Ben bu bisikletçiye ne diyeyim?

kuranov

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar
Bir hafta önce yeni bir bisiklet aldım. Toplam 40 km yol yapmışımdır. Dün kardeşim bisikletle gezmeye çıktı. Bisikleti sürdüğü sırada pedal yerinden çıkmış. Fotoğrafları aşağıda var. Sormak istediğim şey şu; bisikletçiye nasıl tepki vermeliyim? Sonuçta arabaların olduğu, aniden düştüğümüzde başımıza kötü şeyler gelebilecek yerlerde sürüyoruz. Benim başıma gelse neyse de kardeşim düşüp başına bir şey gelebilirdi. Kavga çıkartmaya niyetim yok tabii ki ancak ne diyeceğimi de bilemedim.
Ayrıca bisikletin diğer ayarları da düzgün yapılmamış. Sorumsuzluk var gibi geliyor.
Kazasız belasız sürüşler

Dosyalar

Scudo
Tepki
2
İsim
Burak Yanlıç
Bisiklet
Whistle
galiba montaj sırasında diş kaptırmış gibi mesela sağı sola takmaya çalışmış olabilir

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletçi arkadaş pedalı montajlarken diş kaptırmış. Sonrasında da zorlamayla bozulan dişler dağılmış ve pedal yerinden çıkmış. Usta pedalı kola kaynaklayalım şeklinde bir çözümle gelirse kabul etme. Kol değişecek ve yeni kola diş kaptırılmadan güzelce montajlanacak.

niyazi akarken

Daimi Üye
Tepki
181
Bisiklet
b'Twin
sıfır bisikletleri satarken biraz bin bakıma götür diyorlar ve ilk bakım kuponu vermeleri de o yüzden ama bu bariz montaj hatası.... Şuda var ki çok yoğun bir bisikletciyse ve sattığı bisikletteki karı azsa normal...

Tepki
2
İsim
Burak Yanlıç
Bisiklet
Whistle
memlekette işini düzgün yapan yok ki bu bisikletçilerden çok çekiyoz

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Bana mı öyle geliyor yoksa o aynakolun pedal deliği direk yalama mı olmuş? Dişler yenmiş gitmiş sanki. Eğer öyleyse o kol bu saatten sonra düzelmez, değişecek. Arkadaşların da dediği gibi muhtemelen montaj hatası. Size muhtemelen yeni aynakol satmaya çalışacaklar, kavga edeceksiniz. Etmeyin, bisiklet daha yeni. Markayı arayın anlatın. Biraz bekleyeceksiniz ama marka ücret almadan yeni bir aynakol gönderir diye tahmin ediyorum. Ha onlar da pişkin çıkarsa o markadan bi daha bişey almayın bunu da buraya yazın ki hangi marka olduğunu bilelim.

Tepki
47
İsim
Yasir emre kızıl
Bisiklet
b'Twin
@kuranov evet bendede aynı şey olmuştu btwin kurulumu yapamamiş sonra yolun ortasında sprintde tak diye düşmüştü götürdüm ve aynakolu değiştiler aynı olayı sizde yaşamışsınız kron galiba xc 150 kron markası nasıl bir politika izler bilemiyorum ama o aynakolun değiştimleri gerekiyor

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olayı anlatıp paranı geri isteyebilirsin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gecmis olsun bendede xc150 var gayet memnunum ancak aynakol iflah olmaz yalama yapmis surerkek pedalin sallaniyor olmasi lazimdi hic o sallantiyi hissetmediniz mi? Sallana sallana yalama yapmis resmen

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
Bende de aynı sorun olmuştu pedalı tam sıkamadan takmışım. Bir süre kullandıktan sonra pedal hafif hafif hareket ettiği için olduğu yeri aşındırmış. Kron u aradım bu arızanın tamamen montaj hatası olasından dolayı ve aynakolun da krona ait değil shimanoya ait bir parça olması sebebiyle garanti kapsamında onarımı yapılmadığını söylediler. Mecburen bir aynakol almak durumunda kaldım alivio idi.
Bence aynakolu değiştirmeniz gerek yalnızca sol kol bulabilir misiniz bilmiyorum. Bu arada tabiki montajı yapan bisikletçiyi mutlaka zorlamalısınız.
Son seçenek de aşağıdaki parça setskur adıyla anılan birşey. Pedal kolun montaj yerini aşındırdığı için oraya yeniden daha geniş bir diş açılacak. Diş açılan yere setskur takılacak onun içine pedal oturtulacak. Ama yine estetik bir kayıp olacak.
IMG_1966.JPG

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@mhtozel
Parçanın ne marka olduğu önemli değil. Kron markasıyla satılıyorsa karşılamak zorundalar. Tam tabiriyle, sizi kandırmışlar.

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@furkantrojka Benim olay da montajı yapan bendim. Aynı sorundan hangi markanın değişimi kabul ettiğini örnek verebilirseniz bir dahakine ona yöneltebilirim.

krmozcan

Üye
Tepki
20
İsim
Kerem
Bisiklet
Kron
Benimde sıkılmadığı için park ayağım bilmedğim biryerde düştü.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Parça değişimi herhangi bir şekilde yapılmaz, firma tarafından karşılanmaz, size de pahalı gelir ve parçayı almak istemezseniz yani tamir yoluna gitmek durumunda kalırsanız yalama olmuş kısım tornalanıp içine yay gerilebilir. 3 yıl önce kendi hatamdan bu sorunu yaşadım, parça pahalı olduğu için bu şekilde bir çözüm bulmuştum, uzun vadede sorun olabileceği söylense de o zamandan bu yana sorun yaşamadan kullanmaya devam ediyorum. Her bisikletçinin yapamayacağı bir işlem olduğunu da söyleyeyim. Umarım firma yapması gerekeni yapar, parça değişimini hemen sağlar.

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
O ayna kolun soluna veda edin tamamen montaj hatasi bitmis gitmis o artik bu kolu kullanmak guvenli olmaz helicoil ile cozulsede guvenlik on planda olmali. Bayiniizden israrla değişim isteyin.

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
Sorununuzu çözemez ve tamir ettirmek zorunda kalırsanız tornacıların özellikle arabaların yağ boşaltım vidalarında diş atma sorunlarında uyguladığı helicoil diye bir yöntem var. 10-15 tl civarı bir ücreti var. Aynakola uygulanabilir mi bilmiyorum ama zor durumda kalırsanız araştırın derim.

• Beğen
Tepkiler: amoush00
Tepki
2
İsim
Burak Yanlıç
Bisiklet
Whistle
en kolayı shimano tourney sol krank kolunu alıp değiştirmek :)

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
@niyazi akarken
Normal mi? Ne olursa olsun böyle bir durum normal olamaz, olmamalı.

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
@kuranov Bisikletinizi montajlayan yerde çocuk yaşta ya da lise çağında çıraklar var mıydı? Ben mesela, çoluk çocuğun çalıştığı bi dükkana bisiklet emanet etmiyorum. Kimse kusura bakmasın, ne benim ne de bir başkasının bisikleti çırak eğitim malzemesi değil. Böyle bişey olacaksa bile ustanın çırağın başında durması lazım. Ameliyat olmamız gerektiğinde gidip pratisyen doktora "hadi beni kes, sen de öğrenmiş olursun" demiyorsak eğer, bisikleti de çoluk çocuğa emanet etmemek lazım.

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16