Benim Gibi Bisiklet Arayan Arkadaşlara: Bianchi Speed Denemesi. Başlıyorum.

Konu, 'Bianchi' kısmında Serdar ERİŞ tarafından paylaşıldı.

 1. Serdar ERİŞ

  Serdar ERİŞ Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Rize
  Seviye:
  Merhabalar,

  Bir süre önce kendime bir bisiklet almayı düşündüm; çünkü uzun süredir bu zevkten mahrum kaldım ( Ortaokul ve Lise yıllarımda Spectra m vardı). Bu nedenle yaklaşık 1 aydır forumu takip etmekte ve geçmiş mesajları da okumaktayım. Nedeni basit; bana uygun bir bisiklet bulabilmek.
  Forumdan çeşitli markalar hakkında görüşleri okudum, onlar hakkında araştırma da yaptım. Bazı markaların 'Türk Markası' olması nedeniyle bazı arkadaşlar tarafından övüldüğünü ve tavsiye edildiğini gördüm. Bu firmalar, 'toplama bilgisayar' mantığına benzer hareket edip, 'toplama bisiklet' yapıyorlardı. Fakat ne var ki, bu firmalardan övülen X firması hakkında diğer arkadaşlar şikayet edip, 'İllallah' çekiyorlardı. Belli bir mesaj sayısından sonra, firma yetkilisi olduğu anlaşılan Y Bey çıkıp; kendisiyle iletişime geçilmesini, sorunun ondan sonra çözüleceğini söylüyordu.
  Bu durum bana garip geldi: Normalde, basit arızaların servislerde halledilmesini düşünen ben, firma yetkilisinin araya girerek ,tabiri mazur görün, onun 'torpiliyle' arızanın giderilmesinin (giderilip giderilmediğini de bilemiyoruz) nasıl olduğunu görünce oldukça şaşırdım. Normalde, iş dünyasına girmiş ve Global düşünmeyi amaç edinmiş bir şirkete yakışmayacak harekettir bu.
  Neyse, anlatılacaklar çok (zaten yazdım da yazdım :)) ) sonuçta kendime makul gördüğüm, özellikleri ve fiyatı bana cazip gelen Bianchi Speed modelinde karar kıldım. Kendime hem bu modeli denemek, hem de benim gibi kendilerine bisiklet arayıp bulamayan ( ve uçuk paralar da ödemek istemeyen) arkadaşlara örnek olması bakımından denemeler yapıp, onu buradaki arkadaşlar ile paylaşmak istedim.
  Ne kadar yol aldığımı da görmek açısından, Sigma'nın 906 model kilometre saatini de alıp taktım bisikletime.
  Bugün ilk günümdü; bisikletimi aldım ve Karadeniz'in bir ilçesinden diğer ilçesine getirdim. Sigma'ya göre 16,77 km yaptım ( resetten önce de 800 metre yapmıştım ); yani toplam 17,6 km yaptım.
  Bisikletimi Karadeniz'in sarp dağ ve yayla yollarında sürmeyi düşünüyorum. Nasıl ve ne kadar dayanıklı olacağını göreceğiz. Yine bu ortamda fotoğrafları da yayınlamayı düşünüyorum ( bugün çekmeye başladım bile ). Tabii ki önce bir Picture Upload sitesinden üyelik almalı, değil mi?

  Oldukça yazdım; eğer bu mesajı buraya kadar okuyan arkadaş varsa, ona sabrı için teşekkür eder ve daha sonra da görüşmeyi dilerim.
   
 2. Deniz Gürman

  Deniz Gürman Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2010
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  güle güle kullanın :)
   
 3. burak dogan

  burak dogan Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  balıkesir
  hayırlısı olsun :)
   
 4. Emirhan Atasöz

  Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  347
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Hayırlı Olsun.
   
 5. Yaşar Çakır

  Yaşar Çakır Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Niğde
  Adı:
  Mustafa Alemdar
  Seviye:
  Speed konusundan senden yardım alabilirim. Çünkü bende bu fiyatlarda bur bisiklet düşünüyorum. Ayrıca luca hakkında bilgin varsa o konuda da yardımcı olmanı isterim.
  İnternet sitesinde detayları yazmıyor.

  Bu bisiklet kaç kg?
  Sence asfalt yola uyumlumu?
   
 6. #6
  Serdar ERİŞ

  Serdar ERİŞ Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Rize
  Seviye:
  Tekrar Merhaba,

  Öncelikle Deniz Gürman , burak dogan ve Emirhan Atasöz arkadaşlara dilekleri için teşekkür ederim.
  Yaşar, sana tabii ki yardımcı olmayı isterim. Bianchi nin birbirine benzer ( hatta bazı satış noktalarında aynı ) fiyatla çıkardığı iki bisiklet modeli var: Speed ve Luca.
  Speed, 26 jant, Luca ise 24 jant. Donanımları bu ayrımdan sonra aynı. Ben de başta ikisi arasında seçim yapmayı düşünmüştüm; ama sonunda 26 jant olan Speed'i seçtim. Fakat aslını söylemek gerekirse, bana göre Luca'nın albenisi daha fazla; gümüş rengi ve kadrosunun şekli ile bu kendini belli ediyor.
  Speed'in ağırlığına gelince, bugün Karadeniz yağmurlu ( yılın birçok zamanı olduğu gibi :) ) onun için dışarı çıkamadım. Ağırlık konusu benim de merakını çektiğim konu, tanıdığım bir yerde ağırlığını ölçtürmeyi düşünüyorum. O zaman yine yazarım.
  Asfalttaki durumuna gelince; Karadeniz Sahil Yolu'nda kullandım. O yolu bilenlerin gözünün önüne gelecektir, gayet net yapılmış bir transit yol; yanınızdan yurtdışına giden tonlarca ağırlıktaki TIR lar geçiyor ama siz onun sarsıntısını hissetmiyorsunuz bile. O yolda gayet iyi idi; ama insan 21 vitesten de fazlasını istiyor böyle yollarda. Daha sonra, ilçenin asfalt yolunda kullandım; yine aynı sonuç, yol tutuşu, yolu dengelemesi gayet iyi. Asfalt üzerindeki, küçük taş birikintilerine girince, onları yarıp da çıkıyorsun bile :) . Yalnız sürüşteki tek kusur, SIGMA ya fazlaca bakman. Kaç km yapıyorum, hızım kaç, ortalama nedir diye ona bakarken, yolu unutuyorsun.
  Speed'in özelliklerinden bahsetmek isterim; malum, bu konuyu da bunun için açmıştım.
  Hakim renkler; Kırmızı, Siyah ve Beyaz. Shimano Tourney TZ serisi ön ve arka vites değiştirici kullanıyor. Arka dişliler de Shimano serisi - MF TZ 21. Vites kolları Shimano Revivo Shift. Frenler Radius ve fren kolları da aynı, şekli ise küçük ( iki parmak için). Aynakol CQJ. Jantlar, Türk malı olan Byte. Lastikler de yine aynı firmanın. Sele yine Byte, oturması rahat; fakat belki ilk sefer olduğundan biraz kalça kemiklerimde etkisini hissettim diyebilirim. Kardo ise alaşımlı çelikten, sağlam görünüşlü olduğunu söyleyebilirim. Ön amortisör Zoom.
  İlk deneyim olarak, bisikletin yol tutuşu gayet iyi. Yüksek kadro aldım, biliyorum dağ yollarında kontrolü zor olacaktır; ama yolda da gidişine değer. Kadronun durumu, dağ yollarında hızla giderken ön frene asılıp, taklalar atsanız bile bundan tınmayacak türden.
  Yine yazmak üzere...
   
  Arda Göndiken bunu beğendi.
 7. umutkahraman

  umutkahraman Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İNEGÖL-BURSA
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  iyi günlerde kullanın
   
 8. gülçin gül

  gülçin gül Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  çok fazla araştırma yaptım günlerce bi gün pahalı almaya hevesleniyorum ama ya çok kullanmazsam yazık olursa diye düşünüp ucuza karar veriyorum bu seferde almışken iyi bişey olsun diyorum, o kadar aklım karıştı ki :( bianchi speed benimde ilgimi çekti ve kullanan birinden yardım almak istiyordum ve en çok merak ettiğim ağırlığı birde boy olarak seçenekleri var mı ben alırsam netten alıcam kadro boyu nasıl seçicem bilmiyorum.
   
 9. #9
  Serdar ERİŞ

  Serdar ERİŞ Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Rize
  Seviye:
  Merhaba,

  İyi dileklerinden dolayı umutkahraman arkadaşa teşekkür ederim.
  Gülçin, ben de uzun bir süre araştırma yaptım. Önceki bisikletimden biliyorum; eğer bisiklet kullanacaksan, onu seveceksin, -özellikle yolda- onu bir parçanmış gibi hissedeceksin ( 2 ayak = 2 tekerlek ). Böyle olunca aldığın her bisiklete zevkle binebiliyorsun.
  Pahalı bir model almayı ben de düşünmüştüm. Hatta almama ramak kalmıştı; ama bundan sonra vazgeçtim. Şimdi bu kararı vermiş olmama memnunum. Şüphesiz her modelin kendine özgü özellikleri ve zevki vardır. Fakat önemli olan kendine ve bütçeye uygun olanı seçmek.
  Bianchi Speed'den memnunum. Daha 20 dakika önce bir yolculuktan geldim. Yukarılardaki bir taş köprüye gittim. Tabii ki fotoğraflarını da çektim; bisiklet yolculuğunun en zevkli taraflarından birisi bu, istediğin yerde dur ve doğayı fotoğrafla. SIGMA ya göre, 18,08 km yol yapmışım; ve bu kilometrelerin hepsi de asfalt değildi tabii ki. Asfalt, stabilize, beton ve taş yollarda kullandım. Yolculuk boyunca, bisikletten kaynaklanan; arkadaki 2. dişliye geçerken "tıkır tıkır" şeklinde gelen sesten başka bir sorun olmadı. Sanırım, o da arka vites değiştiriciye küçük bir ayar ile halledilir.

  Bisiklet seçimi zor iş; seçenek fazla tabii ki. Ama normal kullanım için, pahalı model almana da gerek yok. Tercihini Speed'den yana kullanırsan, pişman olmayacağın kanaatindeyim. Kadro boyları için seçenekler mevcut. Net üzerinden almayı düşünürsen, bulunduğun yerdeki veya yakın bir Bianchi servisi ile önceden gidip konuşman iyi olacaktır. Çünkü, bisikletin demonte halde geliyor ve onlar topluyor. Birkaç ayarı da yaptırırsın, geri kalanları süreç için de kendin de halledebilirsin. Bir alet seti ve yedek malzemeler işini görür. Ben öyle yapıyorum.
  Bisikletin ağırlığına gelince, bu konu benim de merakımda. Önümüzdeki günlerde, tanıdık bir yerde ölçtüreceğim; o zaman yine buraya yazarım. Ama ağırlık konusunda, Speed'in ağırlık sorunu olmadığını söyleyebilirim, yolda bunu hissetmiyorsun.
  Yine görüşmek üzere...
   
 10. SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.115
  Beğeniler:
  1.286
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  "En iyi bisiklet severek bindiğin ve senin olan bisiklettir" derler...Ben de buna katılıyorum...Birçok şey gibi,Bisiklet alırken de en fazla dikkat edilmesi gereken şey:"Ne istediğini bilmek"...
  Yeni başlayanlar için bu durum;Araştırarak,kullanan bir başkasına sorararak(burada bisikletforum da devreye giriyor),bisiklet kullanma amacınızı ve bütçenizin durumunu göz önüne alarak olgunlaşan bir süreç...Biraz zaman,biraz da sabır istiyor.
  Ben bir de şunları tavsiye edebilirim:
  1.Alacağınız bisikletin 2 .el satış durumu nedir?
  2.Bir süre sonra-olur ya- daha üst parçalarla modifiye etmek isterseniz,bisikletiniz buna müsait midir?
  3.Son olarak da, ağırlığı(aksesuarlar hariç) en fazla 13-13.5 kg civarında olsa iyi olur...

  Herkese, gönlüne ve bütçesine göre en uygun bisiklete sahip olmasını diliyorum...
   
  Hüseyin Kaynak bunu beğendi.
 11. güner ılman

  güner ılman Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  kocaeli
  Bende hem kendime hemde oğluma bisiklet alacağım.
  Fakat bir türlü karar veremiyorum.
  Hem ucuz hem de kaliteli olsun istiyorum.Tabi hem ucuz hem kaliteli nasıl olacaksa.Ama her pahalı kaliteli her ucuzda kötü demek değildir diye düşünüyorum.
  Bu konuda tavsiyesi olan varmı.
   
 12. aquistik

  aquistik Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İSTANBUL AVP
  Seviye:
  banada sade ve güzel geldi en azında risk açısında fazla riskli değil belki 1000 lira verip bu bisiklet kadar hoşuma gitmeyen bir bisiklet alabilirim hoby olarak mümkün gibi duruyor dur bakalım ben ne yapacam
   
 13. hakan_ben

  hakan_ben Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  adana
  Bianchi speed benimde ilgimi ceken bir bisiklet hatta dun 265 TL (12 taksit) olarak bir yerde pazarlik yaptim ama hala bianchi speed mi yoksa Salcano leonardo mu karar vermis degilim.
  Salcano nun ozellikleri;
  ● 26” MTB
  ● Shimano STEF-40/TZ50 21 Vites
  ● Hı-Ten Kadro
  ● Amortisörlü Maşa
  ● Ahead Boğaz
  ● Alüminyum V Fren
  ● Ağırlık 16.6 KG

  sizce hangisi daha iyi bir secim olur?
   
 14. Barış Can Ceylan

  Barış Can Ceylan Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  istanbul/izmit
  öncelikle hayırlı olsun bisikletiniz. kazasız pedallar dilerim. ayrıca biz yeni başlayanlar için deneyimlerinizi paylaşmanız takdire şayan.

  benim de şuanki durumum sizinkiyle birebir. ben de ortaokul ve lise yıllarında bisikleti çok kullandım. uzun süre ara verdim. artık ben de özgürce pedallamak, yeni yerlere gitmek istiyorum.

  bütçe olarak biraz daha üst limit düşünüyordum. sedano borla, bianchi toledo veya whistle 1052v yi inceledim. Fakat bugünkü performansımın düşüklüğü ve ileride profesyonelliğe adım attığımda bisiklet değiştirmem gerekirse diye, gidip de makul fiyatın 2 katını ödeyerek bisiklet almak mantıklı gelmiyor artık.

  kafamda sadece bisikletin ağırlığı kaldı. önceleri 18 kiloluk çift amortisörlü castello no-fear la çok çektim rampalarda :)

  şu ana kadar memnun olduğunuz görülüyor. acaba 100kmyi bulan mesafeler için de tavsiye eder misiniz?

  son olarak teknik bilgisi olan bir arkadaş şu sorumu cevaplayabilirse: CST Traveler yol lastiği bu bisiklete uyumlu mudur?
   
  Hüseyin Kaynak bunu beğendi.
 15. Emre TAVKAYA

  Emre TAVKAYA Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  İzmir-Bornova
  Seviye:
  bu kısımda benimde söylemem gereken birşeyler olduğunu düşünüyorum :) çünkü bisikletime kavuşmadan önce geçen sene aynen bu duygularla yola çıkmıştım. Size emin olarak şunu söyleyebilirim ki bisiklet üzerinde geçireceğiniz zaman gerçekten çok önemli ve aldıktan sonra yapacaklarınız...yapmak istedikleriniz...Piyasada rekabet ortamı oluştukça fiyatların daha da düştüğü bir dönemdeyiz ve bisiklet seçimi evrelerini aşmış ve bisikletimden son derece memnun biri olarak size şiddetle tavsiye ederim ki Alacağınız bisikleti önceden gidip deneyin!!! Hatta deneyebildiğiniz kadar farklı markaları deneyin...

  Bisikletinizle keşfedeceğiniz her yeni doğa sizi zaten bu sitedeki gibi birer bisiklet hayranı yapacaktır ;) unutmadan! Bisikletimi aldıktan 1 hafta sonra babama da aldırdım, her hafta sonu yeni bir yer keşfediyoruz izmir' de ve arabamızla ilişkimizi tamamen kestik :D...Herkesin gönlüne göre bir bisiklete sahip olması dileklerimle...
   
 16. Emre TAVKAYA

  Emre TAVKAYA Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  İzmir-Bornova
  Seviye:
  Bu arada yeni bisikletiniz hayırlı olsun serdar bey, bu hafta sonu pedal dostlarımda izmirin en yüksek tepelerinden birine tırmandık ve sonrasında fazlasıyla zorlu toprak araziden indik, bisikletlerden biri bianchi speed ti ve yolculuk sonrası gayet iyi görünüyordu ;)...
   
 17. #17
  Serdar ERİŞ

  Serdar ERİŞ Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Rize
  Seviye:
  Merhaba.

  Barış Can Ceylan ve Emre TAVKAYA arkadaşlara güzel dilekleri için teşekkür ederim. Hepimize bisikletlerimizle mutlu dakikalar diliyorum.

  Hakan_ben isimli arkadaş, benim düşüncelerimi soracak olursan; Speed derim. Dediğim gibi, ben de pahalı bir model alacaktım hatta almama ramak kalmışken, güvendiğim bir arkadaşın; " Seneler önce Bianchi almıştım, hatta yağmurda bile kaldı ( Karadeniz'in yağmuru olduğunu hatırlatmak isterim ); fakat hala sağlam ve kullanıyorum." demesi, zaten çelinmiş aklımı iyice çeldi ve Bianchi üzerine araştırmaya başladım. Bisikletlerinin sağlam ve ( evladiyelik :) ) olduğunu gördüm. Speed'de de bunun farkına vardım. Speed'in hiçbir tarafı hakkında konuşmasam dahi, Kadrosunun mükemmelliğini söyleyebilirim ( bu segment içinde). Hakan, özelliklerini yazdığın bisiklet ile kıyaslama yapacak olursan, ( ve Speed'i de o fiyata bulmuşsan, [benden 25 TL daha iyisin] ) Speed hakkında tekrar düşünmeni öneririm. Speed'i tarttırdım, yaklaşık 17 kg çıktı. Senin yazdığın ağırlığa da yakın.
  Barış, burada deneyimlerimi yazmamdan bahsetmişsin ya; ben yurtdışından bazı kanallar aracılığı ile de yabancı ve yüzünü hiç görmediğim kişilerle farklı konularda paylaşımda bulunuyorum. Düşünceme göre, biz insanların birbirimiz ile konuşacak ve öğreneceğimiz çok şey var. Bunun için, bize tek gereken 'diyalog'.
  Ben daha Speed ile tek seferde 100 km civarı yolculuğa çıkmadım. Fakat, havaların biraz daha güvenilir olduğu zaman, bana oldukça uzak ve toplam yolun yaklaşık 130-150 km olacağını düşündüğüm yayla turuna gireceğim. Kendim için böyle bir yolculuğu düşünüyorum. Bunu tabii ki Speed'e güvendiğim için yapıyorum.
  Emre, bana memleketimi hatırlattın. İzmir'de iyi ve zevkli gezmeler. Dediğin gibi, Speed zorlu yollardan dönüşte dahi yakışıklılığını :) kaybetmeyecek gibi görünüyor.

  Bu arada, her gün bisikletim ile düzenli yolculuklara başladım. Sabah, Karadeniz üzerinden esen engelleyici rüzgarı saymazsak, yolculuklar keyifli görünüyor.
  Yine görüşmek üzere.
   
 18. buğra kuddaş

  buğra kuddaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Hayırlı olsun bisikletiniz...100-150 km turlara çıkmadan önce yanınızda uygun ekipman, yedek iç lastik vs almanız gerekli bir de asgari teknik bilgi :)

  Ben foruma fotoğraf yüklemek için bir yere üye olmanız gerekmediğini söyliyecektim aslında. İmageshack gibi sitelerden üye olmadan resim yükleyip resimlerin forum linklerini yapıştırdığınızda halloluyor o iş.

  kolay gelsin, bol pedallamalar.
   
 19. hakan_ben

  hakan_ben Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  adana
  Serdar, bisikletin hayirli olsun ve tavsiyeler icin cok tesekkurler! senden de duyduktan sonra kesin kararimi verdim. bir iki gun icinde bisikleti almacagim kismetse :)
  iyi eglenceler....
   
 20. Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Merhabalar Serdar Bey,
  Çelik kadrolar (hi-te olarak bahsedilir.) pek önerilmek ağırlığından dolayı. Ancak en güzel bisiklet sizin olandır.
  İyi yollar ;)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-26_14-19-40.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
upload_2016-8-24_11-3-33.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2017-1-21_18-26-14.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...