğen
Tepkiler: fadıl pala

Schwarzeagle

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Ozan
Bisiklet
Sedona
Yasaklı Maddeler Listesi
(1) Silahlar ve Ateşli Silahlar
a) Her türlü çaptaki ateşli yivli silahlar
b) Her türlü yivsiz av tüfekleri ve pompalı tüfekler
c) Ateşli Silahların Taklit ve Benzerleri ile İmitasyonları
ç) Havalı Silahlar
d) Her türlü oyuncak silahlar
e) Gizli ve Kamufle Edilmiş Silahlar (Çakmak ve Kalem Silahlar vb.) f) Başlatma Silahları
g) Silah parçaları (Teleskopik nişangahlar ve nişangahlar hariç) ğ) Bilye Atan Silahlar (Plastik ve metal)
h) İşaret Tabancaları
ı) Mancınık ve sapanlar
i) Elektrikli Şok Aletleri
j) Silah şeklideki çakmaklar
k) Endüstriyel cıvata, çivi ve zıpkın tabancaları l) Yay ve Oklarm) Hayvan Bayıltma Araçların) Boya Atan Silahlaro) Mantar Tabancası ve Kapsülleri
(2) Sivri /Keskin Uçlu Silah ve Eşyalar
a) Balta ve çeşitlerib) Ok ve Dartlar
c) Mızrak, kargın, zıpkın
ç) Kancad) Buz Baltasıe) Satırf) Fırlatılan yıldızlarg) Kamağ) Hançerh) Saldırma
ı) Sustalı ve Kelebek bıçaklarıi) Pala, Kılıç, Kasatura,j) Sivri Uçlu ve oklu bıçaklark) Dalgıç Malzemeleri (Dalgıç Bıçağı vb.) l) Makaslar ( Ağzı sivri 6 cm’den büyük) m) Buz Kıracakların) Tıraş Jileti, bıçak ve usturalaro) Metal Kesiciö) Dikiş İğnesip) Çakı, çok amaçlı çakır) Tırnak makası (6 Cm’den büyük)s) Tirbuşon
ş) Dağcılık ile ilgili olan malzemeler ( krampon, keser, çekiç,buz baltası vs.) t) Kayak Yürüme ve Tırmanma Bastonlarıu) Törpü (6 Cm’den büyük)
ü) Şiş
v) Ucu sivri şemsiye
y) Maket Bıçağız) Dövüş Sanatında ve Salt Saldırı ve Savunmada kullanılan her türlü malzeme (Uzun Sopalar, Kılıçlar, teleskopik coplar, muşta, süngü, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zincir, şişli baston vs.)aa) Buz patenleri
bb) Kalem Bıçaklarcc) Av Amaçlı Bıçaklar
çç) Her türlü marangozluk aletleri (çekiç, tornavida, matkap, testere,şerit metre vb.) dd) Medikal kesici aletler ( neşter, bisturi vb.)
ee)Kaşık, bıçak ve çatal takımlarıff) Hipodermik iğneler(Tıbbi amaçlı olduğuna dair kanıt gösterildiğinde taşınabilir) gg) Akülü vidalama ve matkaplar ile uçları
ğğ) Elektrikli Testerehh) Ucu 6 cm’den büyük her türlü bıçak (Döner bıçakları ve seramik bıçaklar dâhil)
(3) Patlayıcılar ve Parlayıcı Maddeler
  1. a) Patlayıcı ve patlayıcı sistemleri (bunların taklitleri dâhil)
  2. b) Fünye ve Fitiller
  3. c) Dinamit ve gerçeğe uygun taklitler
ç) Havai Fişekler, Maytaplar
  1. d) El Bombası ve gerçeğe uygun taklitleri
  2. e) Plastik Patlayıcılar
  3. f) Mayın Barut ve diğer askeri patlayıcılar
  4. g) Cephane ve Mühimmat
ğ) Parlayıcı sıvılar (petrol, benzin, mazot, alkol, etanol, gaz yağı vb.) h) Sprey boyaları) Tiner ve terebentin
  1. i) Gazlar ve Gaz Tüpleri ( fazla oksijen, propan gazı, bütan gazı , asetolon )
  2. j) Çakmak Sıvıları ve Gazları
  3. k) Meşale alevli çakmaklar (Sadece ABD uçuşları için)
  4. l) Taklit Yanıcı Maddeleri
  5. m) Güvenli olmayan her türlü kibrit (Her yüzeyde yanabilen kibrit )
  6. n) Alkol Oranı %70’i geçen içecekler ve sıvılar (kolonya vb.)
  7. o) Duman çıkartan ürünler (sis bombası vb.)
(4) Keskin ve Sivri Uçlu Olmayan Maddeler
  1. a) Kalın sopalar (Golf, Kriket, Beyzbol, Hokey, Lakros Sopaları)
  2. b) Kürekler (Kano vb.)
  3. c) Kelepçeler
ç) Her türlü ıstakalar (bilardo)
  1. d) Kaykay
  2. e) Balıkçılık Malzemeleri ve Olta Takımları
  3. f) Her Türden cop, sopa (yolcu profiline göre bu malzemelerin tarandıktan sonra
geçişine izin verilir.)g) Kayaklarğ) Urgan, halat, çelik halat h) Her türlü sörf tahtaları
(5) Kimyasal Biyolojik Nükleer (NBC) ve Zehirli Maddeler
a) Asitler ve Sıvı Bataryalar
b) Radyoaktif maddeler (sağlık hizmetlerinde kullanılanlar hariç) c) Kuru Buz ( 2 kg’dan fazla )
ç) Kendinden parlayan maddelerd) Yangın Söndürücüler
e) Köpek kovucu spreylerf) Zehirler ve Zirai mücadele ilaçları (Haşere ilaçları, fare zehirleri vb.)g) Bulaşıcı ve biyolojik tehlike içeren maddeler ( mikroplu kan, bakteri ve virüsler) ğ) Kimyasal/biyolojik ajanlar. (hardal gazı, sarin, şarbon, çiçek, siyanür, tularemi, botulism, ebola, marburg gibi yüksek ateşe neden olan V.H.F’larh) Sakat bırakan ve hareket kısıtlayan spreyler ( biber gazı, göz yaşartıcı gazlar, anahtarlık şeklinde olan CN ve CS gazları.
ı) Çözücü, aşındırıcı ve sökücüler (Klor, Çamaşır Suyu, Tuzruhu vb. tahriş ediciler)
i) Basınçlı Gaz Tüpüj) Oksijen tüpleri(Kimyasal oksijen üreticiler, dalgıç tüpleri, sıvı oksijen tüpleri)k) Isı üreten araçlarl) Her biri, 100 ml veya eşdeğer kapasiteden daha fazla olmayan kaplarda ve bir litrelik şeffaf, açılıp kapanabilen plastik torbaya konulmamış her türlü sıvılar. (jel, dişmacunu, losyon, katı/sıvı karışımları, parfüm, tıraş köpüğü, aerosol, saç jölesi, içecekler, çorbalar, şuruplar vb.) Bu konudaki uygulama sıvılar ile ilgili düzenlemede belirtilmiştir.

• Beğen

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
İçinde benzin yokken boş olarak bagajda alınır gibime geliyor.

• Beğen

Schwarzeagle

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Ozan
Bisiklet
Sedona
arkadaşlar kesinlikle alınmıyor. havacılık sektöründe çalışıyorum.

• Beğen

fadıl pala

Daimi Üye
Tepki
399
İsim
karahindiba2
Bisiklet
Diğer
bir öneriniz var mı peki ne yapmalıyım ?

jaks39

Üye
Tepki
40
İsim
ilker
gittiğin yerde alıcan satıcan filan... alıp x-ray de bırakmaktan iyidir.

• Beğen

sabihavni

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Merida
Arkadaşım Dağcılık Fedarasyonunun kampına giderken yanında benzinli ocakla(yakıt tankı boş olarak) gitti.Uçakta bir sıkıntısı çıkmadı.Onun ekibinden bütan propan ocak kullananlar tüp olmadan ocaklarını yanında aldılar(100 gram kartuşa da izin veriyorlarmıs dediler ama 100 gramdan büyük kartuşa asla izin yokmuş)

Olmadı bileti aldığınız havayolu müşteri hizmetlerinin arayıp sorabilirsiniz.Ben başka malzemeler için sormuştum

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Schwarzeagle av tüfeği ve fişekleri alıyorlar ama önceden bunları geitreceğini söylüyorsun. polis gelip tüfeğe ruhsata bakıyor teslim alıyor sonra inerken sana veriyorlar.

Schwarzeagle

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Ozan
Bisiklet
Sedona
@A.Sinan evet son yıllarda alınmaya başlandı, silah teslim tutanağı ile alınıyor. uçak içinde değil ama kargoda taşınıyor. ve tamamen içi boş şarjörü ayrılmış bir şekilde. hatta bazı yerlerde silahı bile tamamen sökmenizi istiyorlar teslim alırken.

yukarıda yazdığım maddeler kabin içinde taşınmayacaklar.

• Beğen
Tepki
70
İsim
Nevzat YAKUPOĞLU
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
Yanıcı ve Parlayıcı Sıvıların Taşınması maalesef yasak. Son 2012'den beri zippo bile cepteyken kabine giremezsiniz uluslararası uçuşlarda. Yurt içi uçuşlarda pek sallanmaz bu kural.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kuzenim bagajda deposu boş şekilde ve ayrı iki bavulda götürmüştü diye hatırlıyorum

Tepki
47
Bisiklet
Focus
Ben tırmanışa giderken çok sefer benzinli ocakla -msr whisperlite- uçağa bindim; hiç bir sorun da yaşamadım. Gerçi hep yurtiçi uçtum ancak Rusya'ya tırmanışa giden arkadaşlarımın da bir sorun yaşamadığının biliyorum. Zaten msr için sigg diye tabir edilen sıvı haznesi mataradan farksız pek anlaşılmıyor.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Boş benzin ocağı zengin karışıdır daha patlayicidir. Sayın doktor mustafa pisgin in İzmir fen de okumuş öğrencisiyim. Bu soruyu ona sormamaniza sevindim. Zira dibinizde patlatirdi