Belediyeler bisiklet yolu yapmayı hizmet olarak görmüyor!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Belediyeler bisiklet yolu yapmayı hizmet olarak görmüyor!
  Çevreye ve insan sağlığına faydalı olduğu için gelişmiş ülkeler tarafından desteklenen bisiklet kullanımı Türkiye'de büyük bir sorun olarak ortada duruyor. Avrupa'da bisiklet kullanımına teşvik için fiziksel şartlarda yapılan iyileştirmeler ile ekonomik destek verilirken Türkiye'de birçok belediye bisiklet yolu yapmayı hizmet olarak görmüyor.

  Türkiye'de her yıl 1 milyon bisikletin satıldığına dikkat çeken Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, ancak yerel yöneticilerin bisiklet yolunu hâlâ bir hizmet olarak görmediğini söylüyor. Nadir de olsa Konya ve Kayseri gibi birkaç şehrin dışında bisikletlilerin trafikte var kabul edilmediğini anlatan Suyabatmaz, son yıllarda artık bisikletin çocuk oyuncağı olmaktan çıkıp her yaştan vatandaşın kullandığı bir araç olduğunu dile getirdi. Ekonomik krizin yaşanmasıyla Avrupa'da birçok ülkenin ekonomik olduğu için bisiklet kullanımını teşvik edecek fonlar ayırdığına değindi. ABD'de bisiklet kullanıcılarına ayda 20 dolar destek verildiğini de anlatan Suyabatmaz, "Türkiye'de bisiklet yolu bile hâlâ belediyeler için bir hizmet olarak görülmüyor." şeklinde konuşuyor.

  Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Enstitüsü Başkanı İhsan Memiş de bisiklet kültürünün Türkiye'de kabul görmediğini dile getiriyor. Memiş, çoğu yerde yaya kaldırımlarında bile yürümenin mümkün olmadığından yakındı.
  ZAMAN
  http://www.zaman.com.tr/haber.do?ha...-bisiklet-yolu-yapmayi-hizmet-olarak-gormuyor

  yorumum:

  İşte ülkemizde yaşamanın getirdiği zorluklardan biri, doğru düzgün bisiklet yolu bile yok,olsa bile orada ya yaya insanlar ya da parketmiş oto ve motolar vardır ! Haberdeki şu ifadeye aynen katılıyorum zira o kişi bunu ifade etmeseydi ben edecektim; "çoğu yerde yaya kaldırımlarında bile yürümenin mümkün olmaması"..
  Zira, yürünecek bir yaya kaldırımın bile zor bulunduğu ülkemizde hele İstanbul'da bisiklet yollarını hayal etmek...Biz hayal etmeye devam edelim...(Nereye kadar edeceksek)
   
 2. Veli Bahtiyar

  Veli Bahtiyar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  305
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok doğru ama ben kaldırımların yetersiz olduğuna inanmıyorum. Yetersiz olsalar bile kaldırım dediğimiz şey yüzyıllardır yapılıyor/yenileniyor . Bisiklet yolu belediyeler için yeni bir şey.
   
 3. Jelib10

  Jelib10 Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  çok çok doğru belediyeler bide o kadar provakando yapıyor bunuda yapsaya biskletçileri hiçe saymasın lar
   

İlginizi Çekebilir

bisiklet program.jpg
Merhaba, Uzun süredir spor salonunda disiplinli çalışmama rağmen kilo veremiyordum. Kas kütlemi ciddi oranda artırmama rağmen yağ yakma ile ilgili sıkıntılarım vardı. Bu sıkıntının ana kaynağı...
upload_2017-2-6_15-27-44.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......