Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Arkadaşlar merhaba,
Bir kaç yıl önce Belgrad ormanında bulunan bisiklet parkurunda çok keyifli bir kaç sürüş yapmıştım. Parkur Ayvat bendi etrafında dolaşan çok güzel bir yoldan oluşuyordu ve araç trafiğine kapalıydı. Bir kaç hafta önce aynı yere gittiğimde parkur başlangıcında bulunan "bisiklet parkuru" tabelasının kaldırıldığını ve araç girişini engelleyen bariyerin iptal edildiğini gördüm ama yine de bisikletimle yola devam ettim. İlerledikçe parkurda bir kaç arabayla karşılaştım, dar olan yolda geçişmek bazen zor oldu, en kötüsü de piknikçilerin bu yolu ve Ayvat bendi ve gölünün etrafını işgal ettiklerini görmek oldu. Müziğin sesini sonuna kadar açmış, alkolün dibine vurmuş, etrafa bağırıp çağıran insanların arasından bisikletle geçmek beni rahatsız etti. Eskiden bu yol sadece bisikletçilere ayrıldığı için böyle rahatsız edici manzaralarla karşılaşmıyordum.

Orman içinde bisiklete uygun birçok patika ve yollar mevcut ancak bu Ayvat bendi yolu tabela ile "bisiklet parkuru" olarak belirlenmiş, her seviyeden bisikletçinin kullanabileceği güzel bir parkurdu, bu şekilde bir bisiklet parkurunun kaldırılmış olması beni üzdü.

Geçenlerde bir haberde okumuştum, Londra belediyesi bisikletin ulaşım amacıyla kullanılmasını teşvik etmek için bisiklet yollarının uzatılması ve güvenliği için bu yıl 35 milyon sterlin harcayacakmış, önümüzdeki 10 yıl da ise bir milyar sterlin gibi bir bütçe planlıyorlarmış. Avrupalı bisiklet yoluna bu kadar yatırım yaparken bizim ülkemizde var olan bisiklet parkurunun kaldırılmış olması gerçekten çok üzücü. Ülkemizde şehir içine ulaşım amaçlı yolların yapılmaması yetmiyormuş gibi bir de var olan orman parkurunun kaldırılması hangi aklın ürünü çok merak ediyorum...

Bugün birden aklıma ormanın işletmecisini arayıp "bisiklet parkurun"a ne oldu diye sormak aklıma geldi ve belgradormani.com sitesinden iletişim bilgilerini bulduğum "Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği"ni telefon ile aradım. Görüştüğüm kişi haklı olduğumu, orman içinde şu anda bir bisiklet parkurunun bulunmadığını doğruladı. Bu kadar güzel bisiklet parkuru imkanlarının olduğu böyle bir ormanda neden bisiklet parkuru olmadığını sorduğumda, girişimlerde bulunduklarını, yazışmalar sonucunda ödenek çıkarsa önümüzdeki aylarda bir bisiklet parkuru yapacaklarını söyledi ama verilen cevap bana hiç de öyle bisiklet parkuru için istekli olmadıklarını hissettirdi.

Bence bisiklet severler olarak birlikte hareket edip Belgrad Ormanı'na bisiklet parkuru yapılması için yetkili mercilere başvurularda bulunup bu isteğimizi sürekli canlı tutmalıyız. Belki çoğumuz orman içindeki onlarca alternatif patikalarda geziyoruz ama herkesin yaş, kondisyon ve teknik olarak o patikalarda ilerlemeye imkanı olmayabilir, bu yüzden ortalama zorlukta, sadece bisiklet için ayrılmış bir parkur bu orman için bence çok gerekli.

Hatta şehir içinde de bisikletin bir ulaşım aracı olduğu bilincinin yayılması için bulunduğumuz yerlerdeki belediyelere sürekli olarak şehir içinde de ayrılmış, güvenli bisiklet yolu taleplerimiz iletmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Biraz uzun oldu, kusura bakmayın ama sizinle bu konuyu paylaşmak istedim, okuyan herkese teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuyucusu

Okuyucu
Tepki
65
İsim
Okuyucu
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Amoeba
Sizi tebrik ederim.
Çok haklısınız, özellikle son söyledikleriniz. Bir parkur harika olur. Gerçi ben Belgrad a pedallamaya gelemem ama si,zleri desteklemiş olurum.

change.org dan bir imza kampanyası başlatılabilir bence.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
biz, londra belediyesi gibi zoru seçmiyoruz efendim. yok halkı bisiklete teşvik et de onlara güvenli bisiklet yolu yap da, bisiklet yollarının güvenliğini sağla da..
ölme eşeğim ölme.. bu işler anca yozlaşmış avrupa ülkelerinin yapcağı işlerdir!
biz bi marmarayla istanbulda trafik sorunu kökten çözdük!

ibret alsınlar

bisiklet mi? karne hediyesi o

• Beğen
Tepkiler: KARIZMATURK

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
istanbul araba cehenneminden nasıl kurtulur ben onu düşünüyorum ,bu istanbulda günde kaç araba acaba satılıyor merak ediyorum,:)

(link)

kayıtlı 2.5 milyon araç varmış istanbulda ,,

konum yalnış yere açılmış serbest kürsü olacak idi..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çok haklısınız. özellikle yazın, ormanın içine girilemez oluyor. Orman havası mis gibi diye giriyorum her seferinde, bembeyaz dumaan bulutu, kızarmış et kokusu, çığlık çığlığa yola atlayan çocuklar, iki adımda bir son ses müzik açılmış arabalar, her yer çöp, yemek artığı, bira şişesi. Millet olarak böyleyiz malesef, bazen kaçıp gidesim geliyor buralardan.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Ormana temiz hava almaya, spor yapmaya, doğa ile bütünleşip mutlu olmaya gidiyorum. Etraftaki çöplerden, araba yoğunluğundan (orman mazot kokar mı yahu?), insanların keşmekeşinden sinirim bozuluyor. Allahtan hala dağ bisikleti ile gidilebilen ücra alanları var ormanın, ama hem bilmek gerekiyor. Hem de AKP 3. köprü ve havaalanı diye oralara göz koydu. Geçen hafta ormanda patika yolda son hızla hafriyat kamyonları geçti yanımdan :( Yazık.

Bu arada 1 Aralık'ta Kuzey Ormanları Savunması'nın Belgrad Ormanı'nda ve Maslak Orman Genel Müdürlüğü'nde eylemi var. Bu durumdan rahatsız olanlar belki katılmak isterler ;)

A.Taha TERCAN

Aktif Üye
Tepki
102
Ömrümde bir kez Belgrad'a mtb bisikletim ile girdim. Bundan 2.5 yıl önce. Hayatımda aldığım nadir tatlardan biriydi. İnsan yok, ses yok, akciğerler bayram ediyor... Patikalar, dereler... Bir kez daha üzüldüm ve kınadım bu zihniyeti. Azınlık da olsak iki tekerliler olarak bu kadar sıkıştırılmamalıyız. Zaten yeşillikler pek az :( Bir ara o amcaların iş yerlerini mi bassak şöyle 100-200 bisikletçenek :evil:

Tepki
28
Bisiklet
Sedona
Konu hortladı ama kusura bakmayın,ormandaki bisiklet yolu ne oldu yakın zamanda giden varmı ?

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Ben de merak ediyorum ormandaki yollari. Gecen haftalarda sahil yolunda mangalcilar, onlarin butun kaldirimlari kaplayan arabalari, copleri ve yogun mangal dumani ile karsilastim. Umarim belgrad ormanimiz duzelmistir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

burki

Üye
Tepki
68
Bisiklet
Claud Butler
Belgrad ormanında başıboş(vahşileşmiş) köpeklerin sayısı çok fazla. insanlar, bakmadıkları köpekleri ormana bırakmış sanırım. ormanda mangal yapanlar da vardı.
ayrıca sahilden bahçeköye giden yol da bisikletliler için güvenli değil.
3.köprü ye giden hafriyat kamyonları bu güzergahı kullanıyor.

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Belgrad'ın her yeri ayrı güzellikte rotalar barındırıyor biz bisikletçiler için.
Araç geçebilecek genişlikte olmayan patikaları öğrenmekte fayda var.

Piknikçiler genelde araçlarından uzaklaşmaktan korktuklarından olsa gerek sadece asfalta yakın bölgeleri işgal ediyorlar.
Bir de erkenden gelememek gibi bir özellikleri var :)
Ormana sabahın erken saatlerinde giderseniz pek çok sıkıntıyı bertaraf etmiş olursunuz.

Seviyorum Belgrad Ormanını.

Not: Köpekler bilakis sevgiye muhtaç durumdalar.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
İstanbulda olmasamda bahsettiğiniz gibi belli bir bisiklet yolunun kaldırılmış olması haberi beni üzdü. Ülkede habire göbek yapma ve mangal eğilimine giden bi zihniyete yer açılıyo. İnsanlar evlerine hapsedilip sokaklar boşaltılıyor yollar boşaltılıyor. Küçücük bir düşünceden bile kocaman işler çevriliyor. Ne kötü bir durum...